Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Japán Ju Jitsu vagy Krav Maga...

Japán Ju Jitsu vagy Krav Maga a jobb utcára / önvédelemre? És miért?

Figyelt kérdés
2012. okt. 14. 17:12
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
ma 10:39: Érdekes meglátásod van. Az valóban így van amit mondtál, hogy ha valaki terminátornak érzi magát és legyőzhetetlennek, akkor az már rég rossz, de ez az érzés az első 1-2 nagy pofon után elmúlik. Szerintem eléggé jól meglehet tanulni bunyózni kmg-ben de ez edző függő, hogy tanít, mire, stb. Kés technika van benne. nem is egy.
2012. okt. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Juj de sok hülye(ség) van itt!


"3 hete járok szóval még haladónak sem nevezhetem magam de ha úgy van akkor már kés ellen is megtudom magam védeni!"


Nézd, amikor újrakezdtem a harcművészeteket, 2 hónap után én is úgy éreztem, hogy lazán meg tudnám magam védeni. Aha. Aztán már 1 éve (!) jártam, amikor egy kisebb bunyóra került sor. Nem vesztettem, de a dolgok nem működtek úgy, ahogy edzésen mentek. Rá kellett jönnöm, hogy 1 év alatt nem fejlődtem semmit. 2-3 év után viszont már érdekes módon az addig tanult dolgok valahogyan csak-csak összejöttek, és tudtam őket használni éles helyzetekben. És most, ha ránézek egy kezdőre, látom, milyen csiszolatlan a mozgása, mennyire nyögve-nyelősen mennek neki a technikák. Persze ő azt hiszi, hogy ezek működnek, és ez így is lesz! Azonban ő még csak a mozgáskultúra alapjaival ismerkedik. Mire tényleg tudni fog használni 1-2 technikát élesben, addig el kell telnie olyan 5 évnek. Olyan ez mint a nyelvtanulás, be kell érjen, össze kell hogy álljon a dolog, ez pedig nem megy fél év alatt, még akkor sem, ha valakinek iszonyatosan jó nyelvérzéke van. És ez univerzálisan igaz az összes harcművészetre, küzdősportra és önvédelemre! Mindenhez kell idő. Ezért érzem tökön szúrva magam, amikor 1-1 stílus 3 hónapos kurzusokkal kecsegtet, meg fél év alatt eredményeket ígér. Jó pénzért cserébe természetesen. Persze vannak árnyalatnyi különbségek, Ökölvívásban egész biztosan gyorsabban fejlődik az ember, mint Aikido-ban. De még egy balegyeneshez is rengeteg gyakorlás kell, hogy az tényleg jó legyen. Az első 1 hónap-1 év azaz időszak, amikor gyakorlatilag az ember még semmit sem tud, de az önbizalma már a plafont veri. Aztán ez szépen egyensúlyba kerül, és a szorgalmas gyakorló idővel lenyugszik, miközben a tudása valóban megalapozottá válik. Ellenben, ha túlteng benne a hami önbizalom akkor (legjobb esetben) egy kiadós csicskalángos lesz a jutalma.


Súlyos problémák vannak a közvéleményben is. Az hogy a ju jitsu komplex technikái lassúak és túl bonyolultak, ugyanolyan sztereotípia, minthogy a wing chun csak mókusbox, a capoeira meg táncikálás. Igen, a ju jitsu mozgásvilága gyönyörű. De egy hosszú, többlépcsős technikai sorozat minden szegmensében (tehát akárhol kivágunk belőle egy darabot) hatékony. Persze egyértelmű, hogy ezek a nagyon hosszú és nagyon szép technikák (amelyek amúgy a gyors és egyszerű fogások halmaza) az edzőterembe, az övvizsgákra, illetve a bemutatóka valók. Akárcsak az állatok utánzása az egyes kung fu ágazatokban, vagy a katák gyakorlása a karatéban. Normális ember nem fog ilyesmivel próbálkozni az utcán, hacsak nincs már legalább 10 éves tapasztalata. A ju jitsu alaptechnikái gyorsak és egyszerűek. Egy csuklódobás, könyökfeszítés, vagy hátsó ledöntés 1-2 mozdulatból áll csak. Erre nem lehet rásütni, hogy bonyolult, és nincs is szükség a finommotoros mozgásokra. Az itthoni civil krav maga pedig ezeket a ju jitsu technikákat másolja le (akárcsak a másik "önvédelmi rendszer", a defendo), akár tetszik ez valakinek, akár nem. A hazai krav oktatók zöme is valamely más stílusból jött. Példának okáért (bár nem a legjobb példa, de ebben vagyok 100%-ig biztos) a híres-neves VV Laci is ju jitsu-val kezdte (illettve mai napig is csinálja, egy külföldi szervezetnél, ahol persze kezdésként rögtön hozzávágtak 3-4 dant) és azután ment krav magázni, meg a való világ ríölitibe. Elvégre az jobban fizet. És ez a stílus őshazájában sincs másként. Kapásból egy másik példának ott van Roy Elghanayan az egyik legjobb, legelismertebb krav maga instruktor a földön. Na egy olyan csávótól zokszó nélkül elhinném mindazt a szépet, amit a kravról mondanak. De van itt még valami. Ugyanis a jó öreg Roy az Israeli Ju Jitsu szövetség magas rangú tagja (vagy alapítója, ezt most kapásból nem tudom), többdanos japán ju jitsu mester.

Ez látszik a mozgásán is: http://www.youtube.com/watch?v=5hXjr_7bSdg

Csak halkan megsúgom, hogy a do-gi (japán edzőruha) és a seiza-ban (térdelőülés) meghajlás nem a krav maga része. Attól függetlenül, hogy krav maga néven van az egész eladva. Pedig én személyszerint nem látok sok különbséget e között:

http://www.youtube.com/watch?v=5hXjr_7bSdg

És a ju jitsu között:

http://www.youtube.com/watch?v=vL_BkG9hyEo

http://www.youtube.com/watch?v=NrcBWo6BHGk

Oké, itt talán nincs akciófilmbe illő zene, és nem ijesztő izraeli bácsikon hajtják végre a technikákat. Amit pedig a honi kravból láttam, az elég vicces:

http://www.youtube.com/watch?v=VNSbS7H--Bs

Hohó, de jitsu-s mozgása van ezeknek a kravosoknak! Mégpedig elég siralmas módon. Remélem nem ilyen a hazai krav maga oktatás nagy része, mert akkor még jobban el lennék keseredve, mint most. Ezért én nem fogok havi tízezer forintokat kidobálni, már meg ne haragudjon senki. Ugyanakkor ha már magyar példákkat hozunk föl, nézzük csak meg bármelyik hazai ju jitsu klub hasonló jellegű bemutatóját:

http://www.youtube.com/watch?v=ma_6qcZwLF8

Ez jóval dinamikusabb, és hihetőbben néz ki, mint a pécsi kravosok nyekdeklése. Ismétlem, remélem nem mindenhol ilyen gyenge a krav maga színvonal, mert ha mégis, akkor nem csak megérdemli a savazást, de még keveset is kap ahhoz képest. Ez persze nem idegesítene minket annyira, ha nem más harcművészetekből (nem csak jitsu-ból) lopkonák össze a kravosok az anyagukat, és adnák el azt a sok beképzelt divatmajomnak havi 10 kilóért...

2012. okt. 25. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Sznofru ***** válasza:

15:54:


Képben vagyok a kravval. Te nem vagy képben az egésszel.


Befejezésül, remélem, hogy soha nem fogod megtapasztalni, hogy szart sem tudsz a kés ellen.

2012. okt. 25. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 qwertzoo ***** válasza:
36%

Tisztelt "Juj de sok hülye(ség) van itt! "


Amúgy egyetértek veled, csak a példáid teljesen rosszak.


Roy Elghanayan... a videó nagyon jó, a csávó elképesztő, de attól hogy Krav Maga ott van a címben az ott bemutatott technikáknak semmi köze a krav maga-hoz. Azt mondanám, hogy tisztán jujitsu technikák, de mivel sose tanultam (még) jujitsu-t ez a kijelentés nem lenne megalapozott. De az 100% hogy nem krav maga-n alapszik. (2 vagy 3 db technikát azért láttam ami krav-maga-ban benne van, azok a leg alapabbak.)

De legajább már tudom, miért hiszik az a jujitsu-t tanulók, hogy a krav maga az a jujitsu másolata.


Mindenkinek üzenném, hogy közelharcról nem a youtube-on kell tájékozódni.


Ha krav maga című videó alatt bécsi keringőznek akkor majd azt hiszed tánclépéseket tanítanak edzésen? (ezt nem neked céloztam, csak általánosságban)


Had idézzek egyet:

"A média nem az érzékszerved"


És még jön a "gagyi pécsi krav maga" videó...

Amit valószínűleg teljesen kezdők mutattak be talán a szüleiknek, hogy lássák hova járt a gyerek 1 hónapig. (És amúgy abban sincs krav maga technika)


Erre hozol egy ellen példát amiben profik (szerintem hivatásosak) nagy közönség előtt tartanak egy bemutatót.


Ennek így nincs értelme.

2012. okt. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim válasza:

Jó most..kövezzetek meg, de aki idehaza önvédelmet szeretne tanulni, annak se a Krav, se a Ju Jitsu nem jó. Miért? Mert ha megtámad 15 "őslakos", akkor ellenük max lőfegyver válna be.


Vagy szerintetek létezik olyan rendszer, ahol potenciálisan kisebb tömeggel is el kell bánni? Vagy marad a futás, de mindig van 1-2 gyorsabb a csoportban.

2013. jún. 16. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Egyetlen épp eszű ember van itt?:) Kés ellen ne próbálkozz, mert hullazsákba végzed! Az edzőm ismerőse az izraeli hadseregben kiképző és nagyon sír, hogy krav magát kell tanítania, mert egy "túlhájpolt rendszer". Utcai önvédelemre a legjobb a box, vagy a karate. Jiu jitsu a föld harc technikákkal miért is jó? Főleg több ember ellen? Nagyon okosak vagytok, látszik, hogy néhány hete jártok valahová. A késes srácnak üzenem, hogy szívesen várom egy gyakorló késsel, de ne legyenek ábrándjai;) Amúgy "kisebb tömeggel" nem lehet elbánni, csak borzasztóan balfékek, nagyon gyengék és nagyon kicsik és emellett nincs semmilyen fegyverük. Kíváncsi lennék, hogy azt kérdező és a válaszolók hány évesek. Gyanítom óvoda kiscsoport!
2015. febr. 16. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!