Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Honnan és kitől származik a...

Aikiboxer kérdése:

Honnan és kitől származik a "harcművészet" vs. "küzdősport" megkülönböztetés?

Figyelt kérdés

Főleg a távol-keleti harcművészetek (aikido, ju jutsu stb.) gyakorlói hangsúlyozzák a fenti különbséget. Szerintem ennek azonban nincs alapja. Először is az un. "küzdősportoknak" is van és mindig is volt "harc" és "művészet" jellege is. Boksz, birkózás, vívás, íjazás... Véletlenül nem a rendkívül formális japán rituálék keltik azt az ethoszt az európai emberben, hogy ez valami "több", mint amit az európai ember csinál? Általában akkor találkozom ezzel a szembeállítással, amikor csekély küzdelmi tapasztalattal rendelkező "harcművészek" hangsúlyozzák, hogy amit ők csinálnak, az nem "ostoba ringsport", hanem "élet és halál" és a többi mítosz.


Szerintem nincsenek harcművészetek és küzdősportok, csak eltérő kulturális háttérrel rendelkező harci rendszerek.



2012. dec. 2. 13:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

A küzdősportok a harcművészetek sportosítása ha nagyon vulgárisan akarok fogalmazni.

Lényegében szabályok közé szorították a harcművészeteket, ebből lettek a küzdősportok.


Például a shalonból lett a wushu(santa) pontosan erre a célra. Ott a kempo ami ugyan harcművészet de jellegében elég jól beleillik sok szabályrendszerbe, ezért küzdősportok között is megállja a helyét. Ahogy te is írtad sok esetben elég vékony a határ a két fogalom között de ami biztos, hogy teljesen más szabályok szerint fogsz harcolni az utcán az életedért mint a ringben ahol maximum az egód sérül meg(eltekintve persze ha ott ölnek meg de ilyen a filmeken kívül azért nem sűrűn fordul elő).


Aztán persze manapság adott szabályrendszerek által alakítanak ki küzdősportokat, ilyen az mma vagy a k1. Bár mindkettő szabályrendszer, láthatjuk, hogy sok féle technikát próbálnak bevinni mindkettőbe persze csak a lehetőségeknek megfelelően.

2012. dec. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
100%
Rosszul közelíted meg a kérdést, ugyanis a kifejezéseknek ennél egy sokkal egyszerűbb alapja van, és semmi köze a hókuszpókuszokhoz. A jutsu szó japánban művészetet jelent(ju jutsu, kenjutsu), míg a do az utat(judo, aikido, kendo). A harcművészet és a küzdősport itt válik el egymástól keleti értelemben. A jutsu felel meg a harcművészetnek amely arra szolgál, hogy kioltsuk vele mások életét a harcban. Amíg a do a küzdősport szinonimája ebben az esetben, hiszen itt ténylegesen sportról van szó amelyet, szabályok keretében lehet űzni és tiltott a másiknak szándékosan sérülést okozni. Általában az összes do megnevezésű sportnak egy jutsu megnevezésű harcművészet a gyökere és azért hozták őket létre, mert megszűntek a háborúk és átalakult a társadalom szerkezete, viszont az emberek egészségét(inkább fittségre vonatkozik) meg szerette volna őriz a Japán vezetés, ezért elkezdték támogatni az, olyan stílusalapító mesterek törekvéseit, akik ebben látták a jövőt.
2012. dec. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Tudomásom szerint a "do" nem "sportot" jelent, hanem (ahogyan írod:) "utat". Ez egy elvont japán filozófiai fogalom, amely hosszútávú útra vonatkozik, amelyen jár az ember. Ilyen értelemben a "do" jobban megfelel az európaiak által értett "harcművészet" fogalomnak, ti. ez nem csak egy "ostoba ringsport", hanem (Neutronlovag minapi definíciója) egy életmód, életstílus, amelyet megél az ember. (Bocs NL ha nem így hangzott el szó szerint, de valahogy így.)


Mégis: a judo, kendo inkább "küzdősportok", az aikido pedig egyértelműen harcművészet és nem küzdősport! A karate-do is nagyrészt inkább "harcművészet".


Eddig kitárgyaltuk az európaiak által vélelmezett japán ethoszt. (Szerintem ezt a japánok TELJESEN máshogyan élik meg, náluk pl. az aikido egyáltalán nem annyira népszerű, mint nálunk, de ez egy másik kérdés.) Az én problémám azonban az, hogy ez az ethosz csupán abból származik, hogy a japcsiknál kicsit elhúzódott a középkor!!!


Mert a középkorban Európában is ugyanilyen magasztos eszmék kötődtek a harcművészetekhez, ld. lovagi kódexek, lovagi tornák és rituálék. Csak mi már jóval korábban, legkésőbb a felvilágosodás korában túlléptünk ezen az egészen.


Szóval, nem látom be, hogy az európai vívás miért lenne kevésbé "harcművészet", mint a kendo; az angol boksz miért lenne kevésbé "harcművészet", mint a karate. Ráadásul, ha megnézitek, pl. a bokszot is számos misztikum és legenda övezi, illetve rituálék sokasága. (Csak néhány szokásos formalitás: a bokszedző mindig egyoldalúan tegezi a tanítványait; a küzdelmek előtti kesztyűpacsi vagy koccolás; a piros-kék sarkok, a bevonulás, a szokásos ruhákról nem is beszélve: a boksztrikó, a köpeny stb. stb.)


Az meg, hogy mivel lehet ölni, egy teljesen más kérdés, higgyétek el, hogy a japánok sem puszta kézzel akartak ölni. A karate a parasztok tudománya Okinawáról. (Ez "művészet"?) A japán tradícionális harcművészet a ken. És pl. az aikidónak eredetileg csak karddal együtt van értelme, a technikák 99%-a a kard elvételéről szól.

2012. dec. 2. 15:10
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Nos az egyik hozzászólónak részben jóféle tapogatózik a bujutsu és a budo közti különbségek boncolgatásában ám túlzottan leegyszerűsíti. A bujutsu, mint fogalom valóban leginkább fedi a harcművészeteket azok a technikák és harci taktikák tartoznak ide amelyeket a szamurájok azért fejlesztetek ki, hogy az ellenfelet teljesen megsemmisítsék. Lásd a jujutsu rögzítéstechnikáit amelynek célja, hogy olyan állapotba hozza az ellenfelet, hogy azt biztonságosan tarkón lehessen szúrni, esetleg kötözni, ha további szükség van rá, illetve a lefegyverző technikák vége a fegyverrel való ölés. A budo már összetettebb, mivel inkább a személyiségfejlesztésre összpontosít, kezdetben a célja a testi technikák által okozott lelki problémákra adott válasz, a lélek egyensúlyba hozása volt.


A japán rendszerek a kettő valamilyen arányú keverékét tartalmazták. A harcművészetekben a bujutsu irányának tiszta formája és a budo életvezetési, önfejlesztési filozófiája egyesül. A Hagakure nagyon jól példázza ezt a felfogást.


Az olyan rendszerek, mint a judo vagy a kendo már nem operál azzal a felvetéssel, hogy az ellenfelet meg kell semmisíteni csupán a személyiségfejlesztésre koncentrál biztonságos körülmények között. Illetve láthatjuk az olimpiai judot, hogy már az is sorvad.


Az európai küzdősportokban meg cél a másikkal való megmérkőzés. Nincs olyan ág mely az ölést tartaná előbbre, sem olyan aminél olyan komplex filozófiai rendszer állna a háttérben. Persze az egyén személyiségfejlődése valamilyen úton végbemegy, de ehhez nem kapnak erős elméleti képzést és senki sincs úgymond rákényszerítve a dologra beépített képzéssel, ilyen irányú számadással, ebből kifolyólag magabiztosságot adnak ezek mélyebb dolgokat viszont nem. Természetesen vannak európai harcművészetek lásd scherma ami viszont minden további nélkül besorolható a bujutsu stílusok alá.

2012. dec. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

NL akkor végső soron Te úgy definiálod a "harcművészetet", hogy annak az ellenfél elpusztítása a célja?


Nekem az európai stílusok közül a canne de combat jutott eszembe, amely nem is harcművészet, de nem is küzdősport, hanem inkább egy városi küzdelemre optimált önvédelmi rendszer. De sok ilyet lehetne még mondani, amiket nehéz lenne besorolni.


A folyosóról láttam amúgy már ju jutsu edzést, hát így három lépés távolságról nem úgy tűnt, mint egy gyilkolászó osztag, inkább mint egy rendes küzdősport. :)) (Bocs ezt dicséretnek szántam, bár lehet, hogy a fentiek fényében elmarasztalásnak tűnik.) :)

2012. dec. 2. 15:55
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom mit láttál engem kifejezetten nem érdekelnek az olyan jujutsu stílusok amelyek nem a tradicionális irányzatokat (hakko ryu, daito ryu) követik. Láttam pár iskolát én is aki átléptek a Kano által megnyitott útra, szép karate és judo ötvözet amit csinálnak, de én jujutsuként Minamoto és Okuyama ösvényét tartom számon.


A harcművészet deffinicióját én Machida Soke (egy battojutsu iskola vezetője) általi megfogalmazását kedvelem "A kard művészetének gyakorlása mindenben különbözik a sportoktól. Az igazi kardművészet valójában arról szól, hogy a harcos tudását tökéletesre fejlesztve képessé váljon támadója életének kioltására."

2012. dec. 2. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Ez érdekes volt, és a szemléleted is jóval elfogadhatóbb, mint amiket eddig hallottam, köszi!
2012. dec. 2. 17:41
 8/16 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

A sport fogalomnak van még egy olyan felfogása is, hogy az a harc ritualizált formája, ami technikai szinten szabályok közé szorítottságot jelent, kulturális, pszichológiai szinten viszont az egyes nemzetek/városállamok/közösségek közötti konfliktusok, feszültségek kevesebb várontással járó feloldását. Ez általánosítható valamennyi sportra. Pl. ha megnézed az első olimpiai sportágakat, minden versenyszám egy-egy alapképesség a katona eszköztárából. E felfogás szerint maga a sport a vetélkedést tereli békésebb mederbe, mert nem a résztvevők halála jelenti a vereséget. Míg a művészet definíciójában benne pl. valaminek az igen magas szintű elsajátítása. Ha elfogadjuk a sport kulturális felfogását, akkor már maga az íjászat és a box mint sport is rendkívül formális egy csatatérhez képest. A művészet, amennyiben magas szintű tudást jelöl, ezt a ritualitást és a vele járó korlátozást már nem feltétlenül tartalmazza.


Az aikido kicsit kilóg a sorból annyiban, hogy pl. abban a közösségben a különbségtevés alapja a versengés megléte - nem léte. Ahol nincs verseny, az harcművészet, ahol van, az sport. Ennek jelentősége annyi, hogy az aikido a destruktív versengésről akarja leszoktatni a tanulóját (többek között), míg a sportok funkciójuk szerint alapból tartalmazzák a versengést. De pl. a küzdősport azon felfogásával, amit mondjuk Oyama-nál lehet olvasni, hogy a karateka-nak a társadalmat kell szolgálnia, már nem tud mit kezdeni. Ez már a személyiségfejlődés kérdését érinti (karate-do?). Annak ellenére, hogy a kyo-ban van verseny.

2012. dec. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Ilyen szempontból persze az aikido meg a belső stílusok eleve besorolhatatlanok a fenti két dobozba, hiszen nem versenysportok, de a céljuk nem is az ellenfél elpusztítása. (Kivéve persze azokat, akik azért járnak aikidozni, hogy tökéletes gyilkológéppé fejlesszék a testüket. :))
2012. dec. 4. 10:32
 10/16 dftgsgvghgev ***** válasza:

*9


Hát ööööö.... xD


A viccet félretéve, nekem Neutronlovag felosztása tűnik a legegyértelműbbnek, de ez szubjektív sztem.

2012. dec. 4. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!