Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ilyen időben ti szoktatok...

Ilyen időben ti szoktatok futni? Mikor kezdhetném el?

Figyelt kérdés

Ilyen hidegben nem szeretném elkezdeni a futást mert 1.Tüdőgyulladás, 2.Lefagy a fülem/orrom/fejem 3.Korán sötétedik 4.Ha esik a hó elcsúszom.

Esetleg márciusban már jó idő van futáshoz? És kb hány km-t/percet fussak? 30-40 perc esténként?

13 éves vagyok, 166 cm, 58 kiló és kb 53-ra szeretnél lefogyni.

És tudnátok 15 ezer alatt jó futócipőt ajánlani?


Köszi a válaszokat!:)



2013. jan. 21. 19:42
 1/3 anonim ***** válasza:
70%

Na hát az engem egyáltalán nem érdekel, hogy mennyire szeretnél lefogyni. És téged se érdekeljen! A futás nem fogyókúra, nem diéta, nem alakformázó eszköz! Így nem szabad hozzáállni, mert semmire nem viszed.


Azért kell futni, mert az jó és egy létszükséglet. Amúgy milyen hidegről beszélsz? Ma Pesten is bőven megvolt az 5 fok az ország több részében a 10-15 is. De ennyi se kell. Mínusz 15-ig mindenféle kockázat nélkül lehet futni. A tüdő gond nélkül fel tudja melegíteni a levegőt. Tüdőgyulladásról szó se lehet, ha meg lefagy a füled, meg az orrod, akkor rossz a vérkeringésed, bár én ezt se igen hiszem. Sapkát azért lehet feltenni fagypont körüli időben.


Én folyamatosan futok egész télen, a hideg nem állít meg, legfeljebb a fagy, meg a sár. Hóban lehet futni, csak kicsit nehezebb, ha lefagy, csak akkor van gond, de ez csak pár nap vagy hét egy évben.


Hogy mennyit fuss? Azt nem írtad, hogy eddig futottál-e vagy teljesen kezdő vagy. Ha teljesen kezdő, akkor 30-40 perc elsőre talán picit sok. Én 2 km-t futottam legelőször, aztán fokozatosan növeltem a sebességet, majd a távot, majd újra a sebességet stb. Most már egy félmaraton rutinból megy. Először annyit fuss, amit nem túl gyorsan le bírsz futni. Ezt majd látni és érezni fogod, hogy mennyi. És aztán fokozatosan lépegess felfelé. A lényeg a rendszeresség és a fokozatosság. Legalább heti 3-4-szer kell futni.


Rossz hírem van: Normális és elfogadható futócipő nincs 15.000 alatt. Ez is még éppen csak az alsó határ, de a valóságban sajnos inkább 20.000 környékén van a minimum. Mindenki más márkára esküszik, nekem a Saucony vált be. Ha pesti vagy, és kezdő, azért se ártana elmenni a boltjukba, mert ők értenek hozzá, és tudnának neked való cipőt javasolni.

2013. jan. 21. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Akkor kezd el a futást, ha jónak látod, de biztosíthatlak, hogy márciusban is fogsz bőven kifogást találni, folyton esik, nagy a sár, nyáron meg kánikula van. Kifogások mindig vannak.

1. Nekem legfeljebb az orrom csurog, de másnapra elmúlik. Nem kell sprintelni, hanem lassan, egyenletesen szedni a levegőt, az orrodon be, szádon ki. Így valamennyire felmelegíted a levegőt és nem hűtöd le a torkod. Tüdőgyulladást biztos nem fogsz kapni.

2. Húzz sapkát a fejedre és nem lesz semmi baj. A legtöbb hő a fejeden át távozik, ha sapkád van, mindjárt melegebbnek érzed a hőmérsékletet.

3. Lehetőleg válassz olyan pályát, ami viszonylag ki van világítva és elég forgalmas ahhoz, hogy biztonságban érezd magad, de nem annyira tömött, hogy ne tudj futni.

4. Maga a hó nem csúszik annyira, én személy szerint a friss hóban szeretek futni, a hóesés sem zavar, legyen egy dzsekid vagy mellényed, ami nem ázik át. Az esés kellemetlen, de benne van a pakliban. Én nyáron is nem egyszer nyekkentem, ez van. Felállsz és futsz tovább. Megtörténhet, hogy megsérülsz, de ennyi rizikó minden sportban van.

Lényeg:

– előtte melegíts be, néhány perc sétával, ugrókötelezéssel vagy bicajjal, mindegy, a futás után pedig végezz nyújtógyakorlatokat

– kb. egy órát várj evés után

– igyál sok vizet, de NEM közvetlenül előtte meg közben, de minimum a napi másfél liter meglegyen

– ha nem bírsz, nyomd még egy kicsit, aztán válts sétára, de ne állj meg teljesen (a legjobb, ha kiválasztasz egy célt, mondjuk egy fát vagy jelzőtáblát, akármit, és kikötöd, hogy odáig futsz, aztán megpihensz és mindig távolabb és távolabb tűzöd ki a célt) Én, még nem bírtam futni néhány percnél tovább, így váltogattam kb. egy órát. Addig futottam, még bírtam, aztán erőteljes séta, futás, séta, futás.

– a fő a rendszeresség és fokozatosság, inkább fuss kevesebbet, de minden másnap vagy harmadnap, mint egy héten egyszer másfél órát, hogy másnap ne tudsz felkelni

– mindig vegyél sapkát (ha fázik a kezed, akkor kesztyűt is)

– ne öltözz túl. Tudom, azt gondolod, marha hideg van, az én őseim mindig elborzadnak és hajtogatják, hogy milyen beteg leszek, mert nem öltözök fel rendesen, de hidd el, hogy a futás rengeteg hőt termel, az egyik legrosszabb dolog, ha meleged van és ott lóg rajtad a sok nehéz cucc. Fontos, hogy ha leizzadsz, ne hagyd abba a mozgást. Nagyjából akkor oké a szerelésed, ha az első 5-10 percben fázol kicsit, aztán már éppen jó.

– futócipő kell, sima edzőcipőben fájni fog a lábad és könnyen megsérülsz. Ehhez nem könnyű tanácsot adni, mert mindenkinek más a lába meg futóstílusa, szóval mindenkinek más jön be.

– lehetőleg próbáld élvezni és örömet lelni a futásban, mert akkor sokkal könnyebben megy majd.

Kitartást kívánok.

2013. jan. 23. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 mpecsa ***** válasza:
100%

Tüdőgyulladás ? Ez nagyszüleink ...nem akarok durván fogalmazni... értelmetlen szövege. Én mindig futok télen is, a család bent dunsztolódik a lakásban, egy szezon alatt két-három alkalommal is dögrováson vannak, nekem meg szinte soha semmi bajom. Nem a hidegtől leszel beteg, ez egy hatalmas baromság, baktériumtól, vagy vírustól kaphatsz tüdőgyulladást, ha peched van és pont belélegzed és az immunrendszered sincs toppon. De pont ez a rendszeres sport egyik nagy előnye is, hogy az immunfunkcióid is javulnak.

Az év bármely időszaka jó a futáshoz.

Nyári forróság alkalmával a kora dél előtti vagy az alkonyati időszak a legjobb, de ekkor is érdemes pl. övre akasztható kulacsban vizet vinned magaddal.

Télen a -12 -15 fok a javasolt határ, de mindez erős szél mellett már komoly gond lehet, mivel nem tudod a ruhádat átmelegíteni és végig fagyoskodhatod az egészet. De ilyen szélsőséges eset ritkán van, ezen a télen még nem volt ilyen gond.

Eső sem gond, megfelelő ruházat kérdése, mint ahogy a fül/orr/fej lefagyása is. Sál, sapka.

Sötétedés ? Nem hiszem, hogy a környéken ne lenne utcai kivilágítás, ha akarsz találsz megfelelő útvonalat. Pár éve költöztem jelenlegi lakhelyemre, egyik délelőtt tettem egy terepfelmérő sétát este már mentem is futni. Ezenkívül nem hinném, hogy az egész életedet gyökeresen átalakítanád, csak mert korán sötétedik. Gondolom így is eljársz a barátnőkkel, elmész moziba, bulizni stb...

A havon sajnos el lehet csúszni ha nem futsz rajta akkor is.

Bocs, nem akarlak megbántani, de amiket felsoroltál az mind csak üres kifogás...

Egyetértek az előttem szólóval, nem fogyókúraként kell kezelni a futást, ráadásul 13 évesen nem is túl bölcs gondolat a Te paramétereiddel fogyózni, nem vagy elhízott ! Mindemellett a megfelelő kalóriadeficites étrend is kell a testsúly csökkentéséhez, a sport csak az egyik tényező. De ismétlem önmagam, Neked felesleges fogyni, ne a puszta mérleg által mutatott számokat akard kozmetikázni, a testkép a lényeg.

A jó futócipők nem olcsók, de a minimum 20e szerintem túlzás. Én feleannyiért is vetten jó futócipőt, nemvolt gagyi. De mielőtt megveszed tájékozódj ! Terepfutásra, aszfaltra, alkalmi futásra, vagy versenyre ajánlják, milyen a lábtartásod stb.

Itt egy kis olvasnivaló:

[link]

2013. jan. 26. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!