Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mi az erő, erő-állóképesség,...

Mi az erő, erő-állóképesség, állóképesség edzéstervnél, ill. hogyan alakítsak ki edzéstervet ezekkel a fogalmakkal?

Figyelt kérdés

Futni szoktam és saját testsúlyos gyakorlatokat szoktam tolni. Szeretnék összerakni egy edzéstervet, amikben kb 3-4 hetes ciklusok, illetve több hónapos ciklusok is vannak, de egyelőre az alapokkal sem nagyon vagyok tisztában. Ha jól tudom erre a három dologra szoktak edzeni felváltva az edzésterveknél, hogy mindegyikben javuljon az ember.


- Melyikhez milyen jellegű edzésre van szükség? (gondolom van valami alapvető elmélete a dolognak, hogy pl nagy intenzitású de rövid, vagy kis intenzitású, de hosszan tartó, stb...)

- Van ezeken kívül még negyedik, meg ötödik dolog is? (robbanékonyság, ami hirtelen eszembe jut, mint további fogalom a csoportos edzésekről)

- Hogyan érdemes ezeket váltogatni egy edzéstervben? (kb heti 3x2 órát tudnék edzésre szánni, az a tapasztalatom, hogy ennyi elég is a fejlődéshez, ha rendesen csinálja az ember)



2015. ápr. 18. 03:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Futással a sima aerob vagy kardio (tempótól függ) állóképességet javítod. Lehet még bicajozással, úszással, ugrókötelezéssel, lépcsőzéssel, stb.

Relatív erő fokozása: saját testsúlys erőgyakorlatok, pl egylábas guggolás, egykezes fekvő, stb. Azért relatív erő, mert a saját testedhez képest leszel erős, de nem fogsz tudni 250-et felhúzni vagy 200-at kinyomni fekve. Ezekhez már abszolut erő kell. Tehát ha azt is fejleszteni akarod, akkor súlyzós edzés is kell.

Erő-állóképesség: pl sima fekvőtámasz, guggolás saját testsúllyal, húzódzkodás 15-20 feletti ismétléstartományban, kisebb súlyokkal magas ismétlésszám. Amihez kell ugyan erő, de nem max közeli erőkifejtés, de ezt minél tovább végezni.

2015. ápr. 18. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 *Glissade* ***** válasza:

Ezt én is csak nagyjából tudom!

Kettő nagy csoport van (pontosabban 3 de elégedjünk meg kettővel):

- Kondíciónális és koordinációs képességek.


A kettő tulajdonképpen egymást kiegészítve müködik; csak a kondiciónális képességek leginkább a testre vonatkoznak, addig a koordináció inkább az agyra (de ugye az egyik nem létezik a másik nélkül, mert az izom "buta", az agy pedig nem képes megemelni a súlyt az izmok nêlkül).


Kondíciónális képesség:

Az állóképesség, aminek több fajtája van: Rövid távú, hosszú távú, erő- állóképesség, aerob állóképesség stb.

Ide tartozik még a maximális erő, a relatív erő, az izmok rugalmassága stb.


Az aerob állóképesség fejlesztése pl.: kocogás, bicikli- minden ahol aerob tartományban van a légzés.

Erőállóképesség: pl. Fekvőtámasz magas ismétlés

Relatív erő: Nehezített fekvőtámasz

Maximális erő: súlyok (nagy- nem kicsi)

Anaerob állóképesség: sprintelés, ugrókötél (gyors) stb.


De ugye ezek között is vannak átfedések pl. a maximális erő fejlesztése relatív erőt is hoz és forditva.


Érted ugye?:)

2015. ápr. 18. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 *Glissade* ***** válasza:

Nem ezt kérdezted, de felsorolás képpen:

A koordináció határozza meg leginkább az egyensúlyérzéket (ugye ez nagyobn mértékben múlik az agyon, mint az izmokon), az ügyességet (pl, labdajátékok), a robbanékonyságot, gyorsaságot (ugye ehhez kell az izmok ereje is, de magát a reakció idő fejben döl el, hiába vagy erős, ha lassú az agy- izom kapcsolatod= lassú leszel).

A hajlékonyságot: az izom ellazulási képessége is fejben döl el.

Stb.

2015. ápr. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 *Glissade* ***** válasza:

Bónusz példa :)

Vegyük példának mondjuk Montezt és az egykezes kézenállást ;)

Testépítő révén van rajta annyi izom valószínűleg képes akkora erőkifejtésre, hogy szabályosan és könnyedén megtartsa a teljes testét egy kézzel- fejjel lefelé.

Viszont ha fogadni kéne, egyértelműen arra szavaznék, hogy segítség nélkül azonnal elesik;)


Miért?;)

Mert nem gyakorolta soha, így a koordinációs képességei alapján nem fogja tudni megcsinálni!

(Tehát nem fogja tudni elsőre agyban lekoordinálni).

2015. ápr. 18. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Így van, nem tudnám megcsinálni, mert kell gyakorlás is. Zászlót sem tudok, de letojom, nem is leszek soha olyan helyzetben, hogy zászlót kelljen csinálnom. Eddig sem volt.:)
2015. ápr. 18. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 *Glissade* ***** válasza:
100%

Itt jön képbe a rejtett harmadik kêpesség, amit nem árultam el;)

A lelki tényezők.

Montez szerint nem tudja megcsinálni= ezzel blokkolja az agyat, így még annyi koordinációja sem lesz hozzá, mint alapból lenne.

Így kettő tényező a háromból alapból befuccsolt ;)


Ilyenkor lehet rátenni a pénzt arra, hogy elesik; tuti nyertél ;)

2015. ápr. 18. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Már azelőtt elesett mielőtt belekezdett volna a gyakorlatba. :-)


Ez már kicsit pszichológia meg kínai bölcselkedés. Ami nekem kellene az egy edzésterv, amiben megvan, hogy melyik héten melyik típusú (erő, állóképesség, stb...) gyakorlatokat csináljam ahhoz, hogy rendesen fejlődjek. Úgy tudom, hogy vannak több napos, több hetes meg több hónapos ciklusok. Pl egyik héten csak erő, utána héten csak állóképesség, utána héten a maradék, aztán következő héten megint erő, majd megint állóképesség, és így tovább. Ezen felül van a csúcsforma időzítés, ami meg mondjuk fél évente, évente van, attól függ, hogy hogyan szeretné az ember, pl élsportolóknál 2 évente olimpiára meg vb-re gondolom. Bár újabban már hallok olyanról, hogy ennek a hagyományos edzéselméletnek nem sok értelme van, és inkább úgy tekintenek a sportolók a versenyekre is, mint az edzésekre. Az a baj, hogy tájékozatlan vagyok, és mellette lusta rászánni egy hónapot, hogy utánanézzek. :D

2015. ápr. 19. 01:36
 8/12 anonim ***** válasza:

Gliss, én nem is akarom ezeket megcsinálni. 44 éves komoly férfi vagyok, nem fogok bohóckodni kézenállva, stb. Erről ennyit. Én testépítő vagyok, ha nem tűnt volna fel.

A kérdezőnek meg segítenék, de mivel még egy köszönömöt sem volt hajlandó leírni nekünk, így csináljon amit akar. És láthatólag már utánanézni is lusta, akkor mit vár az edzésektől. Na szevasztok.

2015. ápr. 19. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
A külföldi q&a oldalakon ahova még írok kifejezetten tiltottak az ilyen formalitások, hogy sziasztok, köszönöm, stb... úh. leszoktam róluk, és én sem várom el őket. De ha annyira fontos neked, akkor köszönöm az eddigi válaszokat!
2015. ápr. 20. 16:24
 10/12 anonim ***** válasza:
Így már nem kell és ha nem tűnt volna fel, ez nem külföldi fórum. Hagyjuk.
2015. ápr. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!