Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Melyik harcművészet/küzdősport...

Melyik harcművészet/küzdősport a legjobb önvédelemre?

Figyelt kérdés

Jeet Kune Do vagy Ju Jitsu vagy Box stb.

Olyat írjatok, ami a legalkalmasabb önvédelemre és amit a leghamarabb meg lehet tanulni.

Azt is írjátok, hogy mennyi idő mire meg tudom magam védeni.



2018. jún. 7. 17:51
 1/6 anonim ***** válasza:
67%
A szégyen a futás de hasznos a legjobb önvédelemre.Az a legbiztosabb!
2018. jún. 7. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Önvédelemre azok jók, ahol full contact live sparring van. Box, birkózás, muay thai, brazil jiu-jitsu. Amiben az elején a legtöbbet lehet fejlődni, az a box. Hogy mennyi idő, az a képességeiden és az edzések számától függ, ha eljársz heti háromszor, kb 1 év alatt képes leszel egy átlagembertől megvédeni magad.
2018. jún. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Futás
2018. jún. 7. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
92%

Önvédelemnél szerény véleményem szerint , legjobb elkerülni a konfliktust .


Vagyis :


1 - Kerülni a zűrös környékeket , éberebbnek lenni ha mégis efféle területen kell átkelnünk ( bár ez nem áll mindig módunkban , pláne ha egy olyan helyen lakunk ahol számítani lehet az attrocitásokra ) .

2 - Amennyiben a szituáció engedi ( Persze nem sprintelünk versenyt a csajunkkal , szerettünkkel hanem az ő biztonságát tartjuk szem előtt . Illetve értékesebb tárgyainkat sem adjuk oda vígan fütyörészve .) tényleg a futás az egyik leghasznosabb mit tehetünk annak érdekében hogy elkerüljünk egy komolyabb sérülést ami kórházhoz vagy hullaházhoz is vezethet ( mivel támadóink nemigazán szánnak majd minket és nem hívnak mentőt hozzánk ) . R-Go ha nem muszáj ne hősködjünk feleslegesen .


3 - A : Mentálisan is felkészültnek kell lennünk egy ilyen helyzet megfelelő lereagálására . ( Néha a jó duma is segíthet kikerülni egy rázósabb szitut ) Ugyanis hiába ismerünk ezerféle technikát , van nálunk a legmodernebb önvédelmi eszköz amit csak legálisan beszerezhetünk ha egész egyszerűen leblokkolunk és az adrenalin hatására csupán kapkodunk , vagy állunk kukán mint egy szobor . Tehát azt gondolom hogy tetteinknek / mozdulatainknak reflexszerűeknek kell lenniük , de ugyanakkor helyesnek és pontosnak is .

B : Ne adjuk az áldozat szerepét . Olyan személyét akiről könnyen feltételezhetik hogy értékes lehet számukra , tehát magas haszonnal és kis ellenállással kecsegtet .


4 - Több és/vagy fegyveres támadó esetén sose álljunk le pusztakézzel küzdeni , hanem amint tehetjük iszkoljunk el a helyszínről ( Fegyver ellen csakis fegyverrel érdemes szembenézni , 2 vagy annál nagyobb csapat ellen pedig csökkennek esélyeink tehát jól gondoljuk meg hogy érdemes - e belevágni , mivel nem tudhatjuk kikkel állunk szemben . Mennyire tapasztaltak , motiváltak ... ... ... ) . Ám ha mégis a bunyót forgatnánk fejünkben , ilyen esetben nagyon pórul járhatunk . Jobb esetben elraknak mint nagyi a befőttet , rosszabb esetben hát a fantáziátokra bízom de biztos hogy nem lesz kellemes véres viszont igen .


5 - Ha már mindenképpen meg kell védenünk magunkat ( fizikailag ) , igyekezzünk minél távolabbról ártalmatlanítani az ellenfelet ( Ezt csak valamilyen fegyverrel érhetjük el ) . Pl ilyenkor előnyös ha van nálunk paprikaspray , gázpisztoly , hosszabb ütésre alkalmas eszköz mint bot , lánc stb stb stb . Ám ezek is csak akkor segítenek ha tudjuk is őket használni .

Remek , elsősorban fegyverekkel operáló stílus az Eskrima . Itt megtanítanak ütő és szúró/vágó fegyverekkel bánni , de akad pusztakezes része is Panantukan néven . Az Eskrima mint minden más stílus is csak akkor ér valamit , ha szerves része a sparring azaz a szabad küzdelem ami full contactban ( védőfelszerelésben ) zajlik .


6 - A segédeszközök nagyban segítenek abban hogy a lehető legjobban keveredjünk ki egy balhéból , csak persze nem mindenki szaladgál ilyenekkel , és nincs is mindig rá szükség ( Értsd 1v1 pusztakezes verekedés ha csupán jobb belátásra akarjuk bírni a kötekedőt . Itt is érdemes azért figyelni nehogy előrántson valami meglepetést . Minden más esetben lásd 4-es pont ). A jól megválasztott fegyvernélküli rendszerek szintén felénk billenthetik a mérleg nyelvét egy "harc" során . Olyan stílusok után érdemes kutatnunk amelyek megtanítják élesben is jól használni az elsajátított technikákat aminek elengedhetetlen kelléke a sparring mégpedig full contactban ( persze biztonságosan védőcuccban ) , valamint kellően meg is erősítenek . Jelenti hogy az edzés során eléggé leterhel / megizzaszt . Ilyen stílusok lehetnek a Box , Savate , Thai Box , Kickbox , Taekwondo .... .... .... Legjobb keresztezni az állóharc rendszereket a test/földharc stílusokkal mint Birkózás , Szambó , Bjj , Judo ... ... ... Az utólag felsorolt testharc stílusokban is megtalálható a szabad küzdelem ami akárcsak az állóharcoknál nagyban növeli a győzelmi esélyeket mivel minél többet csinálod annál rutinosabbá válsz a bunyóban .


Az állóharcok előnye hogy távolabbról ( értelemszerűen nem olyan messziről mint fegyverrel ) is be tudsz vinni találatokat amivel elveheted támadód kedvét a további akciótól , illetve védekezni is megtanítanak ami lássuk be nem hátrány ( elmozgás , fedezék stb ).


Test/Földharc : Előnye hogy jól megerősíti a testet robbanékonyabbá tesz ... valamint egy dulakodásnál ( ami nem ritka egy utcai verekedés során ) hatalmas előnyt tud biztosítani s ha még rá tudod erőltetni magadat a másik félre , nagyon menekülnie sem lesz hova , így mondhatni pillanatok alatt te leszel az aki uralja a kialakult helyzetet ( Ez természetesen vonatkozhat az állóharcra is ) . És a talaj ( beton ... ) okozta "masszázst" sem szokta kedvelni az ellenfél , nem beszélve a szorításokról , feszítésekről ....


7 - Érdemes kerülni a "légtornával foglalkozó edzőtermeket " , stílusokat ahol fűt-fát ígérnek annak érdekében hogy megszabadítsanak a pénzedtől . Példának okáért azt hogy pár hónap alatt megtanítanak az önvédelem csínjára - bínyjára , több támadó ellen is hatékony technikákat oktatnak . Nem része a sparring , erősítő gyakorlatok . Csak a levegőben gyakorolják a tanultakat illetve egymáson de csak imitálva a mozdulatokat vagyis erőtől mentesen .


8 - Leghamarabb a küzdősportokkal lehet jól működő tudásra szert tenni , azon okból kifolyólag hogy viszonylag egyszerűek , kevés technikát tartalmaznak folyamatos a megmérettetés , mentes a filozofikus , teoretikus elemektől vagyis elsősorban a gyakorlásra , használhatóságra helyezi a hangsúlyt . Tehát arra hogy a két szemben álló fél közül te kerülj ki győztesen . Ezért van benne a már párszor emlegetett full contact küzdelem , zsákolás , pontkesztyűzés stb amik azt szolgálják hogy minél jobban tudd alkalmazni a tanult dolgokat . Ellenben a harcművészetek ( tisztelet a kivételnek ) mára megragadtak azon a szinten hogy " főképp elméletet " oktatnak . Mit értek ezalatt ? Hogy a technikáikat nem próbálják ki komolyabb helyzetben hanem csak a levegőt bántják vele , maximum egymáson mutogatják de azt is oly gyengén hogy még a szellő is komolyabb károkat okoz tavasszal . A formagyakorlatok ugyan szemet gyönyörködtetőek de itt is csak az O2 molekuláit próbálják észhez téríteni semmi mást .


9 - Lehetőségek : Hiába mondja neked bárki is hogy nézdd meg az XY által vezetett termet ha egyszerűen túl messze van számodra esetleg túl drágák az edzések , netán idő szűkében nem teheted . Vagy járj el tegyük fel box és birkózó edzésre de csak 1 stílust engedhetsz meg magadnak . Bár ha mégis olyan szerencsés a helyzeted hogy akár 2 rendszert is tanulhatsz akkor mint írva van érdemes ötvözni őket . Példának okáért : Tegyük fel hogy járhatsz ökölvívásra és judo-ra . Előbb érdemes pár hónapig ( 3-4 kb ) csak eggyel foglalkoznod , majd később kiegészíteni egy olyan stílussal ami mást tanít mint amire most jársz .


10 - " Azonos " stílusokat csak akkor van értelme ötvözni ha mást tud nyújtani ( Striker stílusok ) Pl a Savate-ot felesleges kiegészíteni boksz edzéssel mivel újat nemigazán tudna mutatni . De egy Taekwondo-t aminek 70%-a lábtechnika viszont érdemes kombinálni az említett box-al , mivel itt a másik stílus megadja azt amiben a TKD nem erős , vagyis a remek ütéstechnikákat . Illetve a Thai box-ot is előnyös ötvözni mivel a TB gyenge mind ütésben mind lábmunkában , ezt korrigálná az ökölvívás . A merevebb stílusokat ( mozgáskultúrát értve ) nem nyerő ötlet egy dinamikusabb rendszerrel párosítani mivel a kettő mozgása ütné egymást , shotokan - kickbox a hecc kedvéért de xingyi-vel vagy baguával stb sem alkotna maradandót

2018. jún. 8. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Mindeggyik jó! Fontos hogy lehetsz akármilyen jó sportoló, ha nincs meg a véred az utcai bunyóhoz! A legtöbb küzdősportos utcán éles helyzetben lefagynak. De azért természetesen jó ha csinálod valamelyiket. Üdv. egy boxoló;)
2018. jún. 21. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 pedres válasza:

Mindegyik jó! A boxban viszonylag gyorsan lehet fejlődni, egyúttal kiváló alap bármilyen küzdősporthoz, harcművészethez. Szerintem érdemes ezzel kezdeni, majd áttérni a ju-jitsura. Nekem bevált... ;)

A BJJ-t (bár kiváló sport) nem javaslom önvédelemre, mivel arra gyakorlatilag alkalmatlan.

Tulajdonképpen akármilyen küzdősportot/harcművészetet gyakorolsz, máris előnyben vagy.

2018. szept. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!