Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Pusztakezes harcmodort szeretn...

Pusztakezes harcmodort szeretnék tanulni (mindenképpen valami kínai gyökérrel rendelkezőt) de lehetőség szerint olyat, amivel fel vehetem a versenyt másokkal szemben is, persze elsősorban utcára használnám?

Figyelt kérdés

Hung Gar

Jeet Kune Do


Vagy valami más lenen az ideális erre?

Lehetőség szerint olyat tanulnék ami a boksszal is felveszi a versenyt. A Hung Gar-ról hallottam hogy elég kemény és talán a mai Kung-Fu irányzatokkal szemben ez az ami megmaradt jónak.


2015. máj. 19. 11:15
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

Vannak jó stílusok, csak kevés a jó klub.


A box azért versenyképesebb általában, mert azt jól oktatják. Van elvárás az edzőkkel szemben. Kungfu edzőkkel szemben gyakorlatilag nincs, mégis járnak hozzájuk edzésre.


Ezért nem bejövősek annyira az ilyen keleti harcművészetek, nincsenek auditálva az edzések, úgymond egy tenisztanár vagy egy tánctanár is tarthat kungfu edzést. Nyilván nem lesz életszerű tudása, ilyen ökölvívásban nincs. Egyébként a hung garról tényleg jókat mondanak.

2015. máj. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Igazából nem tudom miért mondanak csak a Hung Gar-ról jókat. Valaki már sparringolt velük, vagy mi alapján mondják kizárólag ezt jónak?
2015. máj. 19. 11:55
 3/28 anonim ***** válasza:
Komoly kühdősportolók éa harcmű észek is megpróbálják elkerülni az utcai balhékat, mivel nagyon rosszul is kijöhetsz belőle... Főleg a mi törvényeink mellett... Ha sportolni akarsz az szép és jó, de ne az alapján válassz sportot, hogy mi jó utcára meg mi nem... Bármit sportolsz az emberek 99%-ánál fittebb vagy, ha komolyan űzöd, szinte bármi jó lehet önvédelemre még a balett is... Mindenképen évek munkája kell a tudás elsajátításához, legyen az akármilyen küzdősport vagy harcművészet, ha divatból csinálod, azzal semmire nem mész.
2015. máj. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:

Valószínűleg igen, hung garosok impresszívek lehettek sparringokon más emberek számára.


Én mondjuk taichizom, számomra ez tett jó benyomást más stílusokhoz képest, de ez inkább edzőn múlik, mondjuk Magyarországon biztos hogy nem járnék más kungfu edzésre mint amire most, valószínűleg küzdősportok maradnának nekem. Szóval ha komolyan fejlődni szeretne az ember, akkor én eléggé kényes témának gondolom az edzésválasztást, mert ugyan vannak tényleg nagyon jó edzések (ilyen helyre kellene bekerülni) ugyanakkor nagyon gyengék is (fejlődés, valódi képességek elsajátítása szempontjából).


Szóval ha valaki tudni is akar, akkor a gyakorláson kívül a gyakorlás minősége is számít. Na ebben elég sok keleti harcművészet edzés fel van hígulva. Sokak szerint.

2015. máj. 19. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Én arra gondoltam, hogy:

Taiji Quan + Hung Gar


Majd tennék fel priviben később pár kérdést a Taiji-ról nem baj?

2015. máj. 19. 12:10
 6/28 anonim ***** válasza:
100%

Én Franciaországban élek, voltam egyszer egy Hung Gar edzésen (de csak néző), a kínai mester az UJJAIVAL(!!!) átlyukasztott egy kókuszdiót. Ököllel, csuklócsonttal és a fejével pedig, betonjárdalapokat tört össze. Ja csak 60-70 valahány éves a fazon. A Hung Gar az nagyon brutális, végig néztem az edzést volt ott egy olyan fabábú amire rá voltak festve az akupunktúrás pontok, meridiánok...stb. A tanítványoknak azokat kellett pontosan ütni, ujjal. Mindegyik ott edző tagnak szét vannak kopva az ökleiken a bütykök, az ujjai olyanok mint a véső, az egyik srác pénzérmét is meghajlított az ujjaival, utána megszorította szintén az ujjaival a csuklómat, azt hittem összeszarom magamat. Mit lett volna ha ezt a mester csinálja meg rajtam.

Főleg a kezüket használják a verekedéshez, meg mint a cselgáncsban földhöz csapják egymást, beszéltem pár tanítvánnyal, rúgások csak kevés van benne.


A Hung Gar támadó stratégiája és elvei is nagyon szokatlanok, teljesen máshogy támadnak mint más harcművészetekben. Hogy megértsd írok egy példát (hangsúlyozom ez csak példa!):


Tegyük fel összecsap egy ökölvívó és egy hung gar kung-fus. Ugyebár mi egy ökölvívónak a főfegyvere? Benne van a nevében, az ökle és azzal kivitelezett ütései. A bokszolók jól védekeznek, védik a fejüket a felsőtestüket...stb, úgy mint minden más küzdőstílusban.

De mit csinál a hung gar-os? Hát ő is ütni fog, de nem fejre, sőt még csak nem is felsőtestre. A bokszoló kezét fogja ütni. Ez most hülyén hangzik, de ez a hung gar főelve, hogy az ellenfél támadó testrészét (ami a bokszoló esetében a kéz) iktatja ki. Mivel a HG kungfusok évekig keményítik a csontjaikat, ezért ököllel, alkarral, szétfogják verni a bokszoló csuklócsontját és alkarját. A bokszoló ilyenkor még védekezni sem nagyon tud, mert muszáj a kezeit fent tartania, különben legépelik az arcát, így a keze szenvedi el a csapásokat. Kis idő múlva csonthártyagyulladás, fájdalom és erős zsibbadás jön létre, aminek következtében a bokszoló nem tudja fenntartani a kettős fedezéket, másrészt a zsibbadt és fájós kezekkel nem fog tudni se erőset, se gyorsat se pontosat ütni. Sőt a HG-ban minden ütést úgy védenek ki, hogy az alkarjukkal ráütnek az ellenfél alkarjára. Nem csak kiteszik az alkart, mint a karatésok, azzal is ütnek. Eközben a HG-s az alacsony rúgásokkal a térdét is szarrá rúghatja, így a bokszoló fürge lábmunkája is alaposan lekorlátozódna. Onnantól pedig már csak be kell fejezni a bunyót.


Na hát valahogy így kell elképzelni a HG működését. A testfelkeményítés része az igen fájdalmas. A sparringok is fájdalmasak, pont ez végett. A HG az izomról, de főként a csontokról szól. Ez az a fajta kung-fu irányzat ahova, bizony KELL, sőt kötelező a fizikai erő (és nem kevés)! Kínában sok HG-s egyben erőemelő vagy más erősportokat is űz. Nem véletlenül a neve az, hogy "Vasdrót" kung-fu (Hung Gar azt jelenti, hogy Vasdrót). Hozzá tenném, nem egyszerű megtanulni és sok idő is.


Jó magam nem ezt a stílust tanulom, én egy másikat (Choy Lay Fut). Amúgy Magyarországon, nem tudom, hogy mennyire jól oktatják ezt a stílust. De a lényeg, hogy maga a Hung Gar, az egy nagyon jó és hatékony stílus.


Ha már szóba jött a Choy Lay Fut, a Hung Gar mellett ez is hatékony kung-fu stílus.


A fő különbség a Hung Gar és a Choy Lay Fut között az az, hogy CLF-ban jobban dolgozunk lábbal. A HG-ban kizárólag térd alatti (néhol derék alatti, de semmiképp sem derék fölötti!)alacsony rúgások vannak. A CLF-ban simán rúgunk fejre is, sőt térdelünk is és sípcsont használat is van. Az ütéstechnikák többsége hasonló. A HG-ban ütnek, ököllel, kézéllel, tenyérpárnával, könyökkel, csuklócsonttal és ujjakkal is. Ugyanezek vannak a CLF-ban is, csak annyi a különbség, hogy ujjakkal nem ütnek. A HG-ban az ütések levédésekor, alkarral félre ütik a támadó kezét, vagy ráfognak és maguk felé húzzák, miközben a másik kezükkel ők ütnek. A CLF-ban inkább gyors kitérések vannak. A földrevitelek, gáncsolások lefogások mindkét stílusban hasonlóak. A HG-ban többféle ütés technika van. A CLF-ben sok a "duplázó" technika, ami azt jelenti, hogy egyszerre két kézzel ütsz, vagy egyszerre ütsz az egyik kezeddel, miközben ezzel egyidejűleg rúgsz a lábaddal is. A testfelkeményítő (csonterősítő) edzések is hasonlóak, annyi a különbséggel, hogy a HG-sok a csontfeledzés mellett inkább a fizikai erőre gyúrnak, míg a CLF-sok inkább a hajlékonyságra. A HG mozgásanyaga merev mozdulatokból áll, míg a CLF-ban a fürgeség és a lazaság van előtérben. A CLF ütései is amolyan ostorcsapásszerűek. Nagy lendülettel történik, gyorsan és lazán, majd a végén kell minden izmot befeszíteni és erőt beleadni. A formagyakorlatok nagyobbrészt különböznek, viszont a Tigris-forma mindkettőben dettó ugyanaz. A HG nagyon kemény, a CLF agresszív stílus.

A CLF lényegében olyan mint, kb. egy muay thai+taekwondo+aikido keverék.


Remélem tudtam valamit segíteni. :)

2015. máj. 19. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

Ezt az írást már olvastam.

Te másoltad le azt a valakiét, vagy te írtad és még egyszer bemásoltad? :)

2015. máj. 19. 13:09
 8/28 anonim ***** válasza:
Én írtam és még egyszer bemásoltam.
2015. máj. 19. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

Értem. :3

Ami érdekel még azaz, hogy azt olvastam, hogy a külső erős Kung-Fu-ban hamar erőssé válhat az ember, de ahogy öregszel úgy leszel egyre gyengébb. Mint a bokszolóknál, 45 évesen már kiszállnak, mert ez meg az. De azt mondják, hogy a belső erős Kung-Fu-nál meg fordítva megy. Mivel belső erővel dolgoznak ott nem számít az erő és ahogy idősödik az ember úgy lesz egyre erősebb.


Ez tényleg így van?

Mert ha igen akkor inkább olyat választanék amivel idős korban is jól elboldogulok, 50 felett is. Szóval ami hosszútávon jobb. :)

2015. máj. 19. 13:42
 10/28 anonim ***** válasza:

A külső kung-fu stílusoknak a lényege, hogy először a külsőt edzik fel, vagyis először kemény fizikai testedzést tanulnak, majd utána harci technikákat, majd a belső szellemi és lelki világukat, azaz a harci szellemet edzik meg.

A belső kung-fu stílusok pont úgy működnek mint a külső kung-fu stílusok csak FORDÍTVA! Vagyis először a lelki és szellemi dolgokra (harci szellemre) gyúrnak rá, majd jönnek a harci technikák alkalmazása, végül pedig a fizikai testedzés és testfelkeményítés.

Röviden: A belső stílusok a lágytól haladnak a kemény felé, a külső stílusok a keménytől haladnak a lágy felé.


Tökmindegy, hogy külső vagy belső kungfu stílust gyakorolsz, mindegyiktől hosszú távon egészséges leszel.

Amúgy pedig minden normális kungfu edzésen van - vagy ha nincsen akkor muszáj lenne, hogy legyen - chikung (qigong) edzés is.

2015. máj. 19. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!