Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Muay thai vagy wing tsun kung...

Muay thai vagy wing tsun kung fu a hasznosabb önvédelemre?

Figyelt kérdés

Nagyon szeretnék valamilyen harcművészetre/küzdősportra járni, de nem tudom melyik lenne a jobb.

17/L



2017. jún. 13. 16:26
1 2 3 4 5 6
 51/57 anonim ***** válasza:
Élő példa az igazságra hogy a mókusbox csak értelmetlen levegőkalimpálás . Kínai reumatangó .
2018. márc. 4. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/57 anonim ***** válasza:
37%

Macbeth

Amikor már nem tudsz mit mondani és a másik nevét kritizálod.

Egyetlen egy szóval sem írtam sehova, hogy a Wing Tsun kitűnő lenne, meg, hogy az a legjobb harcművészet, csak azt, hogy nekem bevált és egy személyes élményből adódóan bátorítok mindenkit, hogy jöjjön oda, ahol én tanulok.

A mi edzésünkön van szabad harc (haladóknál) és nem, az nem a tapadós kezek (ha valóban jártál, akkor nyilván tudod, mi az).

Ahova én járok, ott modern nyugati edzésmódszerrel oktatnak. Nálunk mindig max három mozdulatból áll a gyakorlat, azért, mert felesleges túlbonyolítani.

Ha nem csak mindig azt vennéd észre, ami neked nem tetszik akkor láthattad volna, (ezt már egyszer írtam máshova) hogy vannak kókler lehúzós mesterek. Ezeknek sajnos 6:4 az arányuk, de a Wing Tsun helyesen értelmezve hatásos önvédelmi harcművészet. Ezt többször nem fogom elmondani, mert úgy is homokba dugjátok a fejeteket.

Írjatok, viccelődjetek a nevemen nevezzetek idiótának, sznobnak és még ki tudja minek, többet nem fogok írni ide, mert fölösleges. Harmadszorra is, a vitát lezártam.

2018. márc. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/57 anonim ***** válasza:

Párszor már leirtam, jó a boksz, de vannak veszélyei is. Nem is foglalkozok vele többet itt.

Más harcmüvészet nem sportra tanit. Sportban vannak szabályok. Lehet szidni meg kinevetni a mókusboxos wtés láncütéseket. Egy dolgot ne feledjetek el! Wt-ét egy icipci kisz kinai csajszi fejlesztette ki. Kis termete és fizikuma miatt mégis alkalmassá tette a mókusboxos láncütéseit sokkal nagyobb ellenféllel szembe, mert jöhet akármekkora bokszos, ha a jól elhelyezett apró de gyors ütéseket visz a orrára vagy akárhova amit nem tud feledzeni .... Nincs az az nagy bokszos aki ha apró de gyors gyors ütések mennek az orrára, nem eredne el a könnye. :D Önvédelem első szabálya, lepd meg, és fuss. :)

2018. márc. 5. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/57 anonim ***** válasza:
40%

"Párszor már leirtam, jó a boksz, de vannak veszélyei is. Nem is foglalkozok vele többet itt.

Más harcmüvészet nem sportra tanit. Sportban vannak szabályok. Lehet szidni meg kinevetni a mókusboxos wtés láncütéseket. Egy dolgot ne feledjetek el! Wt-ét egy icipci kisz kinai csajszi fejlesztette ki. Kis termete és fizikuma miatt mégis alkalmassá tette a mókusboxos láncütéseit sokkal nagyobb ellenféllel szembe, mert jöhet akármekkora bokszos, ha a jól elhelyezett apró de gyors ütéseket visz a orrára vagy akárhova amit nem tud feledzeni .... Nincs az az nagy bokszos aki ha apró de gyors gyors ütések mennek az orrára, nem eredne el a könnye. :D Önvédelem első szabálya, lepd meg, és fuss. :)"


Na ekkora marhaságot . A wing chunt fejlesztette ki egy kis sárga nőstény törpe ( a legenda szerint ) . A Tsun-t Leung Ting . Még ennyit sem tudtok de okoskodtok . Na szóval vissza ahhoz az über f4sza láncütéshez . Mész előre mint egy éppen fosó kacsa fióka , közben kalimpálsz , erre egy boxoló mit tesz ? Röhögve rád ver annyit amennyit nem szégyell . És nem azért mert a box annyira verhetetlen egy stílus ( bár eléggé komoly ) , hanem azért mert olyan dolgokat tanítanak ott amit a WT-ben nem pl lábmunka , lendületes faék egyszerűségű ütések , sparring és normális gyakorlás van . Már az elejétől kezdve bunyóhoz szoknak . És hidd el hogy a boxoló orra jobban fel van edzve mint a komplett mókusököl iskola Si Hing-estől , si fu-stól tanítványostól .

2018. márc. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/57 anonim ***** válasza:
90%

Na várjunk, várjunk! Tegyük tisztába a dolgokat uraim.


Nem tisztem védeni a wing ágazatokat, sőt nem is kedvelem a wing chun/tzun/tsun kungfu-t. De! Azért jó lenne, nem csak a hátrányait kiemelni! Megmondom mi itt a két vitafél között a hiba.

A wing tsun-t gyakorló válaszolók, nem hajlandóak elismerni azt a TÉNYT, hogy Magyarországon a Máday Norbert által képviselt Leung Ting-féle wing tsun kung-fu oktatási rendszere és ezzel párhuzamosan az instruktor- és mesterképzés egy nagy nulla. Egy hamis önbizalmat adó, méreg drága, pénzlehúzós, agymosó, kritikán aluli önvédelmi és küzdelmi tudást adó iskola rendszer.


Ugyanakkor a wing tsunt szidalmazó válaszolók pedig lehúzzák a stílust olyan szinten, hogy eszükbe sem jutna esetleg a stílus előnyeit IS nézni, és nem csak a hátrányait. A wing stílusokra nem lehet egyöntetűen azt mondani, hogy "gagyi mókusbox".


Rakjuk rendbe a dolgokat és oszlassuk el a tévhiteket is. Most hogy egy kis kínai hölgyike alapította/fejlesztette-e ki a stílust, az most teljesen tökmindegy. Lehet, hogy igaz, lehet hogy kínai legenda. Lényegtelen, mert a gyakorlati wing chun, amiről hiteles infók vannak, ott Yip Man nagymestert veszik figyelembe. Hogy maga Yip Man mennyire volt jó harcos, azt nem lehet tudni, hiszen más stílusok képviselői elleni harcairól nincsenek hivatalos feljegyzések. Viszont dolgozott rendőrként, szóval valamit tudhatott. Ellenben erősen láncdohányos volt és később ópiumfüggő is. Ugyanakkor a II. világháború idején, mikor a japók megszállták Kínát, felkérték őt, hogy tanítson a japán katonáknak wing chun-t (pedig a világháború alatt a japán katonáknak is oktattak a kiképzés alatt judót, karatét ...stb). A fene tudja, így nem könnyű pontos képet kapni róla.


Leung Ting, valóban csak pár hónapot (talán 1 évet) tanult Yip Man mester keze alatt, utána alapította meg a saját rendszerét. Az eredeti - Yip Man féle - wing chunban a láncütés csak egy része a stílusnak. Van benne a testharctól kezdve mindenféle dolog. Leung Ting a láncütésre alapozza az egész rendszert, nincsenek magasrúgások, a testharc nagyon minimális. Itt Magyarországon nincsen sparring az edzéseken. Senki ne is állítsa az ellenkezőjét, mert a gyorsabban kivitelezett páros tapadókezes gyakorlat még nem sparring, akkor sem ha néha-néha bekapnak 1-2 ütést. Az még nem full contact sparring. Instruktori szinten más van valami semi contact féle bohóckodás...de ezt hagyjuk. Azonban Hong Kong-ban Leung Ting edzésein van full contact sparring, sőt Németországban is van. (Ezt egy ismerősömtől tudom, aki kint él Berlinben és jár Wing Tsun-ra).


Leung Ting viszont elcseszte az eredeti Wing Chun-t, azért mert nem lehet csak a láncütésre alapozni az egészet. Ahogyan Macbeth is írta, nincsen az LT wing tsunosoknak lábmunkájuk, totyognak mint a kiskacsák (mondjuk az alapállásuk azért stabil), nulla csípőhasználat. Csak karból nem lehet nagy ütőerőt produkálni, és hosszú távon sem lehet a nagy ütési sebességet fentartani. Igaz, hogy nagyon gyorsan ütnek a wing tsunosok, de ahogy gyorsul folyamatosan az ütésük, úgy az ütőerő is folyamatosan csökken.


Azonban nem mindegyik wing irányzat rossz. William Cheung az eredeti Yip Man-féle stílust oktatja, az autentikusat. Azért az mozgékonyabb és rugalmasabb, mint a Leung Ting-féle.


Vagy ott van Lo Man Kam, aki szintén Yip Man tanítványa volt és Bruce Lee közvetlen sparring partnere. Ő haladóbban gondolkodott, a Lo Man Kam-féle wing chunban vannak magasrúgások, dobások, testharc és mindig full contactban sparringolnak védőfelszerelésben. (Az én egykori Tai Chi mesterem LMK Wing Chun mestert is volt, méghozzá Lo Man Kam közvetlen tanítványa, voltam is 2 szemináriumon, Kam mester elég kemény fickó!).

Lo Man Kam a Yip Man féle wing chun-t kiegészítette judo, muay thai és eskrima technikákkal is, sőt más kungfu stílusokból is átvett 1-2 technikát. Ez nem tiszta wing chun, de cserébe hatékony. És itt a láncütést legalább sparringban is tesztelik. Voltam én taekwondós-boxolóként sparringolni 2-3 LMK wing chun edzésen, ők azért tudnak, nem lebecsülendő ellenfelek.


Aztán ott a másikféle wing irányzat az Emin Boztepe-féle wing tzun. Emin Boztepe is eredetileg Leung tanítványa volt. Azonban ő is alaposan megváltoztatta a wing tsun-t. Boztepe gyakorlt thai boxot, ökölvívást, török olajbírkózást, krav magát.. sokmindent. Neki van full contact tapasztalata. Az ő wing tzun-ja, bár szintén erőlteti a láncütést, de legalább visz bele némi realitást is, és ésszerűbbek a kivitelezések is, a lábmunka jobb, mint a tsun-é.


Az igazat megvallva a wing stílusok, legyen az chun, tsun vagy tzun kisebb eltérésekkel technikailag és alaptaktikailag azonosak, mindegyiküknek a tapadókéz és a láncütés a lelke. Ebből kifolyólag bármelyik lehet jó és használható, hatékony, akár a Leung Ting-féle is.


Van potenciál a wing irányzatokban. Előnyük például a bőr-reflexük. A tapintásuk - mint érzékszerv - fejletebb nekik, mint más küzdő stílusok képviselőinek. Az aikido mellett ez a másik harcművészet, amit valóban meg lehet tanulni vakon.

Mindegyik wing irányzat egyenes vonalú támadást használ. Az az irányelve a wing tsunnak, hogy két pont távolsága között a legrövidebb út az egyenes.

Éppen ez végett, oldal támadásokkal csúnyán keresztbe lehet verni őket. Ezt tapasztaltam én is. Ugyan is a gyakori láncütés gyakorlásának és használatának van egy hátránya, a csőlátás.

Ezt főleg a haladó szintűeknél lehet tapasztalni. Mennek előre bikából, villámgyors a kezük, pontos is meg minden, de mint a kos, egyenesen előre. Én konkrétan kalapácsütést adtam az egyiknek fejtetőre, majd egy combost. Alul, felül, és oldalt is védtelenek. Oké aláírom, szemből ilyenkor nem lehet támadni őket ha beindulnak. Ha beindul a nagy tempóban a láncütés és az ütőtávjában vagy, akkor bizony kontrázni nem igazán lehet. (Vagy is lehet, testharc és birkózás. Viszont ilyenkor 2-3 pofont bekapsz te is)

Mert olyan mint ha cséphadaróba akarnál belenyúlni.


Van előnye a wing tsun/chun/tzun-nak is. Jól fejleszti a kézkoordinációt. Ütések irányának a variálását is jól fejleszti, irányváltásokat és különböző szögeket pontosabban lehet kivitelezni. Az ütés sebességet is jól lehet növelni vele.


Például a leggyorsabb és egyben legfolyamatosabb egyszerre két kezes és közben külön-külön kézzel külön-külön irányváltásos de mindezeket egy időben történő ütésekre egyedül a wing tsunosok/chunosok/tzunosok képesek.

A probléma vele, hogy a folyamatos ütéssorozás közben az erő csökken.


Azonban nem muszáj feltétlenül erőset ütniük, jó helyre kell pontosan ütni. Feledzett csontokkal lehet keményeket ütni csipőhasználat nélkül, csak karból is. Karból is lehet bikából ütni. Erős tricepsz kell hozzá. Kis súlyokkal kell magas ismétlés számmal edzeni tricepszre a wing-eseknek + alkart és öklöt keményíteni + sparringolni RENDESEN FULL CONTACTBAN védőfelszerelésben. Aztán működhet a dolog. A fabábún, amúgy is erősödik, keményedik a kezük (ha normálisan és gyakran csinálják). Sok hazai kungfu iskolában nincs is fabábú.


Kiegészítő stílusnak jók lehetnek a wing irányzatok, csak van egy kis bökkenő velük. Olyan a mozgási formájuk - a nulla csipőhasználat - végett, hogy vagy egyáltalán nem, vagy csak nehezen és alig-alig kombinálható más stílusokkal. Talán még aikidoval lehet jól kombinálni, külföldi fórumokon is sokan esküsznek egy wing tsun + aikido kombóra. Nem tudom, mennyire lehet ez jó. Én aikidóztam anno 4 évet, és voltam is 2-3 wing chun edzésen, valahogy én nem tudom elképzelni ezt. Bár Steven Segal az aikidó mellett szintén gyakorolt wing chunt (is), lehet van benne valami.


Összegezve itt Magyarországon én semmiképpen nem javaslom/tanácsolom a Leung Ting-féle wing tsun gyakorlását. Kivéve, ha hajlandó az illető mellette ÖNÁLLÓAN sokat edzeni és más stílusok edzéseire is eljárni, legalább alkalmankénti sparringra. Viszont mivel irreálisan drága (és a pénzért nem kap tudást az ember, ellenben oktatói fokozatokat igen), ezért sokkal olcsóbban kijönne egy jófajta ökölvívó edzéssel, ahol megtanul bunyózni is.

2018. márc. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/57 anonim ***** válasza:
63%

Rozsa Sárkány válasza nem elfogult és még objektív is.


Viszont Rozsdi hiába volt a Tai Chi mestered Lo man kam-féle wing chun mester is..elhiszem, sőt magam is hallottam hogy az LMK-sok rendszeresen sparringolnak, viszont a wing irányszatoknak megvan ugyanaz a típushibája, ami végett nem hatékony.


Jó magam anno a William Cheung-féle wing chun-t gyakoroltam 1 évig. Valóban jobb a mozgása, mint a karót nyelt, befosott totyogó reumás kiskacsa mozgású Leung ting-féle mókuskapirgálásnak, de a láncütés itt is láncütés. Tény, hogy vakon is meg lehet tanulni, igaz, hogy fejleszti a kézkoordinációt. Elméletben nagyon szép dolog, az egy időben történő védekezés és támadás, és a gyors sorozó ütések. Viszont a gyakorlatban, egy éles szituációban nem ilyen egyszerű a dolog, oda a wing rendszer túlbonyolított. Az egyszerűbb, de erőteljesebb és gyors ütések a hatékonyak.

Abban valóban van potenciál, hogy tricepszre gyúrás és ököl felkeményítés, viszont a fabábú messze nem keményíti fel a kezet. Az alkart talán egy kicsit igen (de azt se nagyon ám), de az öklöt abszolút nem. És igen, nem sok wing tsun/chun..stb. iskolának van fabábúja, sőt ahol van, ott a legtöbb fabábú olyan, hogy szivaccsal + műbőrrel van beborítva a fabábú. Na most az ilyen az nudli. Vannak komolyabb fabábúk, amik tulajdonképpen, fémből vannak csak némi fával borítanak be. Na az ilyeneken fel lehet keményíteni az öklöt és az alkart. Azonban a wing tsunnak nem tesz igazán jót a gyakori csontfelkeményítő edzések, azért mert akkor az a kézkoordinácó és az ütéssebesség rovására megy. Feldagadt, zsibbadó karokkal nem igazán lehet gyorsan láncütést csinálni.


Maradjunk annyiban hogy a normálisabb wing ágazatok (a Boztepe-féle TZUN, és CHUN ágazatok) alkalmas lehet egy ÁtlagJóska vagy egy gyönge karatéjos ellen, de más stílusú küzdősportolók ellen hatástalan.

A Leung Ting-féle TSUN, pedig már annyira sz*r -és mivel náluk sparring sincsen - hogy még egy ÁtlagFeri ellen sem ér sokat.

2018. márc. 6. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/57 anonim ***** válasza:
Az előttem lévő jól mondja... A wing tsun úgy sz.ar, ahogy van. Semmi értelme. Meg se izzadtok az edzésen, mikor csináljátok azt a tipikus kormányzó mozdulatot.
2020. júl. 20. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!