Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Nem bántátok meg, hogy Linuxra...

Nem bántátok meg, hogy Linuxra váltottatok? Mivel helyettesítitek az MS Office programokat és Adobe programokat?

Figyelt kérdés

Igazából ez az ami a legfontosabb lenne. Dual bootolni akartam a linuxot windowsszal, de nem jelenik meg a grub-menu. Sok mindent próbáltam már, egyszerűen nem lehet müködésre bírni.

Szóval a kérdésem, a fent említett programokra vannak alternatívák, esetleg virtuális gépen futtatni linuxon?

A laptopomra tenném fel, ami meg kell hagyni, nem egy erőgép:


Intel i5 4200U

Intel HD 4400

8gb ram

240gb ssd & 500gb hdd


Amikre szükségem lenne, excel fájlok szerkesztése, word dokumentumok szerkesztése, vs code, adobe photoshop, adobe lightroom... ami most eszembe jut.



2022. máj. 16. 00:18
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯
 1/100 A kérdező kommentje:

+1 off topic kérdés:

Hülyeség lenne macOS-t tenni erre a laptopra?

2022. máj. 16. 00:25
 2/100 anonim ***** válasza:
79%

"Nem bántátok meg, hogy Linuxra váltottatok?"

Több mint 10 éve használok csak Linuxot és nem, nem bántam meg.


"Mivel helyettesítitek az MS Office programokat"

Libreoffice (Writer = Word, Calc = Excel).


"és Adobe programokat?"

Gimp (Photoshop/Lightroom), Inkscape (Illustrator), Audacity (Audition), Scribus (Indesign), Kdenlive (Premiere), VS Codium (Dreamweaver/VS Code - utóbbinál a telemetria miatt)


"Hülyeség lenne macOS-t tenni erre a laptopra?"

MacOS hivatalosan csak Macintosh gépre érhető el.

2022. máj. 16. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/100 anonim ***** válasza:
80%

Dehogy bántam meg!

Egyébként: ha nem tetszett volna (jobban, mint a Windows), akkor egyszerűen visszaváltottam volna. De ez nem történt meg. Sokan próbáltak már visszairányítani a Microsoft univerzuma felé, de köszönöm, nem kérek belőle. Mióta Linuxot használok, azóta látom csak igazán, hogy a Windows, meg egyáltalán: sok MS-, és egyéb kereskedelmi szoftver mennyire korlátok közé szorítja az embert.


"Mivel helyettesítitek az MS Office programokat"

Tudom, ez etimológiai kekeckedés, de maga a "helyettesítés" szónak van egyfajta lealacsonyító hangzása. Mintha lenne egy adott dolog (jelen esetben MS Office), és lenne valami, amit háát úgy lehet használni hasonló célokra, de az csak valami "szamár", ha épp nincs "ló". Közben meg a helyzet az, hogy amikor még Windowst használtam, akkor is OpenOffice volt a szövegszerkesztőm/táblázatkezelőm/prezentációkészítőm, mégpedig azért, stabilabb és korszerűbb volt. Pl. jobban kezelte, ha egy dopkumentumban több kép/objektum van, és nem csúszott úgy szét, mint ahogy az Wordben szokott. És már akkor tudott pdf-be menteni, amikor a Microsoftnál ez még tervben sem volt.

Azóta persze már nem az Open-, hanem a LibreOffice-t használom, de a kettő gyakorlatilag azonos eredetű, csak a Libre-t dinamikusabban fejlesztik.

De ha valakinek nem tetszik a Libre, ott van az OnlyOffice, a WPS Office, a Softmaker FreeOffice, vagy esetleg a Calligra, Gnome Office (Abiword+GNumeric), kicsit tudományosabb célokra a Lyx, kiadványszerkesztéshez meg a Scribus.


"és Adobe programokat?"

Az egyetlen Adobe termék, amit használtam, az az Acrobat Reader volt. Pdf-olvasó meg van pár tucat, a rendszer alapértelmezett szoftvere mindig megfelelt erre a feladatra. Ez jelenleg az Xreader.

Tudom, a kérdés minden bizonnyal a Creative Cloud termékeire vonatkozott, de őszintén: a felhasználók hány százaléka lehet profi grafikus? Bátran merem állítani, hogy ez 1% alatti mennyiség. A többi 99% meg ha használ is grafikai, vagy multimédiás szoftvereket, képek esetén nem kell több némi szín-utómunkánál, hang esetén zajcsökkentésnél, meg alapszintű vágási munkánál, videószerkesztésnél pedig max. amolyan MovieMaker-szintű műveletekre van szükségük. Ezen célokra pedig tökéletesen megfelel a Gimp, az Audacity, az OpenShot, vagy akármelyik hasonló célú szoftver. Mert létezik még pár ilyen: Krita, Kdenlive, Darktable, Avidemux, stb.

Nem mellékesen: kíváncsi lennék, hogy a kérdésben szereplő kereskedelmi szoftvereket a felhasználók mekkora hányada használja/használta legálisan. ;-)


"Dual bootolni akartam a linuxot windowsszal, de nem jelenik meg a grub-menu."

Ugye, előbb tetted fel a Windowst, és utána a Linuxot? Melyik disztrót próbáltaad? Telepítéskor mit adtál meg bootloader helyének?


"esetleg virtuális gépen futtatni linuxon?"

Lehet, de.... nem biztos, hogy érdemes.


"Hülyeség lenne macOS-t tenni erre a laptopra?"

Igen, hiszen - túl a legalitási problémákon - korántsem biztos, hogy a géped hardvereit támogatja.

2022. máj. 16. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/100 anonim ***** válasza:
86%
Ha kénytelen vagy MS és Adobe formátumokkal dolgozni, akkor nem jó választás a Linux.
2022. máj. 16. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/100 anonim ***** válasza:
74%
Nagyon jó döntés volt, nem bántam meg :)
2022. máj. 16. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/100 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező: a Grub-multiboot problémát a Linux akkor oldja meg automatikusan, ha a Windows után telepíted (legalábbis a legtöbb gondolom megoldja), érzékeli hogy már van egy OS rajta és létrehozza a boot menüt.
2022. máj. 16. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/100 anonim ***** válasza:
71%

kezdjük a hülye kérdéssel:

nem butaság, ellenben a 4200u az amire szerintem nem fogod tudni feltenni a mac os-t. tehát ezt elengedném. (7200u-n már mondanám hogy igen, bár nem tudom mi célod lenne vele, de akár menne is, igaz lehet hogy 1 évig szívnál vele, ha egy sima grub nem akar nálad futni)


Na szóval megéri e váltani ?? 4200u-m volt onnan is tudom hogy a mac nem megy, linuxra váltásnak a célját nem értem.. Igazából ha a windows nincs összegányolva semmivel se lassabb, multiboot használtam sokáig, a 4258u ami gyorsabb valamivel a mai napig használatban van.


"Amikre szükségem lenne, excel fájlok szerkesztése, word dokumentumok szerkesztése, vs code, adobe photoshop, adobe lightroom... ami most eszembe jut."


az excel és word javarészt kompatibilis, ha makró van akkor esélytelen, és kicsit az excelt ami pl a libreoffice calc lehet tanulni kell mert itt ott kicsit inkompatibilis lesz..


Én javarészt minden ilyen munkához windowst használok a mai napig, a fűszereimre a címke nyomtatás is egy kínlódás volt mert egyszerűen nem volt a két rendszer kompatibilis és a nyomat nem ugyanaz lett.


photoshop, lightroom nincs.

Ehhez is érdemes windowst bootolni.. Lesz alternatíva, ami hasonló lesz, de más, tehát alapvetően nem ugyanazt kapod. Az alternatíva megszokható, nekem pár ismerősöm akik grafikusok nem tudták egyenértékűnek nevezni.

2022. máj. 16. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/100 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a végleges váltás előtt próbáld ki alaposan az "alternatív" szoftvereket. Egyik esetleg jobb, másik talán rosszabb a vártnál. Vagy maga a Linux (vagy adott disztribúció) nem tetszik. Virtuális gépen többet is kipróbálhatsz.
2022. máj. 16. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/100 anonim ***** válasza:
84%

8: szerintem meg az se kell, libreoffice,gimp fut windows alatt is, és meg tudja állapítani hogy ez kell e neki ténylegesen..


Az alternativ szopásokkal meg elég lesz ha majd linux alatt találkozik, mint pl kb november /december táján telepítettem a manjarot, erről írtam is akkor, de például a mai napig elcsúszik az oszlop a libreofficeben pár pixelt, de nem akárhol a szöveg közepén. Ilyenkor a le fel scrollozás (page up page down) javítja meg :)

2022. máj. 16. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/100 anonim ***** válasza:
100%
Ha nagyon hiányozna az MS Office akkor meg ott van az online O365
2022. máj. 16. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!