Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ez hogy történhetett Ubuntu...

KmsRys kérdése:

Ez hogy történhetett Ubuntu 20.04 LTS operációs rendszer alatt? Hogy törlődhetett minden fájl a partícióról?

Figyelt kérdés

Na szóval... Adott a fent említett Linux... 3 program volt megnyitva; egy, amin chateltem valakivel, kettő, egy zenelejátszó, és a terminál (ahová nem írkáltam be ismeretlen parancsokat!!!)


Egyszer csak, a fájlkezelőből el akartam indítani egy másik zeneszámot, és valami miatt nem tudtam megnyitni semmit. Amikor másik mappából akartam, akkor üresnek mutatta. Én erre szépen restartoltam a gépet -gondolva ez majd megoldja- de amikor betöltött a rendszer, nem volt háttérkép (törődött a mappából) és ugyanaz a képernyő fogadott, mint amikor telepítettem az operációs rendszert, és először kapcsoltam be. Furcsának tartottam, de akkor tört ki nálam a pánik, mikor a fájlkezelőt megnyitva az tűnt fel, hogy minden fájlom, minden mappából törlődött! És a hely is felszabadult a lemezen, szóval valóban törlődtek! Kezdő linuxos vagyok, így hát kértem segítséget, sajnos nem lehetett visszaszerezni semmilyen fájlt, viszont azt sem tudták megmondani, hogy mi történhetett. De most komolyan, az oké, hogy lefagy az operációs rendszer (amúgy az Ubuntu nagyon stabilan fut, nem jellemző a lefagyás), de ez, hogy törlődnek a fájlok, ez azért már durva! Az egészben az az érdekes, hogy a programok mind megmaradtak, csak a letöltések, zenék, képek, stb törlődött. A lemezen több partíció is van, illetve egy Windows 10 (ritkán használom) operációs rendszer is. Szerencsére a többi partíciót nem érintette ez a dolog.


Most újra raktam az Ubuntut, szóval frissen van telepítve. Szerintetek mi okozhatta ezt a törlődést? Illetve hogyan tudnám kivédeni, hogy ilyen többet ne forduljon elő? (Úgy értem, hogy a biztonsági másolatok készítésén kívül)



2020. jún. 26. 03:50
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
75%
Életemben most hallok ilyenről először. Az Ubuntu a legnépszerűbb disztró, a fórumjaik nem írnak semmit?
2020. jún. 26. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
100%

Ilyet még én sem láttam, pedig pár éve azért énis nyúzom a debian alapú disztrókat.


Konkrétan az ubuntu 20.04-et nem ismerem, de a leírtakból nekem úgy tűnik, hogy a home mappád sérült meg. A home könyvtár titkosításánál már én is láttam érdekességeket, illetve olyannal is találkoztam, hogy külön partíción volt és megsérült így adatvesztés lett.


Bár ez a "felszabadult a hely" dolog a legérdekesebb. Ugye ehhez elegendő az inode-ok sérülése (ez nem jelent tényleges törlést), szóval ilyen esetben én azért eljátszottam volna kicsit a debugfs-el:

[link]

2020. jún. 26. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 anonim ***** válasza:
100%

Én háttértár-hibára tudnék tippelni.

Igaz, a 20.04 még elég új rendszer, nem véletlenül mondják - nem csak Linux esetén, hanem általánosan -, hogy célszerű pár hónapot várni, mire a rejtett hibák kiderülnek, és kijön pár javítófolt, és csak azután használni élesben.

De úgy sejtem, ez inkább valamilyen hardveres eredetű probléma lehetett. Akár egy meglazult SATA-kábel, akár egy véletlen interferencia az adatátvitelnél...

2020. jún. 26. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim ***** válasza:
100%

Nekem gyári hibás RAM modulnál csinálta, MemTest -el indítva derült ki.

Rendszert használva, szinte probléma mentesen ment, egyedül a Chrome tab sora eset szét, illetve tűntek el fájlok, mappák, amit nem tudtam hova tenni.

Egy jó részét a TestDisk programmal vissza tudtam nyerni.

Persze lehet még HDD / SSD hiba is amit korábban írtak, az is tud hasonlót eredményezni.

2020. jún. 26. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
100%

Biztos vagyok abban, hogy nem szoftveres hiba okozta ezt.

Az életben soha nem láttam ilyet, pedig pár éve én is Linuxozok.

Ez biztos hogy hardver hiba lesz ahogy az előző válaszolók írták is.

2020. jún. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 anonim ***** válasza:
0%
Ezért használj windowst, a linux butáknak való.
2020. jún. 26. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/48 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Hát eléggé régi PC-m van (11 éves), és korábban a CD meghajtó SATA kábele is problémázott, és akkor átdugtam egy másik portba az alaplapon, és egyből jó lett. Ez még tavaly volt. Akkor lehetséges, hogy most a HDD kábele csinálja ugyanezt? Mindegy, már újra telepítettem, de lassan úgyis ideje a hardvert is tisztítani, mert elég poros...


Úgyhogy lehet igazatok van, lehetséges a hardver hiba, mert korábban is volt hasonló.


Az utolsó válaszolónak pedig üzenem, hogy pont a Windows való butáknak, mivel az pont úgy van megcsinálva, hogy még a hülye is tudja perfektül kezelni :-)

2020. jún. 26. 10:40
 8/48 anonim ***** válasza:
100%

#7

Ha a kábel cseréje helyett másik SATA port használata oldja meg a problémát, ott valószínűleg a SATA vezérlő döglődik.


Ezt lehet foltozgatni pl. SATA vezérlőkártya vásárlásával, vagy megoldani alaplapcserével.

2020. jún. 26. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 anonim ***** válasza:
0%

Windows való butáknak, mivel az pont úgy van megcsinálva, hogy még a hülye is tudja perfektül kezelni :-)"


Igen sokkal egyszerűbb, ezért jobb is.

Ha valamit telepíteni akarok nem kell fél óráig konzol parancsokra vadászni.

A programok 90%-a csak windowsra van. Mert senkit se érdekel a buta linux.

2020. jún. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 anonim ***** válasza:
84%

#10-es buta kisfiú, csak súgom halkan hogy ha telepíteni akarsz valamit Linux alatt, akkor sem kell "konzol" parancsokra vadászni. A "konzol" amúgy terminál, de mindegy.

Ugyanolyanon grafikus felületek állnak rendelkezésre mint Windows alatt.

Az meg már tényleg netto baromság, hogy a programok 90%-a Windowsra van. :D

Látom halvány lila fingod sincs semmiről csak beleugatni jöttél.

Inkább nyomd a COD-ot és ne szólj bele a felnőttek beszélgetésébe.

Köszi. :)

2020. jún. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!