Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ez hogy történhetett Ubuntu...

KmsRys kérdése:

Ez hogy történhetett Ubuntu 20.04 LTS operációs rendszer alatt? Hogy törlődhetett minden fájl a partícióról?

Figyelt kérdés

Na szóval... Adott a fent említett Linux... 3 program volt megnyitva; egy, amin chateltem valakivel, kettő, egy zenelejátszó, és a terminál (ahová nem írkáltam be ismeretlen parancsokat!!!)


Egyszer csak, a fájlkezelőből el akartam indítani egy másik zeneszámot, és valami miatt nem tudtam megnyitni semmit. Amikor másik mappából akartam, akkor üresnek mutatta. Én erre szépen restartoltam a gépet -gondolva ez majd megoldja- de amikor betöltött a rendszer, nem volt háttérkép (törődött a mappából) és ugyanaz a képernyő fogadott, mint amikor telepítettem az operációs rendszert, és először kapcsoltam be. Furcsának tartottam, de akkor tört ki nálam a pánik, mikor a fájlkezelőt megnyitva az tűnt fel, hogy minden fájlom, minden mappából törlődött! És a hely is felszabadult a lemezen, szóval valóban törlődtek! Kezdő linuxos vagyok, így hát kértem segítséget, sajnos nem lehetett visszaszerezni semmilyen fájlt, viszont azt sem tudták megmondani, hogy mi történhetett. De most komolyan, az oké, hogy lefagy az operációs rendszer (amúgy az Ubuntu nagyon stabilan fut, nem jellemző a lefagyás), de ez, hogy törlődnek a fájlok, ez azért már durva! Az egészben az az érdekes, hogy a programok mind megmaradtak, csak a letöltések, zenék, képek, stb törlődött. A lemezen több partíció is van, illetve egy Windows 10 (ritkán használom) operációs rendszer is. Szerencsére a többi partíciót nem érintette ez a dolog.


Most újra raktam az Ubuntut, szóval frissen van telepítve. Szerintetek mi okozhatta ezt a törlődést? Illetve hogyan tudnám kivédeni, hogy ilyen többet ne forduljon elő? (Úgy értem, hogy a biztonsági másolatok készítésén kívül)



2020. jún. 26. 03:50
1 2 3 4 5
 41/48 anonim ***** válasza:
87%

#40

Ne itt éld ki a frusztrációdat azért, mert anyád nem szeret, apád meg 10 éve kiszaladt cigiért és azóta sem jött vissza.

2020. jún. 27. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:
54%

Illetve még külön poén android esetén, hogy ha nem alsó kategóriás hardverű készülékről van szó, fel lehet rá rakni egy grafikus Linux -ot is, mint extra réteg az android fölé, és XSDL megjelenítőn keresztül pedig kezelni is lehet, de akár ChromeCast eszközre ki is lehet küldeni egy HDMI -s monitorra WiFi -n, és USB -n / BlueTooth -on keresztül pedig vezeték nélküli billentyűzet és egeret lehet hozzá csatolni, amivel pedig mint egy mini PC -t tudjuk használni.

És ha jól vállasztottunk hardvereket, van elég memória, tároló, akár egy Windows 7/10 is felmehet Qemulatorral...

Azért kell jól választani, hogy AMR -ről X86 -ra hardveres KVM gyorsítással tudja használni, így végül lesz egy Linux kernel amin van egy Android, amire ráhúzunk egy proot -olt Linux rendszert, amin emulátorral futtatunk egy Windows -t. :-D

És végül elindítjuk rajta a Windows -os pasziánszt :-D

2020. jún. 27. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:
70%

#40: megnézve az össze hasonlító videókat, hát lehet hogy 160 FPS -el száguld a repülő ha úgy laggol mint ha 5 FPS lenne. :-D

GTA -s videó 1:25 -nél, és a GTA V, nem is Gammer játék. :-D

2020. jún. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy az FPS vitával kapcsolatban, igen, több windows alatt. És meg is van mivel "optimalizálnak".

[link]


Leírás ez alól a videó alól:

Proton 3.7-2

Wine 3.14


Linux Nvidia Driver: 396.51.02

Windows Nvidia Driver: 398.82


System:

Cpu: i7 8700k @ 4.7Ghz

Memory: 16GB G.Skill Trident Z 3200 Mhz

Graphics Card: GTX 1080 Ti Strix Gaming

Motherboard: Asus Rog Strix Z370-E Gaming

Operating System: Arch linux



Érdekességképp ugye előttem valaki a wine 5-öt emlegette. Tehát ez még egy sokkal korábbi verzióval van összemérve. Az nvidia driver-ből már nálam is a 440 van fent (szóval itt az is elavultabb) és a proton pedig az 5.0.9-nél jár.


Amúgy van másik játék is.

https://www.youtube.com/watch?v=5DTxEr9CaHI

Igen picivel több az FPS windows alatt (nem 40 a különbség.. átlagban is max 10. de 70 vagy 80 kb mindegy ennél a játéknál) 60 flött van linuxon is.


Szóval összességében kimondhatjuk (objektíven nézve), hogy bár az fps windows alatt kicsit több, de nem befolyásolja a játékélményt, tehát linuxon is lehet már játszani (még ha nem is mindent).

2020. jún. 27. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/48 anonim ***** válasza:
100%

"és a proton pedig az 5.0.9-nél jár"


Protonból ne csak a Steam által kínált verziókat vedd számításba. Általában például a Glorious Eggroll verziók lényegesen gyorsabbak. Plusz pár fps-t custom kernellel (pl. XanMod) is lehet javítani, így legtöbb esetben simán befogható a Windows.

2020. jún. 27. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/48 anonim ***** válasza:
0%

Még mindig értelmetlen.


Keresgéljek mindenféle drivereket, verziókat, mert az egyik állítólag már majdnem hozza a w10 teljesítményét.

W10-et felrakom, video driver, aztán megy.


Ha egy linux fannak ez a szórakozás akkor csinálja.

De a linux akkor se jobb mint a windows, ha játekról van szó.

2020. jún. 27. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 anonim ***** válasza:

Oké, nyilvánvaló, hogy ez a kötekedő tag csupán egy értelmileg visszamaradott troll, de engedtessék meg, hogy etessem kicsit. ;)

Azzal előhozakodni, hogy melyik rendszert hányan használnak, kb. olyan, mint egy gasztronómiai vitában felvetni, hogy a tehénsz..r mindennél jobb, mert hát százmillió légy csak nem tévedhet. De szalonképesebb példát említve: a Suzuki a jobb, vagy a Ferrari? Hiszen Suzukiból aránytalanul több van, a Ferrari részesedése meg jócskán 1% alatti.


"Ha valamit telepíteni akarok nem kell fél óráig konzol parancsokra vadászni."

Ez tipikus "érv" olyanoktól, akik Linuxot legfeljebb 20 éve láttak, akkor is csak jó távolról. Hadd említsem meg, hogy minden elterjedtebb Linux-kiadáson létezik szoftveráruház, ahol mindennemű informatikai ismeret nélkül lehet bármit telepíteni. Még csak keresgetni sem kell neten a teelpítőt, mert központilag össze van szedve minden, ami egy átlagos felhasználónak kell. De ha netán olyan szoftver kell, ami nincs az áruházban, azt is le tudod tölteni és telepíteni, ami még egy Windowsos telepítőnél is egyszerűbb, mert még a "next"-et sem kell nyomkodni, midnent elvégez magától.


"A programok 90%-a csak windowsra van."

Túl azon, hogy megint előjön a tehénkaka vs. Gundel-palacsinta kérdéskör, én azért azt a tízezres nagyságrendű szoftverkínálatot nem merném kicsinek nevezni. Egyszer sem éreztem azt, hogy szoftverszűkében lennék, pedig messze nem csak Facebookozásra, meg Netflixezésre használom a rendszeremet.


"Keresgéljek mindenféle drivereket, verziókat, mert az egyik állítólag már majdnem hozza a w10 teljesítményét.

W10-et felrakom, video driver, aztán megy."

Ez megint csak a 20 évvel ezelőtti állapot. A jelenlegi helyzet az, hogy a Linux mindenféle külső driver nélkül is kitűnően alkalmas irodai / otthoni netezős PC-nek. Amíg a Windows alapértelmezett drivere jobb esetben is max. 256 színt tud kezelni, meg gyönyörködhetsz az 1024×768-ban, addig a Linux alapból tudja a grafikus kártya és a monitor ideális felbontását 24/32 bites színmélység mellett.

Drivert keresni meg nem nagyobb macera, mint Windowsnál.


"Pedig csak ugyanazokra a dolgokra használja mint az átlag windows felhasználó."

És?

Bár mondjuk megnézném, amikor egy átlag felhasználó szoftvert fejleszt, vagy épp adatmentésen dolgozik, csak a saját példáimból kiindulva.


"Egy átlag felhasználónak a windows érthetőbb, kezelhetőbb."

Vagy nem. Főleg egy nagyobb verzióváltáskor. Amikor a Win10 megjelent, az "átlag felhasználók" fele a legegyszerűbb dolgokat sem találta meg. Aki meg kompetensebb, annak nem nehezebb Cinnamonban elindítani egy szoftvert, mint Windowson. Sőt, nem kevés olyan visszajelzést hallok, hogy a Linux felépítése logikusabb. Nem vérprofi kockáktól, hanem laikusoktól, akik hajlandóak voltak közelebbről megismerkedni a Linuxszal.


"Windowson tudod hogy az .exe fájlt kell indítani."

Dehogy tudják, mióta a Windows a nagy eszével alapértelmezésben elrejti a kiterjesztéseket, azóta tízből kilencen azt sem tudják, mi az az .exe. A többi kiterjesztésről ne is beszéljünk.


"Linuxon a disztrók vagy kezelik amit le töltesz "linuxra" vagy nem."

Bocsi, de ez rohadt nagy öngól. Egyedül arra kell figyelni, hogy melyik telepítőt töltöd le. Ez nem nagyobb agyi megterhelés, mint az, hogy Windowsnál NE a .dmg fájlt töltsd le. ;)

... már ha egyáltalán a disztró csomagtárolója nem tartalmazza a keresett szoftvert. Ugyanis az esetek 99%-ában még letöltögetni sem kell, megteszi azt magától a szoftverkezelő.


"100 féle linux van, ami egy nagy katyvasz."

Ha neked az, az egyéni szociális probléma.

De tudod, ezt hívják a választás szabadságának. Itt nem az van, hogy egy cég önkényesen eldönti, hogy te milyen felületet fogsz használni a következő 10 évben. Számtalan kiadás van, ami közül szabadon kiválaszthatom, hogy melyik felel meg nekem a legjobban. Persze, most már fogalmazódik meg benned a kritika, hogy "de hát egy átlagembert ez csak összezavar". Ez megint csak öngól. Egy átlag felhasználónak nem kell ezernyi disztrót ismernie. Bőven megfelel az első szembejövő disztró, amit a Linuxra rákeresve megpillant, vagy amit a tapasztaltabb haver/ismerős ajánl. Aki meg szeret mélyebben a dolgok mögé nézni, annak pedig megvan a lehetősége, hogy a neki mindenben megfelelő kiadást válassza.


"A windowsról már mindenki hallott, a linuxot meg szinte senki se ismeri."

Tudod, ha száz embert megkérdezel, hogy ki hallott már Sp-ről, és ki Rimszkij-Korszakovról, előbbi toronymagasan nyerne. Ennek ellenére nem ő tett le többet az asztalra.

Egy dolog a marketing, és egy teljesen más dolog a tényleges használhatóság.


"De a linux akkor se jobb mint a windows, ha játekról van szó."

A "jobb" eléggé megfoghatatlan jelző. Milyen szempontból? Milyen játékról? De még ha így is van, ez csak annyit jelent, hogy a Windows játékszernek jó. ;)


" A windows se fogja szétfosni magát ha normálisan használod."

Dehogynem. :D Főleg frissítések után esélyes. De amelyik rendszer képes egy random áramszünet után a "kísérlet a rendszer javítására -> nem sikerült, újraindítás -> kísérlet a rendszer javítására" végtelen ciklusba kerülni, és még egy helyreállító módot is kihívás rajta elindítani, azt én semmiképp nem nevezném stabilnak.

Arról nem is beszélve, hogy a Linuxot alapból úgy tervezték, hogy normálisan használd.


"Pont azért nincs vírus a linuxra mert a kutyát se érdekli."

Frászkarikát.

Azért nincs, mert felépítéséből adódóan rohadt nehezen tudna terjedni. Ez nem Windows, ahol tucatnyi titkos hely van, ahová beírhatja magát egy automatikusan induló szoftver.


"[A Windows 10] Minden létező hardvert támogat."

Oké... ezt olvasva véletlenül leköptem szegény monitoromat. :D Minden létező hardvert. :D

Nehezen tudom abbahagyni a röhögést, de lapozzunk. Tudnék mutatni jópár olyan eszközt, webkamerát, nyomtatót, scannert, ami Win7 alatt még kiválóan működött, Win10 alatt meg meg se nyikkan.


"Linuxra rádugtam egy samsung telefont aztán észre se vette."

Valami gagyi kínai utánzat telefonod lehet. Nekem ugyanis Samsung eszközzel soha nem volt bajom Linux alatt. (Igaz, más eszközzel sem.)


"Leírtad a lényeget. Játékra csak a windows 10 használható, mert az az 1etlen oprendszer ami támogatja a directx 12-t."

Heti szinten kb. 10 órát játszom. Oké, nem vagyok egy hardcore gamer, ők napi szinten játszanak ennyit, de ha csak a Windows 10 lenne játékra használható, akkor ez a 10 óra sem menne.


"Átlag 20 fps-el lassabb a linux.

Meg úgy általában mindenben gyengébb a teljesítménye."

Windowst akartál írni, nem?

Pont az az egyik oka, hogy Linuxot használok, hogy érezhetően jobb a teljesítménye.


"A disztribúciók sokfélesége kompatibilitási problémákhoz vezet [...] Ennek az az oka, hogy a különböző disztribúciók részben különböző bináris formátumokat, indexelést, … használnak."

Pont, hogy nem. Ugyanazt a bináris formátumot használják. Más Unix-szerű rendszerek, pl. FreeBSD, bár tényleg kicsivel más formátumot használnak, de az is beállítható Linux-kompatibilis módra. De ez már nem a Linux kérdéskörébe tartozik.


"A desktop linux 1% alatt van"

Jócskán afölött van, de ez ugyebár megint a százmilliárd légy, és a tehénkaka esete.

A Microsoft két dologban jobb. Méghozzá nagyon. Ezt el kell ismerni. Ezek pedig: a marketing, és a lobbitevékenység. Ehhez nem férhet kétség. Hatalmas pénzeket költ reklámra, és minden követ megmozgat, hogy az emberek lehetőleg csak az ő termékeikkel találkozzanak. Inkább milliárdos ügyleteket köt a kormányokkal, csak hogy "ingyen" mindenhol az ő termékük legyen használatban, és hogy még csak ne is találkozzon a tanuló más rendszerekkel. Jelen vannak az általános iskoláktól az egyetemekig, ahol némi támogatásért cserébe elérik, hogy a leendő tanár ha hall is valamit a Linuxról, az csak nagyon minimális legyen. Hogy aztán a gyerek, akit az a tanár tanít, szintén ne halljon tőle más rendszerről.

De ettől a termékük még nem lesz jobb. Ez csak azt mutatja, hogy a marketing-gépezetük jobb. Aztán ha megnézzük, a legtöbb Microsoft-partner intézménynek Linux fut a szerverein.



Ami pedig a személyes véleményemet illeti...

Sokáig elkötelezett Windows-felhasználó voltam. És a 2000-es évek első felében, amikor először találkoztam Linuxszal, tényleg nem nyűgözött le a rendszer. Na, az tényleg az az időszak voooolt, amikor egy hangkártya beállításához is komoly szaktudás kellett. Sokan, amikor MA előkerül a Linux vs. Windows vita, ennél az időszaknál ragadnak le, és az ekkori Linuxok hiányosságaival "érvelnek" mind a mai napig.

Aztán múltak az évek. A 2000-es évek végén ismét rátekintettem a Linuxokra, hogy hol tartanak. Meglepően sokat fejlődtek alig 10 év alatt, már csak a grafikus kártyák, és a perifériák terén voltak hardverkompatibilitási gondok, bár driver nélkül a grafikus kártyákat így is sokkal jobban kezelte, mint a Windows. De kifejezetten felhasználóbarát volt, viszont a keresztkompatibilitást illetően még azért voltak komoly lemaradások.

Ezidőtájt helyezkedtem el informatikusként. Lehetőségem volt beletekinteni a szerverüzemeltetés világába is. Volt Windows és Linux szerver is (sőt, FreeBSD is), és hamar egyértelművé vált, hogy a legkevesebb szívás a Linux szerverrel van. A Legtöbb meg a Windows-zal.

Aztán a 2010-es évek közepén ismét rápillantottam a desktop Linuxok világára, hogy megnézzem, érdemes-e váltani. Főleg, hogy ekkortájt már körvonalazódott, hogy a Windows merre tart, hogy a Win7-nek hamarosan vége, és sem a 8, sem a 8.1 nem nyerte el a tetszésemet, az ekkortájt debütáló Windows 10 meg pláne nem. Nem mondom, hogy nem hozott pár területen előrelépést, de legalább ennyi téren hátralépés volt a megjelenése. Szóval ránéztem ekkortájt a Linuxokra, és a szavam elállt. Szó nélkül kezelt minden nyomtatót, scannert, fényképezőgépet, és telefont, amivel találkoztam. Biztos van, amikkel meg kell küzdeni, biztos lehet ellenpéldát találni, de amit a Win10 nem akart felismerni, azt a Linux szó nélkül. Megjelent egyre több natív játék, és emellett a Wine is bámulatosan sokat fejlődött. Ha azt mondom, hogy a Windows játékok 50%-át jól futtatja, akkor rémesen alábecsültem. Inkább olyan 80% körül lehet az arány.

Emellett pedig kapok egy rendszert, aminek a kinézetét teljes mértékben én szabhatom meg. Nem kell zsörtölődni, ha valamit a nagy Microsoft átvariál egy nagyfrissítés során, a Linux nagyon durván testreszabható.

A rendszer erőforráskezelése pedig kiemelkedő. Amelyik gépen a Windows csak nyöszörög, azon a Linux hasít.

Meg azért megemlítenék olyan apróságokat, mint hogy jóval stabilabb és biztonságosabb, meg olyasmit, hogy itt nem arról szólnak a frissítések, hogy hány felhasználónál mit törölt le véletlenül a rendszer. A frissítések tényleg hasznosak, és nem mellékesen én döntöm el, hogy mikor akarom telepíteni, és frissítés közben is tudom használni a gépet. Nem akkor kezd el maszatolni, amikor épp élesben, 2 perc múlva előadást kéne tartanom.

Meg persze vannak mélyebb szinten is előnyei a Linuxnak, de senkit nem akarok most rendszerinformatikával fárasztani. ;)

Mióta Linuxot használok, ha valamiért Windowsos gépen kell dolgoznom, egyszerűen macerásnak érzem az egészet. Egy abszolút nem optimális rendszer, rengeteg tök felesleges korláttal.

2021. jan. 14. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/48 anonim ***** válasza:
Ja, és az ugye azért megvan, hogy mindez teljesen ingyen van?
2021. jan. 14. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!