Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Milyen mélységű statisztika...

Milyen mélységű statisztika tudás kell a gépi tanulás/data science területén való elhelyezkedéshez?

Figyelt kérdés

Egy matematika bsc-vel a hátam mögött, illetve most PTI szak vége azon agyalok, hogy ezen a területen mélyednék el, illetve próbálnék elhelyezkedni valahogyan, hogy majd a munkában megtanuljam a dolgokat, de valami alap kellene.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy nem tudom hova koncentráljam az tanulásra szánt időmet. Foglalkozzam adatbázisokkal, SQL-el vagy inkább Pythonozzak többet? Esetleg konkrét technológiáknak nézzek utána?

Illetve matematikából sokat felejtettem, vissza szeretném hozni magam egy erősebb szintre, viszont azt sem igazán tudom belőni, hogy mennyire menjek mélyre. (Hiszen ugye az is idő és igazából végtelen mélységei vannak).

Elégedjem meg a statisztikai módszerek átnyálazásával és kb értsem, hogy hogyan is működnek? Vagy mennyire menjek mélyen bele a dolgokba?

Vagy tényleg fullosan építsem fel magamban ismét az egészet marha sok ismétléssel, hogy "mértéktér", "mérhető függvények", "radon-nykodim derivált" stb stb stb?


A tanulási hajlandóság megvan, viszont *felesleges dolgokra nem szeretném pazarolni az időmet.


*felesleges: Igazából nem az, a tanulás jó és jó ötleteket adhat bármilyen ismeret, viszont most az első számú cél, hogy el tudjak majd helyezkedni és ehhez kellene kiindulni valahonnan.


2023. jan. 25. 20:22
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, kb látom már, hogy kellene indulni.
2023. jan. 26. 12:32
 12/17 anonim ***** válasza:
59%

10. Tévedsz, senior data scientist vagyok egy nagy multi AI osztályán, és konkrétan e pillanatban is modellezek.


Na de elmondtam amit akartam a kérdezőnek, a többit rábízom.

2023. jan. 26. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
49%

9. “Őszinte leszek, nem is hallottam ennek a könyvnek a létezéséről sem pedig 5 éve dolgozok egy multinál cloud környezetben ML modellek fejlesztésével”


Az őszinteséget díjazom, a tudatlanságod viszont dilettantizmusra utal. Azért az alap szakirodalmat illik ismerni. Van is neve a szakmában a hozzád hasonlóknak: “fit-predict data sciencist”, akinek valójában fogalma sincs, mi történik, csak modelleket illesztget és pár alap metrikát nézeget, amiket tutorialokból lesett el. A kérdező szerintem ennél többre vágyik.

2023. jan. 26. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
20%

Nagyon sok ebben a kategóriában a bemondásos data scientist. Szerintem értelmesebb válaszokat kapsz, ha a tudományok kategóriába írod ki a kérdést.


De komolyan, rendszeresen tolja itt egy csávó is, hogy data scientist, boldog-boldogtalannak ajánlgatja a szakmát akkor is, ha nem is volt szó róla, mint valami elbaszott mlm-es, mellette pedig rendszeresen hiszi azt, hogy data analyst = data scientist.


Nekem személy szerint kurvára elegem van belőle, mert pont egy ilyen ember miatt mondtam fel az előző munkahelyemről. Az ipse nem értette, mit kacifántoskodunk a területtel, közben fosta magából a kóklerkódot, az elméletet fotel szinten ismerte, a munkája során mint a hülye óvodás, kiválogatta magának a legmenőbb, legújabb játékokat és azzal játszott más meg pakoljon el utána (tegye rendbe a kódot, amit verziókezelés híján szétbaszott az éles kódbázisban akkor is, ha az más munkája volt, illetve végezze csak helyette az adattisztítást meg az adatok betöltését adattáblákba, mert neki az túl uncsi volt).


Azt hittem a Holdig rúgom, mikor elbaszta a kódom, ami ezáltal nem futott le és engem nyaggatott, hogy nézzek rá és javítsam ki. Pedig csak pár hónapja dolgoztam ott.


De azért nagy mellénnyel osztotta az eszet arról, amiben ő soha egy percig sem volt hajlandó tisztességesen elmélyedni.

2023. jan. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
68%

2. "Ha gépi tanulással, akkor egyértelműen c++ és python tudás az elvárt, az sql-es résszel az adatéletút korai fázisában foglalkoznak."


A data scientistek egy elenyészően kis része programoz C++-ban. Jellemzően csak azok, akik egyébként is C++-ban írt rendszert bűvölnek (pl. valami C++-ban írt applikációt fejlesztenek), illetve a kutatók. A valós életben nem szükséges a C++.


Nem úgy, mint az SQL, amelyet viszont nap mint nap használnak a data scientistek éppen úgy, mint a data engineerek.

2023. jan. 26. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
19%

Kedves első hozzászóló!


Te jártál egyáltalán egyetemre valaha? Terjeszted itt a baromságodat hogy az ISLR alapkönyv :D ne nevettess már azt nem vagy képes felfogni hogy nem ez a könyv az alapmű hanem a benne található tartalom az alap amit ismer egy data scientist de annyira alap hogy ezt akármelyik normálisabb egyetemen az első két hét alatt leoktatják az első félévben. Ezzel a tudással esetleg egy beugróra alkalmas lehetsz Stat 1-ből.


Na menj vissza inkább a mekibe sütögetni a hasábokat vagy mosogatni az edényeket mert te esetleg álmodban vagy nemzetközi multiban AI osztályon data scientist ennyire alacsony képzettséggel és tudással. Amiket beküldtél az az 5%-át nem fedi le amit egy pályakezdő junior data scientisttől elvárnak neked pedig ez az alapmű. Jót nevettem a hozzászólásaidon köszi! :D

2023. jan. 27. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
77%

16. "Te jártál egyáltalán egyetemre valaha?" Igen. ML/AI és Data Science szakra is.


"annyira alap hogy ezt akármelyik normálisabb egyetemen az első két hét alatt leoktatják az első félévben"


Igen. Ezt hívják alapkönyvnek. És mivel a kérdező azt kérdezi, hogy merre induljon el, ezért ajánlottam neki "Kezdetnek..." kezdetű hozzászólásommal. Értem, hogy arrogáns vagy és kötözködni akarsz, de nem értem, most konkrétan mi bajod van? Ha valakinek van egy matek BSc-je, és szeretne a data science irányba elinduljon, akkor mit rugóztok már itt azon két napja, hogy ajánlottam neki pár kezdő könyvet és kurzust? (?)


"Na menj vissza inkább a mekibe sütögetni a hasábokat vagy mosogatni az edényeket mert te esetleg álmodban vagy nemzetközi multiban AI osztályon data scientist ennyire alacsony képzettséggel és tudással."


Most kivételesen reagálok erre a stílusra. Igen, ez a kis magyar IT pöcegödör stílusa. Személyeskedés, "odamondogatás", olyan stílusban, ami után az utcán egyből pofánb@sznák. Mi szükség van erre az acsarkodásra, arcoskodásra? Azt, hogy nekem "ennyire alacsony képzettségem és tudásom" lenne, onnan szűrted le, hogy egy érdeklődőnek ajánlottam 2-3 nagyon jó kezdő könyvet? Nem értem, honnan van ez az arrogancia...


"Amiket beküldtél az az 5%-át nem fedi le amit egy pályakezdő junior data scientisttől elvárnak"


Nem fedi le, de ezek jó alapkönyvek, amikkel a Kérdező el tud indulni. Még mindig nem értem, mi a bajod.


"neked pedig ez az alapmű"


Nem nekem, hanem azoknak, akik értenek hozzá.


Fentebbi dilettánsoktól olvashattál olyanokat, hogy nem kell könyvet olvasni, csak "csinálni", meg nem kell megérteni az elméleti alapokat, mert az "majd jön magától", illetve hogy C++-t kell tanulni... én meg ezeken nevettem jót.


A Kérdező majd eldönti, mit csináljon, én továbbra is kitartok a mellett, hogy hasznos tanácsokat adtam. Neked meg jó röhögcsélést.

2023. jan. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!