Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Programtervező informatikus...

Programtervező informatikus szakra mennék gimi után, de hova?

Figyelt kérdés

Üdv mindenkinek!


Gimi után programtervező informatikus szakra mennék tovább. Sokat segítettek már ezzel kapcsolatban mások is, de egyet még most sem tudok.


Van különbség az egyes sulik közt? Ha igen akkor mi? Melyik a legerősebb, stb... ?


(Nyíregyházi fősuli, Debreceni egyetem, ELTE, Szegedi egyetem, Pécsi egyetem stb...)


Én leginkább Debrecenbe, vagy Nyíregyházára szeretnék menni, ha megoldható. Jó lenne, vagy válasszak mást?

Tapasztalatokat, véleményeket várok.


Előre is köszi mindenkinek! :)



2014. jún. 25. 14:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
79%

és most áruld el, hogy alkalmazásfejlesztöként hol hasznosíthatom a differenciál egyenleteket megoldó képességemet.

az egy dolog h fejleszti a logikát, de vannak annál sokkal fontosabb dolgok is.

2014. jún. 25. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
86%

Komolyabb MI programozásnál, vagy számítógépes grafikánál bizony nagyon is fog hiányozni a matek.

Na és ezek manapság egyre több helyen szükségesek lassan.

2014. jún. 25. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
87%
Matek egy gyüjtö fogalom, nem mindegy melyik részére helyezik a hangsúlyt, meg persze hogy mennyire. Én a 8 félév analízisre reagáltam.
2014. jún. 25. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Nagyon nagyon szépen köszönöm mindenkinek! :)

Akkor vagy Szeged, vagy Pest, ahogy az írtakat elnézem.

Majd még kiderül, hogy mi lesz! :)

Köszi még egyszer!

2014. jún. 25. 18:53
 15/21 anonim ***** válasza:
72%

Na akkor beszámolok neked, milyen az élet a Debreceni Egyetem PTI szakán. Most vagyok másodéves.


Első félév


Bevezetés az informatikába (aka. bevinfó)

Megtanulsz mindenféle számrendszerből mindenféle számrendszerbe átváltani, teljes indukcióval bizonyítani matematikai állításokat, profi szövegszerkesztő lesz belőled, Excel mágus, és az utolsó két órán C programozásból eljutsz az if vezérlési szerkezetig.


Az informatika logikai alapjai (aka. logika)

A neve ellenére ez bizony matematikai logika. Nulladrendből megtanulod az és, vagy, tagadás és implikáció műveleteket, indirekt bizonyítás (adott két állítás, és bizonyítsd be, hogy következménye-e a két következmény), elsőrendű logikai nyelv, és minden finomság, aminek a nagy része majd mestintből köszönt vissza. A két ZH-t legalább 70%-ra kell teljesíteni, ugyanígy vizsgán is. Előadásra pedig kötelező bejárni. Ebből nagyon sokan megbuknak, én is buktam belőle.


Diszkrét matematika 1 (aka. dimat1)

Az egyik legkönnyebben teljesíthető tárgy. Halmazok, halmazműveletek, relációk, függvények, komplex számok, euklideszi egyenletek... Ebből is két ZH van, ha egyszer átgyakorlod a feladatokat, menni fog. Vizsga úgy néz ki, hogy először írsz egy írásbelit, majd utána jön egy szóbeli rész is.


Kalkulus 1 (aka. kalk1)

Az aláírás nem nehéz, a vizsga annál inkább. Halmazok, relációk, függvények, határérték, teljes indukciós bizonyítás, deriválás, meg még egy pár finomság. Vizsgára van 7 oldal beugró, szóról szóra kell tudni. Ha még tudsz egy kis gyakorlati feladatot, megvan a vizsga.


HTML, XML

Megtanulod, mi az az XML, mire jó, hogyan lehet benne adatot tárolni, DTD-k készítése, XSLT, HTML, CSS, egy csomó hasznos dolog, de első évben még nem fogod hasznát venni a megtanultaknak. A ZH szívatós, gyakorlati vizsga van belőle, ami könnyű.


Számítógép architektúrák (aka. szar)

A számítógép és a processzor lelki világát ismered meg. Megtanulsz Assemblyben "programozni" (C kódot kell Assemblyre átírni), de még nem is akármilyen Assembly-re, hanem egyenesen HLA-ra (High-Level Assembly), amit a világon kb. sehol nem használnak. A bevinfós számrendszerek közti átváltásnak nagy hasznát veszed majd itt. A ZH-kon csak számolni kell tudni (nagyon gyorsan), a vizsgán is kell tudni számolni, de tudni kell némi elméletet is.


Második félév


Adatszerkezetek és algoritmusok (aka. adatszerk)

Hasznos kis tárgy, megtudod, mi az a tömb, verem, láncolt lista, sor, különféle fák, stringműveletek, rendező és keresőalgoritmusok. A ZH és a vizsga is könnyű.


Diszkrét matematika 2 (aka. dimat2)

Vektorterek, mátrixok, mátrixműveletek (inverz, determináns, rang), lineáris egyenletrendszerek megoldása mátrixokkal, Gauss elimináció... Az aláírás nagyon könnyű, vizsgázni holnap megyek belőle.


Kalkulus 2 (aka. kalk2)

Integrálszámítás, többváltozós függvények határértéke, meg már nem tudom, mik voltak még... Buktam belőle. A ZH nekem nehéz volt.


Magas szintű programozási nyelvek 1 (aka. prog1)

Én még Kósa Márk tanár úrnál csináltam, de azóta már Bátfai Norbert tartja. Kósánál C programozás volt, elég gyors léptékekben haladva a félév végére eljutottunk a fájlkezelésig. Minden órán ott lehetett maradni ZH-zni, ami egy feladat leprogramozása volt. Könnyű volt az aláírást megszerezni, vizsgán másodjára mentem át. Bátfai tanár úr pedig első 2-3 órán C-t tanít, utána jön a C++ az OOP-vel, Android programozás, Qt, meg egy pár nyalánkság. Nála védés van, a vizsga is inkább olyan, mint egy szakmai beszélgetés.


Operációs rendszerek 1 (aka. op1)

Megbarátkozol a Linux BASH parancsértelmezővel. Ahogy Adamkó tanár úr mondani fogja: "Meg fogtok bukni!". Aztán mindenkit átenged.A vizsgán random jegyet kapsz.


Valószínűségszámítás és statisztika (aka. valség)

Elején egy kis kombinatorika, majd diszkrét valószínűségi változók, majd folytonos valószínűségi változók, különféle eloszlások használata, pl. binomiális eloszlás és társai... Az aláírás olyan közepes nehézségű, a vizsgám talán harmadik alkalommal meglesz belőle. Először írásban, utána szóban kérdez.


Harmadik félév


Adatbázisrendszerek (aka. adatb)

Gyakorlaton megismerkedsz az Oracle RDBMS-sel, SQL lekérdezéseket fogtok irkálni. Első ZH papíron zajlik, adott egy ER diagram, az alapján kell különböző dolgokat lekérdezni (az első ZH nehezebb), majd a második ZH gép előtt lesz, és szintén lekérdezéseket irkálsz (könnyű). Vizsgán először is 5 fogalom beugró jelleggel, majd két gyakorlati feladat (előszeretettel adják az Armstrong-axiómákkal történő bizonyítást, a másik feladat pedig ER diagram készítése), utána 3 elméleti kifejtős feladat (pl. relációalgebra műveletei és tulajdonságai, vagy tranzakció ACID tulajdonságai, stb.). A vizsgán először elbuktam, most már sikerült.


Magas szintű programozási nyelvek 2 (aka. prog2)

Kósa tanár úrnál csináltam, C#-pot és Java-t tanultunk. Megtanulod, mi az OOP, hogyan használd. A Kósa-féle órai ZH-k úgy néztek ki, hogy adva volt egy UML diagram, azt kell implementálni. Majd a vizsga előtt volt egy 3 órás ZH, ahol egy Connect Four játékot kellett összerakni, de mint egy parancssorként. A vizsga pedig... harmadjára mentem át. Bemész, húzol egy feladatot, ami az öröklődésre és a polimorfizmusra megy rá (mit ír ki a program jellegű feladat). Ha az sikerül, kezdődhet a szóbeli. Bátfai tanár úr csak Java-t tanít.


Automaták és formális nyelvek (aka. fonya)

Különböző formális nyelvtanokat fogtok tanulni, generátorokat, automatákat, mi az a Turing-gép, állapotgépek... Az aláírás sem lett meg belőle.


Numerikus módszerek (aka. nummod)

Majd következő félévben.


Operációs rendszerek 2 (aka. op2)

Ezúttal Linux BASH shellre fogtok bash scripteket írni. Az aláírás könnyű belőle, a vizsgára random jegyet kapsz.


Bevezetés a számítógépi grafikába (aka. bevgraf)

OpenGL programozás. Először kirajzolsz egy pontot, vonalat, aztán azon kapod magad, hogy a félév végén már a shadinget tanulod. Persze inkább matek, mint programozás. Nem árt, ha van egy C-ben írt mátrixokat kezelni képes library-d, mert mátrixokkal fogtok pl. 3D-ből 2D-be leképezni. Beadandó feladatok vannak, nincs ZH, ellenben a vizsga nehéz. Nem lett meg, csak az aláírás.


Negyedik félév


A mesterséges intelligencia alapjai (aka. mestint)

Megtanulsz problémákat leírni, amit meg tudsz értetni a géppel (állapottér-reprezentáció), tanulsz különböző megoldáskeresőket, amik az állapottér-reprezentáció alapján megpróbálják megoldani a feladatot (pl. van egy 5l-es, 3l-es és 2l-es korsód, mérj ki 4 litert; Hanoi tornyai; N királynő; Kennedy-teszt). A félév végén játékokhoz lépésajánló algoritmusokat fogsz tanulni (pl. a Tic-Tac-Toe-hoz). Beugró van ahhoz, hogy egyáltalán elkezdhesd a tárgyat, amit egyszer javíthatsz. Kapsz 3 programozási feladatot (Java vagy C#, te döntesz), és egy logikai elsőrendű feladatot. 10-ből 7 pontot kell elérned. A ZH-kat ott helyben könnyűnek fogod hinni, de 90% esély van rá, hogy nem sikerülnek (ami nekem be is jött, nem lett meg az aláírás). Vizsga pedig szóbeli.


Hálózati architektúrák és protokollok (aka. háló)

Az ember azt hinné, hogy programtervező vagy, és így hálózaton kommunikáló programokat fogtok tanulni megírni. Nos, nem. A gyakorlat kb. elméletből áll, megtanulod az OSI rétegmodellt, a hibrid rétegmodellt, mi a MAC cím, IP cím, egy hálózatcímet kell alhálózatokra bontani, milyen kábelfajták vannak, hogyan kell az Ethernet kábelt elkészíteni, bekötni... 30 perc alatt lezavarják a Linux hálózatkezelő függvényeit, de kapsz egy beadandó feladatot. Nekem pl. a Scrabble játékot kellett leprogramoznom hálózaton multiplayerben, míg valakinek csak egy egyszerű "gondoltam egy számot, találd ki" jellegű játékot. Ja, és van a tárgyhoz beugró is, egy C-s programoz kell elkészíteni. Mi azt kaptuk, hogy a zárójelek megfelelően vannak-e kinyitva és lezárva... Van két ZH, amiket könnyen lehet teljesíteni, a vizsga viszont nehéz. Csak a beugró: 10 fogalom, OSI vagy hibrid rétegekbe kell sorolni (pl. FTP, WWW, stb.), egy alhálózatokra bontás, ééés ezután jöhet a tényleges vizsga.


Programozási környezetek (aka. progkörny)

Megismerkedsz az Apache Ant-tal, a Maven-nel, a naplózással (java.util.logging, SLF4j, logback), a Git-tel. Nekünk egy ZH volt, 20-ból 10 pontot kellett elérni, viszonylag könnyű volt. Beadandó gyanánt írni kell egy projektet Java-ban, Maven-nel, amit fel kell tolni a Git-re, és a védésen megvédeni. Ami szintén könnyű.


Programozási technológiák (aka. progtech)

Na, végre van értelme az egyetemnek. Jó kis dolgokat fogsz tanulni, Java-ban. XML feldolgozás, tervezési minták, JDBC, stb. Ehhez a tárgyhoz is van egy beugró, ahol az emberek nagy része kiszóródik, a projektmunka jó lesz, amit progkörnyre csinálsz, viszont lesz egy ZH is. Nálunk úgy nézett ki, hogy a gyakcsoportban voltunk 18-an. Beugró után maradtunk 5-en. A vizsga nekem harmadjára lett meg, kettessel.


És eddig jutottam el.

2014. jún. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

SZTE Programtervező Informatika kurzus fája. Linkelt tartalom, szóval nem fogok regényt írni. :)


[link]

2014. jún. 25. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Mindkettőtöknek nagyon köszönöm!

Bár #16 ebből még nem mindent értek, de ez is segített, köszi! :)

2014. jún. 25. 22:56
 18/21 anonim ***** válasza:
0%

#4-es vagyok és ahogy látom sok egyetemistának nem tetszett amit írtam. Nem baj majd megtanuljátok mihelyst végeztek...


Kedves iostream!

Elhiszem, hogy anyázol, ha kódokat tartasz karban. Nem irigyellek, rossz dolog lehet kontárok kódját túrni egész nap,

Engem jelenleg szoftver architektként alkalmaznak, így sajnos nem tudhatom milyen lehet neked...

2014. jún. 25. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
uuh ez csunya volt
2014. jún. 27. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Piert ***** válasza:

Szia!


Ha még nem mondtál le az eltéről, akkor egy grafikus tantervvel tudok szolgálni, illetőleg némitapasztalattal. Nos ahogy az előttem szólók is mondták, sok a matek. Ennek két igen prózai oka van. Az első, hogy ez a szak csak át lett nevezve, lényegében még mindig programtervező matematikus( noha már csak 4 analízis van, szemben a régi rendszerbeli 8-10-zel és könnyebb is). A második pedig, hogy -tetszik vagy sem- a matematika a programozás alapja. És lehet soha többet nem fogsz differenciálegyenletekkel és integrálokkal foglalkozni, de egyszer meg kell tanuld. Rendszerint a sokadik keresztes kollegák szoktak sírni amiatt, hogy sok a matek meg fölösleges. Lehet ez valahol persze tényleg így van, nálunk nincs. A negyedik "kollega" meg minden bizonnyal nem volt sokáig nemes intézményünk hallgatója, ha ilyen kevés tudást sikerült ott összeszednie, mert valóban nem a legmodernebb technológiákat oktatják (nem is azért van a képzés), de az oop az 40 és múlva is ugyanazokra az alapora épül. Summa Summarum, gyere ha érdekel, nem fogod megbánni. Ja és a link: [link]

2014. jún. 30. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!