Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a világegyetem tágul,...

George1113 kérdése:

Ha a világegyetem tágul, akkor miért vannak ugyanolyan távolságban a csillagok több száz évig az égbolton?

Figyelt kérdés
Azt mondják tágul, de én ebből semmit nem veszek észre az égen, mert ugyanott vannak az égitestek, ahol 20 éve voltak. Még egy mm-ter se mozdultak el.
2020. jan. 28. 13:30
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Igazad van, ehhez hülye vagyok. Ez van
2020. jan. 28. 23:17
 12/27 TappancsMancs ***** válasza:

Mondjuk tényleg ami a válaszomat illeti, valóban nem lett kihangsúlyozva a legfontosabb része, ami az, hogy a világegyetem tágulását csak a galaxisok közötti ! tér tágulásaként értelmezik. Maguk a galaxisok viszont nem növekednek méretükben. A csillagok pedig amiket az éjszakai égbolton látunk, azok a galaxisunk csillagai, így azok maradnak ahogy vannak.


Talán érdekességként - a világegyetem tágulását szokták két féle módon is érteni. Egyik az előbbi, hogy csak a galaxisok közötti tér tágul, másik, hogy a tér tágul. Vizsgálat még kell hozzá, ez még majd kiderül...

2020. jan. 28. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 TappancsMancs ***** válasza:

jav


...szokták két féle módon is értelmezni a kutatók...

2020. jan. 28. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:
Akkor a galaxisok nem tágulnak csak a galaxisok közötti 'üres' terek?
2020. jan. 28. 23:35
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a galaxisok nem tágulnak. A galaxisok közötti tér tágul. Az Univerzum felfoghatatlanul nagy, milliárd galaxissal. És az azok közötti tér tágul. Amit az égen látsz, azok a mi galaxisunk csillagai (2-t 3-t kivéve, azok a Naprendszer bolygói, csak csillagnak látszódnak)

A tágulást leginkább a vörös eltolódásból tudják.

2020. jan. 28. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
Itt a magyarázat érhetően: https://www.youtube.com/watch?v=ssCPLXOmw48
2020. jan. 29. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Azt mondták fénysebességgel tágul! Akkor észre kellett volna venni valamit."


Leírtam. megismétlem.

A tágulás mindenhol arányos, vagyis minél messzebb van tőled valami, annál gyorsabban távolodik, minél közelebb, annál lassabban.

A "látóhatárunk" az univerzumban az a távolság, ahol a tágulás sebessége hozzánk képest túllépi a fénysebességet, ezért az ottani fény soha nem ér ide. De az tizenmilliárd fényév távolságra van.

Egy fényév távolságban a tágulás miatti távolodás csak ennek tizenmilliárdodnyi töredéke.

Plusz a gravitáció révén összetartott csillagcsoportok NEM távolodnak egymástól.


Egy pár milliárd fényévre lévő galaxis már észrevehetően távolodik, a fényspektrumából mérhetően, mert vörös felé tolódik a fénye, mint ahogy a melletted elhaladó autóba szóló zene távolodva mélyebbnek hallatszik. Doppler-effektus.

2020. jan. 29. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

Wadmalac!


"az tizenmilliárd fényév távolságra van."

48 milliárd fényév távolságra van.

2020. jan. 29. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 Wadmalac ***** válasza:

"48 milliárd fényév távolságra van."

Az a gömb átmérője, nem?

Akkor a fele, 24 milliárd.

2020. jan. 29. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Úgy lehet ezt megérteni, hogy a teret egy gumilapként kézeled el, amit elkezdenek nyújtani minden irányban.

A szélein legyen mondjuk egy méter per perc a sebessége a nyúlásnak, a közepén meg semmi, illetve a közepétől kicsit arrébb egy milliméter per perc.

A galaxisokban is tágul a tér, csak annyira kicsit, hogy nem mérhető.

2020. jan. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!