Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a világegyetem tágul,...

George1113 kérdése:

Ha a világegyetem tágul, akkor miért vannak ugyanolyan távolságban a csillagok több száz évig az égbolton?

Figyelt kérdés
Azt mondják tágul, de én ebből semmit nem veszek észre az égen, mert ugyanott vannak az égitestek, ahol 20 éve voltak. Még egy mm-ter se mozdultak el.
2020. jan. 28. 13:30
1 2 3
 21/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A szélein legyen mondjuk egy méter per perc a sebessége a nyúlásnak, a közepén meg semmi, illetve a közepétől kicsit arrébb egy milliméter per perc."

A hasonlat jó, de tegyük hozzá, hogy az univerzumban nincs közép, minden pontja minden pontjától távolodik, nincs közép és perem, mivel nincs határa.


Csak mielőtt a kérdező felveti, hogy hogyhogy mi pont a közepén vagyunk.

2020. jan. 29. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
46%

"48 milliárd fényév távolságra van."

Az a gömb sugara.

2020. jan. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 TappancsMancs ***** válasza:

A galaxisok eléggé stabil rendszerek, megvan a maguk gravitációs összetartása, mozgás rendszere és mindene kompletten, tehát nem esnek szét egykönnyen mint látható az évmilliárdos korukból is. Így maguk a galaxisok távolodnak egymástól úgy cakli-pakli ahogy vannak.


Ha a gumilapos hasonlatot használjuk, akkor azt annyival lehetne pontosítani, hogy olyan mintha egy gumilapON rajta lennének a galaxisok, de nem ráfestve, hanem rárakva egyenként. Tehát a galaxisok mérete nem változik a gumilap tágulásával, csak távolodnak a gumilap nyúlásával. Ha rá lenne festve akkor nyilván a gumilap nyúlásával együtt, a galaxisok is méretnövekedésben lennének.


A galaxisok önálló rendszerként tudnak működni. Szemre nem érzékelhető a forgásuk, mert olyan nagy méretűek, de forognak a tengelyük körül egy erős gravitációs rendszerben. Kicsit olyan, mintha egy motorikus szerkezetet építenénk és az forogna a tengelye körül, mintha megforgatnánk. Persze nagyon sántít ez a hasonlat, de rámutat a lényegére. A galaxisoknak nagyon nagy is az összetartó ereje, kell is neki a mérete miatt, mert egy ilyen óriási képződményt kis erőkkel nem lehetne egyben tartani sem. Szóval a galaxisok nagyon stabil rendszerek önmagukban is. Így azok nem kezdenek szétesni, mert akkor már igazából tényleg szét is estek volna, mert a tágulásuk miatt fokozatosan elszakadtak volna az objektumaik a gravitációs középpontjuktól. Ilyen módon akkor a Naprendszer is szétesett volna, ha a bolygók mindig távolodnának kifelé, mert egy ponton a Nap nem tudná megtartani a gravitációs vonzásával. A galaxisok és a Naprendszer sem esik szét felé, és a más csillagrendszerek sem, mert erős saját összetartásuk van. Csak a galaxisok közötti tér az ami tágul.


Ha ez eddig okés, akkor itt jön még egy kis csavar a dologban. Még nem tisztázódott igazán a világegyetem működése, és a tágulás terén is vannak megmagyarázatlan tények. Ezért vetették fel azt is, hogy lehet, hogy a tér tágul és ezért van színkép eltolódás a galaxisok színképében. Inkább a tér tágulására teszik le a voksot, de ez még nem tisztázott és ekként is kell hozzáállni.


Na szóval, ha a tér tágul akkor megint más a helyzet, akkor a galaxisok belső tere, belső rendszere is tágul, illetve tágulhat, vagy legalábbis valamennyire ki van téve a tágulásnak. Ez még tisztázatlan. (Kis pontosítás: a Doppler eltolódás az más, bár hasonlatnak jó. A világegyetem tágulását a Hubble-állandó írja le, az viszont igaz, hogy a Doppler-effektustól nem megkülönböztethető a két hatás a színképben, csak a fizikai működésében van eltérés. A Doppler-effektus a térbeli mozgáson belül figyelhető meg, míg a Hubble-állandó a tér tágulását írja le. Akár mindkettő is jelen lehet egyszerre a világegyetem tágulásában.) Talán hasznos pontosítás, hogy a tér tágulása úgy értendő, hogy a galaxisok azok nem a térben mozogva távolodnak, hanem maga a tér az ami tágul és a galaxisok a térrel együtt távolodnak egymástól. Kérdés a kettő milyen mértékben van jelen a galaxisok mozgásában.

Fontos benne még, hogy a Hubble-állandó nem érvényesül a zárt önálló rendszerekben, mint például a Naprendszeren belül, de még a galaxisokon belül sem, hanem a tér tágulására vonatkozik.


Jó okés tágul a világegyetem. A modellek és számítások viszont nem illettek össze egy újabb méréssel, miszerint a világegyetem egyre gyorsuló sebességgel tágul. Illetve volt egy másik mérés ami a világegyetem össz tömegét számolta ki, és a számolt tömeg alapján, a rendszer nem volt működőképes, hiányzott egy nagy mennyiségű tömeg. Mert ugye a tömegből és sebességekből, jól számolható egy mozgás; na ez nem stimmelt, mert kevésnek találták a mért tömeget a mozgásokhoz képest. Nem illett össze. Innen jött a sötét energia és a sötét anyag feltételezése, ami elvileg kiteszi mérések szerinti hiányzó tömeget. (Talán érdemes közbevetni, hogy nem ugyanaz a sötét energia és a sötét anyag, és nem szó szerint sötét, hanem itt a "sötét" kifejezés annyit jelent, hogy nem tudják érzékelni, tehát egy képernyőn nem jelenik meg semmilyen méréssel sem.)


A sötét energia gravitációja fordított jellegű, tehát antigravitációs hatású és elméletben a világűr terében mindenhol jelen van, és mintegy széttolja a galaxisokat egymástól. Ez magyarázná meg az univerzum gyorsuló tágulását. Míg a galaxisokon belül azok normál gravitációja az erősebb és az érvényesül, tehát a galaxisok kb maradnak ahogy vannak. A jelenlegi számítások szerint az univerzum tömegét 70%-ban az ismeretlen, sötétnek nevezett energia teszi ki.


Visszakanyarodva a kérdésre, a tágulás mértéke olyan, hogy egy 3 millió fényévre lévő galaxis az nagyságrendileg 250 000 km/h környékén távolodik. De azt nem látjuk szabad szemmel, tehát kiesik a kérdés köréből mint, hogy miért nem látható a tágulás. Az egyébként tényleg érthető a kérdés, mert hogyha az égbolton látható csillagok távolodnának ilyen sebességgel, az az emberiség évezredei alatt tényleg halványodó csillagokat láttatott volna, tehát akkor megfigyelhető lett volna szabad szemmel is. Csak itt nem a galaxisunk csillagainak távolodásáról van szó, hanem kozmológiáról, ami az egész univerzummal foglalkozik és a Hubble-állandó zárt rendszerekre nem érvényes.


#16 A videó jópofa :) Brooklin nem tágul... :)

2020. jan. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

""48 milliárd fényév távolságra van."


Az a gömb sugara."


Egen, valóban, ahol én most néztem, 93 milliárd fényévnek írja az átmérőt.


Korrekció validálva. :D

Valószínűleg az univerzum életkorából emlékeztem hibásan.


A kérdező szempontjából egykutya, de attól még jogos.

2020. jan. 29. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
Sajnos azt nem tudjuk, hogy az Univerzum szélén mekkora a tér tágulása, de ha tőlünk negyvennyolcmilliárd fényévnyire fénysebességgel történik, akkor a galaxisunk évente 6,5 cm-t tágul a számításaim szerint, az meg gondolom belefér.
2020. jan. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Sajnos azt nem tudjuk, hogy az Univerzum szélén mekkora a tér tágulása,"

Mai legjobb teóriánk szerint nincs széle.


"de ha tőlünk negyvennyolcmilliárd fényévnyire fénysebességgel történik, akkor a galaxisunk évente 6,5 cm-t tágul a számításaim szerint,"

Illetve ennyit tágulna, ha tágulna maga a galaxis. Érthetően egyelőre nem mérhető, hogy teszi-e.


"az meg gondolom belefér."

Abba, hogy nem hogy szemmel nem látható, de még nem is mérhető, abba simán.

2020. jan. 29. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 bollocks ***** válasza:
100%
És hogy miért nem látod szabad szemmel a fénysebességgel való tágulást sem? Mert a 48.000.000.000 fényévre lévő galaxis 1 év múlva 48.000.000.001 fényévre lesz. Ez annyi, mintha egy 15x15x15m-es homokkupacba beledobnál még egy homokszemet (20 év alatt a 20 homokszem sem egy számottevő mennyiség).
2020. jan. 29. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!