Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használják a budapestiek...

Miért használják a budapestiek helytelenül?

Figyelt kérdés
Mi kárpátaljai magyarok úgy mondjuk hogy Beregszászba, Beregszászban. A budapestiek pedig Beregszászon, Beregszászra.

2019. nov. 13. 19:53
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯
 91/127 Wadmalac ***** válasza:
50%

"Kíváncsi vagyok hogyan fogadná a magyar társadalom ha holnaptól Esztergomba/ban helyett a médiában szóban és írásban az Esztergomra, Esztergomon változat jelenne meg."


Ha holnaptól, akkor meglepődnék, de lexarnám.

Az a baj, hogy a te nagy fájdalmad nem egyik napról a másikra történt, hanem mindig is így volt.

És mindenkinek joga van a helyragot úgy használni, ahogy a saját tájnyelve teszi.

Az nincs odalőve popszegeccsel a helységnév-táblához, nem a ti tulajdonotok, simán a ti tájnyelvetek eleme, más tájnyelvének meg más.


Képzeld, nálunk senki nem kap habzóveszettséget attól, ha ő a Pécsett helyett Pécsen szót lát.


Nem ettől magyar valaki.

2019. nov. 22. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 92/127 anonim ***** válasza:

A "Pécsett"-ről jut eszembe.

Pécs esetét nem tudom konkrétan, de született győriek állítása szerint egyetlen valódi győri se mondja azt, hogy "Győrött". Ez is egy pesti baromság szerintük. A győriek úgy mondják, hogy Győrben. Oké, az évtizedek alatt hozzászoktak az okoskodó pesti dumához, de nyilván nem örülnek neki.

2019. nov. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/127 anonim ***** válasza:
Pécsett esetén nincs ilyen - arra nőttem fel-, bár én a győri ismerőseimet se halottam a panaszkodni, tehát nem általános.
2019. nov. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/127 anonim ***** válasza:

Egyetemi csoporttársam, akivel Miskolcon együtt nyomtuk a sulit, ő Beregújfaluban élt. Direkt megkérdeztem tőle. Ő pl. azt mondta, hogy Beregszászra megy. És Beregszászon van. Van aki így mondja, van aki úgy. És azt mondta sose hallotta, hogy bárki ezen rúgózott volna.

Szóval ti sem mondjátok mindannyian úgy.

2019. nov. 23. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 95/127 A kérdező kommentje:

Lehet már asszimilálódott, teljesen átvette a magyarországi szokásokat.

Egy két év alatt a legtöbben átváltoznak, sok ilyet ismerek, mikor hazajönnek már feltünik az ittenieknek mennyire megváltoztak.

2019. nov. 23. 23:16
 96/127 BringaManó ***** válasza:

FYI: Beregszász hivatalos honlapja:


[link]


Már második Ulászló is megtört a pesti média súlya alatt:

"II. Ulászló király a kolostort megerősítette birtokaiban, amely szerint „melynél fogva egy hetenként kedden Sz. Anna segítségül hívása mellett Istennek fölajánlandó szentmise fejében e szerzetnek Beregszászon és Kígyóson tartózkodó zselléreinek és jobbágyainak előbbi fejedelmek által engedélyezett kiváltságukat továbbra is helyben hagyta.”"


De a mai szövegben is van számtalan on/ra/ról:


"V. Báthori István, a későbbi erdélyi fejedelem és lengyel király Munkácson és Beregszászon töltötte ifjú éveit."


"Bethlen Gábor fejedelem birtokain új gazdálkodási tevékenységet vezetett be. Beregszászon a reformátusok által lerombolt egykori kolostor helyén nyári udvarházat építtetett."


"A Beregszászon lévő, három kőre forgó malom vámbeli jövedelmének két része a prédikátornak, a tanítónak és a diákoknak járt; járt továbbá a szőlőhegy tizedéből a prédikátornak és az iskolamestereknek 16 hordó bor és a búzából 100 kalangya."


"Az úrbérösszeírás szerint Beregszászon ekkor 2 pap működött, akiknek lakóháza a „scóla és kántorházzal együtt” adómentes volt."


"Radics András várkapitány vezetésével a kurucok bevonultak Beregszászra is, amelynek labanc helyőrsége behúzódott a Báthori Zsófia által helyreállított templom falai közé. "


"1746-ban a császár örökös főispáni méltósággal ruházta fel a grófot, amelybe 1752. február 16-án Beregszászon ünnepélyesen be is iktatták."


"1847 nyarán felvidéki útja során Beregszászon járt Petőfi Sándor."


És tőle, Petőfitől (aki túl sok tévét nézett):


"14. levél. Szatmár, július 17. 1847.

Folyó hó 13-kán indultam Beregszászról oly rossz lovakon, amilyeneken még nem jártam idei utamban. ....."


Persze ugyanezen az oldalon van sok ba/ban/ból is, nem vitatom. Akkor végül is használják mindkettőt?... Megengeded?


----


És "megkérdeztem" az ottaniakat is:


[link]


„Említettem, hogy Beregszászon születtem, az Ardai-hegy lábánál, a Vérke folyó partján. Ez mindmáig a „legmagyarabb” város Kárpátalján ..."


"Beregszászon születtem és élek most is."


"Beregszászon születtem 1977-ben. Ott is érettségiztem, 96-óta élek Nyíregyházán."


"Beregszászon születtem, és halálomig kárpátaljai magyar maradok. Jelenleg is kétlaki vagyok."


"Beregszászon születtem és élek most is."


[link]


"A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház tagja vagyok. Beregszászon élek a családommal."


"Izabella vagyok, 17 éves, Kárpátalján, Beregszászon élek. Elsős főiskolai hallgató vagyok a bölcsészettudományi karon."


"1997. június 7-én születtem Nyíregyházán, jelenleg Beregszászon élek. Írással 11-12 éves korom óta foglalkozom, főleg lírai műfajokkal."


"szülővárosomban, Beregszászon élek gyermekeimmel"



Úgy tűnik, hogy ez létező forma, az ott élők ajkán is.

2019. dec. 9. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 97/127 A kérdező kommentje:

Egyre jobban terjed, mert ezt hallják, látják az emberek a médiából. Gyerekkoromban mindenki magázta a szüleit, mára szinte minden fiatal tegezi a szüleit. Amit az emberek a budapesti médiából hallanak azt tekintik hivatalosnak és átveszik. Sajnos.

Egy példa a félre tájékoztatásra.

A TV2 Tények. Csodaszarvast láttak Szabolcsban!

Majd részletesebben a riportban ez következik: Egy fehér szarvast láttak Beregdaróc határában?


Nem kell ahhoz nyelvésznek, történésznek, földrajztudósnak lenne hogy tudja az ember, Beregdaróc Bereg megyében van nem Szabolcs megyében hisz ott van a nevében Bereg. De így terjeszti a média az emberek is így veszik természetesnek.

A korreket de mégis hatásvadász hír az lenne hogy Csodaszarvast láttak Beregdaróc határában.


Más.

A hitleri propaganda meggyözte a németek többségét hogy meg kell tisztitani Németországot a nem árja emberektől. Ma a média a meggyőzte a németeket hogy milyen jó betelepíteni a nem árja vagyis ázsia, afrikai embereket.

A média irányítja az emberek gondolkodását, nyelvhasználatát meg mindent. Terjeszthetné akár az eredeti Beregszászban, ból, ből változatot is.

2019. dec. 9. 22:40
 98/127 anonim ***** válasza:

Wtf

Beregdaróc Magyarországon, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van. Ez a hosszú név van lerövidítve Szabolcsra.

Az hogy az egyes megyék milyen területet jelöltek, nem sokat számít.

2019. dec. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 99/127 A kérdező kommentje:
Igaz, de mégis félre tájékoztatás.
2019. dec. 9. 22:59
 100/127 BringaManó ***** válasza:

"Egyre jobban terjed, mert ezt hallják, látják az emberek a médiából."

Meg egymástól. Így működik a nyelv, így működnek az emberek.


"Gyerekkoromban mindenki magázta a szüleit, mára szinte minden fiatal tegezi a szüleit."

Ami helytelen?, Szabálytalan?, Kerülendő-irtandó? Vagy mire utalsz ezzel?...


"Csodaszarvast láttak Szabolcsban!

Majd részletesebben a riportban ez következik: Egy fehér szarvast láttak Beregdaróc határában?

Nem kell ahhoz nyelvésznek, történésznek, földrajztudósnak lenne hogy tudja az ember, Beregdaróc Bereg megyében van nem Szabolcs megyében hisz ott van a nevében Bereg. De így terjeszti a média az emberek is így veszik természetesnek."


Ezt most nem egészen értem. Tudtommal 1950 óta Szabolcs-Szatmár-Bereg megye van, Szabolcs megye nincs, Szatmár-Bereg megye nincs. Vagy tévedek?

Ha azt mondod, hogy a "Szabolcsban" kifejezés a fenti sztoriban kifogásolható, mert igazából SZSZB megyének csak az egyik része Szabolcs, ez a település meg a másik részében van, akkor ez teljesen oké, megértem, idáig még rendben van a kifogás, támogatom is.

A hiba oka nyilván az, hogy ezekkel a rövid nevekkel sokszor megyéket szoktunk jelölni (a te szavaiddal: "az emberek így veszik természetesnek"), tehát az egyszeri, budapesti TV2-s hírszerkesztő úgy veszi, hogy a "Szabolcsban" = 'Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében', és így már stimmel, amit ír... Még ha alaposabban megnézve nem is pontos.

Szóval eddig világos a dolog, de a régi megyeneveket nem érdemes idekeverned, mert akkor még az sem fogja érteni a panaszodat, aki amúgy megértené...


Egyébként ugyanez a jelenség van akkor is, amikor azt mondják hogy "Pesten/pesti", és azt értik alatta, ha 'Budapesten/budapesti'. (Én is pesti vagyok, pedig Budán lakom :-) – de nem veszem zokon, ha pestinek mondanak, mert értem, és aki mondja, azt sem vezeti rossz szándék, és nem is tudatlanságból mondja.)


---


"A média irányítja az emberek gondolkodását, nyelvhasználatát meg mindent. Terjeszthetné akár az eredeti Beregszászban, ból, ből változatot is."


Terjeszthetné akár. De mivel mindkét formában él (már több száz éve, ld. a fenti idézeteimben is), ezért hát, kérlek, légy elnézőbb, és engedd meg az embereknek – akár a médiában dolgoznak, akár Beregszászott* élnek –, hogy úgy beszéljenek, ahogy eddig is tették, ahogy a szüleik tették, ahogy a nagyszüleik tették, ahogy a szomszédaik teszik, ahogy jól esik nekik.


_________________


* Nem viccelek, ilyen is van – és ez talán "még eredetibb" :-)

[link]

2019. dec. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!