Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használják a budapestiek...

Miért használják a budapestiek helytelenül?

Figyelt kérdés
Mi kárpátaljai magyarok úgy mondjuk hogy Beregszászba, Beregszászban. A budapestiek pedig Beregszászon, Beregszászra.

2019. nov. 13. 19:53
 71/127 anonim válasza:

#61

Mi volt az a borzalmas? :D

Én mondjuk holnap készülök menni, voltam már sokszor, szóval kíváncsi vagyok.

2019. nov. 16. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/127 A kérdező kommentje:

Az a baj veletek, ami a pesti filmesekkel is volt a Rózsa Sándor forgatásakor. Semmibe veszitek a helyi emberek szokásait, hagyományait, meghamisíttok mindent. A jogos felháborodásunkat letudjátok annyival :

- Na és, azt csinálok amit akarok.

Nem tiszteltek senkit és semmit. Az ilyenek, mint ti szétrothasztanak mindent.

2019. nov. 16. 22:40
 73/127 anonim ***** válasza:

Megbomlott az elméd, vagy csak nagyon unatkozol? Bizonyára vannak még hozzád hasonló hülyék, akik szeretnének valamiféle nyelvrendőrséget, ami kőbe vésett szabályok betartását kényszerítené a szerencsétlen nyelvhasználókra, de merem remélni, hogy nem sokan.

Először egyébként Csíkszeredával kapcsolatban hallottam, hogy az ottaniak Csíkszerdába mennek, nem pedig Csíkszeredára, ahogy nekem jön a nyelvemre. Érdekes, gondoltam. Sőt, tetszett is, mint tájnyelvi változat. De hogy így helyes, vagy úgy! Meg pláne, hogy kötelezni kéne engem arra, hogy úgy mondjam, ahogy az ottaniak, mert ők tiszteletlenségnek veszik, ha nem! Na hát ez már abszurdum! Ne haragudj, az embertől csak bizonyos mértekig várható el, hogy udvariasságból amatőr pszichiáter legyen, és elfogadja embertársai paranoid téveseszméit. Ahogy te lovagolsz ezen a témán annak ellenére, hogy oldalakon keresztül kifejtettük nyelvtudományosan megindokolt vélemenyünket, az bőven túlmegy ezen a határon. A magam részéről be is fejezem.

2019. nov. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/127 anonim ***** válasza:
35%

Üdv!

Bocsi, hogy privátban írok, csak nem akarom magam nullára lepontoztatni. (Nincs sok jelentősége, de ha valahol vitatkozik az ember egy másik válaszolóval, akkor jobban mutat egy magasabb pontszám, hihetőbbnek tűnik tőle a válasz a kérdező számára.)

Szóval, én teljesen egyetértek veled, mindig az ott élők szokása a mérvadó. De ezt feleslegesen írtam volna le a kérdésednél, mert úgyse tudtam volna meggyőzni a sok hülyét, úgyhogy maradt az, hogy neked nyújtok némi vigaszt. :)

2019. nov. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/127 BringaManó ***** válasza:

"Bocsi, hogy privátban írok, csak nem akarom magam nullára lepontoztatni."


OK, rendben van, teljesen megértelek!

;-)


"Nincs sok jelentősége, de ha valahol vitatkozik az ember egy másik válaszolóval, akkor jobban mutat egy magasabb pontszám, hihetőbbnek tűnik tőle a válasz a kérdező számára."


Szerintem még ennyi jelentősége sincs... Pontosabban ez is előfordulhat, de én mégis naivul hiszek benne, hogy az értelmes válaszok úgy általánosságban nem járnak lepontozással – bár magam is láttam már sok ellenpéldát... :-/


"mindig az ott élők szokása a mérvadó"


Már megint egy egységesítéspárti... :-/ De szép lenne, hanem akarnátok beleszólni, hogy hogyan használom az anyanyelvem!

2019. nov. 17. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/127 BringaManó ***** válasza:

#72:

Ha filmet fogok forgatni a beregszásziakról, akkor abban mindenképpen azt fogják mondani, hogy "Beregszászban", ez most már ezer százalék, efelől megnyugtathatlak.

Cserébe ígérd meg te is, kérlek, hogy ha pestiekről forgatsz, akkor ők azt fogják mondani a filmben, hogy "Beregszászon"!


Ugye nem akarod semmibe venni a budapesti emberek szokásait, hagyományait? Úgy érzem, hogy ilyen esetben jogos (lenne) a felháborodásom... Kérlek, engedd meg, hogy – a kellő tisztelet megtartása mellett – úgy beszéljünk magyarul, ahogy jólesik. Vegyél egy nagy levegőt, és mondd ki bátran:

- Budapestiek, azt csinálok, amit akarok!

2019. nov. 17. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/127 anonim ***** válasza:
66%

"mindig az ott élők szokása a mérvadó"


Honnét veszed ezt a sületlenséget? Bizonyítsd ezt az állításod! Ha már mindenkit lehülyéztél ez a minimum.


Egyébként ha így van akkor remélem az ott élők szokása szerint Waszawának hívod nem Varsót mondasz, Leipzignek hívod nem Lipcsének. Bécs helyett Wien-t mondasz és mivel a magyarok száma a lakosság felét se éri el Beregszász helyett Beregovót!


A kérdező úgy nyilatkozik, mintha minden kárpátaljai nevében írna, de ez nem igaz!

Kárpátaljai (verbőci) páromnak megmutattam mit írt a ragozásról, és nincs jó véleménye a kérdezőről!



A vita nem arról szól hogy a Beregszászba helyes e. Azt senki nem vitatta.

A kérdező azt nem fogadja el, hogy létezik kétféle jó megoldás, pedig erre számos egyéb példa is van (kutya-eb, Pécsen-Pécsett stb.) (érdekes, hogy egy pécsit se halottam hőbörögni, hogy máshol miért használják a Pécsen formát, pedig arra éltem 19 éves koromig).

Az gáz, hogy diktatórikus módon akarsz egységesíteni, és az 1% dialektusát rákényszeríteni a 99%-ra. Ez nem fog menni.


"viszont a Beregszászba, -ban, ból az nem dialektus"

De az!



"hivatalos média ne zagyválja össze"


Olyan nem létezik. Nem vagy tisztában a hivatalos szó értelmével?



"aki irta azt a szabályt"


A nyelvtudomány leíró. A szabályokat nem meghatározza, csak leírja amit tapasztalt. Mint a fizikus aki leírja a fizika szabályait. Nem tudja a fizikakönyv átírásával megváltoztatni a fizika szabályait - és a nyelvész se tudja a szabálykönyvek leírásával megváltoztatni a nyelv szabályait. Így érted egyáltalán?


"Miért kellene Beregszászt Újszász mintájára ragozni?"

Mert az ember analógiákban gondolkozik, ezért tudom eldönteni egy most kitalált fiktív településre is, hogy miképp ragozzam.


"A magyarországi magyarok igen nagy többsége sose hallott Beregszászról "

Ezt meg honnan vetted? 30 éve általános iskolában tanultunk Beregszászról, Munkácsról - benne volt a tankönyvben. Ez a baj, hogy fogalmad sincs a világról, mégis tényként tálalod a fantazmagóriáidat.

2019. nov. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/127 Wadmalac ***** válasza:

"és akkor te meg (megint) belerángatod a helyesírást is, aminek ismét semmi köze a témához...:-((("

Wut?

Mit rángatok? Mert le mertem írni a szót?

Főleg, amikor ugyanazt mondom, írom, mint te?

Említettem a kocsmai verekedést, ne vedd át a hangulatát, hogy mindenfelé ütsz, ahol mozdul valaki.


A kérdező nem tudja szétválasztani a magyar nyelv szabályait és a lokálpatriotizmust, ennyi.

2019. nov. 18. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/127 BringaManó ***** válasza:

"Mit rángatok? Mert le mertem írni a szót?"

Igen, a helyesírást rángattad bele, amikor annak ehhez semmi köze.

Ez NEM helyesírási kérdés. (Akkor sem, ha – jobb híján – a "Helyesírás" nevű topikban szoktuk megbeszélni az ilyen nyelvhasználati kérdéseket is.)

Ha jól emlékszem, korábban is voltak olyan köreink, amikor összekeverted a kettőt, ezért írtam, hogy "megint".

És azért írtam, hogy te rángattad ide, mert ha jól figyeltem, eladdig senki nem említette – talán azóta sem –, hálistennek, te voltál az egyedüli, aki nagy lendülettel belekeverte a beszégletésbe (vagy a kocsmai verekedésbe – ez most irreleváns).


"Főleg, amikor ugyanazt mondom, írom, mint te?"

Marhára nem, ez ellen kézzel-lábbal tiltakozom – akárcsak egy kocsmai verekedésben. :-)


"A kérdező nem tudja szétválasztani a magyar nyelv szabályait és a lokálpatriotizmust, ennyi."

Igen, "ennyi" lenne – és ha nem kezdtél volna el a helyesírással "csapkodni" itt a verekedésben, akkor "bölcs maradtál volna".

Te viszont nem tudod szétválasztani a magyar nyelv szabályait (amelyek a megfigyelt, leírt törvényszerűségek – mint a fizika törvényei, hogy te is értsd –) és a magyar helyesírást (amelyek valóban előíró szabályok).


Valóban el vagyunk átkozva ezzel a "szabály" szóval, amely mindkettőt jelentheti, de ettől még nem olyan nagy ördöngösség megérteni a különbséget a két dolog között.

És ezek természetesen hatnak egymásra (főleg a nyelv törvényszerűségei a helyesírásra, de egy nagyon picit a másik irányban is), de ettől még nem moshatók össze en bloc.


-----


És akkor már megválaszolom a múltkorit is részletesebben, mert szemmel láthatóan te is el vagy tévedve:


#30

"Márpedig a magyar helyesírás és nyelv az távirányít, abban az értelemben, hogy a magyar nyelvre összességében vonatkozik, mindegy hol beszélik."

A helyesírásra igaz ez: a magyarban valóban egyféle "hivatalos" helyesírás van, ez ELŐÍRÓ jellegű (vagyis valakik kitalálják, a fix szabályait – aztán hogy ki mennyit szeretne betartani belőle, az rá van bízva (hiszen nagyon kevés szituációban _kötelező_).

Aki helyesn ír, az azért ír helyesen, mert megtanulta, és alkalmazza a szabályokat. Aki nem tanulta meg, az nem tud helyesen írni.

A "magyar nyelv"-re NEM igaz, hogy egységes lenne, az mindenhol más (mondhatni ahány ember, annyi nyelvváltozat), és nincs is rá előírás, kitalált szabályrendszer, hogy hogy kell magyarul beszélni: a nyelvtani szabályok olyan dolgok, amelyek – amennyire lehet – LEÍRJÁK, hogy hogyan beszélnek a magyarok.

Ha azt mondod, hogy a beszélők azért beszélnek úgy, mert megtanulták a szabályokat, és engedelmeskednek knekik, akkor fordítva ülsz a lovon. Aki magyar anyanyelvű, de nem tanulta meg a nyelvtani szabályokat, az is tökéletesen beszél magyarul.


"És azt mondja, hogy több tájnyelvi változat is helyes."

Ezt nem a helyesírás mondja. (Az más kérdés, hogy mondjuk egy helyesírási szótárban is benne LEHET egy-egy szó többféle tájnyelvi változat, de rengeteg másik nincs benne, amelyek mégis léteznek.)

Az is igaz, hogy még a helyesírási szabályzat is át-átmerészkedik olyan területre, amely nem a helyesíráshoz tartozik (kénytelen-kelletlen), de azért attól a nyelvhasználati kérdés nem válik helyesírási kérdéssé.


"Ha te ezt nem vagy képes felfogni, elfogadni, az a te személyes problémád."


– " –


"És bocs, de attól nem vagy magyarabb, hogy a magyar helyesírás szabályait megpróbálod átírni."


Ismétlem: NEM helyesírási kérdésről beszélgetünk.

2019. nov. 18. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/127 anonim ***** válasza:
48%

Nyilván ebbe is bele lehet kötni, de azért mégiscsak nyelvészek írták, valószínűleg Balázs Géza és/vagy Zimányi Árpád:

"...de végső esetben mindig a helyi nyelvszokás dönt (ami eltérhet a nem helyi nyelvhasználók által vélt formától)."

[link]

2019. nov. 19. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!