Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért használják a budapestiek...

Miért használják a budapestiek helytelenül?

Figyelt kérdés
Mi kárpátaljai magyarok úgy mondjuk hogy Beregszászba, Beregszászban. A budapestiek pedig Beregszászon, Beregszászra.

2019. nov. 13. 19:53
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/127 anonim ***** válasza:
65%
Tökéletes magyar kérdező! Nem gúnyolódom, tényleg úgy gondolom, pontosan ugyanannyira vagy magyar, mint a magyarországiak. De kérlek, felejtsd el azt, hogy helyes, meg helytelen! Nincs ilyen! A te által erőltetett példa is Beregszászba, ill. Beregszászra formában is hasznalatos, és ha anyanyelvi beszélők rendszeresen két féle formaban használják, akkor mindkét forma helyes. Nem messze az én lakhelyemtől van egy falu, Nemesvid. Akár hiszed, akar nem, az ottaniak NemesvidON laknak, NemesvirA mennek haza első látásra fittyet hányva a nyelvünket oly annyira jellemző maganhangzó harmóniára. Akkor most hogyan kell mondani helyesen? Sehogy se KELL mondani helyesen. Én nem mondom úgy, hogy átmentem Nemesvidon, mert nem a helyi nyelvhasználat alapján beszélek, hanem az én dialektusom a köznyelvhez áll közelebb. De ez nem jelenti azt, hogy én helyesebben beszélek, mint a nemesvidiek/ak. És azt sem, hogy csak az ott lakók mondják helyesen, nekünk meg alklalmazkodni kellene hozzájuk a nyelvérzékünket megerőszakolva.
2019. nov. 14. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/127 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező, azt hiszem, te a helyiek véleményét kisajátítod. Nem hiszem el, hogy érvényes: mi beregszásziak mindannyian. Az érvényes, hogy te meg néhányan.

A te és az itt válaszolók közötti különbség annyi, hogy te konokul ragaszkodsz ahhoz, hogy a többi rosszul tudja, csak te tudod jól. Ezzel szemben a többi nem követeli tőled, hogy egyáltalán válassz. Használd, ami ízlésednek megfelel.

Tudod ez kicsit hasonlít a viccre. Pasas száguld az autópályán, közben hallgatja a rádiót, amely bemondja: vigyázat, egy őrült a forgalommal szemben halad. Mira a pasas: egy? mind!

2019. nov. 14. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/127 Wadmalac ***** válasza:
42%
Kezdem azt érezni, mint mikor a kocsmában orrom előtt ketten majdnem egymásnak estek azon, hogy az ott kint eperfa vagy szederfa.
2019. nov. 14. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/127 BringaManó ***** válasza:
100%
és akkor te meg (megint) belerángatod a helyesírást is, aminek ismét semmi köze a témához...:-(((
2019. nov. 14. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/127 BringaManó ***** válasza:
44%

"Mi kárpátaljai magyarok úgy mondjuk hogy Beregszászba, Beregszászban. A budapestiek pedig Beregszászon, Beregszászra."


Ezt értem, oké. De egyikre sem mondhatjuk, hogy helytelen, mert erre nincs szabály.

Az igaz, hogy ha egy "hivatalos", választékos szöveg megfogalmazásához kell kiválasztani az egyiket, akkor célszerű(?) (vagy udvariasabb/kedvesebb/kevésbé kockázatos) azt a formát választani a kettő közül, amelyiket a helyiek használják. De ez egy más tészta. Ettől függetlenül ha egy nagy kupac ember nem úgy mondja, akkor az is egy élő változat.

Fáj neked, ha máshogy mondják? Vagy egyszerűen csak azt gondoltad eddig, hogy nem lehet ugyanazt többféleképpen mondani? No, ha így van, akkor ez egy nagyszerű pillanat: most végre megtudhattad, hogy de.

2019. nov. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/127 A kérdező kommentje:

1. A magyarországi magyarok igen nagy többsége egyáltalán nem használja a Beregszász nevet, mivel nincs rá szüksége, ezért nem is ragozzák sehogy. Tehát helytelen azt mondani hogy 9 millióan használják a Beregszászon változatot, vagyis a többség így hasznàlja.

2. Csupán a budapesti média hibás névhasználata áll szembe a kárpátaljai magyarok kb 150000 ember névhasználatával. Ebben az esetben mi vagyunk a többség.

3. A Szöged példa nem jó ide mert az tájszólás, viszont a Beregszászba, -ban, ból az nem dialektus. Ahogy nem dialektus a Sopronban, Záhonyban stb se.

2019. nov. 14. 21:14
 37/127 A kérdező kommentje:

Ha a többi város nevét egyféleképpen használjuk és csak az a helyes, akkor miért pont a Beregszász névnek van kétféle ragozása?


Ha ilyen megengedőek vagyunk akkor egyenértékű kell legyen a Budapesben, az Egeren, a Szegedben stb névhasználat is.

2019. nov. 14. 21:21
 38/127 A kérdező kommentje:

Nincs nyelvtani szabály amelyik pontosan meghatározza a magyar településnevek ragozását, hogy miért az Egerben a helyes és miért a Szegeden helyes. Holott mindkét név két szótagú és mindkettő csak e magánhangzókat tartalmaz

Ìgy alakult ki az évszázadok folyamán és terjedt el széles körben, tehát így a helyes (a külföldi nyelvtanulók nagy bosszúságára).

2019. nov. 14. 21:35
 39/127 anonim ***** válasza:

Tehát ha nem egyezik a vélemény, akkor nem vagytok magyarok... ? Vagy hogy is van ez? Mégsem egységes nemzet vagyunk?


Van a magyarság, meg ti?

2019. nov. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/127 A kérdező kommentje:

Ez nem vélemény kérdése.

Ha az lenne a véleményem, hogy pl. aDebrecenen vagy a Miskolcban a helyes és én csak azért is így használom, mert nekem így tetszík nyilván nem kapnék büntetést érte, de minden normális magyar embert zavarna.

Jó, legyen liberelaizmus, de a nyelvünk kialakult rendjét hivatalos média ne zagyválja össze.

2019. nov. 14. 21:42
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!