Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem Pécsen, hanem...

Miért nem Pécsen, hanem Pécsett? Miért kettő t-vel írjuk, miért nem n-el?

Figyelt kérdés
2008. aug. 10. 20:41
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
98%

Hehe, régóta vártam erre a kérdésre... :)

Nos, azért Pécsett, és nem Pécsen, amiért "itt" vagy "ott", nem pedig "in" vagy "on", esetleg "iben" vagy "oban". Ez most hatalmas hülyeségnek hangzik, de nem az.


A két t a magyarban egy locativus nevű eset elcsökevényesedett maradéka. Ezt egy helyhatározós esetnek kell felfogni, kb. ugyanazt jelentette, mint a -ban, -ben toldalékokkal jelölt eset. Miután azonban a nyelvek nem szeretik alapból, ha valamit két, egymással teljesen ekvivalens módon ki lehet fejezni, az egyik esetet általában száműzik. Ezt most megpróbáltam nagyon-nagyon egyszerűen leírni, minden nyelvészkedés nélkül.

Nomost, miután a locativusnak egy kicsit szűkebb volt a jelentésköre, mint a helyhatározós esetnek (csak létező helyekre lehetett használni), célszerű volt ezt hanyagolni, így az évszázadok során elkezdett redukálódni a használata. Megmaradt azonban néhány alapvető szóban: itt, ott, sok helyütt, stb. Ebbe a kategóriába tartoznak egyes városnevek: Pécsett, Győrött, Vácott, stb. Ezeknél valamiért a mai napig masszívan tartja magát a locativus úgy, hogy az anyanyelvi beszélő nincs is tudatában, miért is használja. Az utóbbi években/évtizedekben kezdett el ingadozni a nyelvhasználat itt is (törvényszerűen) a helyhatározós eset javára, ezért sokan már így mondják: Pécsen, Győrben, Vácon.

Én magam nyelvészként azt valószínűsítem, hogy legkésőbb egy évszázad alatt teljesen eltűnik a településnevekből a locativus-rag, az egyéb esetekben (itt, ott, amott) viszont megmarad.

2008. aug. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Nem értettem miért mondják Pécsettnek, de pl. Budapesten és nem Budapestett. A környezetemben senki sem tudta, ezért kérdeztem itt. Mégegyszer köszi :)
2008. aug. 10. 21:22
 3/30 anonim válasza:
30%
Hát én nem értettem mit mondott az első hozzászóló, de számomra a Pécsett, Győrött meg nem tudom már még mit csúfolnak idegesítő. Falramászok mikor a tv2 híradóban ezt mondják. Pécsen és kész! Én sem Miskolcott lakok hanem Miskolcon!
2008. aug. 10. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
20%
Egyetértek a 2. hozzászólóval!!!! Már Grétsy is a haját tépte a "Pécsett" kifejezéstől. Ilyen nincs a magyarban. Pécsen, és kész. Nyelvtanilag ez a helyes. A Pécsett, Győrött az csak pesti urizálás, már bocs...
2008. aug. 10. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
88%
Nem igaz, hogy pesti urizálás. Én pécsi vagyok, itt sokan mondják, hogy Pécsett. Igaz, én nem tartozom közéjük, én úgy mondom, hogy Pécsen. De attól még a Pécsett is helyes, mivel ez egy kivétel, és egy nyelvi hagyomány. A logikáját nem tudom, de megkérdeztem egyszer a nyelvtan tanárom (aki amúgy nyelvész), és ő is azt mondta, hogy helyes a Pécsett, Győrött, Vácott, stb. mert ezek kivételek.
2008. aug. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
91%
Amúgy meg nem kéne lepontozni az első válaszolót, amikor ő tökéletesen felelt a kérdésre, nekem úgy tűnik, ért is hozzá, szóval nem csak azért írta, hogy okoskodjon. Azért, mert valaki nem érti, még nem jelenti azt, hogy a válasz rossz. Szerintem amúgy érthető volt teljesen.
2008. aug. 10. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim válasza:
83%
egyetértek az előző hozzászólóval.ha meg nem tetszik ahogy a tv-ben mondják nem kell tv-t nézni viszontlátásra! szerintem meg nagyon is jo h legalább még a mai napig használnak egy ilyen nyelvi hagyományt...főleg h még egy általános híradóban is így ejtik
2008. aug. 11. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
94%
én is egyet értek az 1.válaszolóval,sztem is helyes a Pécsett,+én helyednek gondolom a Pécsen-t is.
2008. aug. 11. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
84%
#egyetértek#
2008. aug. 11. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
96%

Sziasztok!

Első (nyelvész) válaszoló vagyok: köszi, hogy így kiálltatok mellettem. Sajnos buta emberek mindig is voltak, nem kell velük foglalkozni, engem sem érdekel, ha valaki lepontozza az egyébként jó válaszomat pusztán azért, mert nem tudja, mi az, hogy locativus. :P

És nem, nem "pesti urizálás" a locativus-használat, teljesen helyes, csak éppen a nyelvi fejlődés alapvető tendenciáival ellentétes irányba mutat. Ez kb. annyit jelent, hogy ma még helyes, de 100-200 év múlva már régies, elavult forma lesz, senki sem fogja használni. Pont úgy, ahogy ma sem használjuk már az egyszerű jövő időt (-d raggal, pl. leend, váland, stb.), holott a reformkorban kimondottan ajánlott volt ezzel helyettesíteni a szintetikus jövő időt.

Kérek azért mindenkit: mielőtt haszontalannak ítél egy választ, legyen szíves gondolkodni egy csöppet, ha pedig erre képtelen, inkább ne fejtse ki véleményét a témában! Köszönöm!

2008. aug. 11. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!