Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem Pécsen, hanem...

Miért nem Pécsen, hanem Pécsett? Miért kettő t-vel írjuk, miért nem n-el?

Figyelt kérdés
2008. aug. 10. 20:41
1 2 3
 21/30 anonim válasza:
67%
Ahogy az előttem szóló is írta, miért kéne elnyomni a több száz/ezer éves nyelvünket, ami teljesen egyedülálló a világon? Az ilyen hozzáállások miatt is tart ott az országunk, ahol tart.
2013. márc. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim válasza:
100%

Sokszor hallani - különösen a médiában - hogy a megszokott Pécsen kifejezés helyett a Pécsett kifejezést használják. Pécsiként állíthatom, hogy sokunknak nagyon idegenül hangzik a Pécsett kifejezés, mi inkább a Pécsen kifejezést használjuk. De nézzük, honnan ered ez az érdekes rag...


Régen a -t/tt rag volt a települések legáltalánosabb helyragja, fokozatosan azonban felváltották a belviszony- és külviszonyragok (-ban/ben, -on/en/ön), mert egybeesett a tárgyrag -t ragjával.


A –t/tt rag leginkább nagyobb, fontosabb települések esetében maradt fenn, melyekről régen sokat írtak, így a helyi szóhasználat ismert volt a szélesebb köznyelvben is, és a köznyelv alkalmazkodott a helyiek nyelvhasználatához.


Ma már a –t/tt helyrag irodalminak, archaikusnak tűnik, de használata semmiképpen sem elvetendő. Manapság a Pécsett, Győrött, Vácott formák mellett a -vár végződésű településnevek esetében találkozhatunk vele gyakrabban: például Kapovárott, Kapuvárott, Fehérvárott, Temesvárott, Érsekújvárott, Gyulafehérvárott vagy Pétervárott.


A helyi nyelvhasználat sokfelé őrzi a -hely végződésű településnevek esetében is (Szombathelyt, Hódmezővásárhelyt), szélesebb körben azonban jellemzően már kikopott nyelvünkből ezek esetében.

2013. szept. 4. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 BringaManó ***** válasza:
100%

Kieg.:


Az -ütt helyrag is sok helyütt előfordul még a nyelvben. Persze nem mindenütt alkalmazható, de pl. az utoljára említett -hely végű településnevek esetén általában igen.

Ehelyt nem részletezem tovább az archaikus helyragokat, de remélem, hogy mihelyt erre jár egy szakember, legott megteszi. :-)

2013. szept. 4. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
100%

1. Addig nem beszélhetsz arról, hogy valami nyelvileg helytelen, amíg nem ismered az összes élő változatát, hiszen rengeteg nyelvjárási eltérés van, és amit ők helyesnek éreznek, attól te esetleg "falra mászol".

2. Szerintem ha már olyan szerencsétek van, hogy rögtön az első válaszoló egy nyelvész, akinek ez a szakmája, hogy ilyeneket (is) tudjon, nem kéne azonnal habzó szájjal nekiugrani a magyar nyelv nevében...

2014. ápr. 3. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
37%
Hát én továbbra sem szoktam "csettegni". Mindig úgy mondom, hogy Pécsen, pedig pont pécsi is vagyok. És kifejezettem irritál ha valaki "csetteg".
2014. ápr. 3. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
30%
Így igaz, én is így mondom, azt se mondjuk ,hogy Békéscsabátt, Szolnokott, Budapestett, Pécs és Székesfehérvár sem más.
2014. ápr. 4. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
58%

Mucsaröcsögött, Bivalybasznádott! :D


Értelmetlen felesleges ez a csettegés szerintem is...tök ostabásagnak tartom, hogy ilyen értelmetlen kifejezések miatt, nem tudnak a külföldi emberek normálisan megtanulni magyarul...

2014. dec. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim válasza:
82%

Sziasztok!

Eddig azt vettem észre, hogy pécsi ember nem igazán írt a témával kapcsolatban, ezért gondoltam én, mint pécsi származású (csak négy éve költöztünk el Budapest mellé) is hozzászólok. Már régóta foglalkoztat engem is a kérdés, soha nem tudtam melyik a helyes, ezért ez úton is szeretném megköszönni az első válaszadónak a magyarázatot!

Pécsett így is-úgy is mondják, én régen "Pécsen"-t mondtam, de már egy ideje a "Pécsett"-et használom, leginkább lelkiismereti kérdés miatt. Kivételek mindig is voltak és lesznek, kellenek. Itt, Szentendrén leginkább a "Pécsen"-t lehet hallani, volt már aki rákérdezett, hogy mért mondom másképp... Köszönöm, hogy ezentúl helyes válasszal szolgálhatok!

2015. jan. 4. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim válasza:
71%
PÉCSEN ÉS KÉSZ!
2016. aug. 16. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 BringaManó ***** válasza:
62%
Igen. (Vagy Pécsett – ízlés szerint.)
2016. aug. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!