Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nem Pécsen, hanem...

Miért nem Pécsen, hanem Pécsett? Miért kettő t-vel írjuk, miért nem n-el?

Figyelt kérdés
2008. aug. 10. 20:41
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
74%
Nekem van több pécsi ismerősöm tőlük is kérdeztem már ,de szerintük Pécsen én is ezt mondom mindig.
2008. aug. 15. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
13%
Rendben van, de ez nem azt jelenti, hogy te (egyedül) írod a szabályokat, mert látod, ha jól értettem, mindannyian írjuk!
2008. aug. 17. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
19%

Ez a kérdés engem is foglalkoztatott már. A "Pécsett" nekem olyan furcsán hangzik. Én soha nem használom így. Mindig úgy mondom: "Pécsen".


(U.i.: Az első válaszoló nekem emberileg nagyon nem szimpatikus, mert másnak próbálja kiadni magát, így próbál meg más nevében írni dicsérő szavakat saját magáról.)

2009. aug. 17. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
85%
Ezt miből gondolod? Én nem vagyok azonos az első válaszolóval, és én is azt írtam, hogy igaza van.
2009. aug. 17. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim válasza:
80%

Hogy mik vannak?! Hát ez tök jó!

És mi a helyzet pl. az "itten","ottan"-nal?

2009. dec. 12. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
78%

Szenzációs, hogy valaki képes megállapítani az egyes kommentelők személyazonosságát EZEN a fórumon...


Amúgy engem érdekelne, hogy van-e valami elképzelése a t. nyelvészeknek arról, miért maradt meg egyes szavakban a locativus és máshol miért nem. "Szolnokott", vagy "Pestett", ezt például nem mondjuk, de az sem igaz, amit valahol hallottam, hogy mindössze három város nevénél használnánk, mert Győr, Pécs, Vác, Kolozsvár, az már mindjárt négy.


Én arra szavaznék, hogy ahol nem volt nehéz kiejteni, ott maradhatott. De mit gondolnak a szakértők?

2010. jan. 6. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
21%

Elégé primitiv szerintem egy ilyen mondatott használni hogy pl: "Pécsett elhagytam a kulcsomat." inkább "Pécsen elhagytam a kulcsomat." nem ?

Menyivel normálisabban és civilizáltabban hangzik az utubi nem ? (régen sem hallotam senkitöl hogy Pécsett ezt csak mostanában halom amiota hiresebb város lett )

2010. ápr. 14. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim válasza:
90%

Én most tanulom a locativust (latin miatt, de teljesen mindegy).


Oké-oké köznapi nyelvben azt mondjuk hogy Pécsen, egyszerűbb, gyorsabb. De miért kell belekötni abba ha valaki meg akarja tudni, hogy miért van az, hogy néha máshogy is mondják? Illetve nem is a kédezőbe hanem abba köttök bele aki ad egy korrekt választ.


Nem értem mi a bajotok vele, ő nem azt mondta, hogy mindenki, hülye aki a "Pécsen"-t használja (első komment), hanem, meg magyarázta, hogy miért mondják egyesek "Pécsett"-nek. Nem kell úgy mondanotok, csak érdekesség és egy kis műveltség, hogy tudod, hogy létezik egy másik alak is, ami innen ered.

Tarthatod hülyeségnek, de attól még ez így van így létezik a magyar nyelvben, nem értem mi a probléma vele.

Nem tetszik ez az alakváltozat? Ne mond úgy és kész!


A kötözködés meg minimum olyan, mint mikor a suliban a "nagyvagányok" kiröhögik az "elsőpadban ülőt", mert az tudja pl. a matek példa megfejtését és meg is mondja, és csak ezért le stréberezik.

2010. szept. 30. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
93%

Nekem nem hogy pécsi ismerőseim vannak, hanem itt születtem és itt élek már majdnem három évtizede. Nem nagyon emlékszem, hogy a tévén kívül hallottam-e volna bárkitől is ezt a "Pécsett" kifejezést. Világ életemben mindenkitől úgy hallottam és én is úgy használom, hogy Pécsen.


Most gondolom én is le leszek pontozva, mert aki azt írta, hogy ez (is) helyes, azt eddig mind lepontozták.

2012. aug. 13. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim válasza:
88%

Mindkét alakja elfogadott. Ennyi! Sok h***e válaszoló meg ne akarja már átírni az évezredek óta létező nyelvünket, hogy ő azért is CSAK ezt, vagy CSAK azt tartja helyesnek...

Ez pontosan olyan, mint az, hogy el kell törölni az ly-t... Meg a többszörösen összetett szavakat kicserélni külföldire...


1...

2...

3 HAGYOMÁNY ELVE !!!

4...

2013. jan. 31. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!