Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A Pécsen szót miért ugy...

A Pécsen szót miért ugy használják hogy Pécsett? Még a tvben is, hiradóban, nem tudnak ezek beszélni?

Figyelt kérdés
2010. febr. 7. 17:01
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

Előző:


Elégé --> Eléggé

primitiv --> primitív

szerintem --> ezt véletlenül sikerült eltalálni

mondatott --> mondatot

használni hogy --> használni, hogy

pl: --> pl.:


Menyivel --> Mennyivel

utubi --> utóbbi

utubi nem ? --> utóbbi, nem?

hallotam --> hallottam

senkitöl hogy --> senkitől, hogy

halom --> hallom

amiota -->amióta

hiresebb --> híresebb

város lett ) --> Már évszázadok óta híres város.


Te akarsz bárkit kioktatni nyelvhasználatról, amikor fogalmad sincs a magyar nyelvről? Te primitívezel itt, meg van arcod eldönteni, hogy mi a civilizált? Hihetetlenül szánalmas vagy.

2010. ápr. 14. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:

Mondjuk ez a kérdés engem is zavart már rég óta. Pécsett hülyén hangzik. Nem arról van szó, tudom, hogy helyes. Hanem egyszerűen hülyén hangzik és kész!!!!



Mondok olyan nyelvtani példát, amire egy okostojás se fog tudni válaszolni.


Például:


Pécsen voltam, Pécsre mentem.


Pécsett szó használatával nem lehet megkülönböztetni, hogy "rajta" vagy "benne" voltam.....


Tehát: Pécs+ben =Pécsen (belül voltam, benne)

Pécs+re =Pécsre (felül voltam, rajta)


a "Pécsett" szóval egy kalap alatt döntsem el, hogy a városban belül volt, vagy csak rajta volt?


Nah?

2010. ápr. 18. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
100%

Pécsett=Pécsen

Pécsre=Pécsre

Ennyi az egész.

A Pécsett szót nem az összes ragozott alak helyett használják, hanem csak a Pécsen helyett, a többi marad, és tökéletesen megkülönböztethető.

Nem egy nagy szellemi kihívás.

Azt elhiszem, hogy neked furcsán hangzik, de attól még nem kell okostojásozni, mert ha lekezeled azt, aki korrektül válaszol egy kérdésre, attól te még nem leszel se több, se jobb, se okosabb. Egyszerűen csak félremagyaráztad a dolgot, hogy okostojásozzál. De ha ettől kerül a helyére az önbecsülésed, hát nem bánom.

2010. ápr. 18. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:

Kedves 05:50

Nem mert egyáltalán nem szokták megkülönböztetni és ha arról van szó, hogy Pécsen, vagy Pécsre mindenképpen Pécsett-et mondanak. Okostojás!!!

Pécsre mentek = Pécsett mentek

Pécsen mentek = Pécsett mentek

2010. ápr. 18. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:

"Nem mert egyáltalán nem szokták megkülönböztetni és ha arról van szó, hogy Pécsen, vagy Pécsre mindenképpen Pécsett-et mondanak. Okostojás!!!"


És van lényegi különbség a "Pécsre mentem" és a "Pécsen voltam" között? Nézd meg a német vagy az angol nyelvet, ott sincsenek egzakt különbségek a fogalmak között.

Az meg alapból furcsa, hogy az egyik legrégibb magyaros szóalak, szóhasználat miért is hangzik furcsán (elvileg) magyar embereknek? Azért írtam "elvileg"-et, mert a gyakorlatban már nem vagyok biztos abban a hűdenagy magyarságban.

Lehet lehurrogni, leugatni, "okostojásozni" - de a nyelv a nemzet!

2010. ápr. 18. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
33%

A válasz írója 66%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 13:46


Látom tetszik az okostojás megszólításom. Netán imádod? Nagy magyarka. Amúgy "és"-sel nem kezdünk mondatot! Van különbség képzeld. Valamin voltam, vagy valamiben voltam....


Egy másik várossal próbálva: Budapesten, Budapestre... ..ugye hogy nem mindegy?

Na látod.


De, ha valaki annyira imádja a +tt hozzá mondani a város neveinek végéhez; akkor egészségére!



Picit gondolkodjunk, oké?

2010. ápr. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:

"Mondok olyan nyelvtani példát, amire egy okostojás se fog tudni válaszolni.


Például:


Pécsen voltam, Pécsre mentem.


Pécsett szó használatával nem lehet megkülönböztetni, hogy "rajta" vagy "benne" voltam.....


Tehát: Pécs+ben =Pécsen (belül voltam, benne)

Pécs+re =Pécsre (felül voltam, rajta)


a "Pécsett" szóval egy kalap alatt döntsem el, hogy a városban belül volt, vagy csak rajta volt?


Nah?"


Tökélketesen idióta vagy, már meg ne haragudj.


Először is:


A Pécsen nem egyenlő a "Pécs + ben" formával, az ugyanis az lenne, hogy Pécsben. A Pécsen = Pécs + en. Ha ezt nem tudod, akkor mit tudsz? Azt írod, "rajta" vagy "benne" voltál, de a példáid tök mások. Fingod nincs, öreg, hogy miről beszélsz.



A "Pécsett" alak pedig nem kétértelmű, ugyanis a "Hova megyek?" kérdésre nem válaszol, csak a "Hol vagyok?" kérdésre. Tehát:


Hova mész? PÉCSRE.

Hol vagy? PÉCSEN, avagy PÉCSETT.


Nem lehet összekeverni.


Ti lesztek az első szánalomgeneráció, akinek ez a rag már "nem elég magyar" és csak azért se használjátok. Szégyelld magad, te szerencsétlen.

2010. ápr. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:

"Amúgy "és"-sel nem kezdünk mondatot!"

Hú, helyben vagyunk, a butatojásnak sikerült előkapnia az első keze ügyébe eső közhelyet, és ezzel oltogat.

Ki az, aki nem kezd éssel (idézőjel nélkül) mondatot? Te meg a szomszéd gyerek? Akkor már ketten vagytok? Mit jelent ez a többes szám első személy a kijelentő móddal? Valahol hallottál egy jól hangzó mondást, és azzal lehet "érvelni" (na itt indokolt az idézőjel). Ez egy közhely, amit gondolkodás helyett szoktak szajkózni. De, van, aki éssel kezd mondatot idpnként, amikor indokolt. Például ez a mondat:

– Éssel nem kezdünk mondatot!

helyből éssel kezdődik. Na, erre varrjál gombot.

Tele van helyesírási hibákkal a szöveged, de nyelvről oktatsz ki hozzáértőbbeket.

2010. ápr. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
0%

"Tele van helyesírási hibákkal a szöveged, de nyelvről oktatsz ki hozzáértőbbeket."


Elkezdi: "hozzáértőbbeket" ...


Hallod. Anyád vásároljon neked koszorút :)

2010. ápr. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:

Talán túl hosszú a szó, nem érted így egyben?

A bunkó kívánságaidat meg tartsd meg a kis haverjaidnak.

2010. ápr. 23. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!