Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért hazudik a tudomány...

Miért hazudik a tudomány arról, hogy létezik azonnali távolbahatás? Miért mondják hogy fénysebességnél gyorsabban nem lehet információt cserélni?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt a dogmát olvasni, hogy a fénysebességnél nem lehet gyorsabban információt küldeni, nem lehet gyorsabban hatni, holott ez nem igaz!


Régóta ismert a lokális okság paradoxona. Először Einstein-Podolsky-Rosen vetették fel, azután sorra igazolták fizikusok a jelenséget. Arról van szó, hogy egymással összefonódott kvantumrészecskék képesek egymással azonnali távolbahatással kommunikálni akár millió fényévekből is, de a távolság bármennyi is lehet. Még akár szinte a végtelen távolból is van információcsere ráadásul azonnali. Nemhogy fénysebességű, de azonnal megjelenik az összefonódott kvantumrészecskén. Így igazából képesek vagyunk azonnali információt küldeni egymásnak akárhonnan. Legyen az a világ távoli szeglete is.


Igazolták is. Sikerült több ezer kilométerről ezzel a módszerrel információt átadni és mégsem lett ebből világszenzáció. Sőt mélyen elhallgatták az eredményeket. Mi érdeke a tudósoknak hogy csökönyösen ragaszkodjanak a fénysebesség dogmájához? Valami filozófia korlátozás a céljuk evvel?



2020. nov. 16. 11:16
 61/111 Wadmalac ***** válasza:
76%
Tényleg hiába erőlködsz azon, hogy a saját szájízed szerint magyarázd a fizikát, az nem fog a kedvedért megváltozni.
2021. febr. 1. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/111 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem tudom hol tart a téma... de kínaiak már 2016-ban lőttek fel ezt kutató műholdat, amivel a kvantum összefonódás gyakorlatát vizsgálják. Egyébként is a km-eket folyamatosan döntik meg, most valami 1000 km-nél tartanak. Úgy tűnik azért kutatják a dolgot :)


2016-os cikk:

[link]


2020-as cikk:

"Az állomás segítségével kvantumkulcs-megosztáson alapuló biztonságos kommunikációt bonyolítottak le. A kommunikáció fotonok küldésével és fogadásával történik. "

[link]


"A Science Magazin arról számol be, hogy kvantum-összefonódottságot sikerült teremtenie kutatóknak két atomfelhő között.

A kutatók a kísérletben atomokat gerjesztettek egy megfelelő frekvenciájú lézer segítségével. Ezzel pedig létrehoztak egy akár nagyobb távolságból is működő kapcsolatot az atomhalmazok között."

[link]


...........

Quantum Experiments at Space Scale [link]

2021. febr. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/111 Wadmalac ***** válasza:
79%

Elég rendes haladás van ebben az irányban is. De tegyük hozzá, ez mind-mind továbbra is fénysebesség alatti információ-továbbítás.


Ha van is kiskapu, még nem találtuk meg.

2021. febr. 1. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/111 TappancsMancs ***** válasza:
73%
A részecskepárokat egyre nagyobb távolságokra helyezik... és igazolt a dolog, bár ha csak fél méterre lennének már az is figyelemre adna okot, nem is ez a fő kérdés, mert ez mérhető, hanem, hogy a részecskék közötti kapcsolat és annak sebessége, illetve, hogy hogyan lehet telefonálásra is használni. Eddig a mérési sebesség elképesztő sebességet mutat a két részecske között - de ez nyilvánvaló - nem is merték azonnalinak nevezni, hanem valami billió km/s környékére mérték, vagy mi. A "hogyan"-okra még úgysincs pontosabb válasz, és a "mire jó ez"-re sem. Egyik nagy előnye egy Mars utazásnál lenne, mert a fél órás válaszidőt lenullázná, az érdekes lenne. És itt jön a tutisága, hogy akkor lehetne a közeli csillaghoz is küldeni szondát és live-ban küldené az anyagot, mondjuk. A hétköznapi életben lehet, hogy nem lesz sok haszna, bár számítógépek új generációjára is próbálják felhasználni, szóval gyorsabb lesz a számítógép is. Itt egy cikk (Einstein nem hitt a kv.összf. -ban.) [link]
2021. febr. 1. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/111 TappancsMancs ***** válasza:
91%

A kvantumfizikát úgy szokták mondani, hogy nem értik, hanem mérik. :) Mint ahogy nemrég volt szó a felezési időről, ott is egy statisztikai modellt állítanak fel, de azt ott sem értik, hogy miért van úgy. Amikor felezési időt mérnek egy atomon, ott sem értik, hogy miért nem azonosan bocsájtanak ki sugárzást, csak azt mérik, hogy mi az átlaga. Ennyi. :) Ilyen.


"Sikerült kvantuminformációt átvinni, aminek információtartalma csak fénysebességnél LASSABB visszacsatolással nyerhető ki."


Ezekre vannak speciális kísérleti összeállítások, hogy mégis mérni tudjanak, és még az elektronikai berendezéseknek is van sebessége, de ezeket úgy állítják össze, hogy tudjanak számolni.


"Csakhogy nem erről van szó. Az összefonódott részecskék nem „kommunikálnak”. Látszólag semmiféle információáramlás nem történik, és nem is lehet a jelenséget információátvitelhez használni."


Ezzel viszont kikerültük a kísérlet nyilvánvaló lényegét, azt, hogy kapcsolat van fénysebesség fölött. Az más, hogy a kapcsolatot, vagy információ áramlást (nevezhetjük így is) nem érzékelik, de kapcsolat az adott.


"Ez látszólag tényleg hasonlít ahhoz, mintha az egyik részecske „megüzenné” a másiknak, hogy őt megmérték. Viszont nem tudunk tetten érni semmiféle konkrét kölcsönhatást, amivel az összefonódott részecskék hatnának egymásra. Márpedig minden információáramlás valamiféle kölcsönhatás révén történik. Ezért is nevezik kísérteties távolbahatásnak is a jelenséget, mert úgy történik valamiféle „szinkronizálódás” a két részecske között, hogy közben nincs semmiféle tetten érhető valódi hatás."


Ez szintén kikerüli a tényeket, vagyis a nem mérhetőt, amit még nem tudnak mérni, azt nem létezőnek mondja. Ilyenkor azt kell figyelembe venni, hogy a kvantumfizika nem érti teljesen amivel foglalkozik, de mérni tudja. És a felhasználáshoz azért ez elég.


A felezési idő is jó példa. A hétköznapi fizikánál egy 1 kg-os súly 1 kg-osnak mérhető. A kvantumfizikában másképpen van, ott a példabeli 1 kg-os súly az néha ennyi, néha annyi, de van átlaga. Nem tudják miért ilyen... :) Azt szokták mondani, hogy a kvantumfizikát a kutató sem érti, csak méri. :)

2021. febr. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/111 anonim ***** válasza:
91%
@65 Állj már le a másik akkoddal is. Senki nem kíváncsi a hülyeségeidre.
2021. febr. 1. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/111 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Elnénézést bíróúr/bírónő :)
2021. febr. 2. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/111 Mojjo ***** válasza:
91%
@67: Nem neked szóltak. Az eredeti #65-ös hozzászólás nem a tied volt, csak - úgy tűnik - törölték.
2021. febr. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/111 Wadmalac ***** válasza:
89%
Csaknem megint kidobták az oldalról is? :D
2021. febr. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/111 anonim ***** válasza:
89%
Hoppá, bocsi Tappancs. Valóban volt itt egy másik hozzászólás.
2021. febr. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!