Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha közel fénysebességgel megy...

Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?

Figyelt kérdés

Mind az űrhajóhoz, az űrhajóban lévő emberekhez, mind egy a közelben álló emberhez képest. Ha jól tudom, akkor a sebességek összeadódnak, ha egy járművön utazik valami, és annak is van sebessége ugyanabba az irányba. Az űrhajós is közel fénysebességgel megy, mégis a lámpa fénye is fénysebességgel távolodik tőle? Akkor a fény majdnem 2x-es fénysebességgel haladna a logika szerint. Vagy ilyenkor a lámpa fénye nagyon lassúnak tűnne az űrhajós számára? És a külső szemlélő számára milyen gyors lenne a fény? Azt még értem, hogy a valóságban, számára fénysebeségű lenne.

Más. Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? Vagy a távolodás egymástól lehet gyorsabb? És milyen gyorsnak látná egymást két ilyen űrhajó, már ha látnák, érzékelnék egymást valahogy (esetleg kvantumkorrelációs üzenettel)?



#fénysebesség #relativitás-elmélet
2016. júl. 30. 17:51
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/151 anonim ***** válasza:
88%

Van egy formula a sebességekre a specrelben ebből az jön ki kis sebességekre (hétköznapiakra) hogy a sebességek összeadódnak, nagy sebességeknél pedig nem összeadódnak hanem valahogy máshogy ás pont az a lényeg hogy c-nél nem lesz több.


A spec rel is logikus mert matekra épül, van egy kitüntetett sebesség a c. Két fajta világ létezhet hol van kitüntetett világ (ez a spec rel és ezzel müködik a valóság) és lehetne a klasszikus fizika ami csak kis sebességekre jó. Ezt el kell fogadnod, nagyon sok kísérleti bizonyíték van.


Mivel van egy kitüntetett sebesség, mindenhez képest c egy korlát ezért az idő és térkomponensek máshogyfognak transzformálódni nem a megszokott klasszikus módon. Ezt Lorentz transzformációnak hívják. Ezt olvasd el mielőtt továbblépnénk.


[link]


És ezeket is nyálazd át ha érteni akarod a témát:


[link]


[link]


Ez pedig egy jó kis jegyzet amiből megértheted az egészet:

[link]

2016. júl. 30. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/151 anonim ***** válasza:
86%

Kérdező, ha nem lett volna már tízszer ez a kérdés...

és oldalakat írtak már róla. Mi lenne, ha visszaolvasnál?

2016. júl. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/151 Vree ***** válasza:
90%

Most volt hasonló kérdés.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Én mindig azt mondom, hogy ha most kezded a relativitást, akkor először is értsd meg, miben más a [link] mint a [link] .


Igazság szerint a fény a legegyszerűbb az egészben, hiszen az mindig konstans, pikk-pakk.

"Ha közel fénysebességgel megy egy űrhajó, melynek van egy lámpája, a lámpa fénye milyen gyors lesz?" - A válasz az, hogy "c". Mindig "c".

Hogy a fénysebességnél lassabb tárgyak hogyan néznek ki más viszonyítási pontokból, na azt már bonyolultabb kiszámolni és megérteni.


"Ha két űrhajó közel fénysebességgel távolodik egymástól, akkor gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De nem azt mondják, hogy semmi sem mozoghat gyorsabban a fénynél egy szemlélő számára? "

Ez ugye megint egy klasszikus rossz kérdés. Ugye itt 3(+) nézőpont van: egyik űrhajóból nézve, másik űrhajóból nézve, külső pontból nézve. Ezekre meg lehet mondani, hogy milyen gyorsnak fognak látszani. De nem lehet azt csinálni, hogy elkezded összeadogatni a különböző nézőpontokból mért sebességeket. Ennek nem lenne semmi értelme, nincs egy abszolút viszonyítási pont, illetve a fénysebesség-korlát az egyes nézőpontokra van megfogalmazva, tehát amúgy se vonatkozna rá (de mondom, nincs).

2016. júl. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/151 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor inkább meg kéne próbálni feloldani a "paradoxon", ami a kérdezőt zavarja.


Vegyük a majdnem fénysebességű űrhajót és a lámpát. Legyen az űrhajó sebessége mondjuk 290 000 km/s


"Kintről" nézve az űrhajó lámpájának fénye pontosan fénysebességgel terjed előre.


Azt kéne megmagyarázni, hogy ugyanezt a fényt hogy láthatja (mérheti) az űrhajóban lévő személy is pont fénysebességűnek. Hiszen a "józan ész" szerint ő sokkal lassabbnak kellene, hogy lássa. Nem 300 000 km/s-nak, hanem csak 10 000 km/s-nak.


A megoldás nagyon egyszerű: Azt nem vetted figyelembe, hogy a nagy sebesség miatt az űrhajós ideje sokkal lassabban telik. Lassabban jár az órája, és lassabban jár az agya is. Alapvetően ezért fogja a fényt gyorsabbnak látni. Gondolj bele, ha az agyad sebessége 10-edére lassulna, akkor mindent 10-szer gyorsabbnak látnál magad körül. Vagy ha egy olyan órával mérsz, ami 5-ször lassabban jár, akkor mindennek a sebességét 5-ször nagyobbnak fogod mérni.


Persze ebből még nem fog kijönni matematikailag, azt is figyelembe kell venni, hogy a mozgó űrhajóban a távolságok is megváltoznak, az űrhajó összelapul, de ezzel most ne bonyolítsuk.

2016. júl. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/151 A kérdező kommentje:

Ez azért nekem nem tűnik ugyanannak a kérdésnek, nem igazán találok ugyanilyet, és ezeknek a válaszait sem igazán értem. Hogy 1 km/h-val megy valami, vagy közel fénysebességgel. A fény sebessége mindig ugyanakkora, na de nem a távolodása a fényforrástól? Tehát akkor nem az lenne, hogy a fény csak kicsivel megy gyorsabban az űrhajónál, és nem ezt érzékelné minden szemlélő? A külső szemlélő biztosan. Úgy tudom, az idő csak nagyon közel a fénysebességhez lassul le számottevően. Ha pl. a fénysebesség felével megyek, akkor nem lesz kétszer lassabb az idő számomra, tehát nem érzékelhetem, hogy a fény sokkal gyorsabb nálam az idő lassulása miatt, azt kellene érzékelnem, hogy csak fél c-vel távolodik tőlem.

A két űrhajó meg miért ne távolodhatna egymástól fénysebesség fölött? Egyikük sem megy gyorsabban a fénynél. Most is sok pont fénysebesség felett távolodik egymástól, igaz, hogy maga a tér távolodik, nem a dolgok. Bár nem értem, mi a különbség a tér és az anyag távolodása között.

2016. júl. 31. 06:22
 16/151 anonim ***** válasza:
100%
A fényt minden rendszerben fénysebességűnek fogod érzékelni.
2016. júl. 31. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/151 anonim ***** válasza:
100%

Ha van egy függvénytáblázatod, akkor abban benne vannak a megfelelő transzformációk.

Ha két űrhajó ellentétes irányban távolodik egymástól 3/4c és -3/4c sebességgel, akkor a képletekbe helyettesítve azt kapod, hogy ők úgy érzékelik, hogy a másik valamilyen x értékkel távolodik tőlük, ahol: 3/4c<x<c lesz.

2016. júl. 31. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/151 anonim ***** válasza:
62%
Kérdező, még mindig nem figyelsz.
2016. júl. 31. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/151 A kérdező kommentje:
Figyelek, de egyik példát sem értem. Elolvastam minden linket, ott sem igazán magyaráznak el semmit, a képleteket meg nem értem, nem vagyok fizikus.
2016. júl. 31. 10:28
 20/151 anonim ***** válasza:
75%

A következő a helyzet, kérdező:

NINCSEN abszolút idő.

Tehát, ha te ott vagy valahol, akkor HOZZÁD KÉPEST meg tudod mondani, hogy mi mennyivel megy. A fény az mindig fénysebességgel, akármit is csinálsz. Akkor is, ha te majdnem fénysebességgel mész.


De ha valaki távolodik tőled X irányba, másvalaki meg az ellenkező irányba, akkor te NEM tudod megmondani azt, hogy egymást milyennek látják! NEM ADHATOD ÖSSZE A SEBESSÉGÜKET!

Pontosabban: ki tudod számolni - azzal a képlettel, amit adtunk. MINDEN ESETBEN az fog kijönni, hogy fénysebesség alattinak látják egymást.

2016. júl. 31. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!