Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Folyamatosan kérdezgetik a...

Folyamatosan kérdezgetik a diákok, hogy miért kell kémiát, és bioszt tanulniuk, amikor nagyon kevés hasznát veszik az életben, miket tudnék mondani- válaszolni nekik ezekre?

Figyelt kérdés

Még a bioszt el is tudom adni nekik a szervezetük- testük egészségével- ismeretével, de a kémiát már nehezebben tudom eladni.

Ugye említem, hogy ami van világ körülötted, ugye azt anyagok- elemek- molekulák- atomok alkotják- amiknek a nagy részét itt megismerheted; vagy pl.: a vízkőoldó+ hipó összeöntésétől évente Észak Amerikában 7-10000 ember hal meg a fejlődő klórgáz belélegzésével, és ha ezt megtanulták volna, akkor nem lehetett volna ez gond; vagy sokan a kigyulladt olajos tepsit vízzel kezdik el oltani, és ez is veszélyes; vagy jönnek az áltudományok- homeopátia, parajdi- himalájai- tengeri sók badarságai, vagy a zeolitos dolgok stb stb szóval mondok én sok mindent, még kreatív is vagyok (szerintem), de még sem látom a felvilágosulást rajtuk, látom, hogy ez kevés, mit lehetne még mondani?


(nyilván nem tudok rászánni erre egy órát, max 10 perc, hiszen annyi idő nincs, nyomni kell az anyagot- tanmenetet, és persze próbálom az anyagok végén az aktualitásokat- hétköznapi dolgokat- példákat leírni, de ez cseppenként adja a tudást, és az első csatában vesztem el a bagázs nagy részét, akiket már szinte lehetetlen visszahozni)



2016. dec. 28. 10:10
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
13%
Keress másik pályát.
2016. dec. 28. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
53%

A "tanulni" kulcsszóra pl. egy találat:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. dec. 28. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
96%

Kedves 7. és 9. válaszoló. Ennek az a menete, hogy ha már te megtaláltad a korábbi, hasonló kérdéseket, amikre olyan „kitűnő” válaszok érkeztek, amik szerinted itt is hasznosak, akkor TE MAGAD linkeled be a kérdést (mint ahogy pl. a 12-esben is tetted, ha az is te vagy), vagy nem írsz ide. Mert amit a 7-esben és a 9-esben írsz, az abszolút nem segít a kérdezőnek. Inkább kioktatásnak hat. Ha valóban segíteni akartál volna, nem tartott volna semeddig sem beilleszteni a linket. A 12-esben linkelt kérdés pl. sokkal specifikusabb dologról szól, így ezzel a kérdéssel csak részben fed át. Ezen kívül még az is elképzelhető, hogy bár olvasta ezeket, de többet szeretne megtudni, vagy kicsit más szemszögből kíváncsi valamire. Nyugodtan kérdezzen, az oldalon elfér, aki akar, válaszol, aki nem, nem. De ha semmi hasznosat nem tudsz mondani, akkor ne válaszolj, senki sem kényszerít.


„Mondjuk az is jellemző, hogy ez a tanár SEM nézte vissza a kérdést, pedig már volt. Gyanús, hogy ő is csak letudni akarja ezt a feladatot.”

Szerintem meg az a jellemző, amilyen „jóindulattal” állsz a kérdezőhöz. Nem tudod, hogy utánanézett-e, de azért eldöntötted, hogy biztosan nem. Kétszer is hozzászólsz, eléggé vitatható stílusban, hogy te már mondtad, hogy nézzen utána, de linket persze nem adsz.... Aztán meg fel vagy háborodva, ha lepontoznak. Gondolkodj el ezeken a dolgokon.


Szerintem már az nagyon pozitív, hogy egyáltalán foglalkoztatja a kérdés, ami (valljuk be) a legtöbb tanárra sajnos nem jellemző. Senki sem úgy születik, hogy ott van az oktatási módszertan a kisujjában, nekem is hosszú évek alatt alakult ki, hogy mit és hogyan tanítok, de még mindig kísérletezek új módszerekkel, találok ki más magyarázati utakat, és másoktól is szívesen fogadok tanácsokat (bár én egyetemen tanítok olyan tárgyat, ami a biológiára és részben a kémiára épül, de remélem, hogy azért nem volt haszontalan, amit a 6-osban írtam).


„Az meg végképp nagyszerű, hogy szinte mindenki lepontozott, mikor megírtam, hogy nézze vissza...”

Az, hogy beírod, hogy „volt már a kérdés”, és „tényleg nagyszerű válaszok születtek” valóban nem hasznos (ha alatta be is linkeltél volna legalább egyet, akkor már hasznos lett volna). Sokszor nem könnyű visszakeresni régi kérdéseket, én is emlékszem, hogy egyszer már válaszoltam valami hasonlóra, de még azt a kérdést sem találom, a megválaszoltak között meg szintén olyan sok kérdés van, hogy elvész...


Én is csak olyanokat találok most, amik más szemszögből íródtak:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Itt meg nem igazán születtek építő jellegű válaszok:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-..

http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdesek..


Aminél meg egyszer már leírtam kb. ugyanezt, azt meg nem találom, így inkább leírtam még egyszer, mert ha én sem tudom visszakeresni a saját válaszomat, más hogy találná meg?...

2016. dec. 28. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
15%

Tudod, a 12-est is lepontozták.

Gratulálok mindenkinek.

Amúgy meg nincs igazad, mert a kérdés feltevése ELŐTT kell körbenézni, ami benne is van amúgy az oldal szabályzatában... másrészt meg tényleg nem egyszerű keresni, de annyira azért nem nehéz. Én is elsőre találtam.

2016. dec. 28. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
100%

Ismered a Zállatorvos nevű videos műveit? Pl. a baktériumok vs. vírusok című videoja, nemcsak informatív, de vicces is annyira, hogy megkedveljék a biológiai témát.

Kémiához meg ajánlom a lángfestést, tűzijátékokat, meg a Brutális Kémia c. sorozatot. Meg már előttem említették a Breaking Bad-et.

2016. dec. 28. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 A kérdező kommentje:

Én mindenkit felpontozok.

Még azt is akivel nem értek egyet.


Továbbra is szívesen látom a válaszokat legyen az egy hasonló kérdéses link, vagy valami jó ötlet.



Ismerem ezeket a műsorokat, csak ugye azért is írtam, hogy korlátok között tudok csak érvényesülni, és alkotni, hiszen sok a gátló tényező egy iskolában, kezdve a technikaitól, vagy az éves 30-40 ezres vegyszer támogatáson keresztül, a nemes egyszerűséggel írva az laboreszköz hiányon túl sok minden.


Azzal szeretnék egyetérteni, hogy nekem nem az a dolgom, hogy kiszolgáljam a "minek tanuljuk ezt" attitűdöt, de meg kell érteni, hogy ha ezt a kérdést kapom meg sokadjára (egymástól függetlenül), akkor nem lehet már kitérni előle, és "be kell" sétálnom ebben a kellemetlen utcába is.

2016. dec. 28. 16:03
 17/33 anonim ***** válasza:
100%
Akkor én is csatlakoznék a beszélgetéshez. Én ugyan nem tanár vagyok, de még így is találkoztam párszor a "minek kell nekem kémiát/fizikát stb. tanulni?" kérdéssel. Én azt szoktam erre válaszolni, hogy nem az a fontos, hogy 50 évesen is tudd a kovalens kötést. A diákok sokszor hajtogatják: "mintha bármikor is szükségem lenne erre az életben..." Nos valóban, valószínűleg a legtöbb embernek nem lesz rá szüksége. De ezek természettudományok. Mire tanítanak minket a természettudományok? Logikára. Gondolkodásra. Felnevel minket értelmileg, megtanulunk célirányosan kérdezni, összefüggéseket felfedezni. Ezek készségeket fejlesztenek. Szokták mondani, hogy nem halat kell adni az ember kezébe, hanem meg kell tanítani halat fogni. Ha valaki bemagolja a kémiát, mert csak át akar menni egy kettessel, az olyan mintha hallal raknánk tele a kosarát, ami két nap alatt megdöglik és megrohad. De ha valaki veszi a fáradságot és megtanulja, megpróbálja megérteni az anyag mögött húzódó logikát, az egész életében foghat magának saját, friss halat. Lehet hogy elfelejti a formaldehid képletét, de az, hogy energiát fordított a megértésére, az nyomot hagy. Pozitív nyomot. Logikát fejleszt. Nem lesz a gyerekből egy zombi. Nyugodtan mondd meg a diákjaidnak: semmi gond ha nem emlékeznek ezekre egy év múlva, nem baj ha nem használják a kovalens kötést, nem baj ha 40 évesen nem tudják a mitokondrium definícióját. Az a fontos, hogy ott és akkor megértették, rájöttek, tettek fel jó kérdéseket, gondolkodtak. Ez legyen a célja egy tanárnak, nem feltétlenül az anyagot kell sulykolni a gyerekbe. Ha kell lassan kell haladni, de azt viszont értsék! Minőség>mennyiség. És egyébként, tök jó hogy a homeopátiát meg a klórmérgezést említetted: ezekre nevel a tudomány. Aki gondolkodik, egyedül is kiszűri a hülyeséget ami körülveszi őt. Erre nevel a kémia is. Fegyvert ad a kezünkbe. Segít harcolni a birkásítás ellen. Én sem emlékszem az ókori egyiptomi fáraók tetteire, sőt akár neveire, de akkor is volt haszna végigmenni a történelmen, mert a politika alapjait megtanultam. Kaptam egy világnézetet, megismertem egy csomó társadalmi összefüggést. Elő tudnám-e adni az 1541-es budai várostrom történetét? Nem. De cserébe nem kell zombiként ülnöm egy asztaltársaságban ha aktuálpolitikáról van szó, mert megtanultam értelmezni a történelem jelenségeinek elemzése által a jelenben zajló folyamatokat is, merthogy annak ez az alapja. A világháborúk, a hadjáratok, a gazdasági és ipari fejlesztések, mind-mind politikán alapultak. Aki azt értette, érti a mai politikát is (kis túlzással persze). Minden tantárgy hasznos valamiért, de nem a lexikális tudás miatt amit átad, hanem a gondolkodás művészete miatt.
2016. dec. 28. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
100%

El kell oszlatnom egy tévhitet. Egy tantárgyat nem azért tanulsz, mert arra konkrétan szükséged lesz az életben. Ha így lenne, miután megtanítottak írni olvasni, mindenkit specializálhatnának. És lenne sok sok szakbarbár. A saját tudományán kívül semmihez se értene. Még beszélgetni se tudna, mert nem értené a másik terület embere által használt (szak)szavak jó részét.


A tudomány minden ága összefügg többivel. A fizikát nem érted meg bizonyos matematika nélkül. A kémiát meg fizika nélkül. A biológiát meg a kémia nélkül. De a fizika nélkül azt se értenéd, miért szakadt el egy izmod. Ha nem tanulsz irodalmat, nem fogod megérteni a biológia, vagy földrajz bonyolult mondatait. Nem arról van szó, hogy a hetedikes kémia második fejezetét kihagyhatod, ha favágó akarsz lenni. Hanem arról, ha kihagytad, nem érted az összefüggéseket. Nem tanulod meg, hogyan kell dolgokat megkülönböztetni, összehasonlítani, következtetéseket levonni. Aminek egy részét éppen abból a fejezetből sajátítottad volna el. És aztán, amikor banki kölcsönt veszel fel, rosszul következtetsz, nem veszel észre valami apróságot (amire a fizika tanít például), és csodálkozol, hogy te is a devizahitel áldozata vagy, elárverezték a fejed felől a házad.


Valahogy így. Nagyon bonyolultan. Azt mondanám: tanulj, mert akkor viszed valamire, akkor lesz könnyebb az életed. Ha pedig nem tanulsz, szinte minden percben ér valami hátrány. Nem baj ez, ha elviseled, nem panaszkodsz folyton, és nem tőle várod a sorsod javítását. Amit elrontottál az iskolában, csak nem hitted el.

2016. dec. 28. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim válasza:
34%
Amugy en biztos vissza kerdeznek hogy :nem gondolod hogy gaz ha nem tudod hogy a levego es a falat nem ugyan abbam a csoben megy le vagy hogy a vese az nem a csipodnel van ? Es biztos meg mondanam a biosz es a kemia pont az a tantargy ami altal sokkan jobban meg lehet erteni a vilagot , de az irodalom na az olyan felesleges hogy na :D
2016. dec. 29. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 Mojjo ***** válasza:
81%

@19:


"Es biztos meg mondanam a biosz es a kemia pont az a tantargy ami altal sokkan jobban meg lehet erteni a vilagot , de az irodalom na az olyan felesleges hogy na :D"


Hát igen... Tudod, ha nem írtad volna le, az írásképedből akkor is sütne ez a hozzáállásod. Az irodalom, az olvasás például segíthet abban, hogy az ember képes legyen pár épkézláb, értelmes mondatot kipaszírozni magából. Extraként abban is segíthet, hogy ne legyen minden mondatban több helyesírási hiba, mint ahány szóból szerencsétlen mondat egyáltalán áll. (És nem, nem az ékezetek hiányára gondolok...)

És még sok mindenre jó az irodalom. Szellemi gazdagodásra. De mindegy, felesleges is magyarázni.

2016. dec. 29. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!