Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudósok azt mondják, hogy a...

A tudósok azt mondják, hogy a Világűr tágul. De miben?

Figyelt kérdés
Mármint, milyen közegben? Ha tágul, akkor valaminek kéne körülötte lennie, amiben tágulhat, nem?
2017. febr. 17. 23:14
1 2 3 4 5 6 7
 11/68 Mojjo ***** válasza:
@9: hidd el, ennyit azért több itt válaszóló is tudott. Csupán ebben a formában kifejtve ez alighanem kevésbé hasznos, mint a hasonlatokkal közelítés. Vagy pl az esetemben egy kimaxolt tömörségű válasz.
2017. febr. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/68 anonim ***** válasza:
100%

"Az analógia pontos és teljes."

A lufis analógia egy közelítés. Az Annie Hall filmben van, hogy a gyerek olvasta, hogy tágul a világegyetem. A következtetést is levonta: ha tágul a világegyetem akkor Brooklyn is tágul és minden szét fog esni, így nincs értelme az életnek sem. Teljesen el van keseredve.

Brooklyn nem tágul.

Teljesen logikus következtetés, de teljesen hülyeség. Ha pontos és teljes lenne az analógia akkor igaznak kéne lennie. Nem jó az extrapoláció, ha ismerjük a tágulási sebességet hogy megaparsec-enként 75 km/h akkor visszaosztunk, hogy centiméterenként is kapunk egy értéket.

Az analógiával nincs baj, hanem az a baj, hogy tévesen az emberek fejében az van, hogy az analógia tökéletesen tükrözi a világűr tágulását.

A világegyetem egyébként véges és határtalan, bár ezeket a szavakat egymás szinonimájaként használjuk. Nem ugyanazt jelentik. Ami végtelen az egyben határtalan is, de ami határtalan nem feltétlenül végtelen. Régen azt nem bírták "elképzelni" (elfogadni), hogy végtelen a világegyetem. Giordano Bruno filozófus óta meg azt nem bírják "elképzelni", hogy nem végtelen. (Nem a szakemberekről beszélek, meg egyes amatőr érdeklődőre.) Akit érdekelnek a részletek az említett előadássorozatban ez is kifejtésbe kerül, hogy is van.

2017. febr. 18. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/68 Mojjo ***** válasza:

@12:

"A világegyetem egyébként véges és határtalan"


Nofene, akkor te tudsz valamit, amit a földkerekség egyetlen kozmológusa sem.


"Akit érdekelnek a részletek az említett előadássorozatban ez is kifejtésbe kerül, hogy is van."


Dgy ilyet tényszerű kijelentésként biztos nem mondott. Valamit félreértettél.

2017. febr. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/68 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ajánlom az összes előadását/előadássorozatát.


A különböző világegyetem modellek közül a legvalószínűbb, hogy véges és határtalan, ha nagyon precíz akarok lenni.

2017. febr. 18. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/68 Mojjo ***** válasza:
@14: hogy precízek legyünk, nem tudjuk, hogy véges-e, vagy végtelen. Nem tudok róla, hogy a véges verzió valószínűbb lenne - kérnék direkt linket ehhez.
2017. febr. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/68 anonim ***** válasza:
2017. febr. 18. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/68 dq ***** válasza:

"A lufis analógia egy közelítés. "


Francokat. Pontosan ez játszódik le, eggyel kevesebb (tér)dimenzióban.

Ugyanazok a képletek, összefüggések, betûk, csak nem 3-ig szummálsz, hanem 2-ig.

2017. febr. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/68 anonim ***** válasza:

Szerintem sem közelítés.

Az, hogy a lufi tágul, nem jelenti azt, hogy minden tágul rajta.

2017. febr. 19. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/68 Mojjo ***** válasza:
@16: itt nincs szó arról, hogy a világegyetem végtelen, vagy véges mérete esélyesebb-e. Itt azt taglalják, hogy a belátható rész véges (ez maximálisan értelemszerű), majd elmagyarázzák, hogyan is kellene elképzelni egy véges nagy, de határtalan valamit.
2017. febr. 19. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/68 anonim ***** válasza:

A naprendszeren belül nem érvényes a tágulás, sőt az egész galaxisban sem érvényes.

Még egy ide vágó D.GY. e.a : https://www.youtube.com/watch?v=0yE6EBFwxR8

2017. febr. 19. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!