Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudósok azt mondják, hogy a...

A tudósok azt mondják, hogy a Világűr tágul. De miben?

Figyelt kérdés
Mármint, milyen közegben? Ha tágul, akkor valaminek kéne körülötte lennie, amiben tágulhat, nem?
2017. febr. 17. 23:14
1 2 3 4 5 6 7
 21/68 2*Sü ***** válasza:

> A lufis hasonlatnál ragadtak le, mely egy rendkívül leegyszerűsített közelítése az Univerzummal kapcsolatban.


Há', de pont ez a cél, hogy találjunk valamiféle analóg modellt, ami lényegét tekintve még analógiában áll azzal, amit meg akarunk magyarázni, de már kellően egyszerű kép ahhoz, hogy valaki számára befogadható legyen.


> Ez a hasonlat kezdő lépésnek jó


És az is. A kérdezőről nem tudjuk, hogy 12 éves, 15 éves vagy 18 éves. Nem tudjuk, hogy matematikából, fizikából penge, középjó, vagy kimondottan gyenge.


> de ebből bármi féle mélyebb teljesen logikus gondolatmenettel való következtetése teljesen hülyeséghez vezethet


Pontosan, ezért is hívtam rá fel a figyelmet, hogy ez a hasonlat nagyon sántít minden más téren.


> A tudomány nem egy egyszerű dolog, ennek művelői a tudósok akik "napi 24 órában" ezt művelik. Ideális esetben 5 év egyetemi képzés után végzik el az egyetemi alap és mesterképzését, aki még tovább tanul ott van a doktori képzés, tudományos publikációk, több év kemény munkája még az adott tudományterület szakavatott tudósa lesz.


Nagyszerű, és igaz is, csak éppen ennek a fejtegetése nem vezet senkit közelebb, ahhoz, hogy egy kicsit jobban megértse azt, amit kérdezett. Itt azért valószínűsíthető, hogy a kérdező nem feltétlenül akar 5 év egyetemi képzést elvégezni, de talán még egy órás előadást sem meghallgatni a témáról, még ha olyan sokszor szórakoztató – és egyébként sok helyen ugyanúgy leegyszerűsítő – formában sem, ahogy azt Dávid Gyula tartja.

2017. febr. 19. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/68 anonim ***** válasza:
61%
Utánanéztem, még sem jól mondtam, nem tudunk még elegendően biztosat mondani a végességére vagy végtelenségére, amire viszont igen az, hogy határtalan.
2017. febr. 19. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/68 Mojjo ***** válasza:
61%
@22: tudjuk, már sok hozzászólással ezelőtt felhívtam a figyelmedet arra, hogy tévinfókat terjesztesz. De az kifejezetten pozitív, hogy utánanéztél és kijavítod magad.
2017. febr. 19. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/68 anonim ***** válasza:

Nem célom a tévinfók terjesztése, kőbe vésett egyetlen "igaz" kinyilatkoztatást tenni. A dogmák ellen vagyok. Elvem az igazság keresése még akkor is, ha az igazság fájó lehet.

Az a kijelentésem meg felelőtlen volt, hogy az "Az eddigi hozzászólók nagyon nem értelek hozzá." Ezt továbbra is fenntartom a tegnapelőtt 23:28-val bezárólag küldött válaszik bezárólag. (Nagyon ügyelve fogalmazok abban a tekintetben, hogy nem írok sorszámot, hogy hanyadik válasz, ugyanis ha esetlegesen törölve lesz valamelyik válasz akkor más válaszra fog hivatkozni a sorszám.) Azt meg becsszóra mondom, hogy azért jelentettem így ki mert fogtam a fejem, hogy micsoda válaszok, a többit meg el sem olvastam csak bele-bele olvastam és hirtelen felindulásból írtam.


Mik azok a tévinfók?

Amit 2*Sü ma 11:09-kor írt, igaz. A végesség kérdésén kívül kérdem meg pusztán a világűrrel kapcsolatos állításaim tekintetére vonatkozik a kérdés.

2017. febr. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/68 Mojjo ***** válasza:
@24: ez egy respektálható, korrekt reakció volt :) A végesség kérdésén kívül mással nem volt gond.
2017. febr. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/68 anonim ***** válasza:
Köszi a választ.
2017. febr. 19. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/68 Wadmalac ***** válasza:

A végesség egy értelmét elég nagy biztonsággal nevezhetjük valószínűen igaz jelzőnek.

Mégpedig abban az értelmében, hogy az ősrobbanás véges mennyiségű energiát "engedett szabadon", ebben benne a sugárzások és a keletkezett anyag.


A kiterjedésre meg ott van a "határtalan" jelző.


Ha így értelmezem, akkor tulajdonképpen a "véges és határtalan" jelzőpáros korrekt.

2017. febr. 20. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/68 Mojjo ***** válasza:
@27: miből gondolod, hogy az ősrobbanás véges nagy energiát engedett szabadon?
2017. febr. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/68 dq ***** válasza:

#27:

A határtalan az végül is "triviális", minden fizikai törvény csak sokaságban/nyílt halmazon értelmes. Legalábbis nem tudunk olyan fizikai törvényekrõl, amelyek mûködnének az univerzum határán.


A látható (és tapintható) univerzum viszont véges méretû. Azon kívül hogy mi van, kb olyan mint Isten vagy a láthatatlan eccawú kérdése.


(Bár akadnak olyanok, akik szerint az univerzum kisebb mint amennyi belõle látható, látjuk pl magunkat az égen)


(Néha arra gondolok, hogy az univerzum vége az, hogy 1-1 atom lesz a mostani látható univerzum méretû blokkokban, persze minden 0 Kelvinen. Brr. Nem szép jövõ.)

2017. febr. 20. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/68 Wadmalac ***** válasza:

"@27: miből gondolod, hogy az ősrobbanás véges nagy energiát engedett szabadon?"


Jelen tudásunk (érvényes elméleteink) szerint a világyegyetemben lévő anyag mennyisége is véges. Csillagok darabszáma, anyag össztömege.

Vagyis valószínűsítjük, nem?

Mert még semmi sem 100%.

2017. febr. 20. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!