Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Miért nem olyan a húsvét mint...

Miért nem olyan a húsvét mint régen?

Figyelt kérdés
Amikor én voltam gyerek reggel felöltöztünk zakó stb, elmentünk a templomba majd mentünk locsolkodni és boldogan mentünk haza a sok tojással. Utána pedig ősszeültünk és ittunk :D Persze én már kb 10 éves korom óta nem járok locsolkodni hanem itthon vagyok, de vajon a mai fiatalok miért ellenzik amikor még nem is járnak locsolkodni sem? Miért ment ki a divatból?
2023. ápr. 10. 14:15
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
87%

Most a húsvétról van amúgy szó, vagy a locsolkodásról?


Én személy szerint annyira nagyon nem kedvelem a locsolkodást, pedig fiú vagyok. A lányok közül sokan nem szeretik, meg amúgy is értelmetlen...


A húsvétot viszont nagyon szeretem, ez a kedvenc ünnepem az évben, és ezt tartom a legnagyobb ünnepnek. Mindig nagyon megünnepeljük családiasan. Nagyböjt eleje óta erre készülünk, ezt várjuk. Mindig hatalmas ünnepi menü van, meglátogatjuk a rokonokat, elmegyünk húsvét előeste is a templomba, együtt vagyunk, valami kis meglepetéssel is meglepjük egymást stb. Az is ad az ünnephez, hogy nem egy elcsépelt fogyasztói ünnep, mint a karácsony.


Amúgy szerintem akik nem ünneplik a húsvétot, azok azért nem, mert nem hívők, és semmilyen szempontból nem érzik magukhoz közel. A karácsonyt ma már a szeretet ünnepeként is ünneplik, és vannak jól megfogható jelei, tartalmai. Ott a karácsonyfa, az adventi koszorú, a Betlehem, a hideg, téli dátum stb. A húsvétnál mindez nincs. Nincs se túl meleg, se túl hideg, a vallási tartalma is megfoghatatlan, világi, illetve kulturális szempontból meg nincs is nagyon tartalma. Oké, tavasszal van, jobb az idő (bár ezzel azért vitáznék, mivel lehet március végén, amikor éppen, hogy kijöttünk a télből, meg lehet április végén is, amikor meg már kis híján május van, meg lehet a kettő között is, például, mint idén), de mégis mit ünnepelnénk? Nincs megfogalmazva úgy általánosan, mint a karácsonynál. Másrészt azért ne feledjük el, hogy volt idő, amikor a tiszteletes sztálinista kormány eltörölte még a puszta munkaszüneti napot is.

2023. ápr. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim válasza:
100%
A szomszédos többségében ruszinok lakta faluban (Szerbia) mai napig az a szokás, hogy lovaskocsin, csoportosan mennek a fiatal legények (gyerekek) a lányokhoz locsolni... persze vízzel, vödörrel.
2023. ápr. 10. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Tudjátok melyik volt az az egyetlen egy húsvét amit vártam? Hogy az általam kiszemelt fiú eljon-e meglocsolni. Falun laktunk, 16 éves voltam. És eljott!! Egy csoda érzés volt.


De mind előtte, mind utána és azóta is gyűlölöm ezt a szokást. Halistennek le is szokott róla minden férfi ismerősöm.

2023. ápr. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
89%

Emlékszem szegény apukám aki egyedül nevelt fel 5 lányt, milyen kínos perceket élt át húsvétkor amikor elegünk lett a locsolkodásból, de jöttek.

Pl: Mi lányok ki voltunk akadva, hpgy már reggel 6-7 órakor csengettek a fiúk. Apám meg: - gyertek vissza, a lányok még alszanak..

Én sokszor elszórakoztam, hogy miképpen tudom zavarba hozni a locsolkodókat.

Csengetnek

fiúk: Hello! Vannak itt lányok?

Kinyitom az ajtót , majd mondom: Nincsennek lányok, majd becsukom az elképedt arcok előtt.

Volt, hogy mind a 5-en parokát, bajuszt tettünk fel, és amikor csöngettek a fiúk, mi kimentünk, hogy mi is megyünk locsolkodni...

Kisebbik nővérem rendszeresen poroltóval ment ajtót nyitni, és rögtön közölte a fiúkkal, hogy aki le meri locsolni bármivel az tőle is kap. Senki nem merte lelocsolni. De a legjobb mulatság az volt, hogy megtudtam, hogy a srácok a sok színes főtt tojást nem ették meg, hanem ha sok összegyűlt a parkban egymást dobálták vele. Szóval mi nyers festett tojást adtunk..Pár évvel később már apám kiírta, hogy "a lányok nincsennek itthon" így nem jöttek..

2023. ápr. 11. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
42%
Valoszinü az az oka, hogy 2023-at írunk, a szokások változnak....
2023. ápr. 11. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
48%
Dehogy nem volt jó! Várták a lányok az ismerős srácokat, hátha így alkalma lesz a kiszemelt fiúnak közeledni. Nagyon szép emlékek voltak. Igaz, volt több akit nem vártunk, meg a felnőtt férfiak is, de összejöhettek ott a fiatalok.
2023. ápr. 11. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Mi húsvét hétfőn mindig kirándulni mentünk. Egészen fiatal felnőtt koromig ez volt a program. Jó szívvel kellemes emlékként emlékszem ezekre a napokra.
2023. ápr. 11. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 NTBS ***** válasza:
22%
Kiveszőben van a hagyományos Húsvét. Ezért.
2023. ápr. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!