Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 18 éves, külön élő, egyetemen...

18 éves, külön élő, egyetemen nappali tagozaton tanuló gyerek “gyerektartása”?

Figyelt kérdés

Szüleim 5 éve váltak, édesanyámhoz kerültem öcsémmel, hosszú pereskedések után megállapodtak apámmal “x-x” összegnyi gyerektartásban.

Idén úgy néz ki elköltözöm anyukámtól albérletbe, a kérdésem az, hogy a “gyerek”(?rokon?)tartás édesanyámtól is jár a továbbiakban, ha külön élek, vagy csak apukámtól? Logikusan úgy gondolom neki is kéne, hiszen a gyerektartást a tartási költségekből számolják ki “fele-fele” arányban a két szülő közt.

(Tanulmányi eredményeim, kapcsolatom a szüleimmel kifogásolhatatlan.) A válaszokat előre is köszönöm.



2021. jan. 31. 21:07
1 2 3 4 5
 11/46 anonim ***** válasza:
51%

" a koli pont erre van kitalálva töredék árért. "

=>

Ami most nincs...


(Az más kérdés, hogy attól még nem értem, mit költözködik a szülők pénzén, miért nem elég, ha otthon tartja...)

2021. jan. 31. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 anonim ***** válasza:
92%

11. Most nincs, de a kérdező jövő tanévben akar egyetemre menni és szeptemberre tegyük fel normalizálódik a helyzet, ha elég ember be lett oltva és a kolikba is legalább a már beoltottak mehetnek majd.


Mit tart otthon? Arra gondolsz, hogy miért nem otthon lakik egyetem alatt? A kérdezőt nem tudom pontosan, de nem mindenki budapesti vagy nagyvárosi, ahol van egyetem. Nekem is emlékszem a szaktársaim fele kisvárosban vagy faluból származott és nem volt nekik opció az otthon lakás egyetem alatt a távolság miatt.

2021. jan. 31. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 anonim válasza:
100%

Barátnőm amikor elköltözött otthonról, az apja által utalt összeget onnantól ő kapta és nem az anyukája.

Viszont az anyjától nem kapott és nem is várt pénzt. Dolgozott suli melett + az apja támogatta. (azaz támogatja azóta is)

Bár apuka elég pénzes. Barátnőm hiába dolgozik azóta már főállásban, apuka havi 250 ezret utal neki, mióta anyukától elköltözött...

Neked kell tudnod, hogy a szüleid hogy állnak. Én mondjuk egy teljes fizetésnyi összeget akkor sem utalnék havonta a felnőtt gyerekemnek, ha megtehetném, mert így soha nem lesz önálló.

Viszont egy albérleti szoba árát lehet, hogy a szüleid tudják finanszírozni, ha magadnak meg összedolgozod a pénzt a szükségleteidre.

Anyukádat semmi esetre se támadd ezzel le, mert neki nem kötelessége ugyanakkora összeget adni, mint apukádnak, hisz ő tart el. Ha el szeretnél költözni, kérdezd meg, ő mennyivel tudna hozzájárulni az apukád által fizetett gyerektartásod mellé a költségeidhez.

Teszem hozzá, hogy azt azért vedd figyelembe, hogy az apukád által küldött összeggel sem számolhatnál, ha ők nem válnak el. Azt anyukád kapja mint támogatás, hogy ne egyedül etessen és ruháztasson téged/titeket. Úgyhogy igazából az anyukád pénze, amit rátok kell költeni.

2021. jan. 31. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 anonim ***** válasza:
85%

Az albérletet ki fizeti neked? Ha anyukád, akkor nagyon pofátlanság pénzt kérned tőle. A gyerektartást meg jogilag nem a gyerek kapja, hanem az a szülő, akinél a gyerek el van helyezve.

Azt megbeszélheted a szüleiddel, hogy apukád neked utaljon, de akkor anyukádtól egy forintot sem várhatsz. Vagy mindketten neked utaljanak, de akkor abból fizeted az albérletet, a kaját, a jegyzeteket meg a szórakozásod is és nem mész haza 1-2 hetente és nem eszel otthon és nem anyukád főztjét viszed magaddal az albiba.

2021. jan. 31. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 anonim ***** válasza:
100%

A gyerektartás egy fix összeg, amit anno a bíróság döntött el, apukád fizeti anyukádnak, amiből+a sajátjából ő eltart téged, amíg nappalin tanulsz.

Anyukád persze bizonyos időszakonként (talán 2 évente) újra perelheti apukád (minimum 4 hónap, mire átfut, plusz költségek), hogy már többe kerülsz, de nagyban apukád fizetésétől is függ, hogy mit ítélnek meg (általában a fizetés 15-30%-a gyerekenként, de van minimuma és plafonja). Persze ha jóban vannak/vagytok és apukádnak belefér, bármikor fizethet neked többet bármire nem gyerektartás címen, hanem csak úgy.

2021. jan. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/46 anonim ***** válasza:
96%

Én úgy jártam egyetemre, hogy a szüleim fizették egy albérleti szoba árát és még az utazásomat (vonat, helyi bérlet, együtt általában havi 10 ezer ft-ot adtak erre ami elég is volt). Ez is óriási segítség volt, mert sokak szüleinek még ennyire sem futja. Azon kívül mindent magamnak oldottam meg, mint kaja, szórakozás, sport, személyes higiénia, stb.


Heti 3-4 napon 4 órában dolgoztam a Tescóban pénztárosként diákmunkában és nyaranta a Balatonra mentem diákmunkázni 2 hónapra a "nagy pénzt" összeszedni. De nem szakadt le a műkörmöm a munkától és utólag azt látom jó hatással is volt rám. Piacképes szakmát végeztem, manapság jól keresek és ránézésre senki nem mondaná meg hogy Tescóztam vagy nyáron a lángost sütöttem a Balcsin. Ezt csak arra mondom, hogy senki ne legyen nagyra a leendő szakmájával hogy amiatt ne menne el diákmunkázni ("jaaaj, én mérnök/orvos/jogász/stb leszek, én biztos nem fogok árufeltöltőnek elmenni, bla-bla-bla...")

2021. jan. 31. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/46 anonim ***** válasza:
100%

#12

Nyilván otthon való eltartásra értettem, de tény, hogy nem tudjuk, milyen okból akar költözni, milyen messze van az egyetem, stb...

2021. jan. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/46 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Irigylésre méltó, hogy sokan mennyire belelátnak az életembe...

Anyukámmal eléggé hullámzó kapcsolatot apolunk, minden veszekedes utan hozzamvagja, hogy el lehet huzni a “p”-be (non sense vitak utan). Tanulmanyaimban nem tamogat.

És - mint már mondtam- nappali tagozaton tanulok a héten 4 nap reggel 8tol van ugy hogy este 6ig oraim vannak (max 1-2 órás szünettel, ami ellehetetleniti a munka lehetoseget) és mivel hajtok a jó jegyekre és az ösztöndíjra, tanulásra is fordítok némi időt. Nyaron szoktam dolgozni. És nem, nem egyedul szeretnék lakást bérelni. És természetesen, ha kulon koltoznek, nem “anyu-apu mosoporat” hasznalnam, és nem zabalnam fel talalkozaskor a hutojuket sem. :)

Kérem a fentieket mérlegelve tessenek válaszolni.

Az eddigieket még egyszer köszönöm, lassan összeáll a kép.

2021. jan. 31. 22:57
 19/46 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon tarthatatlan a helyzet otthon, és támogatni sem tud anyukád, van lehetőség a diákhitelre. (Nem csak tandíjra, megélhetésre is.)

Tudom hogy nem a legjobb opció, de megteszi.

2021. jan. 31. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 anonim válasza:
100%

Sajnálom, hogy rossz a kapcsolatod anyukáddal, viszont nem ő rak ki, hanem önszántadból akarsz elköltözni, ráadásul felnőtt ember vagy már. Így nem hiszem, bár nem is vagyok ebben jártas, hogy esetleg lenne erre bármiféle jogod, hogy a szüleidtől pénzt "hajts" be, mert te költözöl.

Középiskolás tanulmányaid alatt talán védene valami, esetleg kijelölnének neked egy gyámot. Viszont az már a te döntésed, hogy egyetemre mész, persze menj is, de az már felnőtt oktatás, egyáltalán nem kötelező. Így annak is örülhetsz, hogy a gyerektartás 24 éves korig jár, amennyiben tanulsz - én erről nem tudtam. A családi pótlékot is hamarabb "elveszik".

Fogalmam sincs őszintén szólva, hogyha anyukád nem megy bele az anyagi támogatásba, akkor mi a további teendő. Mindenképp próbáld ezt vele normális kereteken megbeszélni, de véletlenül se támadó jelleggel, egy esetleges vita közepette. Az apud által küldött összeg nyilván mehet onnantól direktbe neked, de hogy anyukád részéről mi jár, arról Fogalmam sincs.

2021. jan. 31. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!