Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mit gondoltok igazságos az a...

Mit gondoltok igazságos az a rendszer, amiben egy szakmunkás többet keres mint egy orvos vagy mérnök?

Figyelt kérdés
Egyrészt fizikailag mindenképpen megterhelőbb munkát végez a szakmunkás, másrészt általában kevesebb felelőséggel jár, és azt is vegyük számításba hogy egy diplomáért és egy szakmunkás bizonyítványért mennyit kell tanulni.

2019. aug. 6. 08:20
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/86 anonim válasza:
79%

Szerintem igazságos lehet. Viszont annyira általánosságban beszélsz, hogy ennek az összehasonlításnak semmi értelme.

Én mérnök létemre megbecsülöm azokat, akik fizikai, vagy monoton munkát végeznek. Én nem lennék képes napi 10 órát a gyártósor mellett ülni, fel-le húzogatni a festőgurigát. Se türelmem, se testi adottságom nincs hozzá, az elmélet le kell kötnie valaminek. A felelősség nem minden, vannak még fontosabb dolgok, pl. az, hogy ha nincs elég szakmunkás, nincs hol laknod. Nem minden ember olyan típusú, hogy felelősségvállalásra, döntéshozatalra született, ettől még nagyon is hasznos a munkájuk, a piacon kereslet van rájuk. Aki meg azért megy egyetemre, hogy a papír megléte után többet keressen, az megérdemli. Tanulni nem azért kell, az egyetem a tudás központja, azoknak való, akik éhesek az információkra, és fel is tudják használni az ott megszerzett tudást.

Szerintem az igazságos bérezésnek három feltétele van: mekkora rá a kereslet, mennyire végzi jól a munkáját az ember, mennyire alkalmas rá. A diplomával nem megy semmire az ember, ha éppen nem kell nekik olyan tudás, és másra nem képes. Hasonlóan, ha egy család fel akarja újítani a házát, akkor építőmunkás kell neki, és csöppet sem fogja érdekelni, mi történik máshol. Az emberek azért fizetnek, ami kell nekik, annyiért, amiért megéri nekik céljuk érdekében. Szerintem ezzel nincs gond, nem várom el az emberektől, hogy kevésbé tartsák fontosnak a jól felépített házukat, mint egy korrektül működő hűtőgépet, amit mérnökök terveztek meg. A munkások pedig ne elvárják, hogy a foglalkozásuk alapján fizessenek nekik statisztika alapján egy összeget, hanem tegyenek azért, hogy megkapják a lehető legjobb fizetést, amire nekik szükségük van, tudásuk engedi, amennyit megkaphatnak. Ha valakinek nem elég a fizetése, tegyen érte, váltson munkahelyet, teljesítsen jobban, tanuljon ki új szakmát, stb. Ráadásul, aki egyetemre megy, attól elvárható, hogy legyen képes utánanézni a saját szakterületének, annak fizetésének, lehetőségeinek, és így ne érje váratlanul, ha nem keres milliókat. Ha az neki nem elég, menjen szakmunkásnak, persze akkor vállalja be a vele járó fáradozásokat is. Aki igazán jól teljesít a szakterületén, legyen az bármilyen foglalkozású ember, az megérdemli a magasabb fizetést, a nagyobb elismerést, tiszteletet. Aki nem, az mindegy, hogy mennyit tanult egyetemen, a lusta, semmihez nem értő embereket sehol nem díjazom.

Azt tartom igazságtalannak, amikor valaki egyéni teljesítménye alapján nem kap magasabb fizetést. Ha van egy óvónő, aki igazán kedves, sok programot szervez, jól neveli a gyerekeket, az több értéket érdekel tette alapján, mint egy olyan, aki csak bemegy az óvodába, és elvégzi a minimális dolgokat, semmi szeretetet nem ad a gyerekeknek. És igen, pont az állami gyerekgondozás az, ahol nincs igazán lehetőség így osztani a béreket, nincs igazán piac, ellentétben a szakmunkásokkal, mérnökökkel, nyugatabbra az orvosokkal.

Érdekesség, hogy pont mostanában újítanánk fel a lakásunkat, és sikerült kifognunk elsőre egy olyan embert, akiről kiderült, hogy szélhámos. Neki egy fillért nem adunk. :)

2019. aug. 6. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/86 anonim ***** válasza:
31%

“Ezt az országot a szakmunkások, fizikai dolgozók viszik a hátukon és már rég ellepett volna a szemét, meg a gaz, ha ők nem lennének.”

- Hát hogyne, látom. :D Azért vannak a béka segge alatt a bérek és a GDP, mert az országot a fizikai munkára akarják építeni (lásd autógyárak). Pont hogy a kutatás+fejlesztés, mérnöki és informatikai munkák hoznák a nagy bevételt és a nagy GDP-t.

2019. aug. 6. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/86 anonim ***** válasza:
91%

Hát én a mai nap is láttam hirdetést ahol a segédmunkásnak 200-280, szakmunkásnak (köműves) 350-500 ezer volt feltüntetve.


Persze gondolom ezeket nem teljesen bejelentve adják, de az a lényegen nem változtat.



Építő/építészmérnök (tudom ebben dolgozom/dolgoztam) ismerőseim nem keresnek annyit mint ezek a jól fizetett szakik. Ha meg vállalkozóként számlázgatnak akkor meg pláne.

2019. aug. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/86 anonim ***** válasza:
82%

Mert a 2000-es években ezt nyomatták mindenhol, valósítsd meg önmagad, diploma nélkül semmit nem érsz, stb.


Időközben meg szakmunkás hiány alakult ki, mert a szakmunkás szakképző iskola az csak a gyenge tanulóknak, bukottaknak való stb.


Most a "bukottak" röhögnek a teljesen irreleváns munkakörű diplomásokon, vagy érettségim van mit kezdjek vele c. sztorikon sokszor. Ezt hozta részben magával a túlképzésre épülő oktatási reform és a munkaerőpiaci egyensúly felbomlása.


Ha valamiből hiány van nyilván drágább is lesz. Viszont valóban nem mindegy, hogy a járóbeteg ellátáson jelentkezel mri-re fél évre előre bértábla szerinti orvosnál, vagy holnaputánra magán dokinál 80.000-ért.

2019. aug. 8. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/86 anonim ***** válasza:
100%

"Most a "bukottak" röhögnek a teljesen irreleváns munkakörű diplomásokon,"


Vagy nem. De persze hasonlítsuk az ügyes vállalkozó szakit a suliból frissen kiesett diplomáshoz.

2019. aug. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/86 anonim ***** válasza:
70%

Nem feltétlen vállalkozó szakit hasonlítok.


Viszont több diplomás évtizedes gyakorlatos értelmiségi havi félmillióval a 75%-át keresi az az idő alatt vezető poziban dolgozó szakmunkàsnak (7-800 nettó itthon, külföldön ennek másfélszerese).

2019. aug. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/86 anonim ***** válasza:
100%

Nem keresnek tobbet.

A szakmunkasok altalaban 10 orat dolgoznak, papiron meg talan 4-6 orat. Nincs szabadsag, nincs tappenz.


Szabadsag tappenz van az orvosoknak mernokoknek.


A vallakozo szakmunkast hasonlitod az orvoshoz vagy az alkalmazott szakmunkast?

Mert ha vallkozo szakmunkasra gondolsz akkor hasonlitsuk ossze a vallakozo orvossal akinek maganrendeloje van.

Ha mernokirodad van akkor is tobbet keresel mint egy komuves vagy festo vallakozo.


Az a baj hogy az emberek azt latjak hogy elmegy hozzajuk a komuves es megcsinal egy 3 napos munkat pl 150.000ert. Azt ondoljak milyen jol keres de kozben meg o vallakozo, az alkalmazott nem keres ennyit.

A bevetelebol adoznia kell, tankolni, szerszamot venni, stb.

Aztan ha elhivod arajanlatot kerni de nem csinaltatod vele a munkat akkor ingyen dolgozott hogy felmerjen neked egy munkat.

2019. aug. 10. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/86 anonim ***** válasza:
Kedves utolsó. Építőmérnökként dolgoztam művezetőként jó pár szezont. Mikor kikerültem a munkaterületre a szakik,gépkezelők,sofőrök nagy része jóval többet keresett mint én. Ez bizonyos emberek esetében még pár év múlva is igaz volt. Azt fizetik amiből hiány van, nem azt, hogy diplomád van. Most a segédmunkás napi díj pl: már 15 . Ezt megkapja. Ha mondjuk a januárt és a februárt levonjuk mert hideg van akkor is 250re kijön ez màr átlagban. (Mondjuk ha jó helyre mész és benti meló van akkor ilyen nincs). És akkor aki vállalkozóként tolja arról még nem is beszéltünk. Nah de ez van. Kereslet kínálat. Közel sincs akkora mérnök hiàny mint amit a média tol.
2019. aug. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/86 anonim ***** válasza:

De hát a havi 250 az még nem sok. Pláne, hogy a napi 15 ezres segedmunkas bért nem 8 órára adják.

Azért egy mérnök ennél többet kap. Ha nem, akkor érdemes váltani.

De ez már megint az a helyzet, hogy a rosszul kereső mérnököt hasonlítjuk a jól kereső culágerhez. Egyébként ismerős csak napi 10-et kapott építkezés segedmunkara, tehát még a 15 se tuti.


Az átlag mérnök órabére bizony magasabb mint az átlag segédmunkásé.


De mindig lehet olyan párost találni ahol ez nem igaz.

2019. aug. 10. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/86 anonim ***** válasza:
77%

Az nem lenne igazságos, hogy egy szakmunkás többet keressen mint pl. egy orvos.

Az viszont igen, hogy többet keressen, mint egy politikus, programozó, vagy más ilyen kamuszakmás lótifuti.


"A kapitalizmus nem az igazságról szól, hanem a piacról, a keresletről és a kínálatról."


És pontosan ezért is ilyen rakás szar.


"Amíg az orvost vagy a mérnököt nem a piac fizeti, hanem az állam, addig nem beszélhetünk arról, hogy mi igazságos és mi nem."


Akkor se kapnának többet, ha a piac fizetné őket, pl. mert a kapitalizmusban az ember élete mit se ér, tehát az orvosra még kevésbé lenne igény. A kapitalizmus szemszögéből a gyógyítás veszteséget termel, nem nyereséget, tehát ráfizetés.


"Vagy hogy az átlag csavar gyári senki fontosabb munkát végez mint a vezerigazgato"


Az átlag gyári munkás mennyi GDP-t is termel? Sokat.

A vezérigazgató mennyit? Semmit.

Miről is beszélünk???


"Vicces, mikor valaki ennyire primitív."


No John...YOU ARE the demonz!!!


"Azért vannak a béka segge alatt a bérek és a GDP, mert az országot a fizikai munkára akarják építeni"


Azért van (és nem "vannak") a béka segge alatt a GDP, mert a multik kb. rabszolgatelepet üzemeltetnek, az embereknek a megélhetéshez is alig van pénzük, nem tudnak költeni, nincs miből. Érdekes, a német munkás remekül meg tud élni a kapott fizetésből, félrerakni is tud, és még nyaralásra is telik neki.


"Pont hogy a kutatás+fejlesztés, mérnöki és informatikai munkák hoznák a nagy bevételt és a nagy GDP-t."


Hát igen, Széles Gábor,Egely György és a Bontinó is mennyi GDP-t hozott az országnak! :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

2019. szept. 2. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!