Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Állásinterjú ennyire véresen...

Állásinterjú ennyire véresen komoly lenne?

Figyelt kérdés
Január 4.-én voltam egy állásinterjún, szörnyű volt, azonban a többivel sem volt szerencsém. Úgy érzem, hogy ostoba kérdéseket tesznek fel. Eddig majdnem mindenütt azt kérdezték, hogy a mi cégünk (ahová jelentkeztek) szerintem mivel foglalkozik? Már szót sem érdemel az a tény, hogy olyan érzésem van, mintha vizsgáztatnának. Többek között olyan objektumról kérdeztek meg, amiről ugyan tanultam, de nem szakterületem. Már fogalmam sem volt. Ez a legutóbbi állásinterjú is kezdett olyanná válni, mintha "mit keresek, vagy mit akarok itt", mi a francért jelentkeztem. Én érzem, hogy ezek a HR-esek nem a valódi, dolgozni akaró embert keresik, hanem arra mennek, hogyan vigyük be a málnásba?

2019. jan. 30. 17:13
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

A tapasztalatom nagy része olyan találkozásokat tesz ki, ami a tipikusan feleslegesen nagy tényleg már "semmittevő" HR-es csapatból állt. Érezni lehetett az interjúkon is, hogy én akármennyire próbálhatom eladni magam, ők szarnak bele. Csak teljen le az interjú, teljen a munkaidejük miközben jön a következő gyökér. "Persze, majd értesítünk. Amúgy 3-4 kör lesz." Aha...az egy dolog, hogy vissza sem jeleztek végül, de szerintem ha tették volna se megyek tovább játszani ördögi játékukat a következő körön.



Én eddig csak egy tényleg jó HR-essel találkoztam és azóta is annál a cégnél dolgozok. Rá is jöttem miért, az egész céget 2 darab HR-es viszi összesen! Itt majdnem 200 alkalmazottról van szó.


Ugyan voltak sablon kérdések is, de az egyik jött a másikból a válaszaim alapján, nem csak random hasraütésszerűen kérdezett egy listából, tényleg érdekeltem, mint ember. Beszélgettünk egy órát így. Mellesleg a 2. kör meg már a részlegvezetővel zajlott egy másik menedzser társaságában.


Én személy szerint nagyon jónak találtam, hogy a HR-en magán csak egyszer kellett átjutni úgymond és utána bizonyíthattam a vezetőség előtt.

2019. jan. 30. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%

De mennyi ilyen interjún voltam, te jó ég!!!

ÉS valóban az a legnagyobb gáz, hogy az első forduló az ugye a hr-es, akinek a leghalványabb fogalma sincs a betöltendő állásról. Egyébként most már kezdenek kimenni a divatból az ilyen típusú kérdések, mert már mindenki fel tud rájuk készülni, de pl. amikor pályakezdőként tőlem is megkérdezték, hogy soroljam fel 3 rossz tulajdonságomat, nem tudtam mit mondani. Ha megmondod őszintén az a baj, ha kamuzol valami kevésbé rossz tulajdonságot, akkor meg az a baj, hogy sablonos vagy meg nem vagy őszinte. Meg amikor nekem kell bemutatni nekik a saját cégüket, meg nekem kell elmagyarázni, hogy a feladott 2 mondatos hirdetés alapján mi a munkakör?! Mintha fordítva ülnének a lovon. Én meg elmondok magamról mindent, a bérigény kérdésekor meg csak rejtélyesen széttárják a karjukat, hogy azt ők nem mondhatják meg mennyit akarnak fizetni. Nevetséges! Én adom a tudásom, a szabadidőm, ők a pénzt. Ez egy ilyen egyszerű üzlet. Az lenne a fair, ha már az álláshirdetésben feltüntetnék mennyi a bér, és akkor nem az lenne, hogy még én találgatok. Külföldön így hirdetnek. Egy csomó felesleges kört spórolnak meg maguknak, mert nyilván meg sem pályázza az, akinek az a pénz kevés.

Mégis a kedvencem az AC. Arra én már elmenni sem vagyok hajlandó. Legutóbb egy intercompany accountant pozíciót pályáztam meg, 2 évig dolgoztam ugyanabban a munkakörben. 23 éves HR-cicababának kell szerepjátékokat eljászanom, aminek a világon semmi köze nem volt a munkakörhöz. Utána meg írtak egy sablonos levelet, hogy nem feleltem meg. Mégis mi a fenéből szűrte ezt le, hogy én nem feleltem meg?! Kérdezzen olyat, ami a munkához kell, aztán a szakmai kérdésekből el lehet ezt dönteni. De ilyeneket írtak le, hogy nagyon lestem a közönség visszacsatolását, nem voltam elég magabiztos. Oh, yeah. Hát, ez valóban kizáró ok.

Na, ne keseredj el, majd lesz olyan, ahova felvesznek. A mostani főnököm azt mondta, ő nem bohóckodik, végigkérdezi az önéletrajzot, hogy valóban igaz-e, beszéltet angolul, hogy tudsz-e, aztán ennyi.

2019. jan. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
#8 Pont ez a legnagyobb baj, hogy nem szakmai szemmel néztek egyik munkahelyen sem, hanem végtelenül ostoba kérdéseket tettek fel....
2019. jan. 31. 08:04
 14/22 A kérdező kommentje:
#12 Köszi! Mintha magamat olvasnám, pont én is nagyon hasonlót tapasztalok.
2019. jan. 31. 08:10
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
Sosem felejtem el életem első állásinterjúját a VPOP-nál. Konkrétan 10 emberrel néztem farkasszemet az elbeszélgetésen, közülük egy volt HR-es, az összes többi baltaarcú egyenruhás. Az iskolapadból alig kiesett frissdiplomásként kicsit sem voltam betojva :D A HR-es csóka jó arc volt, próbálta oldani a feszültséget, de az egyenruhások kb olyan arccal és hangszínnel kérdezgettek, mintha valami kihallgatás lett volna. Nem csoda, hogy egy egyszerű excel táblás műveletet sem tudtam megcsinálni előttük :D
2019. jan. 31. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nagyon cég függő. Sokszor pont ezen tapasztalatok miatt már behívják a közvetlen leendő vezetőt is az interjúra. Szerintem ez annyira alap... Sok embert interjúztattam már. Teljesen más meglátásaink vannak a hr-essel. Ő más szempontból figyel és én is. A végén pedig összeülünk és megbeszéljük a pozitívumokat, negatívumokat. Ebből kijön egy közös álláspont, sorrend.

Szerintem ez így tökéletes. Nem szeretem, ha csak a hr van bent. Sokszor elfuserált döntések is születnek ebből. Ugyanakkor tény, hogy ők is feltudják hívni olyan dolgokra a figyelmemet, ami pedig nekem nem üti meg a szemem első körben műszaki aggyal.


Szóval azt kell mondjam, igazad van. Ne bánd, ha ezek nem jönnek össze. Ennek így kell lennie. Ma mérnökként pont nem abban a világban élünk, ahol neked munkavállalóként kell zokognod egy állásért. Ha ők a hülye kérdéseikkel kiszűrnek, az legyen az ő bajuk. Neked majd lesz más lehetőséged, ahol megbecsülik a szakmai értékeidet.

Természetes, hogy az ember képben van azzal milyen állásra jelentkezik, milyen céghez. De azért túltolni nem kell. :)

Őszintén? Nem is szívesen dolgoznék egy ilyen interjú után ezeknek a cégeknek... A kölcsönös szimpátia kialakítás a cél azt gondolom, nem az alá-fölérendeltség érzet elmélyítése.

2019. jan. 31. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Sok interjun jartam illetve interjuztattam is villamosmernokot. Mikor en interjuztattam csak szakmai oldalrol, a fizetes stb. nem az en dolgom volt. Mikor mar vagy 15 "mernokot" meghallgattunk 2 het alatt, en kertem meg az ex fonokomet, hogy keruljuk ki a folosleges koroket. Az egyiknek a bejaras volt problemas, a masik a pozicionak megfelelo vegzettseggel nem rendelkezett, a harmadik angolul nem tudott, a a negyedik csak reszmunkaidot tudott vallalni egeszsegugyi, a negyedik csaladi okokra hivatkozva (holott az allashirdetesben vilagos le volt irva: teljes munkaidos allas), volt akire ott vartunk a targyaloban es interju kezdete utan 20 perccel szolt hogy nem jon, az egyik sracnak megvolt a vill.mernok diplomaja de meg soha nem dolgozott benne, a fel cv-je kamu volt, stb... Na most ezek az orak az en eleve szukos munkaidombol mentek el. Erre valo a hr-es (nalunk persze nem volt, 50 fos ceg), hogy a kapasbol alkalmatlan embereket kiszurje. Voltam a masik oldalon is, en is valtogattam a munkahelyeimet, 50/45 hr-es teljesen normalis akinel voltam ~5 ev alatt.

De meg akkor is ert meglepetes mikor az ex ugyvezetonk "lefolozte" a jelentkezoket, en csak masodik korre mentem be. 10/10 mernok alkalmatlan volt mernoki tevekenysegre. Muszaki egyetem msc-t vegzett, 5-10 eves tapasztalatu "szaki" nem tudott tervrajzot olvasni, nem ismerte a rajzjeleket. Volt aki nem tudta a 3 fazisu halozat vonali feszultseget. Fogalmuk nem volt hogy kell teljesitmenyt szamolni. Ezek nem egyetemi, vagy kokemeny szakmai kerdesek (addig el sem jutottunk), hanem 10. osztalyos fizika.

Mas teruleteken nem tudom hogy megy a felvetel, de megfogadtam tobbet nem interjuztatok. Kinszenvedes. Egy masik cegnel is kertek meg hogy interjuztassak (magam helyett miutan felmondtam), inkabb csinaltam egy tesztet, aki 60%-ot eler johet. Aki 50%-ot, dontsetek el ti, aki annyit sem, vagy nincs tapasztalata vagy soha nem lesz mernok.

2019. jan. 31. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, hogy a másik oldalról ez a tapasztalat. Én meg azt tapasztaltam, hogy minden interjúról úgy jöttem ki, hogy jó voltam, aztán nem is hallottam felőlük többet. Sok a jelölt? Én nem vagyok ennyire h.ülye, mint ahogy leírjátok. Némelyik olyan kemény volt, hogy azt hittem miniszterelnöknek felvételzek, közben meg egy egyszerű szellemi betanított munka volt.

Egy dolog igaz, az emberek kínjukban pályáznak meg olyan helyeket, amelyeknek nem biztos, hogy megfelelnek. De sok olyat hallani, hogy felveszik végzettség nélkül is és betanítják. Ahol én dolgozom, sok managernek csak egy sima érettségije van. Szóval próbálkoznak az emberek, beadják az önéletrajzot. A HR-nek, meg a főnöknek meg talán el kéne olvasni az önéletrajzot, s nem behívni, ha látja, hogy eleve alkalmatlan. Én is voltam olyan helyen, hogy még nem csináltam olyat, behívtak, aztán ott az interjún kérdezték meg, hogy ja, maga még ilyet soha nem csinált? Igen, de meg tudom tanulni. Köszönöm, viszont látásra. Nekem is bosszantó volt, mert ha azt gondolja, hogy az én végzettségemmel, tapasztalatommal nem vagyok oda alkalmas, be se hívjon. Egyszer mindenki volt pályakezdő, és nincs két egyforma munkakör.

A kedvencem az volt, amikor egy nagyobb cég pénzügyes munkatársat keresett. Fel volt sorolva vagy 9 feladat, ebből egyedül az adóbevallás készítését nem csináltam még. Fejvadász keresett meg egyébként. Mondtam is neki, hogy adóbevallást még nem csináltam. Nem baj. Behívtak, utaztam 1 órát, vártam 1 órát. 10 percenként voltak beosztva a jelöltek. Már akkor tudtam, hogy gáz lesz. 10 perc alatt mit tud eldönteni?! Behívtak, ott látták először az önéletrajzomat. 10 fős könyvelő csoport volt ott egyébként, na nem hiszem, hogy mind a 10-nek kell komplexen érteni mindenhez, de mindegy. Rögtön az első kérdés:

-Maga még nem csinált adóbevallást?

-Nem, de tanultam, és az összes többi feladatot ismerem.

-Hát, még nem tudjuk hogy lesz beosztva a munka, olyan munkatársat keresünk, aki mindenhez ért.

Ennyi volt. Egyébként multis pénzügyes általában csak gombot nyomogat, sokat nem kell érteni hozzá, de persze mindegyik elvárja, hogy kompletten mindenhez érts, mindent láss át. Persze nem vettek fel. 2 hónap múlva felhívott még egy fejvadász. Jót nevettem. Mondtam, még mindig nem találtak megfelelő embert? Érdekes.

2019. jan. 31. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%

#17 vagyok.

Előző, hasonlót én is tapasztaltam. Behívtak egy munkakörbe amiben nem volt tapasztalatom, de a hirdetésben benne volt hogy pályakezdőként is betölthető. Nem jeleztek vissza, de már az interjún levettem, hogy mi a gond. De volt olyan is, hogy egy céghez mérnöki bsc nélkül felvettek (volna) robbanásbiztos tervezői munkakörbe. Nagyon felületesen (ha százalékosítani kéne ismereteimet, 0,1%) találkoztam már vele, azt mondta a leendő főnök, nem baj, kitanít, szívesen alkalmazna. Közben máshonnan kaptam magasabb fizuért ajánlatot így nem vállaltam, de rendkívül korrekt volt. Kb. 100 interjún voltam, ebből a negyedénél nem kaptam visszajelzést, negyedénél elutasítottak, felénél behívtak 2. körre vagy felvettek. Összességében jóval több a pozitív tapasztalatom, mint a negatív, mármint ami az interjúztatókat (mindegy hogy hr-es vagy egy kisebb cégnél ügyvezető, leendő főnök illetve kolléga) illeti.

2019. jan. 31. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyon felületesen (ha százalékosítani kéne ismereteimet, 0,1%) találkoztam már vele, azt mondta a leendő főnök, nem baj, kitanít, szívesen alkalmazna."


Szerintem ez a korrekt hozzáállás, persze ennél nyilván látnia kell az "akarom" szándékot a munkáltató a munkavállalóba, hogy felvegyenek hozzá nem értő embert. Sok helyen olvasom, hogy ismerd pl az SolidEdge programot, azonban ez egy tervező cégnél, ahol napi 8 órában azt kell kezelni 2 hét alatt elsajátítható még életében nem használt embernek is. De számomra az is nevetséges, mikor műszaki igazgatót keresnek kvázi 0 tapasztalattal. Én azt mondom kedves kérdező, hogyha tételezzük fel 0 is tudásod fogsz kelleni valahova, és amikor benne leszel a szakmában tapasztalni fogod, hogy fél év után igazából már nem is tudnak mutatni semmi újat.

2019. febr. 1. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!