Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Vállalkozásba befektetés,...

Vállalkozásba befektetés, vagyis befektetőnek lenni? Hogyan működik?

Figyelt kérdés

Nagyjából tudom mit jelent befektetőnek lenni, x összeget belerakok egy vállalkozásba, melynek a profitjából részesülni szeretnék. Viszont a technikai részét nem nagyon tudom hogyan működik.. Ha befektető vagyok, akkor automatikusan tag, tulajdonos leszek a cégben? És ez meddig tart? Pláne abban az esetben, ha induló vállalkozásról van szó.

Én a nyereségemhez hogy jutok hozzá? Osztalék formájában vagy egyéb módon is? Köszönön, ha tudsz segíteni.


2023. márc. 29. 16:48
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
48%
Elozo vagyok. Gondolom azt tudod hogy bele nem szolhatsz és bármikor tönkre tehetik a céget és csinálnak másikat, és nincs semmi ami alapján vissza tudod kerni a pénzt.
2023. márc. 29. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:
Ezt hogy erted hogy nem szolhatok bele? Most nagyon sokat olvasgatok a temaban es pont azt olvasom mindenhol, ha többsegi tulajdonos leszek - marpedig a bevitt összegek aranyaban valszeg az lennek - akar at is vehetem a ceg iranyitasat. Amit amugy nem szeretnek, mert nem az en szakmam. Amolyan csendestars lennek inkabb, mert a jelenlegi allasom is szeretnem megtartani.
2023. márc. 29. 19:31
 13/28 anonim ***** válasza:
Ha még tudtok úgy állapodni hogy tulkeppen tiéd a cég O meg a beosztott akkor végülis igen megoldható. Kérdés hogy miért menne bele ebbe.vagy belemegy majd megcsinálja a konkurenciát és kilép te meg ott maradsz egy céggel a nyakadon.
2023. márc. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

Nem beosztott lenne, hanem ügyvezető, vagyis vezető tisztsegviselő. Hat gondolom azert megy bele, mert egyedül nem tudja megvalositani tőke hianyaban. Hogy csinalna meg a konkurenciat, ha egyszer erre sincs loveja egyedül? :D

Nagyon negativ vagy, de sztem rengetegen csinaljak ezt, ez egy létező dolog, hogy befektetőket vonnak be egy vallalkozasba, akkor ez miert ne működhetne? Es idegenek se vagyunk egymas szamara, persze tudom, hogy ez nem jelent tul sokat adott esetben..

2023. márc. 29. 20:01
 15/28 anonim ***** válasza:
Igen nekem csak 14 millió okom van negatívnak lenni. Én úgy vélem ha tiéd lesz a cég, és te kapsz többet a nyereségből O dolgozik viszi a vállán az egészet akkor O egy beosztott. Az hogy ügyvezető meg teher is hiszen ha nem jól dolgozik akkor nem kap pénzt, míg egy munkahelyen igen. Szoval ha ebbe belemegy mert jó konstrukció akkor elgondolkodnek hogy tudja majd sikerre vinni a céget.
2023. márc. 29. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

De akkor szted hogy kellene? 50-50%?

Pont ezert tettem fel ezt a kerdest, mert fogalmam sincs hogyan működhet ez jól a gyakorlatban. En tenyleg azt szeretnem, hogy mindketten jol jarjunk, remelem ő is.

2023. márc. 29. 20:56
 17/28 anonim ***** válasza:

Vele beszéld meg, én azzal buktam el a fenti összeget hogy az ügyvezető az árut kivitte német partnernek. Nem szamlazta ki , gondolom fű alatt elsefteltek és 1 év múlva mire a hiány kiderült a német törvények szerint elévült.

Röviden így ment tönkre a cég. Próbáltunk feljelentést tenni de nincs bizonyíték. Mondjuk nem igazán harcoltam mert a harcos időt munkára fordítottam és csináltam egy másik céget amit én vittem újra gondolva a kifosztottat és végülis tanulopenz volt de nem bántam meg.


Szóval nem adok tanácsot, csuoan írtam elgondolkodtató dolgokat.

2023. márc. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

Ertem. Köszi, hogy leirtad a sztoridat, ez szörnyű.

Mit gondolsz szolgaltatasnyujtas eseten is ki tudnak igy jatszani?

2023. márc. 29. 21:14
 19/28 anonim ***** válasza:

Egy leegyszerűsített példa, nem árt ha a számvitelhez minimálisan konyítasz mert azáltal tudod nyomon követni mit művel a cég.


Mielőtt beszállsz, így néz ki a cég mérlege:

Eszközök (vagyonelemek):

Tárgyi eszközök: 1000

Készletek: 450

Pénzeszközök: 120

=

Források (kötelezettségek és tőke):

Saját tőke (ez a tulajdonosra jutó vagyon): 300

Adósság: 1270


Ha 700 tőkét juttatsz a vállalatnak, 70% tulajdonosi részesedést szerzel benne. Ebben a pillanatban megnő a pénzeszközállománya a cégnek és a saját tőkéje:


Eszközök (vagyonelemek):

Tárgyi eszközök: 1000

Készletek: 450

Pénzeszközök: 820

=

Források (kötelezettségek és tőke):

Saját tőke (ez a tulajdonosra jutó vagyon): 1000

Adósság: 1270


Innentől csak remélheted, hogy az ügyvezető, akire bíztad a vállalat vezetését és a gazdálkodást, jól forgatja a zsozsót. A pénzből vesz egy gyártósort mondjuk (pénzeszközök -700; tárgyi eszközök +700), aztán eladja a meglévő készleteket (készletek -450; pénzeszközök +550; ebből eredmény azaz saját tőke +100), aztán vesz alapanyagokat (pénzeszközök -450; készletek +450), ezeket feldolgozza az új gép (készletek -450; készletek +450), a gépsor amortizálódik, értéke “beépül a késztermékbe (tárgyi eszközök -50; készletek +50), aztán mivel ezek a speckó új gépsorral előállított cuccok még drágábban adhatók el, ezért jó magas haszonkulccsal eladja őket a cég (készletek -500; pénzeszközök +700; eredmény azaz saját tőke +200). Közben kellett egy kis adósságot is törleszteni (Adósságok -250; pénzeszközök -250) Véget is ért az év, most így áll a cég:


Eszközök (vagyonelemek):

Tárgyi eszközök: 1650

Készletek: 0

Pénzeszközök: 670

=

Források (kötelezettségek és tőke):

Saját tőke (ez a tulajdonosra jutó vagyon): 1300

Adósság: 1020


Itt eldönthetitek hogy a 300 profitot mind kifizetitek osztalékként (van erre elég pénz, 670), vagy növelni akarjátok a termelést így az egészet visszaforgatva inkább még több alapanyagra, vagy gépvásárlásra költitek hogy következő évben nagyobb legyen a profit.


Ez volt a tündérmese forgatókönyv. A valóságban számos kockázattal nézel szembe:

-lehet hogy az ügyvezető a saját másik cégétől veszi meg a semmit nem érő “speckó” gépet 700-ért.

-kiderülhet hogy mégsincs elegendő kereslet a drágább termékekre

-az ügyvezető meghamisíthatja a könyvelést és sikkaszthat ha nincs felette kellő kontroll

-a kormányzat bármikor kivethet valami különadót vagy más intézkedést ami ellehetetleníti a vállalkozást

-stb.

2023. márc. 29. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

Persze kijátszható. Mondok példát. Volt egy cég kb 20 beosztottal. Az ügyvezető megkötötte a szerződést pár nagy nemzetközi céggel , majd a fiókba elfugta a papírokat. A cég tönkrement odaállt a tulajhoz , ennyiért megveszem a céget ennyit buktal . A tulaj kiszállt bukoval a srác elővette a papírokat és máris lett egy cége aki a világ legnagyobb cégeinek dolgozott, jelenleg naponta találkozol a cég termékeivel a Váci úton irodaháza is van. (Aki csinálta ezt gyerekkori barátom és szomszédom)

Én azt vallom amivel nem foglalkozol az elveheto tőled. Logikusan a szolgáltatásnal a legjobb ott még fizikailag megfogható termék sincs.

2023. márc. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!