Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Mit gondoltok a tenyészállatok...

Laylah kérdése:

Mit gondoltok a tenyészállatok szőrméjének felhasználásáról?

Figyelt kérdés

Üdv. Személyesen azt elítélem, ha egy állatot a szőrméjéért tartanak és ölnek meg. Viszont azokkal az állatokkal szemben, amik egyébként is feldolgozásra kerülő haszonállatok (pl. sertés, marha, esetleg kecske, bárány), úgy érzem, hogy ha már elveszik az életüket, akkor törekedni kell arra, hogy minél több részt felhasználjunk belőlük, ne haljanak meg hiába. Ezen okból kifolyólag én nem ítélem el a haszonállatok bőréből és/vagy szőrméjével készült tárgyakat.

Ti mit gondoltok erről?



2020. okt. 3. 19:30
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/111 anonim ***** válasza:

10 vagyok.


"Nem kéne túlmisztifikálni a halált, pláne nem egy állatét, mert ez az élet velejárója, és ahogy a kérdező mondja, onnantól hogy nem ér, tökmindegy az állatnak, hogy a húsáért vagy a bőréért tartották, de mi igyekezzünk minél több részét feldolgozni"


Persze, ne misztifikáljuk túl, nem is értem, hogy embereknél miért nevezi gyilkosságnak és bünteti a törvény, ha elvágod valakinek a torkát és hagyod kivérezni, agyonütöd, megnyúzod..stb. Saját magad és hozzátarozóid életét, halálát, haláltusját se kéne túlmisztifikálni, felesleges pénzt ölni a gyógyszeriparba, ne legeynek kórházak, visszatérhetünk a nomád életmódhoz, amikor a halottak fejét zsugoritották és nyakláncként hordták, máblyán égettek, koncoltak, vizbe fojtottak embereket.


Egyáltalán nem értek egyet a kiejentéseddel, pedig eszem húst, csak kevesebbet, iszom tejet, csak fele annyit. A gond azzal van, hogy természetesnek veszed, mert nem gondolsz bele az állat helyzetébe, nem neked kell feldolgoznod, mesterséges átalakitás után kapod készhez, szereted az izét. De ideológiákat ne gyártsunk már arra, hogy mit etszünk velük. Van egy olyan ideológia, hogy karnizmus, a youtube-on találsz róla videókat, ebben elmondják, hogy az emer nem hajlandó tudomásul venni, hogy került az asztalára az étel, mentségeket, önámitásokat gyárt, és a szembesülési képtelenség miatt van pl, hogy az állatok fejét nem adják el a boltokban, mert az túl egyértelmű lenne a látvány miatt.


Szerintem iskolás kortól nevelni kellene a gyerekeket , hogy becsüljék a húst, legyenek tisztában azzal, hogy milyen áldozatokkaé járt, hogy megehetik és sürgősen el kellene kezdeni stratégiát gyártani az állattartás fenntarthatatlanságára, tekintve hogy most is brutálisan túl vannak szaporitva a haszonállatok, a húsipar a legkörnyezetszennyezőbb ipar, annyi ember él a Földön (pedig a kétharmaduk alig jut húshoz !), amennyire nincs elég hús, mégis mindenki húst hússal akar enni a fejlett világban, mintha tök természetes lenne minden étkezésnél azt enni. 50 éve az meberek még hetente egyszer, vasárnap ettek húst, ennyi volt, azt is sajá maguk nevelték és dolgozták fel vidéken. Most bemész a Mekibe és veszel párezer forintért hat sajtburgert vacsorára.. A túlnépesedés pedig egyre gyorsabb ütemű, nemsokára 11milliárdan leszünk, vajon hogy a fittyfenébe etetünk annyi embert majd ? És az emberek még szemrebbensé nélkül ki isdobják a húst a kukába, a multik is hajlamosak rá nyugaton, voltak is belőle botrányfilmek, azóta kezdenek róla leszokni.

2020. okt. 27. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/111 anonim ***** válasza:
2020. okt. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/111 anonim ***** válasza:

Bocs, most látom, maga a kommentem meg lemaradt az előző hsz-nél. Szóval nézzétek meg az Uralom c. filmet ,tekerjetek 1:28:30hoz,

https://www.youtube.com/watch?v=z6TdDgZ5GD4


én hallgatni sem birom az angóranyuszik visítását, mit tesznek velük. Erről beszéltem az előző oldalon, hogy ez kb. olyan, mint mikor a nyilasok kitépték a megkínzottak körmét. Csak ők ma már mártírok, az angóranyuszik nem.Na, ilyen áron (és más áron sem) kell nekem semmilyen állati eredetű ruha,cipő. Örülök, hogy van műbőr és választhatom azt. Amúgy nincsenek illúzióim az olcsó, plázás, fast fashion üzletláncok, webshopok által reklámozott bőrcsizmákról, bőrcipőkről sem, soha nem vennék, tuti, hogy nem etikusan nevelték, nyúzták szerencsétlent. Aki ezt megveszi, az ne dugja homokba a fejét (a karmizmusról szóló filmben is van szó a struccpolitikáról), számoljon vele, hogy azt az állatot bárhogy,akár kínok között is nevelhették, leölhették. Az instagramon meg a facebookon jól mutatnak a bőrcsizmás fotók, csak ami mögötte van, az elborzasztó.

2020. okt. 27. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/111 A kérdező kommentje:
Az angóranyúl mondjuk pont nem klasszikus tenyészállat. Én elsősorban marhára, kecsére, juhra, bárányra, stb. gondoltam. Ezeket az állatokat a tejükért és a húsukért tartják. Nem a tartási körülmények most a lényeg (nyilván az is nagyon fontos, de nem erre akartam kitérni), hanem, hogy ha már élete folyamán kihasználta az ember a szerencsés vagy szerencsétlen állatot, akkor szerintem tiszteljük már meg annyival, hogy a lehető legtöbb részét felhasználjuk és nem kidobjuk. Ez olyan, mintha egy ember felajánlotta volna a szerveit halála után, mindene egészséges lenne, de nem vennék el, csak mondjuk a máját, a többit meg hagynák elbomlani, holott több ember életét is gyökeresen megváltoztathatná. Nyilván egy bőr vagy szőrme holminak nincs ekkora hatása az életünkre, de úgy érzem, sokkal etikusabb, ha a lehető legtöbb részét felhasználjuk a leölt állatnak a húsán kívül.
2020. okt. 28. 08:48
 15/111 anonim ***** válasza:

Szia, igen , eléggé eltértem a tárgytól , amit a kérdésedben fesezegettél. Természetesen értettem a kérdésedet én is, de azt gondolom, a bőrből, szőrből készült termékek esetén is tisztában kell azzal lenni, hogy semmi tuti biztos információd nincs arról, hogy élt,hogy ölték le, nem is fogod megtudni. Igen, értem, hogy ha már évekig tejelt egy tehén és fedolgozzák a húsát, akkor már a bőrét is haszonsitsuk, és igen, ez racionális hozzáállás- szerintem hasznositják is. Sőt, a csontjaból is csontlisztet csinálnak, az emberi fogyasztásra nem alkalmas szerveit állatoknak adják, a csontjából kinyert kötőanyagből pedig gumicukor készül. Ez köztudott.

Én mégis idegenkedek a bőrtől, rossz érzést kelt bennem, hogy egy halott állat bőrét kell hordjam, nem veszek ilyesmit, lehet, hogy tudtomon kivül van olyan cuccom, amiben van... d engem maga a nyúzás is elriaszt, láttam már videókon mindenféle állat nyúzását és nagyn taszitó. Erre akartam rávilágitani, hogy hiába néz ki jól instagramon és facebookon a bőr Zara cipő, ami mögötte van, az elborzaszt (engem legalábbis). Csomó anyagot feltalált már az ipar, hatalmas a kinálat, én simán találok kedvemre való ruházatot a bőrön kivül is. Ha pedig tényleg komolyan akarjuk venni az állatvédelemet, akkor komoly minősitést és ellenőrzéseket kellene végeztetni minden cégnél, hogy tutira ne csapjanak be minket. De illúzióim nincsenek. Mindegy, hogy az angóranyúl tenyészállat vagy sem, látod, érzékeltelnül tépkedik szerencsétlennek a szőrszálait, aztán a kukába dobják.


Annyira hozzá vagyunk szokva az állati eredetű termékekhez, hogy tárgynak tekintjük őket.


Magát a kérésedet persze értem és logikusnak is tartom és szerintem sok helyen igy is csinálják, hogy ipari mellékterméknek számitó bőrt dolgoznak fel, de tudod, ez sokszor ellenőrizheteteln és mondom, engem maga a tudat zavar. Nem szivesen hordanék ilyesmit. És azt nem értem, akkor miért vagyunk kiakadva a nácikon, hogy állitólag emberi bőrbél készitettek lámpabúrát. A disznó megérdemli az ember meg nem ? Miért ?

2020. okt. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/111 anonim ***** válasza:
Ja, és vegyük még egyszer azokat a példákat, amiket még felhoztam a régi időkből : pl. a törzsek, akik rituálisan levágták az ellenség fejét, zsugoritották és nyakláncként hordták .Ma már mindenkit elborzasztanak ezek a dolgok. Régen az állatokat és az embereket , a fajtársaikat is irtották az emberek, ma már bünteti a törvény az ember ellenes erőszakot, gyilkosságot, tehát fajtársainkat már nem ölhetjük meg, az állatokat még igen. Semmiképp sem tartom valid érvnek ,amikor a húsimádók azt mondják a vegáknak, hogy az ősember is vadászott, mert az egy más élethelyzet volt, a túlélésért tette. Ha kirobbanna a 3. világháború, lehet, hogy mi is kannibálok lennénk meg dögevők. De ha végiggindolod, az meberiség szép lassan eljutott odáig, hogy zéró toleranciát hirdetett az ember - ember közti harcnak, és ezt meg kellene lépni az állatoknál is, hiszen ugyanolyan élőlények mint mi , vannak érzéseik, átélik a félelemet, a fájdalmat, szeretnének normális körülmények között élni. Az emberekem mikor meghalnak ,eltemetik, az állatokat meg szétszedik és hasznositják. Most akkor miért ne használhatnánk fel a haldokló ember szerveit, bőrét is, azzal a felkiáltással, hogy ha már úgyis meghal, legyen haszna ? én még nem találtam igazi választ erre a kérdésre és szerintem nincs is. Sózval ha eljutottunk odáig, hogy tiszteljük az meberi halottainak, akkor az állatok esetében is ugyanide kéne jutnunk. Egy haszonállat egyébként egy 1-3éves kisgyerek szintjén van érzelmileg és értelmileg, nem buták, csak kevésbé intelligensek, mint mi. Ezt viszont aljas dolog kihasználni. Végülis kicsit olyan ez, mintha bölcsődés gyerekeket dolgoznánk fel ételnek... én még nem hagytam el a húst, de nagyon tisztelem, aki megteszi. egyébként a túlnépesedés miatt is át kell majd szervezni az élelmiszeripart világszinten, csomó előadást láttam már rról, hogy át kéne térnünk a növényi étrendre.
2020. okt. 28. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/111 anonim ***** válasza:
Berki Krisztián amúgy nemrég farkasbundában pózolt, valószinűleg agyonütötték az állatot, amiből készült a bunda. Kizártnak tartom, még a drága bundák, szőrmék eseteében is ,hogy etikus módon ölik meg az állatokat... sokkal olcsóbb és egyszerűbb agyonütni. Berkit meg kellene kérdezni arról, hogy ő szeretné-e, ha agyonütnék és bundát készitenének belőle. és megint csak azt tudom mondani, régen nem volt más lehetősége az embernek, ha ruházathoz akart jutni, a szükség rávitte, hogy feldolgozza az elejtett állat bőrét. Ma már nincs ere szükség, mert bármilyen anyagból tudsz venni kabátot, már a PETpalackot is újra tudják hasznositani ruhának, táskának. Csa ugye mivel nem Berkiek kellett angyoütnie, feldolgoznia, nem izgatja.
2020. okt. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/111 A kérdező kommentje:
A túlnépesedésre nem az kellene, hogy legyen a válasz, hogy akkor nem eszünk húst, hanem, hogy csökkentjük a születések számát. Az állatokat sem szabad hagyni ritkítatlanul, mert azok is el tudnak szaporodni, amik veszélyt jelentenek a könyezetre és adott esetben az emberre is. Ha egy faj túlszaporodik, akkor a táplálékul szolgáló állatok mennyisége lecsökken, drasztikus esetben akár a kihalás szélére kerül, de a végeredmény az lesz, hogy a vadászó faj egyedszáma lecsökken, mert nem lesz mit enniük. Hasonló várható az embernél is.
2020. okt. 28. 18:26
 19/111 anonim ***** válasza:

Ezekkeé én is tisztában vagyok. De mivel perpillanat az ember a domináns faj a Földön és embert ölni már gyakorlatilag mindenhol bűn (régen nem volt az), meg sok helyen nincs születéssszabályozás ...stb., ezért nem kötelezheted az afrikaiakat arra, hogy ne szüljenek 20 gyereket. Láttam már olyan filmeket, ahol 20-30 gyerekes afrikai anyákat mutattak be. ( Egyébként lehet az is ,hogy ők 20-an együttvéve kisebb ökológiai lábnyomot hagynak és kevesebb állati terméket fogyasztanak, mint egy amerikai négyfős család). Nekik a születésszabályozást kellett volna már rég megoldaniuk, nekünk a kényelmes életünkből kellene kiiktatni sok mindent. Pl. nem tudom, a te környetededben hányan gyűjtik szelektiven a szemetet vagy hányan figyelnek arra, hogy ne dobjanak ételt, húst a kukába. Mindenkinek le kéne mondania valamiről...


Szerintem semmi nem indokolja a mai világban a bőr-szőrme hordását, ha valaki oda van érte , vegyen műszálasat vagy használtat, engem nagyon zavar, hogy a kozmetikai ipar és a divatipar még mindig nem jutott el odáig, hogy kiiktassa ezeket, végtére is kényelmi termékekről beszélünk, nem ételről, ami tényelg ezerszer fontosabb az ehenhalás ellen. Ja, és ha megvesz valaki egy bőrcipőzt, bundát, általáven felveszi vagy ötször és berakja a szekrénybe. Ezért tényleg megéri állatbőrt felhasználni ? Szeritntem nem. És azt is komolyan mondtam, hogy nem értem, miért undorodunk az emberi bőrtől, ha az állatitól nem. Akkor megnyúzhatnánk a hajléktalanokat vagy a börtöntöltelékeket is , mert úgyse voltak "hasznára " a társadalomnak... vagy tölthetnénk emberi bélbe a virslit. ...



Én egyébként simán elvagyok hetekig is hús nélkül, nem vagyok kényszeres, hogy nekem reggel-délben-este minden nap állati élelmiszert kéne ennem. Sokan igy élnek, és nem is élvezeti alapon esznek, hanem muszájból, unalomból, gyorsan bekapnak már valamit..stb. A vegán kaják eleve csak akkor tudnának jobban elterjedni, ha annyiba kerülnének vagy olcsóbbak lennének, mint a húsos, elég abszurd, hogy a hús olcsóbb, mint a növényi fehérjéből készült vegán étel. Régen tehéntej függő voltam, ma már csinálok növényi tejfölt 1 perc alatt, vagy van, hogy egész héten növényi tejet iszom, azt is megszerettem. Tojást sem kell mindenbe tenni kényszeresen, csomó kreativ recept van, mikkel helyettestisheted. Én átálltam erre, önmagában ettől is jobban érzem magam, hogy nem tömöm magam minden nap magyaros , zsiros kajákkal, tojással, hússal. Pedig húsos-tejes vagyok, világéletemben az ilyen kajákat szerettem. Egyszerűen csak el kéne oár dolgon gondolkozni, ki muiben tud változni. Rám mindenképp nagy hatással voltak az állatokkal szembeni erőszakot bemutató filmek, 20 évig nem voltam tisztában azzal, mi hogy kerül az asztalomra.

2020. okt. 28. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/111 A kérdező kommentje:

Az afrikai országok zömében a természetes szelekció megoldja a túlnépesedést: vadállatok, betegségek, fertőzések. A többi országban is ölnek embert, csak azt gyilkosságnak vagy épp háborúnak hívják. Az tény, hogy a 20 gyerekes afrikai szavannai családnak az ökológiai lábnyoma a közelébe sem fog érni egy technológiai társadalomban élőnek.

Nem leszek álszent, szoktam én is lejárt élelmiszert kidobni, de nem sokat, ilyen fél csomag lejárt felvágott szintű dolgokat csupán, azt is ritkán. A szelektívet külön kukába kell gyűjteni errefelé, aztán ki tudja, hová kerülnek, valóban felhasználják-e.

A mű dolgok felhasználása bár az állatokkal szemben kegyesebb, de azok meg más, környezetre káros anyagokból készülnek. Cseberből vederbe. Ráadásul a mű dolgok alig 2-3 év alatt tönkremennek, addig egy bőr cucc akár évtizedekig is használható marad. Az emberi bőr pedig túl vékony ilyen célú felhasználásra, és könnyebben bomlik, ezért sem célszerű.

Én sajnos hússal tudok jóllakni. Van, hogy reggelire mondjuk camambert sajtot eszek kenyérrel, uzsonnára sem eszem húst, de ebédre-vacsorára nekem kell (rendelni szoktunk mostanában, egy adag ételt felezek el, így jut mindkét étkezésre). Imádom pl. a rántott karfiolt, a rakott kelt, szeretem a babfőzeléket, a finomfőzeléket, de ezektől nem tudok tartósan jóllakni, 1-2 óra után már nyitogatom a hűtőt. Tejet viszont nem fogyasztok, mert laktóz-intolerálns vagyok, helyette mandulatejet szoktam inni. Egy-két savanyított, érlelt tejtermék fér csak bele, az is lehetőleg lm formában, ilyen pl. a sajt, író (íróból készítem magunknak a kenyeret).

2020. okt. 28. 19:12
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!