Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » A medúzáknak milyen evolúciós...

A medúzáknak milyen evolúciós szerepük van?

Figyelt kérdés

2015. jan. 28. 18:55
 31/98 anonim ***** válasza:
4%

# 25 + # 26 fairi1:

Előszó: Végigolvasván művedet, megállapítom, eléggé elhamarkodottan minősítettél emígy: "Ennyi hülyeség hogy származhat valakitől,oh my god!"

"A tudás birtoklása két előnnyel jár: az ember kevesebbet ítélkezik, és jobban ítél." (G. J. Arts)

Előbb birtokolnod kéne azt a tudást, amire alapozva ítélkezhetnél! Na, ennyit viszont-személyeskedés gyanánt... - ESS :P


Annyi tudás ide nem elég, amit mindenki tud: az, hogy hogyan néz ki a kockamedúzák szuperszem-komplexuma... Az evolúciós kérdés az, hogy ez hogyan alakult ki - erről kellett volna linkelgetni... Erre azonban te sem válaszoltál, még a leghaloványabb evo-fantázia szintjén sem.


Ez egy dolog, hogy mije van az egysejtűeknek, milyen anyagokból, s hogy ilyenjei, ilyen anyagai vannak a kockamedúzáknak is... Az meg egy másik dolog, mennyire messze van ettől az a "relatíve komplex szem", ami a kockamedúzáknak van... Cseppet érzékelheted a problematika jellegét, ha belegondolsz, hogy egy kupac homokhoz képest a homokvár mennyire más: "relatíve komplex homokalakzat"... :P


Felveted: "Honnan ez a hülyeség hogy medúza szeme felesleges.". Abból a szempontból mindenképpen "felesleges", hogy a megfelelő idegrendszeri kapcsolat hiánya miatt kihasználhatatlan. Azt a fényérzékelési szintet, amit a medúza-idegrendszer lehetővé tesz, azt sokkal egyszerűbb "komplexitású" látószerv is meg tudná oldani - egy alapvetően "szervnélküli" állatkán... Ezt a problematikát egyik zseniális kutatónk így fogalmazta meg:


"A medúza hogyan csinálja azt, hogy rögtön kétfajta szemtípusra is képes szert tenni? És hogy hogy olyan szemmel rendelkezik, amelyeket csak a fejlődésileg jóval fejlettebb állatoknál várnánk?" (Csontos Péter)


Az ő kérdését is hülyeségnek minősítenéd? A kutató teljesen tudatában van annak, hogy itt egy olyan ellentmondás feszül, ami a tudomány jelenlegi szintjén fel- és megoldhatatlan. Persze mindaz, amire hivatkozik, az kellene a végső válaszhoz, ám korántsem elegendő... - de ő legalább nem tesz úgy, mintha megoldotta volna a problémát.


Tudja, ha a legalapvetőbb kérdést is feltenné, arra még ő se tudna mondani semmit (de ez nem az ő hibája). De te megpróbálhatod, látom, értesz hozzá...:

Minthogy a prekambriumban már voltak medúzák, az is lehet, hogy szuperszeműek is voltak? Ha voltak, a szuperszem-komplexum genetikai programja vajon miből, és hogyan keletkezett? (De akárhogy is, a vak órásmester látá, hogy jó...; és megtartá... - merugye, képes vele kikerülni az akadályokat!) :P


Ja; ez még kihagyhatatlan: "Azért kell három típusú szem mert nincs központi idegrendszer." (fairi1)

"Ha felfedezted portékád gyenge pontját, reklámozd!" - az egyik legjobban bevált reklámfilozófia... :P


Az azért dicséretes, hogy az "így történt" kapcsán eszedbe jutott a gerincesek hólyagszem-fejlődésének folyamatábrája... :P Persze cseppet jobb lett volna, ha az ún. puhatestű-szemtípusok jutottak volna eszedbe... - persze lehet, hogy tévedésből nem azt a linket tetted be, amit eredetileg akartál... (Merhogy ezek az evolúciós fokozatokat, az átmeneti szem-szerkezeteket is szemléltetik, ugyebár... Nos?)

(De mielőtt ezen netán fellelkesednél, közlöm, hogy azzal se mennél semmire, ha teljes medúzaszem-fosszília fokozat-sorozatok állnának rendelkezésedre.)

Szóval, hogyan jött létre a medúzaszemek szerkezete? (Válaszként ennyi elég lenne: "nem tudom".

2015. febr. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/98 anonim ***** válasza:
17%

# 27-es (és # 29-es?) névtelen: annak idején szintén névtelenül vettél részt a vitákban?

(Vagy régebben is csak személyeskedtél?)

2015. febr. 2. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/98 anonim ***** válasza:
17%

# 28 @ Tom Benko: Azért nem találkoztál a válaszommal, mert amikor kerested, már nem volt itt... Ha még egyszer beírnám, félő, hogy azt se találná:D

(De nem vesztettél sokat: csak humorizálni próbáltam... :P)

2015. febr. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/98 anonim ***** válasza:
91%

Látjátok, ez történik amikor etetitek a trollt. Kaptok egyszerre 5-6 hozzászólást, többségében "mottóval" és gúnyos idézetekkel ellátva hogy még idegesítőbb legyen, és ilyen megnyilvánulásokkal teszi egyértelművé, hogy semmilyen választ nem fog elfogadni: "De mielőtt ezen netán fellelkesednél, közlöm, hogy azzal se mennél semmire, ha teljes medúzaszem-fosszília fokozat-sorozatok állnának rendelkezésedre."


Én szóltam előre...

2015. febr. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/98 fairi1 ***** válasza:
94%

Evolúcióellenes

Neked tényleg mentális problémád van, általában az emberek nem szoktak agyba-főbe idézgetni, főleg nem irreleváns emberektől. Ám úgy tűnik ez nálad és bizonyos embereknél súlyos komplexust takarhat. Annyira jelentéktelennek érzed magad random emberektől kell idézgetned??? Jól érzed az vagy!


"Az evolúciós kérdés az, hogy ez hogyan alakult ki - erről kellett volna linkelgetni.."

pont úgy mint minden szem,ugyanaz az alapséma,ugyanazok a sejtek, emiatt senki nem vizsgálja külön medúzák esetén kialakulását. Csak úgy senki nem fog millió dollárt befektetni hogy kockamedúzáknak a szemét vizsgálja részletesen. Puhatestűeknél megtették, vagy másoknál, ugyanaz a lényeg. Ha ezt nem tudod felfogni értelmi fogyatékos vagy.


", mennyire messze van ettől az a "relatíve komplex szem", ami a kockamedúzáknak van."

medúza szeme nem komplex,pigmentált sejtekkel körbevett módosult idegsejtek, egy gömb alakú kollagén deformitással ami kevés pigment van.


", mennyire messze van ettől az a "relatíve komplex szem", ami a kockamedúzáknak van."

aztán meg hogy a fenébe mondod meg aki életébe nem vizsgált medúzát? Bizonyított tény hogy ki tudja használni. Szóval te mit dumálsz különösen irreleváns.


Hogy Csontos Péter idézet bármit bizonyít? Pfff....

Ekkora nulla vagy, hogy pár kiragadott idézetre onanizálsz???


"A kutató teljesen tudatában van annak, hogy itt egy olyan ellentmondás feszül, ami a tudomány jelenlegi szintjén fel- és megoldhatatlan. "

és személy szerint nem látom,pedig én is biológus végzettségű vagy és ráadásul gyakorló molekuláris biológus.

Most egy kiragadott vélemény után azt mondod megoldhatatlan rejtély a medúza szeme, sírva röhögök!

[link]

Inkább adok a téma specialitáinak véleményére!


Csontos Péter MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet helyen tanácsadó ahogy neten felleltem, szóval neten keresett valami anyagot a témától és írt egy ismeretterjesztő cikket. Pl ezt vettem én is most,és én újabbakat is találtam. Ő 2006-ben tette, én 2015-ben persze több info van róla!


Animációval hogyan történt,emlős,de elv ugyanaz a medúzánál is

https://www.youtube.com/watch?v=qrKZBh8BL_U&x-yt-cl=85114404..

"kapcsán eszedbe jutott a gerincesek hólyagszem-fejlődésének folyamatábrája"

gerinceseknél,puhatestűeknél,medúzáknál ugyanúgy történt a szem fejlődése. Alapséma ugyanaz,elv is ugyanaz.

[link]

Génszinten röviden a szem evolúciója. Cnidariák is említve vannak.


ha tényleg érdekel a téma, és nem trollkodni akarsz egész könyv van erről a témáról,persze mivel könyv fizetős!

[link]


"Minthogy a prekambriumban már voltak medúzák, az is lehet, hogy szuperszeműek is voltak? "

senki nem tudja mikorra alakulhatott ki,ám szem kialakusához szükséges alapgénkészlet minden állatban megvan. Állatfajok 94% használja is. Több párhuzamos úton kialakult a szem.


"Szóval, hogyan jött létre a medúzaszemek szerkezete? (Válaszként ennyi elég lenne: "nem tudom"."

2015-ben már tudjuk nagy részt, a miért is világos.

Ám te leragadtál 9 évvel a múltba!

2024-re valszeg ha jön a témába pénz még részletesebb lesz a tudás!

2015. febr. 2. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/98 fairi1 ***** válasza:
94%

[link]

Akár már kambriumra is lehetett komplex szemük a kockamedúzáknak,1 millió év alatt képes kialakulni. és semmiféle intelligens tervező nem kell! Kb 20 éve ismert TÉNY!

2015. febr. 2. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/98 anonim ***** válasza:
31%

# 34 névtelen (legközelebb valami nicket is adj magadról - lehetőleg olyat, amivel korábbi viták alkalmával már találkozhattam):

Szóltál előre, de nyilvánvalóan nem értetted, milyen célból fogalmaztam pont úgy azt a szöveget, amit idéztél. Ha érdekel, kérdezd meg.

2015. febr. 3. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/98 anonim ***** válasza:
12%

# 35 fairi1:

Már megírtam egy kis viszont-személyeskedő szöveget, de úgy döntöttem, ezt kihagyom, hátha arra fogsz rácuppanni nagylelkesen. Szerencsédre ezúttal nem kritizálom le minden szavadat, amit idefirkáltál. Inkább a linkjeidre koncentrálok, de abban se lesz köszönet... :P


Mindenekelőtt: nem kell hasraesni olyan cikk-címek előtt, amiben benne van az evolution szó... Az elsőre egyáltalán nem volt szükség, semmi új információval nem szolgált. Aztán érdeklődve kattantam a másodikra, ami sajna olyannyira ovis szintű, hogy ezen "sírva röhögök!" (fairi1)

A harmadikról: tömegével vannak ilyen cikkek - ez is csak egy iszonyú mellébeszéd az alapkérdésre:


A kockamedúzák szuperszem-komplexumának genetikai programja vajon mikor, miből és hogyan keletkezett?


(Persze ez nem a cikk hibája, hanem a tiéd, mert rosszul választottál cikket.) Kit akarsz te átverni ezzel a fellengzős dumával: "Génszinten röviden a szem evolúciója." Pillants föl, láthatod: a cikk nem válaszol a kérdésre.


Utaltál még a puhatestű-szemekre a kialakulás kérdéséről úgy, hogy szerinted hasonló lehetett a medúzaszemek esetében is. Ha ezt kifejtenéd részletesebben, azonnal elmagyaráznám neked, hol bukik az egész tetszetős kis gondolatmenet! Mottó: "Ha ezt nem tudod felfogni értelmi fogyatékos vagy." (fairi1)


Az meg a tisztességtelen trollkodás netovábbja, hogy olyan könyvet ajánlasz, amihez nem tudok hozzájutni. De tessék, mivel te rángattad ide, neked illik ismertetned, mit válaszol a fenti alapkérdésre. "Szóval összefoglalnád röviden, ha te úgyis megnézted már?" (ivivan)

(Nem lesz vele sok gondod, nem oly nagy az erről szóló terjedelem - Cubomedusan Jellyfish...)


Összefoglaló: sajnálatos, hogy az alapkérdésre nem vallottad be, hogy "nem tudom". Ehelyett leírtál egy olyan mondatot, amiről azt hitted, meggyőztél bennünket: "2015-ben már tudjuk nagy részt, a miért is világos."

Ha így van, akkor ezt kellett volna ecsetelned. Nem történt meg - a kérdés válasz nélkül maradt.

De a legszörnyűbb mindenképpen az volt, hogy Csontos Péter írását ennyire lebecsülted. Te mennyivel vagy nagyobb tudós őnála?

2015. febr. 3. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/98 Tom Benko ***** válasza:
91%
@Evolúcióellenes: Írd le még egyszer, vagy írd meg nekem privát üzenetként, és én majd kiteszem.
2015. febr. 3. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/98 anonim ***** válasza:
38%

# 36 fairi1:


Ez a link meg megint szörnyen irreleváns - ráadásul szvsz. ennek alapötletét Darwintól orozták el... Ha mégsem, akkor is Darwin volt itt a zseni:


"Ha szabad a szemet optikai műszerhez hasonlítanunk, akkor képzeletben vastag, áttetsző szövetrétegre kell gondolnunk, amelyben folyadékkal megtöltött közök vannak, s alattuk fényérzékeny ideg fekszik. Azután azt kell feltételeznünk, hogy a réteg minden részének lassan, de szakadatlanul változik a sűrűsége, úgyhogy különböző sűrűségű és vastagságú rétegekre tagozódik, amelyek különböző távolságban vannak egymástól, és minden egyes réteg felületének lassan változik a formája. Fel kell továbbá tételeznünk, hogy van valamely erő, amelyet a természetes kiválasztás vagy a legalkalmasabbak megmaradása képvisel, s amely feszülten figyeli az áttetsző rétegek minden kis változását és gondosan megőriz minden változást, amely változó körülmények között, bármilyen úton-módon élesebb képet igyekszik létrehozni. Fel kell tételeznünk, hogy a műszernek minden új módosulata milliószor megsokszorozódik; és mindegyik addig marad meg, amíg jobb nem jön létre, és akkor a régiek mind elpusztulnak."

(Darwin: A fajok eredete. Akadémiai Kiadó - Művelt Nép Könyvkiadó, Bp., 1955, 266. o.)


A medúzaszemek is valahogy így jöttek létre? :P

Mindenesetre, ez a Nilsson - Pelger-modell ma már iszonyú gáz... Eme mai szerzők - és követőik - meg szégyellhetnék magukat, hogy ma már ilyen izével idétlenkednek ide. Ezzel érvelni még az ún. "magasabbrendűek" szemevolúciója szemléltetéséhez is totál használhatatlan, primitív, hiteltelen. Vesd össze:

"A Nilsson-Pelger féle számítógépes modellnek pedig annyi köze van a valósághoz, mint a villanykörtének Micsurinhoz. (Pl. az a kis paca hogyan jött létre a hatodik ábrában?) :-)" (Sti_) - 2003-09-09 21:15:00


Megdöbbentő, de ilyet mertél leírni: "Akár már kambriumra is lehetett komplex szemük a kockamedúzáknak,1 millió év alatt képes kialakulni."

Óhátpersze, maga Móricka se képzelhetné el jobban... De ezt tudományos érvekkel még ő se tudja alátámasztani - csak lóg a vakvilágban ez a szép kis mondat. Meg ez a szép kis kérdés is:


A kockamedúzák szuperszem-komplexumának genetikai programja vajon mikor, miből és hogyan keletkezett 1 millió év alatt?


De az is kérdés, vajon kinek volt előbb lencsés hólyagszeme: az "agyatlan" kockamedúzáknak, vagy valami "agyas" más lényeknek? Ha a medúzáknak, az nem túl korai? Ha a többieknek, az nem túl késői? Leszármazási kapcsolat híján nagyon nagy a szakadék a medúzák és a többi hólyagszemes lény között. A "fejlettebb" lények vajon újra feltalálták a lencsés hólyagszemet, vagy a genetikai alapokat még a medúzákkal való "közös ősüktől" örökölték? Nos, te melyik verzió híve vagy?


"Főleg az zavar a dologban, hogy az elméletben fölötte álló törzseknél (laposférgek, fonalférgek, gyűrűsférgek stb.) nyoma sincsen ilyen komplex szemnek, ezért a medúzáknak sem illene, hogy legyen." (Ismeretlen_37303):


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

# 82 és # 83


Illik, nem illik, van nekik. S álláspontod szerint ehhez "semmiféle intelligens tervező nem kell!" Márpedig kell: "A kockamedúzának azért van szeme, mert az ufok már előre belerakták a következő modell egyes dolgait abból a célból, hogy majd jól megtréfálják az evohívő utókort!" (Evolúciócáfoló sejtésének Ezüst Vitéz-féle megoldása)

Csak arra nem számítottak, hogy pont az evolúcióbiológusoknak nem lesz ehhez humorérzékük...

Végezetül még érdekelne, mit értesz eme határozott kijelentésed tartalmán: "Kb 20 éve ismert TÉNY!"

2015. febr. 3. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!