Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Miért él az a köztudatban,...

Miért él az a köztudatban, hogy a dinoszauruszok kihaltak?

Figyelt kérdés

Egyrészt ezt tanítják általánosban és középiskolában is... Már többször tapasztaltam, hogy kb. 100/99 ember ebben a tudatban él.


Másrészt, ha ez még nem lenne elég a nat geon is láttam egy 2010 utáni gyártású dokut, melyben ilyet mondtak "... Tehát ez okozhatta a dinoszauruszok TELJES kihalását".


Miért van ez?



2018. aug. 5. 14:52
1 2 3 4 5 6
 31/58 Mojjo ***** válasza:
94%

@28: Amiről te beszélsz, az a numerikus taxonómia. Jelenleg a taxonómia erősen filogenetikai alapú, azaz a törzsfejlődést genetikai alapon vizsgálják, és igyekeznek monofiletikus taxonokat alkotni.


De a kérdésem nem ez volt. Arra utaltál, hogy 60 feletti biológiatanárok azért tanítják, hogy a dinoszauruszok kihaltak, mert taxonómiát tanítottak nekik és nem foglalkoztak kládokkal. Ez már önmagában is egy igen... hmmm... érdekes kijelentés, de ugye te a Therapoda alrend miatt lebegteted itt a tudásod, hogy háhá, nem haltak ki - miközben az egy taxon! Amivel, mint olyannal, eléggé foglalkozik a taxonómia.


A lényeg, hogy keverednek a fejedben a fogalmak és itt ez szépen kibukott. Ami amúgy nem lenne baj, hisz írtad, nem vagy biológus, de ha már akkora arccal írogatsz ide, hogy egy fél szobányi monitorra sem férne rá, akkor azért ciki.

2018. aug. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 anonim ***** válasza:
79%

Tényleg menőnek hiszed most magad attól, hogy bemagoltad a szakzsargont, de a mögöttes tartalmakról fingod nincs?

Ha lenne, nem mondanál ekkora baromságokat, hogy a dinoszauruszok nem haltak ki.

2018. aug. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 anonim ***** válasza:
84%
Mojjo ezer hála és köszönet hogy hozzáértőként írtál a témában és alábuktattad ezt a feltűnési viszketegséges tagot, mindjárt nem ír olyan lelkesen és mindjárt nem összeszedettek meg olyan okosak a válaszai.
2018. aug. 5. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/58 anonim ***** válasza:
88%

Mert sajnos már így maradt meg mindenkiben.

De az igaz, hogy filogenetikailag a madarak Theropoda dinoszauruszok.

Viszont a tanulók közül csak nagyon kevesen lesznek paleontológusok. A Thalés-körvonalat sem alkalmazza senki.

2018. aug. 5. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 A kérdező kommentje:

Nem teljesen értem, hogy mi annak a jelentősége, hogy a theropoda az egy tax.

Egyébkênt pont hogy a kladisztika az ami által kizárólag a monofiletikus csoport "elismert", taxonomiában van egy csomó csoport amit a kladisztika elvet... Ilyennek nevezik pl. parafiletikus csoportot (mondjuk egysejtűek), vagy polifiletikus csoport (pl. férgek). Stb.

Ên úgytudom, hogy a filogenetikus szisztémáknak a tudományosan "elfogadott", MODERN rendszertana a kladisztika.

De az biztos, hogy a madarakról a kladisztikának hála tudjuk, hogy dinoszauruszok.

2018. aug. 5. 19:11
 36/58 A kérdező kommentje:
32. Te pedig sajnos teljesen menthetetlen vagy... :(
2018. aug. 5. 19:16
 37/58 anonim ***** válasza:
33%

Itt max te vagy a menthetetlen 😂😂

Milyen érdekes, szinte senki sem ért egyet veled, de azért nyilván neked van igazad.

Tudom, az autópályán is szembemegy mindenki...

2018. aug. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/58 Mojjo ***** válasza:
91%

"Nem teljesen értem, hogy mi annak a jelentősége, hogy a theropoda az egy tax."


Pedig nem olyan nehéz összerakni a képet. Szerinted az öreg biosztanárok azért tanítják, hogy kihaltak a dinoszauruszok, mert taxonómiát tanultak és arra áll az agyuk, miközben a Therapoda - ami alapján azt mondod, hogy nem haltak ki - egy taxon, tehát a taxonómia pont, hogy foglalkozik vele. Így az érved értelmetlen.


"Egyébkênt pont hogy a kladisztika az ami által kizárólag a monofiletikus csoport "elismert"


Nem által, hanem benne. A kladisztikában.


"taxonomiában van egy csomó csoport amit a kladisztika elvet... Ilyennek nevezik pl. parafiletikus csoportot (mondjuk egysejtűek), vagy polifiletikus csoport (pl. férgek). Stb."


Nem létezik sem olyan csoport a taxonómiában, hogy "férgek", sem olyan, hogy "egysejtűek". Ami azt illeti, polifiletikus csoportok sem léteznek - a nunerikus taxonómiában voltak, de a modern, filogenetikai alapú taxinómiában már nincsenek. Parafiletikus csoportok ugyan előfordulnak, de ahogy írtam, törekszik a taxonómia arra, hogy monofiletikusak legyenek a csoportjai.


"Én úgytudom, hogy a filogenetikus szisztémáknak a tudományosan "elfogadott", MODERN rendszertana a kladisztika."


Tudod, hogy mondjuk idegen szóval azt, hogy rendszertan? Taxonómia. Ezen gondolkozz egy kicsit az általad írtak fényében :)


"De az biztos, hogy a madarakról a kladisztikának hála tudjuk, hogy dinoszauruszok."


Lótúrót. A filogenetikának hála.

2018. aug. 5. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 A kérdező kommentje:

És modern, filogenetikai alapú taxinómiát véletlenülnnem a kladisztika alapjaira êpítik, ha lehet ezt így mondani?

(Ez egy kérdés)


Vagy félre értettem ezt a részt, s a filogenetikai taxonómiának a módszrertana a kladisztika?

Ez nekem elégbzavaros, hogy többféle taxonómia van, de sok szakember csak taxonómiaként hivatkozik mindre.,.

Ez több zavart is kelltett nálam ezekszrerint.

2018. aug. 5. 19:41
 40/58 A kérdező kommentje:

Egyébként nem emlékszem, hogy olyat írtam volna, hogy az idősebb egyetemi tanárok azok azt állítanák, hogy a dinoszauruszok kihaltak.

Szerintem ilyen élő tanár már nem nagyon van...

Arra próbáltam célozni, hogy abtudásuk a taxonómia miatt hiányosabb lehet, de lehret hogy ezzel kapcsolatban tévedtem.


De egyszerűen miért nem tudják úgy tanítani középiskolákban, ahogyan van?

2018. aug. 5. 19:47
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!