Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyaiskolákban miért csak...

Kutyaiskolákban miért csak üntyürü püntyürüzéssel tanítanak?

Figyelt kérdés
Írok egy példát: kutyaiskolában csak sima nyakörvet fogadnak el. Ha húz a kutya, ezzel kell kínlódni, 5 perc után olyan fáradt voltam, mintha 100 km-es túrát tettem volna. Nem is mentünk sokra ezzel. Fogadtam egy házhoz járó kiképzőt, azonnal rárakta a szöges nyakörvet, amibe egyszer kellett belerántani, egyetlen egyszer. Azóta gyönyörűen jön a kutya, nem húz. Már sima nyakörvet is rá lehet tenni, mert megszokta, hogy nem húz. Azért nem értem, mert a kutyaiskolában is azt tanultuk, hogy a kényszerítéstől való félelem erősebb motiváció a kutyának, mint a jutalmazás, és pontosan ezt tapasztaltam. Akkor miért nem lehet alkalmazni? Nyilván van olyan érzékenyebb kutya, amelyik ezt nem bírja el, de az enyémnek például szeme sem rebben ilyenkor.
2023. márc. 15. 17:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/74 anonim ***** válasza:
100%
Azért ennek a módszernek a hívei,mert oda azért megy az ember,hogy fenyítés és egyéb durva eszköz nélkül lassan és fokozatosan tanuljon a kutya.A legtöbb gazdi inkább ezt a módszert akarja,mint a fojtónyakörv és egyéb durva felszerelések használatát.Elhiszem,hogy szerinted nem jó,ha forgolódsz ott a kutyával és lassan halad a jó úton,egyszerűbb a fenyítés elvét alkalmazni,de sokak nem így gondolják.A gyerek se tanul meg járni 2 nap alatt.Segíteni,jutalmazni és biztatni kell.A suli is ilyen,lassan de biztosan tanul az ember a kutyával együtt.
2023. márc. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/74 anonim ***** válasza:
98%

Egy munkakutyát sem kell agresszív módszerekkel tanítani. Mentett kutyáknál pedig kifejezetten kockázatos, az előéletük miatt bármikor kiszámíthatatlanná válhatnak az agresszív módszerek hatására az eleve traumatizált kutyák, és ennek lehet, hogy otthon egy családtag látja kárát.

Ha az én előéletes, utcáról mentett, reaktív kutyámat stabillá lehetett nevelni etikus módszerrel (ami nem az üntyürü püntyürüt jelenti), akkor egy munkakutyát is lehet etikus módon tanítani, szöges meg fojtó nyakörvek, meg verés, meg leszorítás nélkül is. A suliban, ahova jártunk a szimat tréninget olyan tréner tartja, aki a katonaságnak képzett ki kutyákat, és ő is az etikus kutyakiképzés híve. Ha ő nem szakértő, akkor ki?

2023. márc. 15. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/74 anonim ***** válasza:
99%
Mindegy milyen kutya így nem lehet tanítani.
2023. márc. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/74 anonim ***** válasza:
29%

Jahogy te fegyverkezelést értesz (kutya) iskola, meg tanitás alatt.

Az örzövédőzés pont nagyon messze van attól, amire az ember kutyatanitás, és nevelés alatt ért.

2023. márc. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/74 anonim ***** válasza:
70%

Az, hogy te lúdfing vagy, nem bírod megfogni és semmi tekintélyed sincs a saját kutyád előtt, nem mások hibája.

Te nyakadba is bele kéne vágni pár szöget.

2023. márc. 15. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/74 anonim ***** válasza:
65%

Hát, azért szerintem ez messze túl van tolva.

Oké, ne legyen mindennapi eszköz a szöges, de az, hogy belemélyed a kutya nyakába, azt ugye csak viccből írják? Én raktam már kutyára, és előtte bizony kipróbáltam a combomon (még anno, tinilányként, na hát az sem most volt). Úgy tippeltem, hasonló izomzat lehet, mint a kuvaszunk nyaka, csak sokkal kevésbé védett :D, és bár kellemetlennek simán mondhattam, fájdalmasnak messze-messze nem. És a csupasz bőrömet sem tudta felsérteni, hiába rántottam erőset. Szóval nem, ez nem így működik, nem mélyed bele a kutya nyakába.

Ha azonban az ember a kutya felnevelése során ésszel él és időben cselekszik, nincs szüksége ilyen eszközre, persze, ez nagyrészt igaz, egyetértek. Nagyon is egyetértek, és azzal is, hogy ugyanaz a tréner, amelyik egyéni képzésnél akár ráteszi, csoportban nem, és nem a képmutatás ennek az oka. Hanem az, hogy nem szabad ilyet mutatni a hétköznapi embernek, mert a hülyébbje annyit ért meg belőle, hogy ha az ő Buksijával majd valamikor nem bír, akkor csak feltesz rá egy szögest vagy elektromost, és meg is oldja a helyzetet, pedig ezek nem erre valók, hozzáértés nélkül nem alkalmazhatók, sőt biztosan ártalmasak. Szóval nem, semmiképp nem szabad csoportba vinni, csak szakszerűen szabad kezelni.

Viszont azt se felejtsük el, hogy bár tényleg elkerülhetők nagyrészt az averzív eszközök, itt egy munkakutyáról van szó. Nem azért hozom ezt fel, mert ilyen kutyának az kell, nem. Viszont legyünk képben: ezeknek a kutyáknak ennyit könnyedén el kell bírniuk (és röhögve el is bírják, cseppet sem hatódnak meg). Arra vannak "legyártva", hogy ennél jóval nagyobb terheket elbírjanak - hogy megrúgják, megüssék őket a harc hevében pl (járőrkutyák képzése), hogy bármilyen akadályon keresztültörjenek még akár csak nyomkövetés során is, nem kell hozzá pl. fegyházas kutyáknak lenniük sem, vagy hogy bár mindenük fáj már, ne foglalkozzanak vele, hanem keressék tovább az élőket a romok alatt. Ehhez piszok nagy motiváció, elszántság, ösztön kell. Ez van, tényleg emiatt tartják meg a tenyésztés során olyan magas szinten az ösztönöket, amit más fajtáknál minél inkább alacsony szintre visznek, hogy élhetőbb - ezzel együtt viszont kevésbé terhelhető - kutyát kapjunk.

Következő pont, hogy na jó, de az adott ember nem dolgozik a kutyával, nincs szüksége ilyen terhelhetőségre. Hja, nincs. De olyannyira viszont nem lehet beszűkíteni a munkakutyák tenyésztését, hogy minden, erős ösztönnel megtartott vonalat csak és kizárólag szolgálati, zárt tenyésztésben tartsanak. Ez extrém. Szóval igen, vannak nagy ösztönökkel megáldott, rendkívül terhelhető kutyák, amik annyit nem vesznek fel a szögesnyakörvvel való korrigálásból, mint egy átlag családi kutya, ha visszahúzod egy kényelmes hámban, vagy rászólsz, hogy ejnye. Mert ha felvennék, úgy ahogy egy normális kutya (értsd: hétköznapi családi kutya), akkor beletörnének abba a munkába, amit elvárnak tőlük (vagyis igazából már a képzés során kihullanának).

Szóval igen, nem szögesnyakörvvel kell megtanítani a kutyát sétálni, mert nem vagyunk állatok, emberek vagyunk, akik az eszüket használják elvileg. Az átlagos kutyaiskolai csoportokban átlagos, nem túl magas ösztönszintű kutyák vannak, és jólelkű emberek, így nagyon helyesen nem averzív módszerekkel, eszközökkel tanítják a kutyákat. De ne lincseljük meg a kérdezőt, mert ettől azért nem állatkínzó, bár szerintem sem jól gondolja, hogy a kutyaiskolákban szögesnyakörvet kéne pakolni bármilyen problémás, vagy csak éppen heves kutyára.

2023. márc. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/74 anonim ***** válasza:
92%

Nem tetszett, hogy időigényes lett volna normálisan megtanítani valamit a kutyának, mi? Remélem egyszer ha fogyni szeretnél esetleg, rólad is valaki csak úgy lerántja a hájt, mert az gyorsabb és csak egyszer kell...


Állatjólét mint fogalom megvan?

2023. márc. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/74 anonim ***** válasza:
86%

36


Mindegy milyen kutya normálisan is lehet oktatni. Persze kell hozzá tekintély és türelem de ha veszek gy állatot ez legyen a minimum.


Az hogy kipróbálod combon semmi. Rakd a nyakadba és valaki húzzon jó erősen.

2023. márc. 15. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/74 anonim ***** válasza:
12%

Egy dolgot felejtetek el.

A kutya falkaállat.

és kutyáéknál a legbunkóbb az alfahím, tehát ő a főnök. ha csak ütyülüpütyüli megy akkor nem te leszel a góré hanem ő.

2023. márc. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/74 anonim ***** válasza:
69%
#36 Remélem a nyakadon is kipróbálod! A kutyának sem a combjára teszik, te észlény!
2023. márc. 15. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!