Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire "oké" kutyát sétáltat...

Mennyire "oké" kutyát sétáltatni utcán póráz nélkül?

Figyelt kérdés

Szerintem tudatosan neveltem a kutyámat, egy golden retrieverről van szó, 1 éves és 3 hónapos, és most már a legtöbb esetben póráz nélkül sétáltatom. Legtöbbször engedem, hogy szagolgasson az utca melletti füvön és hogy jelölgessen (ivaros kanról van szó). Ha azt mondom neki, hogy "séta", akkor viszont mellettem kell jönnie. Kedves kinézetű, szép kutyám van, nem is szóltak még be emberek amiatt, hogy póráz nélkül van.


Ettől függetlenül vannak azért aggodalmaim. Alapból jogilag sem lehetne póráz nélkül kutyát sétáltatni közterületen, úgy tudom. Ezen felül azért nem is egy kistestű kutyáról van szó, és a legtöbb ember számára idegen kutya, szóval félelmet kelthet bennük valamilyen szinten, hogy nincs pórázon. Gyorsabban sétálunk, mint az átlag ember, és kialakulnak olyan szituációk, hogy mondjuk este sötétedés után hallja az előttünk sétáló, hogy egy kutya liheg mögötte, hátranéz és még pórázon sincs. Aztán kikerüljük probléma nélkül persze. Ezen kívül az útba eső kutyákhoz oda szokott menni ismerkedni, szerencsére elég jól felméri, hogy melyik kutyával érdemes és melyikkel nem, aztán egy kis ismerkedés után elhívom és jön tovább.


Szóval mit gondoltok erről?



2023. júl. 13. 13:54
1 2 3 4 5 6
 11/52 anonim ***** válasza:
38%

Jó helyen kérdezed... Kíváncsi lennék azért, hogy a válaszolók közül hányaknak van valóban jól nevelt kutyája, és hogyan érte el, hogy az legyen városi körülmények közt, ha soha nem engedte el pórázról. Mert egy kutya számomra akkor jól nevelt, ha póráz nélkül is jól nevelt, és nem csak a kutyafuttatóban vagy a kutyasulin.


A kérdésedre válaszolva, elvileg semennyire nem okés, lehet belőle bajod. A gyakorlatban normális helyen normális emberek nem csinálnak egy láthatóan engedelmes, jól viselkedő kutyából ügyet. (Van ismerősöm, aki anno négy póráz nélküli kutyával sétált a Móricz Zs. körtérnél Bp-en, és soha nem volt belőle gondja, de olyan fegyelmezettek is voltak a kutyái.) Ha megteheted, csak olyan helyen és időben engedd el pórázról, ahol kevesen járnak-kelnek, talán van a környéketeken megfelelő kutya sétáltató hely is, ami nem 10x10 méteres, bekerített, koszos futtató. Ha ember jön, behívod lábhoz, akár megfogod a nyakörvet vagy ráteszed a pórázt. Ha kutya jön, akkor pláne. Arról nagyon sürgősen le kellene szoktatnod, hogy ő méri fel, kihez mehet oda ismerkedni. Kutyás etikett része, hogy kérdés nélkül más kutyájához nem engedem oda, akkor sem, ha az enyém nem csinál galibát. Ld. a 3-mas agresszív hozzászólót, aki egy közelítő kutyát automatikusan támadóként fog fel, és védekezik (pl. mert nem tudja felmérni a kutya szándékait, vagy mert az ő kutyája nem tolerálja jól az idegen kutyákat).


Most majd jól le fognak pontozni, gondolom. :) De megértelek, mert rohadtul frusztráló, hogy az ember sehol nem engedheti el a kutyáját hivatalosan, csak zsebkendőnyi, a kutya lemozgatására gyakran tökéletesen alkalmatlan területeken. Ezerszer mondtam és leírtam már, bár kötnék inkább valami vizsgához a pórázkötelem alóli mentesülést - persze olyanhoz, ahol a helyes kutyás etikettet is tanítják a gazdiknak, hisz nem csak a kutyának kell megfelelni. Elsőként mennék letenni.

2023. júl. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/52 A kérdező kommentje:

8# Ha a másik kutya nem barátságos vele, és a másik kutyának olyan a testbeszéde, morog, ugat, ráugrana, ha nem lenne póráz, akkor sem megy bele soha balhéba, mindig igyekszik elkerülni azt. Ilyenkor inkább elkerüli a másik kutyát.


Igazad van abban egyébként, hogy úgy lenne a tisztább, ha megkérdezném előtte, hogy ismerkedhetnek-e, és kimondottan én engedném oda a kutyámat, nem csak úgy magától menne arra. Erre megtanítom majd szerintem.

2023. júl. 13. 14:27
 13/52 anonim ***** válasza:
92%

"A kutyám nem fut oda senkihez, nem morog, nem ugat, megtámadni meg végképp nem támad meg senkit..."


Tudod hányszor hallottam ezt olyantól, akinek a kutyája épp odarohant a semmiből az enyémihez, akik pórázon voltak?


MINDENKI erre hivatkozik, akinek a kutyája épp megtámadta az enyémet. Elmondom neked, volt köztük golden retriever is! A gazdi meg sápítozott, hogy hát olyan öreg, olyan kedves, sose csinált még ilyet, hát köszi!


Pont egy hete ápolom az egyik kutyát, mert egy fickó úgy gondolta, mint te! Az övé barátságos, kedves, sose támadna meg senkit, aztán tessék! Az enyémek egy foga kitört, több öltéssel varrták a combját, azóta sokkban van.


A másik kutya se úszta meg olcsón.


A szabályok NEM VÉLETLENÜL vannak kitalálva.


Gondolom az a típus is vagy, aki a kutyapiszkot se szedi fel a fűből, mert "természetes", aztán amikor ezért az öregasszonyok kiszórják a patkánymérget meg a fagyállóba áztatott kutyakaját, akkor meg meg vagy lepődve!

2023. júl. 13. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/52 anonim ***** válasza:
100%
Ja és még az előző, közben érkezett pár komment kapcsán leírnám, hogy az én növendék kutyám is attól lett ijedős, hogy kölyökkorában találkozott egy "nem bánt" jellegű gazdi-kutya párossal (ez speciel kijelölt futtató helyen történt), a kutya valóban nem bántott, csak olyan vehemensen akart játszani és olyan kontrollálhatatlan volt, hogy a kiskutyám megijedt, megfutott előle, egyenesen kajakból neki egy bazi nagy fatörzsnek. Fizikailag nem esett nagyobb baja, de lelkileg rányomta a bélyegét az eset. A kutyasulin hasonló esetből félelmi agresszívvé vált, 9 hónapos kutyával is találkoztunk... Szóval kérdés nélkül ne engedd oda más kutyájához a tiédet. (11-es voltam.)
2023. júl. 13. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/52 anonim ***** válasza:
20%

Ha a kutyád tökéletesen jól nevelt, fel sem fog tűnni senkinek, hogy nincs pórázon. Az sem, hogy ott van, mert nem hangos, nem kell vele kiabálni, nem fenyeget senkit, nem csinál semmi feltűnőt, rosszat vagy veszélyeset.


Aki fél a kutyáktól, az így is, úgy is fél. De az értelmesebbje azért tudja, hogy a jól láthatóan kontroll alatt lévő kutya milliószor kisebb fenyegetést jelent, mint a pórázon vezetett, de őrjöngő, gazdát rángató, kezelhetetlen állat.

2023. júl. 13. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 anonim ***** válasza:
100%
#11 nekem az egyik kutyám problémás, mentett kutya. Engem az a póráz nélküli kutya nem zavar, aki láthatóan kontroll alatt van és nem engedik oda hozzánk, behívható. Nem az, hogy majd az ő kutyája felméri, hogy odamehet-e... tiszteljük már a másikat annyira, hogy odafigyelünk azokra is, akiknek nem cuki muki vásárolt goldenük van, hanem egy putriból mentett keveréke és rengeteg energiát belefektetve rehabilitálta és mellesleg szabályosan pórázon sétáltatja
2023. júl. 13. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/52 A kérdező kommentje:

Többen írtátok, hogy azt mondta a gazdi, hogy milyen kedves kutyája van, meg hogy senkit sem bánt, aztán mégis megtámadott. Az ilyen kutyákért nem tudok felelősséget vállalni, nyilván igencsak vakon voltak ezek a gazdik és nem tudták felmérni a kutyájukat kellőképpen. A kutyák kiszámíthatóbbak, mint az emberek, ha valaki ért hozzá valamilyen szinten, akkor ennyire nem méri fel rosszul a saját kutyáját.


Azt úgy gondolom érdemes megfogadnom már csak a kutyás etikett végett is, és hogy ne keltsek másokban félelmet, hogy megtanítom a kutyámat arra, hogy csak akkor mehet oda más kutyához, ha megengedem neki, és előtte megkérdezem az idegen kutya gazdáját, ha nyitottnak tűnik arra, hogy találkozzanak a kutyák.


Ettől függetlenül igen...képzeljétek el, hogy a kutyám jobban fel tudja mérni, hogy melyik kutyához érdemes odamenni, és melyiknél érdemes tartani inkább a távolságot. Közel sem megy olyan kutyákhoz, amik láthatóan/hallhatóan nem vevőek rá. Lehet, hogy én nem mérem fel olyan gyorsan a helyzetet, de a kutyám már látja, hogy a másik kutyának meg van feszülve a teste, farkasszemet néz vele, támadni készül, le akarja dominálni...stb.


4 hónapos korától kutyafuttatóra vittem a kutyámat, igyekeztem figyelni, hogy ne érje semmilyen trauma sem ott, sem máshol. Sok különböző méretű, mentalitású kutyával szocializálódott így, és ezért jobban fel tudja mérni a különböző kutyákat.

2023. júl. 13. 14:53
 18/52 anonim ***** válasza:
93%

Lehet bármennyire jófej és engedelmes a kutyád, ő egy állat. Még egy embert is képesek elragadni az ösztönei, hát még egy ebet.


Például írtad, hogy ivaros. Ha egy tüzelő szuka környékén jártok, az illemtan és az engedelmesség instant ki fog repülni az ablakon.


Vagy ha egy olyan kutyával (vagy emberrel - van olyan ismerősöm, aki gyerekkori trauma miatt még egy kis ölebtől is sikítófrászt kap) kerültök szembe, aki traumatizált, és hirtelen reagál a közeledésre, annak is nagyon csúnya vége lehet.

2023. júl. 13. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/52 anonim ***** válasza:
84%
Hat eleg undorito vegleny lehetsz az tuti
2023. júl. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/52 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nem is értem, minek írtad ki a kérdést, hisz nyilvánvalóan te vagy a szupergazdi a szuperkutyával :)

Szívből kívánom, hogy ebből a fene nagy önbizalomból ne legyen egy csúnya pofáraesés, tényleg.

2023. júl. 13. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!