Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire "oké" kutyát sétáltat...

Mennyire "oké" kutyát sétáltatni utcán póráz nélkül?

Figyelt kérdés

Szerintem tudatosan neveltem a kutyámat, egy golden retrieverről van szó, 1 éves és 3 hónapos, és most már a legtöbb esetben póráz nélkül sétáltatom. Legtöbbször engedem, hogy szagolgasson az utca melletti füvön és hogy jelölgessen (ivaros kanról van szó). Ha azt mondom neki, hogy "séta", akkor viszont mellettem kell jönnie. Kedves kinézetű, szép kutyám van, nem is szóltak még be emberek amiatt, hogy póráz nélkül van.


Ettől függetlenül vannak azért aggodalmaim. Alapból jogilag sem lehetne póráz nélkül kutyát sétáltatni közterületen, úgy tudom. Ezen felül azért nem is egy kistestű kutyáról van szó, és a legtöbb ember számára idegen kutya, szóval félelmet kelthet bennük valamilyen szinten, hogy nincs pórázon. Gyorsabban sétálunk, mint az átlag ember, és kialakulnak olyan szituációk, hogy mondjuk este sötétedés után hallja az előttünk sétáló, hogy egy kutya liheg mögötte, hátranéz és még pórázon sincs. Aztán kikerüljük probléma nélkül persze. Ezen kívül az útba eső kutyákhoz oda szokott menni ismerkedni, szerencsére elég jól felméri, hogy melyik kutyával érdemes és melyikkel nem, aztán egy kis ismerkedés után elhívom és jön tovább.


Szóval mit gondoltok erről?



2023. júl. 13. 13:54
1 2 3 4 5 6
 31/52 A kérdező kommentje:
28# Nem ismertem, de most utána néztem. Látom különböző színű szalagokkal jelzik a kutyák megközelíthetőségét. Vajon mennyire elterjedt, hogy ilyen szalagot használnak a gazdik? Nem rémlik ilyesmi, aztán lehet az is, hogy csak nem figyeltem fel rá eddig.
2023. júl. 13. 16:32
 32/52 anonim ***** válasza:
83%

#29

"viszont a pórázt szükséges rossznak tartom. “


Ezt fejtsd már ki kérlek, mert tényleg érdekel, hogy mi a jóisten lehet rossz az utcai pórázon sétáltatásban?

Van kutyám. Láb mellett sétál, ha megáll, szaglászik, elvégzi a dolgát, akkor is 2 méteren belül teszi. Mégis van rajta póráz. Egy 5 méteres flexi, ami rá van csatolva az övtáskámra, tehát a kezeim szabadok, és mivel enged / visszahúzódik, a kutya sem érez belőle semmit.

Mégis használjuk, többek között azért, hogy a többi kutyás is LÁSSA, hogy felelősségteljesen sétáltatom, mert ha bármi történik, akkor is közbe tudok avatkozni, mert van rajta póráz.

Tényleg nem értem, mi a rossz a pórázban. Vagy ez valami egódolog nálatok? Mert akkor bocsánat, de rettentő nagy ostobaság, és csak a saját kutyádat veszélyezteted vele.

2023. júl. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/52 anonim ***** válasza:
79%
Jogilag sajnos belterületen kell a póráz, erkölcsileg nekem teljesen oké, ha valaki póráz nélkül sétáltat, addig, amíg a kutya rá se néz vagy oda se szagol senkire. Pórázas kutyához bármilyen kutya engedély nélküli odaengedését prosztóságnak tartom. Sok kutyát láttam már, akik hozzák ezt a szintet, szóval nem lehetetlen és mindig ámulattal nézem őket.
2023. júl. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/52 anonim ***** válasza:
87%

Nem mindenki ismeri. Én vettem egy nagy sárga kendőt, és a kutyám nyakába van kötve a hámra, ez jól látható, bármi mást használtam, nem vették észre, vagy cuki dekorációnak hitték, ez most feltűnő, felirat is van rajta. Az én kutyám kistestű, kb. 9 kg, felnőttként utcáról mentett, előéletes, rengeteg melóval viszonylag kiegyensúlyozott, de még most is van, amire reaktívan reagál, és ezzel persze foglalkozom is, de nem minden kutyával és emberrel barátságos. Van a környéken két golden retriever, az egyik egy tünemény, a másik nincs rendesen nevelve, de egyik sem agresszív, és legtöbbször póráz nélkül van mindkettő. A neveletlenebb túl heves a kutyámnak, emiatt nem is kedvelik egymást, ez kölcsönös, de nem volt verekedés, csak arcoskodnak, a jól nevelt meg nagyon érzi, hogyan közeledjen más kutyákhoz és kinél hol a határ, annyira finoman bánik az enyémmel, aki jóval kisebb nála, hogy ezzel meg is nyerte magának, és mindig nagy az öröm mindkét kutya részéről, ha összefutunk. Az enyém nem provokál, csak reagál másokra, lehet, hogy csak valami nagyon apró dologra húzza fel magát, de távolról csak azokkal szemben morcos, akikkel már volt rossz tapasztalata a környéken, egyébként meg sem mondanád, hogy egy mentett reaktív kutya, de van, amikor a közel jövő kutya nem szimpi valamiért, és akkor mordul oda az enyém, pedig távolról cukinak tűnt.


Soha nem volt még súlyos sérülés vagy komoly probléma, én figyelek, sokszor mások helyett is, volt olyan, hogy futiba jöttek be hozzánk kérdés nélkül olyan kutyával, aki utcán már támadta meg az enyémet korábban, a másik gazdi meg nem értette, hogy miért verekedett össze a két kutya, de abból sem lett sérülés (én szedtem össze őket, pedig pont sérült volt a bokám, és emiatt lassabban tudtam mozogni, azért is mentünk be futiba, hogy így is tudjon eleget mozogni a kutya, hogy nekem rossz volt a lábam, eszembe nem jutott volna, hogy lehet egy gazdi annyira hülye, hogy benyit valakihez, akinek a kutyáját az övé már régebben megtámadta).


Ezeket azért írtam le, mert írtad, hogy a kutyád oda szokott menni az útba eső kutyákhoz, szóval erről lehet, hogy jobb lenne leszoktatnod, és inkább kérdezz, egyeztess a másik gazdival, hogy nem gond-e, plusz ha sárga jelzést látsz, szalag, póráz, kendő, bármi, legyél még körültekintőbb.

2023. júl. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/52 anonim ***** válasza:
91%

Kérdező, én 23 éve vagyok gazdi, elég sok mindent láttam már.

A kérdésedre a válasz: egyáltalán nem oké póráz nélkül utcán kutyát sétáltatni. És ezt a többség elég világosan meg is indokolta itt, de úgy látom, hogy te ezt valahogy képtelen vagy elfogadni. Lehet azért van, mert fiatal vagy, vagy mert vakon bízol a kutyádban, nem tudom, de szerintem sokkal alázatosabban kellene hozzáállnod ehhez a kérdéshez, mert egy többszereplős/kutyás helyzetről van szó.

Mondok egy példát, ami lehet nem a legjobb, de talán megérted, mit akarnak itt a többiek. Tegyük fel te vagy Ayrton Senna és Michael Schumacher szerelemgyereke, a tökéletes sofőr, nem hibázol. Viszont ennek ellenére is becsatolod a biztonsági övedet, ha autóval kimész a forgalomba, mert a közlekedés többi résztvevőjéről semmit nem tudsz, az ő képességükről nincs információd. Ha nem így tennél, és balesetet szenvedsz, hiába nem a te hibád, nagyon csúnyán megsérülhetsz.

Vagyis öv nélkül vezetni, vagy utcán póráz nélkül sétáltatni nem más, mint tök felesleges kockázatvállalás. Utóbbi olyan szempontból neccesebb, hogy ezzel más gazdikat is nehéz helyzetbe hozol.

2023. júl. 13. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/52 A kérdező kommentje:

32# Alapból miért alakult ki, hogy pórázon vezetik a kutyákat? Feltételezem azért, hogy tudják irányítani, hogy meddig mehet, hova mehet. Szerintem ha igazán jól van nevelve a kutya, és igazán jó a gazdi (ami csak nagyon kis százalékra igaz, mint említettem), akkor az esetek többségében feleslegesnek érzem. Azért ne ugorjon ki az autó elé a kutya, mert visszarántja valaki pórázon keresztül, vagy azért, mert tudja, hogy nem lépünk ki csak úgy az útra? Póráz nélkül is rá tudok szólni, ha valamit rosszul csinál. Például mikor gyakoroltam vele, hogy hogyan megyünk át az úton, és bár lassan, de lelépett az útra, határozottan rászóltam és visszakapta a lábát egyből. Azóta óvatosan közelít az úthoz, és tudja, hogy csak akkor léphet le, ha megengedem.


Ezen kívül beleakadhat dolgokba a póráz, ha másik kutyával ismerkedik, akkor összegabalyodhat a másik pórázzal. Esetedben akkor nem, de nekem az egyik kezemet is lefoglalja a póráz. De ezek csak a kicsi kellemetlenségek persze.


Arra akarom megtanítani a kutyámat, hogy tudjon intelligensen közlekedni, és nem azért, mert én visszarántom bizonyos helyzetekből, hanem mert tudja, hogy mit szabad és mit nem. Szabadon van, mégsem veszti el a fejét... ha valamiért elvesztené, akkor is rá tudok szólni.

2023. júl. 13. 16:59
 37/52 A kérdező kommentje:
34# Köszönöm a hozzászólást, így fogok tenni!
2023. júl. 13. 17:07
 38/52 A kérdező kommentje:
35# Szerintem nem helytálló a párhuzam. A közlekedésben beléd jöhetnek autók akkor is, ha tökéletes sofőr vagy, tehát érdemes bekapcsolni a biztonsági övet; viszont a kutyámat nem fogja megvédeni, ha pórázon tartom, attól, hogy más kutya megtámadja. A támadástól a másik, agresszív kutyán tartott póráz fogja megvédeni, illetve az, hogy távolságtartóan közeledik idegen kutyákhoz ahelyett, hogy odafutna hozzájuk.
2023. júl. 13. 17:12
 39/52 anonim ***** válasza:
100%

#36

Te most vagy tényleg nem érted, vagy csak nem akarod megérteni, hogy miről van szó :D

Mindegy, teszek egy utolsó próbát, aztán elengedem.

A felelősségteljes sétáltatás nem azt jelenti, hogy a te kutyád - a saját elgondolásod szerint - makulátlanul közlekedik póráz nélkül az utcán, hanem hogy ez, a póráz hiánya más gazdiknak problémát okozhat. Nem ismer, nem tud a kutyádról semmit, az övé viszont agresszív lehet, ha csak úgy odamegy hozzá a tiéd, mert hogy az “megfelelően felmérte”. Te az utcán egy “kutysétáltató közösség” része vagy bakker :D , ahol az az alapetikett, hogy pórázon sétáltatod kutyád. Ezzel szemben te ezt lesz.rod, merthogy a póráz “szükséges rossz, mert beleakadhat dolgokba” :D

És még egy. Nagyon sokunk kutyája tud intelligensen közlekedni póráz nélkül utcán is, hidd el, de mégis használjuk, mert képesek vagyunk felfogni, hogy miért van rá szükség :)

2023. júl. 13. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/52 A kérdező kommentje:
35# Ezen kívül nem a közlekedés többi szereplőjére bízom a kutyám biztonságát. Ezt akkor tenném, ha lemászkálna az útra magától és az úton lévő autó sofőrjén múlna, hogy megáll-e vagy elüti a kutyámat. Nyilván tudom, hogy "elég" egyszer ilyennek megtörténnie és baj lehet belőle, ha előfordulna ilyesmi, akkor nem merném póráz nélkül sétáltatni. Autóbejáróknál is mindig figyelek, nem az autósokra vagy a közlekedés egyéb szereplőjére bízom a saját magam és a kutyám biztonságát.
2023. júl. 13. 17:19
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!