Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporító, hobbikutyás, vagy...

Szaporító, hobbikutyás, vagy mi a szösz? Egy másik kérdés kapcsán most már komolyan felmerült bennem, h miért érzem magam rossz kutyásnak amikor ilyenekről szó van?

Figyelt kérdés

Első kutyám 8 éves, tk. nélküli. Apjának volt tk. Gyerek voltam amikor kaptam, mindegy csak kutya legyen alapon. Majd' megvesztem egyért, és még az sem zavart, hogy eleinte rondának tartottam. Ez a kutya szépen felnőtt. Kint lakott,3 éves koráig nem járt, csak az előttünk lévő mezőre. Nem kell leszólni, mert az itteni emberek: Ha még egyszer erre hozod azt a vérebet, kiengedem a Pengét!- és ki is engedte... Kutyaiskolába nem jártunk. Viszont egy kutyás nővér mellett nőttem fel. Az eredmény... B. 4 éves korában terelőtáborban ösztönpróbát szerzett és 2. lett egy terelőversenyen. Mondhatom, h hetedhét országról a csodájára jártak.:* Meghívtak bemutatózni. Ezután találtunk neki egy párt (mert szerettem volna még egy kutyát és felnevelés csodáit), aki szintén tk nélküli, farkatlan. 4 kölyök lett. Abból 3 csonka farokkal. Egyik 100 birka mellé került, a másik családi kutya lett. A harmadik fél évig volt nálunk, mert nem találtunk megfelelő gazdát. Aztán elvitték. Azóta minden nap látom elszaladni előttünk 2 lóval. Ebben az időben volt az, h B. megvédett éjszaka néhány fiútól. Majd pedig haladó osztályban 94°%-os lett (első) munkaversenyen. "Alapfokon Képzett". A 7 hónapos kölyke, D. pedig ösztönpróbát csinált. Amikor D. nagy lett, neki is találtunk párt, aki híres kennelből való. 3 kölykök lett. Egy csonka farkú, aki most a díjnyertes apjával őrzi a házat, és egy másik aki cukorbeteg kislányhoz ment. A 3. lett az enyém.

Tenyésztők és a mv bírója is mondta, h "azonnal" csináljak B.-nek B törzskönyvet, mert olyan okos és szép is. D.-hez pedig egy másik bíró jött oda, h tenyésztésbe venné, mert pont csonkolt farkú kutyákat keres.

Azért születtek meg D. kölykei, h belőlük megtartok egyet és neki tk.-ja, h dolgozhassak vele. Nos a kiskutya igen igéretes.

Még annyit, h mindegyik kölyköt rendszeresen látogatom, a cukorbetegnek ingyen adtuk oda (nem pénzért csináltam). Be vannak szervezve, h legalább egy ösztötpróbát csináljanak a kutyákkal és amikor valamelyik kölyköt akart, akkor rövid úton le lett beszélve róla.

Természetesen a későbbi (évek múlva) kutyáimat a már kinézett kennelből fogom venni. De majd célom a tenyésztés, és abból nem engedek, h mindig legyen mellettem egy olyan kutya akiben icipici Bogárvér csörgedezik. A tk kutyáimat sem fogom kiállításra vinni, munka célra szeretném majd őket (terelés, mv, őrzővédő stb)

Na most kérdem én, tényleg annyira gondosz vagyok ahogy egyesek beállítják és tényleg nincs csak fekete és fehér? Vagy egyáltalán változtatna a helyzeten ha tudnák, h nem holmi divatkutyám van, hanem erős és egészséges magyar pásztokutyáim? Mert én nem érzem magam szaporítónak, sem hobbikutyásnak.


2009. jan. 28. 16:01
1 2 3 4 5 6
 1/53 anonim ***** válasza:
100%

"Hivatalosan" szaporítónak számítassz, ezt sajnos nem változtatja meg az, hogy tisztességesen csinálod. Én javaslom, hogy ezentúl tk-s kutyákkal csináld meg ugyanezt. Igazából nagyon elkavarodtam a sok "A, B, C, D" közt, számomra túl zavaros volt, de a lényeg az meg van. Ameddig így csinálod nincs baj. Csak vigyázz, nehogy abba a hibába ess, hogy csak a pénz, csak a pénz. Sokan követik el ezt a hibát, de ahogy látom, te nem fogod.

A lényeg, hogy én nem neveznélek szaporítónak, de még tenyésztőnek sem, valahol a kettő között. Ezt nem sértésképp mondom. De ez "előgyakorlatnak" jó, én a helyedben megpróbálkoznék a tenyésztéssel, de valóban, szóval tanulmányoznám a fajtát és tk-s kutyákkal dolgoznék. Ne legyen lelkiismeret furdalásod, ne érezd magad rossz kutyásnak. Csak próbáld meg ezt az egészet egy magasabb szintre emelni, ezt tudom tanácsolni.

2009. jan. 28. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/53 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Viszont azt mondanám, hogy nem csinálom. Szóval nem azért lettek a kölykök, hogy "mert egyszer szülni kell" és nem is azért hogy leutanozzam a tenyésztőket. Nem szándékom a további kölykök. Pár évig, amíg nem lehetek tenyésztő. De most nem akarom magam tenyésztőnek hívni egyszerűen csak azt szereném, ha nem titulálnának szaporítónak sem... Az első kutyám nyolc éves szóval az fajta alaposan tanulmányozva van. Ezt nem is értem igaziból, hiszen akinek kutyája van az tanulmányozza, ez nem csak a tenyésztéshez kell. Mondjuk én az alapnál jobban belemélyedtem...
2009. jan. 28. 16:29
 3/53 anonim ***** válasza:
75%

Én használtam a másik kérdésnél a hobbiszaporító szót. Szerintem világosan elmondtam mit értek alatta.


Hozzá nem értő személy aki mindenféle koncepció nélkül gyárt kölyköket.


Azért azt elmondanám, hogy "B" törzskönyves szülőnek csak B törzskönyves kölyke lehet (spec. most már nincs is ilyen) de nem is a papír a lényeg hanem a minőség a foglalkozás és a megfelelő párválasztás. És nem utolsó sorban az egészségügyi és genetikai szűrések amik most már Magyarországon is elérhetőek egy jóideje tehát haladni kell a korral, mert minél túltenyésztettebb egy fajta annál jobban meg kell válogatni mit vonnak be a tenyésztésbe.

2009. jan. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/53 A kérdező kommentje:
Amikor hobbikutyást írtam, nem a hobbiszaporítóra gondoltam. Természetesen eddig is tudtam, hogy működik a törzskönyves dolog. És az én fajtámnak ez még fent van tartva, különben nem kérték volna többen is mindkét kutyámtól, meg egyébként is tisztában vagyok vele. A szűrésekket pedig nem csak a tenyésztők ismerhetik. És nekem olyan fajtám van amely egyébként is mindenféle örökletes betegségektől mentes.
2009. jan. 28. 17:04
 5/53 A kérdező kommentje:
És nem kell azt hinni, hogy az első útba eső kutyához bedobtuk. Hetekig autóztunk... Ami elég nehéz, mivel nem ez az a kutya ameily minden második kertben megtalálható.
2009. jan. 28. 17:06
 6/53 anonim ***** válasza:
58%

ne akarjuk már tisztára mosni a mozdonyt!


vannak tenyésztők és vannak szaporítók ennyi a sztori, attól hogy ki minek érzi magát ez még tény.


Egyszerűen semmilyen jóakarat és szeretet nem helyettesítheti a hozzáértést és a felelősségtudatot.


Bármennyire jót akar valaki ha szaporít az nem jó!


Egyébként olyan fajtatiszta kutyát még nem láttam amelyiknek nincsen valamilyen jellegzetes problémája. Persze nem tudhatok mindent, csak tapasztalataim alapján elég nehezen elképzelhető...

2009. jan. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/53 A kérdező kommentje:
Hát tisztának érzem magam. Ha nem tenyésztőnek hívnak, akkor nem lehetek hozzáértő? Felelősségtudatom is csak akkor lehet... Hm.. Érdekes... Én nem jót akarok, hanem azt akartam, hogy a saját kutyám én kövessem végig. Én sem tudok mindent. De mivel a kutyák az életem, azért nyolc év alatt csak észrevettem volna a sok olvasmány é sszakértő meghallgatása mellett, ha vala komoly örökletes problémákról beszélt volna az én fajtámon belül... Mellesleg elég unalmas lehet úgy a világ ha valaki csak feketén és fehéren látja... És azt hiszem az írásomból nem úgy tűnik mintha tudatlan és stb lennék. 17 éve élek kutyákkal, mondjuk "csak" 8 éve kaptam életem kutyáját...
2009. jan. 28. 17:20
 8/53 anonim válasza:
66%
Ez tiszta agyrém.
2009. jan. 28. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/53 anonim ***** válasza:
87%

...ez tömény félremagyarázás.

lehetsz hozzáértő, anélkül is hogy szaporítod a kutyádat. Sőt. Igazából ha valaki veszi a fáradtságot hogy tanuljon, képezze a kutyát, nevelje, foglalkozzon vele, járjon kiállításra és tenyésztők közé, vajon mi az oka hogy egy egyszerű kennelnevet nem tud kiváltani és csinálni rendesen, ahogy kell?


Csak annyit értsünk már meg hogy túl sok a kutya. És egyre több. És egyre többet kell elaltatni ahhoz hogy elférjenek az újabbak..és minél több új olcsó és fajtatiszta divatkutya van annál kevesebb az esélyük az életre a keverékeknek.


...Sőt! mivel egyre több az olcsó kutya a tenyésztők, lassan csakhogynem kiszorulnak a piacról, így az általuk végzett fajtanemesítő munka, ami minden fajtánál elengedhetetlen hogy az állomány minősége javuljon vagy legalábbis ne romoljon gyakorlatilag elsikkad... jó ez?

aki szereti egy fajtát annak ez öröm? én nem hiszem....

2009. jan. 28. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/53 anonim ***** válasza:
83%

előző vagyok: csak hozzátenném a hobbikutyázás nem baj! Sőt! Jó dolog! Én is hobbikutyázom.


De ettől még nem kell hogy feltétlen kölyköket gyártson valaki.

2009. jan. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!