Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporító, hobbikutyás, vagy...

Szaporító, hobbikutyás, vagy mi a szösz? Egy másik kérdés kapcsán most már komolyan felmerült bennem, h miért érzem magam rossz kutyásnak amikor ilyenekről szó van?

Figyelt kérdés

Első kutyám 8 éves, tk. nélküli. Apjának volt tk. Gyerek voltam amikor kaptam, mindegy csak kutya legyen alapon. Majd' megvesztem egyért, és még az sem zavart, hogy eleinte rondának tartottam. Ez a kutya szépen felnőtt. Kint lakott,3 éves koráig nem járt, csak az előttünk lévő mezőre. Nem kell leszólni, mert az itteni emberek: Ha még egyszer erre hozod azt a vérebet, kiengedem a Pengét!- és ki is engedte... Kutyaiskolába nem jártunk. Viszont egy kutyás nővér mellett nőttem fel. Az eredmény... B. 4 éves korában terelőtáborban ösztönpróbát szerzett és 2. lett egy terelőversenyen. Mondhatom, h hetedhét országról a csodájára jártak.:* Meghívtak bemutatózni. Ezután találtunk neki egy párt (mert szerettem volna még egy kutyát és felnevelés csodáit), aki szintén tk nélküli, farkatlan. 4 kölyök lett. Abból 3 csonka farokkal. Egyik 100 birka mellé került, a másik családi kutya lett. A harmadik fél évig volt nálunk, mert nem találtunk megfelelő gazdát. Aztán elvitték. Azóta minden nap látom elszaladni előttünk 2 lóval. Ebben az időben volt az, h B. megvédett éjszaka néhány fiútól. Majd pedig haladó osztályban 94°%-os lett (első) munkaversenyen. "Alapfokon Képzett". A 7 hónapos kölyke, D. pedig ösztönpróbát csinált. Amikor D. nagy lett, neki is találtunk párt, aki híres kennelből való. 3 kölykök lett. Egy csonka farkú, aki most a díjnyertes apjával őrzi a házat, és egy másik aki cukorbeteg kislányhoz ment. A 3. lett az enyém.

Tenyésztők és a mv bírója is mondta, h "azonnal" csináljak B.-nek B törzskönyvet, mert olyan okos és szép is. D.-hez pedig egy másik bíró jött oda, h tenyésztésbe venné, mert pont csonkolt farkú kutyákat keres.

Azért születtek meg D. kölykei, h belőlük megtartok egyet és neki tk.-ja, h dolgozhassak vele. Nos a kiskutya igen igéretes.

Még annyit, h mindegyik kölyköt rendszeresen látogatom, a cukorbetegnek ingyen adtuk oda (nem pénzért csináltam). Be vannak szervezve, h legalább egy ösztötpróbát csináljanak a kutyákkal és amikor valamelyik kölyköt akart, akkor rövid úton le lett beszélve róla.

Természetesen a későbbi (évek múlva) kutyáimat a már kinézett kennelből fogom venni. De majd célom a tenyésztés, és abból nem engedek, h mindig legyen mellettem egy olyan kutya akiben icipici Bogárvér csörgedezik. A tk kutyáimat sem fogom kiállításra vinni, munka célra szeretném majd őket (terelés, mv, őrzővédő stb)

Na most kérdem én, tényleg annyira gondosz vagyok ahogy egyesek beállítják és tényleg nincs csak fekete és fehér? Vagy egyáltalán változtatna a helyzeten ha tudnák, h nem holmi divatkutyám van, hanem erős és egészséges magyar pásztokutyáim? Mert én nem érzem magam szaporítónak, sem hobbikutyásnak.


2009. jan. 28. 16:01
1 2 3 4 5 6
 41/53 A kérdező kommentje:

"Ezért is hasadnak ki foltos ill. túlméretes egyedek esetleg logó füllel stb . . . "-> ezért beszéltem a méretről. Mert ahol én járok ott már egy 45 cm-es szuka is túlméretes! Pedig régen úgy volt meghatározva, hogy 40-50 cm! Annyira rosszul néz ki amikor meglátok egy szukát aki egy megtermett mopsznál alig nagyobb, mert a mudi nem ölkutya.

És nem azt kérdeztem, hogy mi vagyok, hanem azt, hogy miért van az hogy egyeseknek néhány szóra be van állítva a vészjelző (pl: kiskutyák, tk nélkül, alom, )és akkor elborul az agyok. Majd pedig figyelembe sem véve a körülményeket rögtön gonosz vagyok, és undok szaporító. Ilyet kb. Drakón csinált 600-ban, csakhogy semmit nem ért el vele, mert ma is van bűn... Te tettél különbséget, de más nem.

2009. jan. 29. 16:26
 42/53 A kérdező kommentje:
Van olyan amikor nem egyzserű megmagyarázni, hogy mit gondolok. Ez van a vagy keverék vagy mudinál is... Szóval úgy értettem, hogy sok keverék egyed lehet, igen, de az nem tartozik a fajtához. A standardnak nem megfelelő kutyák pedig akármelyik fajtánál előfordulhatnak.
2009. jan. 29. 16:32
 43/53 anonim ***** válasza:
64%

Igen van bűn...mint látjuk.


azt kérdezted miért érzed magad rosszul ha szaporításról van szó?


... mert te is tudod hogy rossz!

2009. jan. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/53 A kérdező kommentje:
Nemnem, nem attól érzem magam rosszul, hanem attól amikor a szaporításnál arról van szó, hogy nem tesztek különbséget ember és ember között... Na akkor ézem magam rosszul, hogy én, aki megadok mindent a kutyáimnak egy helyen lennék mondjuk a soproni pasassal? Ez annyira logikátlan... Amikor én tizenévesen ahelyett, hogy pasiztam meg buliztam volna, a kutyáimat pátyoltam, és az volt a legnagyobb gondom, hogy mi van a kutyámmal. Nem bántam meg sőt... De emiatt érzem rosszul magam...
2009. jan. 29. 16:46
 45/53 A kérdező kommentje:
Azt pedig észre sem veszitek, hogy én itt civilizáltan feltettem egy kérdést. Aztán volt olyan válaszoló, aki egyáltalán nem volt kedves. A véleménye oké, de azt meg lehet mondani normálisan is. Azt hiszem én megpróbáltam jó hangnemben válaszolni. Ha valaki mérges lesz az inkább ne válaszoljon. Az jobb mintha idejön és lehülyéz meg úgy viselkedik mintha megsértettem volna. Nem én mentem oda...
2009. jan. 29. 16:53
 46/53 anonim ***** válasza:
50%

nem egy szinten vagy a sopronival ...

de azonos oldalon!


mi nem ember és ember között teszünk különbséget.

megkockáztatom itt a 90% lesz@rja az embereket!

A kutyák! Ők érdekelnek minket nem az ember!


Élet és élet közt van különbség!

Szenvedés és boldogság!

Egészség és betegség!

...

gazdi és menhely :(

...


élet vagy halál!


szerinted mindegy?


tudom...van a szürke...mondjuk csak kicsit szenved...vagy kicsit beteg, igaz?

2009. jan. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/53 A kérdező kommentje:
Én nem állok vele egy oldalon. De igen, igazad van hogy ez a különbség. Viszont nem olvastad azt, hogy hogy élnek a kutyáim. Ők jól vannak. Ygy csak arra tudok gondolni, hogy a menhelyről beszélsz. ÉS: ha nem nem lennének kiskutyák meg semmi, mert én szaporítónak gondolnám magam amiatt, AKKOR sem lenne menhelyi kutyám. És mint már mondtam, a gazdik sem akattak. Semelyik kutyától így nem vettem el az esélyt. DE még a tk-tól sem vettem el az esélyt, mert olyat sem szándékoztak venni! És mint már említettem, hogy szerződésünk van, hogy nem lehet kölyke a nálam születettetnek, hacsak nem viszik tenyészszemlére! Lényegtelen dolog, ugye?
2009. jan. 29. 17:03
 48/53 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem mindenki érti a különbséget, legfeljebb nem a pozitívumokra, hanem a negatívumokra koncentrált. De ez érthető akkor, amikor naponta 20-30 olyan esettel küzd meg valaki, hogy vagy azonnal csinálsz valamit, vagy most ütik agyon, most dobják ki az útra vagy altatják el... És mivel minden probléma arra vezethető vissza, hogy egyszerűan annyi a kutya az országban, hogy minden hülyének jut 6, aztán azokat leöli és kap másik 6-ot, hát ennyit ér egy kutyaélet nálunk... Ezek után az ember hamar eljut oda is, hogy már akkor összefacsarodik a szíve, ha kölyköt lát, mert egyrészt olvad el mindenki a látványtól, másrészt az jut eszébe: "szegény kis ártatlan élet, vajon te is arra a sorsra jutsz majd, mint társaid 80%-a, akik felnőve már nem kellenek? mert költöznek, mert a ygerek felnőtt és már nem lakik otthon, mert elváltunk és a kutyának nincs helye, mert túl neveletlen lett és elegünk van belőle... És ezektől nem védi meg a kutyát sem a Tk, sem a drágán vett áru eszméje... Naponta ezzel szembesülve az egyetlen kompromisszum, az ember kötni bír, hogy oké, a fajták azért ne tűnjenek el, hiszen csodálatos dolog, hogy annyi fajta van és egyik nagyszerűbb, mint a másik, de akkor legalább csak olyanok szaporítsák a kutyák létszámát, akik ezer felől bebiztosítják, hogy az a kiskutya egészséges marad (mert a kidobások nagy százaléka mögött az áll, hogy nincs pénzünk az orvosra - itt üt vissza a "nekünk csak hobbiból kell, nem kell TK, nincs is pénzünk olyan drágára" - hogy a kiskutya lekövethető (=szerződéssel adják oda és ha később bármikor bajba kerül mégis, akkor segítségére siet és visszaveszi)


Hogy Tk nélkül is lehet fajtatiszta, elég ránézni? Gondolom, ismered a kutyás Mengelét, Eörsi Andrást és az ő "mudinemesítő" programját (amit egyébként azóta is folytat, mert még egy állattartástól való eltiltást sem voltak képesek kipréselni magukból a helyi illetékesek, nekik ez a haláltábor teljesen normális esemény...).Az ő kutyái egy része kiköpött mudi, másik része egyértelműen kevert többi kutyájával, amelyek között volt több magyar agár. Ugyanis kitalálta, hogy a mudi jó kutya, de a magyra agár is az, milyen jó lehet a kettő együtt. Pedig sokat Tk-vel vett meg, és maga is tk-ezett. De mivel senki sem követte, hogy kit kivel pakol össze, a kutyái csak névleg voltak fajtatiszták. Ezeket a kutyákat hogy lehetne újra tenyésztésbe vonni? Azon kívül, hogy őrült kísérleteivel albínó mudit akart gyártani, amelyek nagy része vak lett, a kutyái genetikai roncsok lettek. És ami a vicc, hogy ő is tenyésztőnek mondja magát, ő is MEOE tag (azt nem tudom, hogy végül kizárták-e, én nem követem az ottani eseményeket) és mégis: amit tesz, az egy agyrém. Ez egy személetes példa arra, hogy a dolgok abból a szempontból nem fekete-fehérek, hogy tag-nem tag, tk-z, nem tk-ez, de abból a szempontból igen, hogy jót tesz ő egy fajtának vagy sem. Az ő esetében még a kutyák maguk is szenvedtek, és tudjuk, hogy sok botcsinálta szaporító klasszisokkal jobb gazdi és kevsebbet árt, mint egy mellét verő, mindenféle díjakkal hadonászó "tenyésztő"... ám jó hír, hogy hamarosan ezek az "áltenyésztők" ki leszenk ebrudalva (csak, hogy stílszerű legyek :) ) a MEOÉ-ból, és remélhetőleg csak a normálsiabak maradnak már. (Higgyünk a mesében, mert már csak az maradt nekünk.)


De sajnos, az az igazság, hogy aki nem felel meg MINDEN pontnak, az akkor is szaporító, ha csak kicsit szaporító. nyílván kevesebb bajt csinál, de attól még csinál. És mivel állatvédelmi szempontból már csakis és kizárólag annak van létjogosultsága növelni a máris kezelhetetlenné duzzadt állománylétszámot, aki abszolút feddhetetlen és megfelel minden előírásnak, ezért bizony az összes többi szaporító. Így viszont már fekete-fehér a dolog. Abból a szempontból mindenképpen az, hogy a napi sok-sok segélykérő vagy akár fenyegető hangvételű hívásnál az ember mit válaszol: ha azt, hogy hozza be, akkor életben marad, ha azt, hiogy már nincs több hely, akkor a kutya meghal. És ezt tudja az is, aki kimondja a nemet. Mégsem mondhat mást. És naponta fognak addig ezerszámra meghalni ártatlan kiskutyák, amíg mindenki be nem látja: minden egyes újabb kiskutya növeli az összlétszámot. És minden egyes megszületett kiskutya elveszi az esélyt a már élők elől, akik emiatt fognak meghalni esélytelenül. Hiszen ugyan ki akarna kimenni a menhelyre egy felnőtt - nem fajtatiszta kutyáért - amikor a közelben valakinek születtek igaz, nem tk-es, de azt mondja, "fajtiszta" kölykei és nem is drágán adja. Hogy hány ilyen olcsón vett "fajtiszta" keveréket láttunk már, azt hadd ne magyarázzam. Tudom, te nem ilyen vagy. Tudom, te tényleg tudod, hogy a kutyáid nem keverékek. Tudom, te jól tartod őket és hogy értesz hozzájuk. Tudom, a te kutyáid nagyszerűek és fajtájuk remek példányai. Még szűréseid is vannak, ami már csak a leglelkiismeretesebb igazi tenyésztők sajátossága. De akkor végképp nem értem, miért nem látod át az egész problémátÍ? Miért nem lehet elhinni, hogy mások láttak olyat, amiket te nem? Miért nem hiszed el, hogy igenis a sok új kiskutya okozza a bajt? Tudsz számolni? (én nem, ezért nekem más számolta ki :) ) Egy szuka kutya egy éves korától képes szülni, évente kétszer, ugye? Ha átlag egyszerre csak 6 kölyke lesz, és mondjuk csak a fele lesz szuka, akkor azok ugye gazdihoz kerülnek, és nyílván azok is szeretnének majd kölyköket a kiskutyától, ugye? Csak egyszer, hiszen mi baj lehet abból...? és a 3 kiskutya egy év múlva talán már szül is, szintén 6 kiskutyát - az egyszerűség kedvéért... Tudjuk jól, hogy egyszerre akár 8-10-12 kölyök is születhet, és akár mind is lehet szuka. Mit gondolsz, ha mindenki hagyja szülni a szukáját, akkor mindössze 5 év alatt mekkora szám jönne ki? Nem találod ki, de ha nem hiszed, számold utána... 33613... Jól megjegyeztem ezt a számot, mert hihehetlen. Persze ennyi kiskutya nem lesz, ez csak elmélet. Mert talán lesz olyan gazdi, akinek egyszer sem fog szülni a szukája, talán lesz olyan, akinek csak egyszer fog szülni (és majd a nála született kölyköket szülesztik tovább ugye...), de a végeredmény ugyanaz: RENGETEG kutya!!! És ezeknek mindnek gazdi kell. És melyiket fogja választani, ha ott egy édes, habos-babos kölyök, ráadásul olcsón, meg el kell mennie egy menhelyre, ahol ugyan vannak kölykök is, de azok mégiscsak keveréke, meg vannak a felnőttek, akik ugyan a lelküket kiüvöltik, hogy "engem vigyél haza!", az emebr elbizonytalanodva elfordul azzal, hogy "aranyosak, de nem tudnék már megbízni egy felnőtt kutyában" vagy "és fajtiszta nincs?" És ugyan mindez az illető butaságát mutatja csak, hiszen nincs hálásabb egy menhelyi kutyánál, de a szomorú igazság az, hogy de igenm vannak fajtatiszták is. Szerencsére vannak általában fajtamentők (2-3 fajtabolond magánember), akik arra költik a pénzüket, hogy a mások által megunt, vagy neveletlenül maradt és így már nem olyan édes, vagy unalmávban szökős, vagy szaporítótól vett beteg kutyákat kikezeljék, meggyógyítsák és keressenek olyan gazdit, aki mégis élete végéig fogja őket szeretni, és aki nem hiszi azt, hogy csak egy kölyökkutya szokja majd meg őt. Tudod, mennyi tévhittel meg megküzedeni nap, mint nap? Felnőtt nem kell, a fenti okok miatt. De miért is fogadjon örökbe felnőttet, amikor lesznek kölykök is, olcsón?

Érted már? Legalább nagyjából? vagy még mindig azt mondod, ez nem a te problémád, neked ehhez közöd nincs,m a te kölykeid nem növelték az ország kutyaállománmyát, egyik sem fog soha más gazdához kerülni (egy menhelet vagy fajtamentőt közbeiktatva), mint akihez te adtad? vagy azért nem, mert mindegyiket tudod követni, hogy mi van velük, és visszaveszed őket? Vagy te is rábízod azokra a sorsuk megoldását, akik ezt felvállalták, mert nem bírják nézni imádott fajtájuk szenvedését?


Én nem ítéllek el, nehogy azt hidd. Amit vállaltam, azt én vállaltam, az én dolgom. De én azt vállaltam, hogy megpróbálok világosságot gyújtani az emberek fejében, hogy igenis a felelősség a miénk, mindannyiunké. Az nem felelős egyedül, akinél életében soha, egytelen kölyök sem született még.

Lehet, hogy nem az igazi a meggyőzésem, talán van még mit tanulnom, az elmúlt évek tapasztalata után is...

Csak tudod, az fáj, hogy egy ennyire kutyaszerető, kutyához értő, értelmes valaki, mint te, nem tudja átérezni - nem a mi - az Ő fájdalmukat: http://www.youtube.com/watch?v=WwJXYLpWTAc


Kérlek, nézd meg. Ha ezek után is azt mondod, nincs igazam, akkor feladom.


Na nem az egészet, csak ezt a beszélgetést :)) Mert azért hiszek abban, hogy sokan meg fogják még érteni a segélykiáltásukat...

2009. jan. 29. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/53 A kérdező kommentje:
Végre valaki, akitől megérdemlem a normális hangnemet. Azt hozzátenném, hogy a kutyáimat közel sem tartom tökéletesnek,sőt minden kutyát szebbnek látok. :) Amiről beszélsz, avval tisztában vagyok. Van az egyik nővérem akitől tanultam a kutyázást. A második kutyánkat (régi) egy kocsiból dobták zsákban a járdára, még friss volt a csonkolás s farkán... Legalább 14 évig élt. Most a harmadik kutyáját több férfival dacolva hozta el egy házból mert nem bántak vele jól... Őt is csonkolta valaki, biztos nem orvos, ő is keverék. Aztóta hatalmas lett. Szóval tudom miról beszélsz. :) :( Én vállalom, hogy visszaveszem a kutyát, ha valami van.
2009. jan. 29. 17:54
 50/53 anonim ***** válasza:

Befogadod, hazaviszed, megfürdeted a kóbor kutyákat? EGYET is közülük? Keresel nekik gazdát? Viszel menhelyre takarókat, pokrócokat, hogy ne a betonon feküdjenek a mínuszokban?

...akkor? Ne válaszolj! Mondani bármit lehet.

Az nem állatszeretet, hogy a saját kutyám (és leszármazottai) iránt érzett ragaszkodásom miatt almokat gyártok.

Az nem, nem állatszeretet. Az a saját kutyád imádata: elvakultan.

2009. jan. 29. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!