Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporító, hobbikutyás, vagy...

Szaporító, hobbikutyás, vagy mi a szösz? Egy másik kérdés kapcsán most már komolyan felmerült bennem, h miért érzem magam rossz kutyásnak amikor ilyenekről szó van?

Figyelt kérdés

Első kutyám 8 éves, tk. nélküli. Apjának volt tk. Gyerek voltam amikor kaptam, mindegy csak kutya legyen alapon. Majd' megvesztem egyért, és még az sem zavart, hogy eleinte rondának tartottam. Ez a kutya szépen felnőtt. Kint lakott,3 éves koráig nem járt, csak az előttünk lévő mezőre. Nem kell leszólni, mert az itteni emberek: Ha még egyszer erre hozod azt a vérebet, kiengedem a Pengét!- és ki is engedte... Kutyaiskolába nem jártunk. Viszont egy kutyás nővér mellett nőttem fel. Az eredmény... B. 4 éves korában terelőtáborban ösztönpróbát szerzett és 2. lett egy terelőversenyen. Mondhatom, h hetedhét országról a csodájára jártak.:* Meghívtak bemutatózni. Ezután találtunk neki egy párt (mert szerettem volna még egy kutyát és felnevelés csodáit), aki szintén tk nélküli, farkatlan. 4 kölyök lett. Abból 3 csonka farokkal. Egyik 100 birka mellé került, a másik családi kutya lett. A harmadik fél évig volt nálunk, mert nem találtunk megfelelő gazdát. Aztán elvitték. Azóta minden nap látom elszaladni előttünk 2 lóval. Ebben az időben volt az, h B. megvédett éjszaka néhány fiútól. Majd pedig haladó osztályban 94°%-os lett (első) munkaversenyen. "Alapfokon Képzett". A 7 hónapos kölyke, D. pedig ösztönpróbát csinált. Amikor D. nagy lett, neki is találtunk párt, aki híres kennelből való. 3 kölykök lett. Egy csonka farkú, aki most a díjnyertes apjával őrzi a házat, és egy másik aki cukorbeteg kislányhoz ment. A 3. lett az enyém.

Tenyésztők és a mv bírója is mondta, h "azonnal" csináljak B.-nek B törzskönyvet, mert olyan okos és szép is. D.-hez pedig egy másik bíró jött oda, h tenyésztésbe venné, mert pont csonkolt farkú kutyákat keres.

Azért születtek meg D. kölykei, h belőlük megtartok egyet és neki tk.-ja, h dolgozhassak vele. Nos a kiskutya igen igéretes.

Még annyit, h mindegyik kölyköt rendszeresen látogatom, a cukorbetegnek ingyen adtuk oda (nem pénzért csináltam). Be vannak szervezve, h legalább egy ösztötpróbát csináljanak a kutyákkal és amikor valamelyik kölyköt akart, akkor rövid úton le lett beszélve róla.

Természetesen a későbbi (évek múlva) kutyáimat a már kinézett kennelből fogom venni. De majd célom a tenyésztés, és abból nem engedek, h mindig legyen mellettem egy olyan kutya akiben icipici Bogárvér csörgedezik. A tk kutyáimat sem fogom kiállításra vinni, munka célra szeretném majd őket (terelés, mv, őrzővédő stb)

Na most kérdem én, tényleg annyira gondosz vagyok ahogy egyesek beállítják és tényleg nincs csak fekete és fehér? Vagy egyáltalán változtatna a helyzeten ha tudnák, h nem holmi divatkutyám van, hanem erős és egészséges magyar pásztokutyáim? Mert én nem érzem magam szaporítónak, sem hobbikutyásnak.


2009. jan. 28. 16:01
1 2 3 4 5 6
 11/53 A kérdező kommentje:
A kutyámat nem szaporítottam. Szerettem volna mellé másikat, a véréből. Nem csinálom ezt folyamatosan. Azt viszont nem tudom megtenni, hogy csak egy kiskutya szülessen. Ha nem tudtam volna garantálni, hogy a többinek legyen gazdája, akkor nem mentem volna bele. Egyébként jól mondtad. De egyetlen helyre nem járok sűrűn, a kiállításra. Én a munka felé orientálódok. A kennelnevet meg azért nem tudom kiváltani, mert vagyok független. Mellesleg pont az volt a lényeg, hogy a számomra tökéletes kutyának legyen kölyke, akinek nincs tk-ja szóval... Nem az én lelkemen szárad a keverék kutyák sorsa, az én kutyáim évek óta szerető családokkal laknak, és nem történek "baleset", mert ebben megegyeztünk (szerződés). Így a tenyésztők munkáját sem teszem tönkre. Ha valamelyiknek gazda nem lett volna, akkor marad nálunk!
2009. jan. 28. 17:49
 12/53 A kérdező kommentje:
Egyszerűen nem fogom fel, hogy miért egyenlő itt a kölyköket gyártás és az két alom amit én felneveltem?
2009. jan. 28. 17:50
 13/53 anonim ***** válasza:
100%

nem is karod érteni én úgy látom. Nem mosakodni kell azért ami már megtörtént, hanem levonni a tanulságot, és a jövőre nézve átgondoltabban cselekedni.


Észérveket soroltam fel...de - de nem hatnak rád.


Ha mindenki csak két almot nevel fel - legyen csak négy kölyökkel számolva almonként - már az is rengeteg! És mindenki azt mondja nem az Ő lelkén szárad! meg sem tudom számolni hányszor hallottuk már.


Egyébként ha mindenkinek jó helyre kerülnek a kölykei - mert ezt is mindenki határozottan állítja - akkor honnan vannak a kutyák a menhelyeken? miért van szükség fajtamentő szervezetekre? Miért van annyi fajtatiszta kutya ezeknél... chip és tetoválás nélkül?

2009. jan. 28. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/53 anonim ***** válasza:
58%

Szia!


Értem, hogy miről írsz, és én egyáltalán nem is ítélem el.


Vannak emberek, akiknek aztán magyarázhatod egy életen keresztül, nekik akkor is Szaporító leszel..


Mert ugye számukra csak az van, hogy Tenyésztő=jó ember

Szaporító=rossz ember..

Közötte meg ugye nincs semmi. De van, csak vki ezt soha nem fogja belátni.


Tégy a szíved szerint, ahogy jónak látod. És télleg az a fontos, hogy te mit gondolsz, minek érzed magad, hogy viszonyulsz a kutyáidhoz.


ui: nem vagy gonosz. (egyéni vélemény)

sztem nem változtatna semmit a helyzeten, ha tudnák, hogy milyen kutyád van.. (legalábbis aki számára csak szaporító meg tenyésztő létezik)

2009. jan. 28. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/53 anonim ***** válasza:
76%

Nálam a szaporító szinten vagy. Mert tenyésztő, az biztosan nem...

De ha nem akarod magad szaporítónak hinni, miért nem váltasz ki kennelnevet, és tisztességesen tenyészteni, törzskönyves kutyákkal??

Képzeld, ha mindenki úgy látná a helyzetet mint te...kell egy kutya, amiben benne van az első kutyám vére. Nincs annyi gazdajelölt, hogy mindenki ellesse a kutyát.

Hidd el, én is nagyon szeretném, ha lenne egy almom a kutyámtól, törzskönyves, kiállításon folyamatosan be van mutatva, tenyésszemlén be van mutatva(tenyésztésre javasolt), sok-sok híres kutya van a pedigree-jében, és még sorolhatnám! És mégis, inkább ivartalanítani fogom, mert hiába a tenyészemle és a kiállítási karrier, akkor sem érzem úgy, hogy szükség van az alomra! Nincs időm egy almot felnevelni (általános suliba járok) és nem olcsó mulatság egy tucat kiskutya.

Hiába, hogy a te kutyáidnak megfelelő gazdája van, de például ha menhelyről választottak volna, akkor életet menthettek volna! Semmi szükség, hogy egy rakat kutya jöjjön még a világra, nincs annyi ember,gazdajelölt, és ha nincs gazdajelölt, mennek a menhelyre, a menhely is egyszer betelik, a kutyák az utcán maradnak, (ivartalanítatlanul) és jön az újabb alom...és te is hozzájárulsz ehhez a tragédiához, és mindenki aki almot hoz le.

Mostanság, egyre kevesebb embernek jut eszébe, hogy menhelyről hozzon kutyát, mindenkinek a fajtatiszta kell, olcsón...így a tenyésztőknek is a munkáját rontva ezzel, a menhelyen lévő kutyák száma ugyanannyi,a szaporítónak meg megy a pénz a zsebébe, és jön az újabb alom...

2009. jan. 28. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/53 anonim ***** válasza:
74%
Szerintem nem attól lesz valaki tenyésztő, hogy törzskönyvezi a kölyköket, és nem attól szaporító, hogy nem törzskönyvez. Nem hiszem, hogy csak fekete és fehér van, létezik szürke is!
2009. jan. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/53 anonim ***** válasza:
89%

Szürke?

az szép szín...csak ide nem illik.


akkor fogalmazzunk úgy címkék nélkül hogy


jó az aki meggyőződik arról hogy a kutyája valóban egészséges, küllemben és jellemben is fajtájának megfelelő, úgy választja ki a partnert hogy a két kutya küllemben és jellemben kiegészítse egymást, ne legyenek egyforma hibáik, hiányosságaik (mert azt nem állítottuk hogy vannak tökéletes kutyák) mindent megadnak a vemhes szukának és a kölyköknek, és erről előre tájékozódnak!


rossz az aki, csak saját véleménye alapján ítéli meg a kutya minőségét (tudvalevő hogy mindenkinek a sajátja a legszebb, sőt tökéletes!) úgy választ párt hogy gyakran épp csak a fajta passzol, a lényeg hogy közel legyen a ertner, de jellem és küllembeli tulajdonságokat vagy nem látható (pl. genetikai) hibákat nem vesznek figyelembe (gyakran ennek kiderítését meg sem kísérlik) akkor jönnek rá hogy még azt sem tudják mennyi ideig vemhes kutya mikor már félidős. nem tudják és nem néznek utána a speciális szükségleteknek, vagy anyagiak hiányában meg sem kísérlik azokat kielégíteni.


na ezt a kettőt hívhatjuk Bélának meg Gézának, vagy pirosnak és sárgának, de akkor is két végpont.


mi is lenne akkor az a bizonyos szürke? mert itt a lényeges dolgokat valaki vagy megteszi a kutya és az alom egészségéért vagy nem. Mi a köztes? Félig oltatja be? Félig tartja jól a kölyköket? Félig tudja alkalmas-e a kutya a továbbtenyésztésre?

2009. jan. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/53 A kérdező kommentje:
20.21-nek köszönöm. :) Én nem arra voltam kiváncsi, hogy ki hogy tud velem csúnyán beszélni, igenis felfogtam az érveket. De magam is felsoroltam az enyémeket, és az kicsit igazságtalan ha eleve esély nélkül indulok. Mert úgy látom aki elítél az egyálalán nem veszi figyelembe azt pl, hogy nem lesz röbb alom, úgy beszélnek mintha folyamatosan ezt csinálnám. És állítom (tapszatalat), hogy nincs okom szégyenre, mert a kutyáim jobb helyen vannak, mint egyes tk-s kutyák.
2009. jan. 28. 22:20
 19/53 A kérdező kommentje:
20.18-nak: ha nekem nincsenek kiskutyáim, attól még mások miatt ugyanúgy gyűlhetnek a kutyák. És mivel az enyémek jó helyen vannak, ezért én nem növelem a létszámukat, nélkülem sem lennének kevesebben. A összes kutyámon chip van.
2009. jan. 28. 22:23
 20/53 A kérdező kommentje:
20:40-nek A kennelnévre már válaszoltam. Még te mondod nekem hogy nem olcsó mulatság? Azt hiszem ezt jobban tudom... A legdrágább mulatság. Képzeld én már egy kicsivel komolyabb iskolába járok és kevesebb időm van. De amikor a kutyák szültek vagy valami kellett, akkor kér óránként keltem vgy le se feküdtem. Egy hétig itthon voltam a kutyával és hasonlók. Az én kutyáim gazdái ha akartak volna, akkor vesznek a menhelyről kutyát. Nem én szaladtam utánuk a kicsikkel, hanem ők utánam. Az egyikük pl spániel tenyésztő volt, és a többinek és már volt legalább egy fajtatiszta kutyája. Szóval nem én beszéltem le őket a menhelyről, nekik eszükbe sem jutott.
2009. jan. 28. 22:33
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!