Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mennyire behívható a kutyád?

Mennyire behívható a kutyád?

Figyelt kérdés
Első szóra visszajön, vagy van, hogy többször szólsz? Ha nem jön, hogy bünteted? Mik azok, amik nagyon elterelik a figyelmét? Ha kan, és tüzelnek a szukák, odamegy, vagy akkor is hallgat rád? Kort és fajtát is légyszi.
2012. márc. 25. 18:31
1 2 3 4 5 6
 41/56 anonim ***** válasza:
84%

Nekem most 1 éves a kan kutyám,és gőzerővel kamaszodik. Nálunk nincs kutyafuttató, a helyi parkba járunk ki kutyások. Itt járnak emberek,autók,más kutyák,így nagyon fontos,hogy a kutya első szóra jöjjön. Ha pl épp egy őrült autós száguldana el,marhára nemérnék rá csiripelni,akkor az kell,hogy most azonnal jössz.

Az én kutyám most próbálgatja az erejét, illetve bekerült a társaságba egy 6 hónapos kajla kölyök,aki teljesen meghülyíti, tehát ő mostanság alkalmi süket. Én max 2szer vagyok hajlandó hívni. Ha nem jön, odamegyek,megcibálom,odavontatom, ahol hívtam,ráteszem a pórázt, és gyakoroljuk egy 5 percig e behívást.

Én Little Red-el értek egyet. Ne azért legyek érdekesebb,mert van nálam egy zacskó virsli, vagy mert miki-hangon sípolok,és ne azért jöjjön, mert reméli,hogy játék lesz. Azért jöjjön,mert én azt mondtam,és neki ez pont az egyik olyan helyzet,amiben nincs döntési joga. Ha én hívom,ő jön. Mindig mindenhol. Ha mégsem jön, akkor megbüntetem.

2012. márc. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/56 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó!

Olvasd el az előtted lévő válaszom.:)

Akkor megérted, hogy egy normális behívás nem a mikiegér hangról szól.

Az egy gyakorlat.

Én sem visítozva hívom be a kutyáimat.


Viszont mindig SZÍVESEN jönnek hozzám.

Egy katasztrófa van, de ez az én hibám, mert nem foglalkoztam vele időben: a vadról lehívást még csak most tanuljuk.


Viszont már motor és lovas után sem mennek.:)


És ehhez nem kell szökdécselnem, csak a nevüket mondom, és a behívószót.

Ennyi.

Csupán néha kapnak jutalomfalatot is.:)

2012. márc. 29. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/56 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó: mintha én írtam volna. Nekek 8 hónapos a drága, és igencsak próbálgatja az erejét, kamaszodás, ivarérés stb. Mindent, amit eddig megtanultunk, felülbírál, megnézi, hogy még mindig élnek-e a szabályok, és mi történik, ha áthágja őket. Én is max. 2-szer szólok, először szépen, aztán kicsit erősebben, ha nem jön, odarángatom, ahova hívtam, leültetem, majd marad. Aztán odébbmegyek, hívom, odajön, megdicsérem, megint marad, hívom, ezt eljátszuk 5-10x, aztán mehet a dolgára. Életbevágó jelentősége van, hogy mindig odajöjjön hozzám, nekem ez a módszer szimpatikus, de más módszereket sem vetem meg.
2012. márc. 29. 13:41
 44/56 anonim ***** válasza:
73%

09:31-es!


Szerinted Ádáz nem szívesen jön hozzám? Nem "szívesen odajövés" az, ha csóválja a farkát, megnyalja a kezem, odadől hozzám és a szemembe néz, h mi a következő parancs?


Nem vitatom, h a tükörmódszer jó, de attól hadd ne kelljen már szeretem. Én nem tartom tekintélynek azt, amit kajával kell kialakítani.

Én egy alfa farkast se láttam még, (tudom más etológia, de ez a falkavezérség akkor is onnan jön) h húscafatokkal tenné magát értékessé. Azzal teszi, h megveri az előző alfát, és ha kell bárkit, aki megkérdőjelezi a hatalmát. Megtépi, harapja, stb.



Pl Ádáz kölykökként szintén harapott (melyik kölyök nem?). Nem szórakoztam a pofaszorítással, hanem elkaptam a fülét és beleharaptam. Kb 4 alkalom és rájött, h harapdálni csak a játékokat buli, minket nem.

2012. márc. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/56 anonim ***** válasza:
80%

a behivás, nem egy gyakorlat. az a legszigorubb FEGYELMEZŐ MUNKA !! És ne a jutalomért jöjjön, hanem mert ez a vezényszó!!! És én igenis elvertem, amikor megtagadta.

A kajla, elszaladgáló kutya veszélyes, magára, és a környezetére nézve is. Életek mulhatnak egy kutya behivhatóságán.

2012. márc. 31. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/56 anonim ***** válasza:
36%

Ne haragudjatok, igazából már unom, én nem tudom, miért magyarázok itt.

Little Red, szerinted a farkasfalkában az alfahím engedelmességizik is a falkájával?

Teljesen más helyzetekre van az agresszió - de annak is csak bizonyos formái -, és másra a jutalmazás.

(Megjegyzem nagyon ritka is, hogy az alfa megtépjen valakit!)


És igen, azt mondom, hogy hiába örül neked a kutyád, a kutya az kutya.

Akkor is csahol, ha egész életében láncon van és moslékot kap, de látja közeledni a gazdáját.

Te állítottad fel a kutyának ezeket a szabályokat, ő csak alkalmazkodik hozzájuk.

Ettől még nem mondom, hogy nem szereted a kutyádat!

De egy kutyát lehet egész másképpen is szeretni, nevelni.

Felesleges agresszió nélkül.

Úgy, hogy engedelmesebb legyen.


Ez nem állatkínzás, csak önmagadat minősíted vele, hogy szerinted ez a normális módja egy állattal való kommunikációnak.


Tisztában vagyok vele, hogy életveszély, ha elfut a kutya.

ÉS?

Azt hiszed, csak fenyítéssel lehet ezt elérni?

Szép gyerekkorotok lehetett, ha ennyire nem bíztok magatokban és pláne, hogy ezek szerint így kezelitek a feszültséget.



Ha egyszer meguntátok, vagy kellően sz.rul érzitek már magatokat a bőrötökben a sok kellemetlen nyilvános ordibálás miatt, látogassatok el egy tükörsuliba.

Nem fogjátok megbánni.

2012. márc. 31. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/56 anonim ***** válasza:
53%

Ha szerinted sok az 1 éven belüli 3 lekiabálás, akkor nálad van baj.


Amíg meg mások kutyája a neveletlen és az enyémet dícséri itt mindenki héthatárba, addig nem hiszem, h el kéne bármin is gondolkoznom.


Amikor a srác a saját rotiját nem képes visszafogni, mert az ok nélkül nekiugrik az enyémnek és persze a gyere ide parancs-ot se hallja mert gőzöl a feje, és én vagyok az, aki odamegy és odébbtaszigálja a morgó, vicsorgó rotit a lábával, addig nem hiszem, h nálam van a baj.


Amíg a kutyasuliba járó pointert nem lehet elengedni, mert nem hallgat semmire, az enyém meg akkor is ül mellettem (póráz nélkül), míg egy másik kutya öt méterre tőlünk köröz, addig nem hiszem, h nálam van a baj.


Amíg más kutyák megharapják a saját gazdájukat kajáért, vagy csak mert olyan kedvük van, addig nem hiszem h nálam van a baj. (Tegnap előtti eset, kozmetikában a kutyus, a csipát nem lehet kiszedni a szeméből és alatta elkezdett rohadni a bőre. Megkérdeztem, h miért nem szedik le. Azt mondta a csaj, h mert nem hagyja, harap. Itt megpróbáltam nem nevetni és komoly hangon megkérdezni, h egy 5 kilós kutyával nem bír el két felnőtt? Max ráraknak egy szájkosarat, apu megfogja a nyakánál fogva, anyu meg szépen kivágja a csipás szőrt. De nem, nekik ez se megy.)


Akárki meglátja a kutyámat, nem hiszi el, h nem járt még soha kutyasuliba. Az meg nekem végképp pozitív bizonyítvány, hogy bárkinek nevelési problémás a kutyája, az hozzám jön. Eddig egyetlen egy segítségkérőt kellett továbbküldenem egy profi kiképző-rehabilitátorhoz, mert teljesen gáz volt a kutya.

2012. márc. 31. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/56 anonim ***** válasza:
30%

Igen nos látom, nem a szövegértés az erősséged.

Egy szóval sem mondtam, hogy ha agresszívan bünteted, akkor engedetlen lesz a kutya (mellesleg van, amelyik az lesz).


A HOGYAN-on van a hangsúly.


Az viszont látszik, hogy a válaszolók többségének fogalma sincs a tükörmódszerről és azt hiszik, sikítozva viháncolok és párizsit adagolok a kutyáimba napi 24-ben.


Semmi baj.

Mondtam... kinek mi. Csak egy lehetőség arra, hogy ne kelljen majomként viselkedni.


Minden esetre elég undorító és kiábrándító látvány volt, amikor egy keverék szépségversenyen egy dagadt lány - akinek a kutyája amúgy nagyon ügyes volt - elkezdett ordítozni a kutyával, hogy "Add meg magad! Azonnal add meg magad! Nem adod meg magad?". Ráadásul a kutya nem is magától feküdt a hátára, hanem a csaj nyomta le.

(Mellesleg az a kutya is roti keverék volt, ha jól emlékszem.)

Végül is mindenki csak döbbenten nézte, hogy mit művel. Kicsit nevetséges, kicsit szánalmas, kicsit szomorú jelenet volt... Egy dagadt zsarnok. Nem túl szimpatikus jelenség.


Ha ilyet megtesz egy tükörsuliban, úgy leoltják a kiképzők, hogy csak les.

És azért kicsit meredek azt a fegyelmet, amit elértél az egy szem kutyádnál a tükörmódszerhez hasonlítani amikor egyszerre 5 kutyát hang nélkül, kézjelekkel irányítanak, és mind az 5 más feladatot kap.

2012. márc. 31. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/56 anonim ***** válasza:
73%

nézd te a tükörsulira esküszöl, más pedig esetleg a hagyományos módszerekre. ezért egymás torkának ugrani teljesen felesleges. Minden kutya más idegtipus. ami működik az egyiknél, teljesen hatástalan a másiknál. Én váltogatom a módszereket, hiszek a pozitiv megerősitésben, de csak azzal nem lehet kutyát nevelni.

És a behivás az egyik olyan feladat, amikor a kutyának még eszébe sem juthat elkalandozni.

2012. márc. 31. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/56 anonim ***** válasza:
23%

Utolsó!

A tükörsuliban sokkal nagyobb fegyelem van, mint bármelyik másik kutyaiskolában.

Ha nem hiszed, nézd meg magad!

És jól mondod, nincs olyan, hogy egy kutya egy ilyen életbevágó parancsot megtagadjon - nem tudom, miért gondolják itt páran, hogy ez egy tükörsuliban megengedett!

Már a kutyaoviban elkezdjük az alapozást - ilyen ovis, problémás figyelmű (tehát ügyetlenebb, felkészületlenebb gazdás) kutyáknál alkalmazzuk PÉLDÁUL a "mikiegér hangot".

És a gyakorlat nem úgy néz ki, hogy a kutya nem jön és elkezdek visítozni, hanem a kutya jönne, de pórázon fogja egy kiképző, én meg futok el és visítozok...

Egy kis különbség.

Amikor elengedik a kutyát a pórázról, úgy rohan a gazdához mint a rakéta, a gazditól pedig óriási dicséretet és jutalmat kap.

(Vagy még annyira kajla a kutya, hogy ilyen figyelemfelhívásra van szükség, hogy leessen neki, mit kell csinálnia a behívószó hallatán...)


Nem tudom, feltűnt-e, hogy írtam, ha 2 kutyával vagyok, még nem fordult elő(!), hogy ne jöttek volna be elsőre vagy megtagadtak volna bármilyen parancsot - nem is fordulhatna, mert póráz nélkül, biciklivel viszem át őket egyetlen séta alatt 6x főúton, és kb. 10x fordulunk be sarkokon úgy, hogy ha nem követnék az utasításaimat, egyenesen az autók elé szaladnának.

Ha 4-en vannak erősebb a falkaösztön, de még ekkor is csak olyan extrém esetekben fordult elő, hogy mondjuk a mikiegérhanggal kellett magamra vonni a figyelmüket, mint amikor először láttak lovast, aki ráadásul a semmiből került elő.

Ilyen helyzetekre felnőtt kutyáknál is nagyon hasznos, mert ha elindultam volna feléjük, úgy érthették volna, hogy préda, kapjuk el.

Egy biztos: vagy a lovasra, vagy a kutyáimra nézve csúnya vége lehetett volna!


Más:

Az agresszív kutyám a kiabálástól (amit egy mezei kutyasuliban megköveteltek) csak jobban befeszült, azt hitte, hogy "uszítom", buzdítom a támadásra.

Ráadásul ha morgott, fojtón kellett rángatnom, ami miatt más kutyák látványához hatványozottan negatív élményt társított.

Amikor viszont alapból úgy közelítettünk egy kutyához, hogy "jujj de jó, játék, játszatok stb", az egész kutyára hatott ez a vidám, mégis nyugodt hangnem, és ő sem feszült be. Így rá tudtam klikkelni a helyes viselkedésre amikor szimplán megszagolták egymást.

(Nem beszélve arról a tapasztalatomról, hogy ha láthatóan támadni akart egy kutya de én elkezdtem "barátkozni" vele, rögtön az ő viselkedése is átfordult csaholósba.)


A tükörsulikban 7 hetes az ALAP képzés, 27.000 az első részlet, 22.000 a második, amit csak akkor kell kifizetned, ha elégedett vagy a szolgáltatással.

A tanfolyam végére a kutyád ezeket fogja tudni:


-szocializáció, beilleszkedés a kutya-közösségbe

-lábnál követés pórázon és anélkül (vizsgafeladat)

-séta laza pórázon

-ültetés (vizsgafeladat)

-fektetés (vizsgafeladat)

-helyben maradás (vizsgafeladat)

-csoportkerülés (vizsgafeladat)

-behívás motivációval

-kínált és talált élelem megtagadása

-városi közlekedés, ingerhez szoktatás

-ismerkedés az akadályokkal

-kutyás játékok, vetélkedők

-válasz a gazdik kérdéseire, javaslat a problémák megoldására

-elmélet: a kutya származása, viselkedése, hogyan legyünk jó gazdái, miért fogadjon szót nekünk


Ne felejtsük el, hogy ez az alap, 7 hónapos kortól, amit megelőz a kutyaovi.


A tanfolyam végén a gazdik a K99-es vizsgarendszer engedelmes ágazatának 1-es szintjén vizsgáznak kutyájukkal.



Ezek után jön a középfok:


-magas szintű fegyelem, szófogadás elérése

-tanítás mesterfokon (formálás klikkerrel)

-behívás minden körülmények között

-bójához küldés 10 méterre és ott fektetés (vizsgafeladat)

-akadálymunka: palánk és kúszó (vizsgafeladat)

-kézjelek 5 méterről (ültetés, fektetés - vizsgafeladat)

-megállítás behívás közben (vizsgafeladat)

-élelem megtagadás

-kutyás játékok

-elmélet: haladó tanítás, a kutya érzékelés, ösztönkezelés magas fokon, a büntetés 4 fokozat, problémás viselkedések megoldásának 5 pontja



Nos ha figyelmesen elolvastad, láthatod, hogy egyáltalán nem arról van szó, hogy nem büntetünk!

Csak nem úgy, ahogy előttem írták (rácsap a fenekére, megráncigálja, üvöltözik vele, jól elveri, erőlteti stb...), hanem kicsit célravezetőbben, magasabb fokon, kevésbé radikálisan mégis hatékonyabban.


Ennyi.


Ja, és igazad van, ahány kutya, annyi lélek, mindenkit kicsit máshogy kell kezelni - én sem egyformán bánok a falkatagjaimmal.

De egyben nagyon hasonlítunk a kutyák és mi emberek:

Szép szóval mindig többre megyünk, mint kiabálással.


Problémás gyerekekkel foglalkozom, javarészt javítónevelősökkel (kötelező külön programra járnak hozzám), még egyel sem találkoztam, aki azért haragudott volna kevésbé a világra, mert nekiálltam üvöltözni vele.

Csupán van olyan, akihez több idő kell.

De semmiképpen sem üvöltözés, mert akkor csak jobban elzárkóznának előlem és esélyem sem lenne a bizalmukba férkőzni, megszerettetni vagy legalábbis elfogadtatni magam.


Ha valakinek nem lenne világos, az etológia célja nem csupán az állatok viselkedésének megfejtése!

Legfőbb célunk, hogy az ember legősibb szövetségesének viselkedésén keresztül megértsük saját ősi ösztöneinket!

Mert bizony egy család, egy közösség, az egész emberi faj még mindig rejtett falkaként működik!

Ugyanúgy le vannak osztva a szerepek, amit ki így, ki úgy játszik.

De a világ nagyjai sem erőszakkal érték el, amit elértek.

Erőszakosságért senkit sem tisztelünk, legfeljebb féljük, és ezért tartjuk a szánk!



(Ajánlom mindenki figyelmébe a Kóristák című filmet, nem csak az embertársainkkal, a kutyáinkkal is megmutatja, hogyan érdemesebb bánni.)


De kinek hogy esik jól.

Csak össze ne fussunk, mert az ilyet még nézni is rossz.

2012. márc. 31. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!