Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi a francot lehet egy ilyen...

Mi a francot lehet egy ilyen ösztönerős kutyával csinálni, akit labda vagy egyebek nem érdekelnek?

Figyelt kérdés
A huskymról van szó, elképesztő ösztönei vannak, de ezek csak a macskákra, esetleg pockokra és egyéb kisemlősökre kapcsolnak be. Már vért izzadtam, nem labdázik, a csipogós játék sem érdekli, így nem tudja az ösztöneit kiélni. Persze a macskák után megy, hiába dobok neki palackot, egyszerűen olyankor megszűnik a világ. És kb. egy tizedmásodperc alatt kapcsol be az ösztöne, mire letiltanám, már túl van hetedhét határon. Büntetés nem segít, mivel egyébként is szökős (volt az előző gazdájánál),nem hajthatom meg. Most már komolyan hajlok az elektromos nyakörv felé, mert minden tőlem telhetőt megtettem, teljesen jó a kapcsolatunk, figyel rám, vezére vagyok, behívható, de ezt az igen magas ösztönt nem tudja velem kiélni. Tanács?

2013. júl. 19. 22:01
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/76 A kérdező kommentje:

Jaja, madarakra már ő sem megy, és ami nagyon érdekes, már azt is elértem, hogy anyuék macskáira be sem kapcsol a vadászösztöne. Örültem is, mint majom a farkának, hogy már nem macskázik. Aha...

Utolsónak: szerintem a falkavezérség nem egy igen vagy nem dolog. Inkább %-ban mérném. Mondjuk én most úgy 90 %-on állok, kajáról, kutyákról, kunyizásról tiltható, ásásból elsőre vagy ha rossz napunk van másodjára kihívható. Na a maradék 10 % meg elég arra, hogy elmenjen a macskák után. Amúgy én is kérdeztem erről kutyasulin, van egy kiváló oktató, akire felnézek, a kutyája kb. körberajongja, de mesélte, ha macska van, a kerítés rései közt is átfúrja magát. Szerintem a vadászösztön egy más 'dimenzió'. Talán a vörös zónás kutyaagresszív kutyák agressziójához tudnám hasonlítani. Leszáll a vörös köd, oszt' kész, se kép, se hang. Azért kajánál ez szerintem ritka, az egy alacsonyabb fokozat.

2013. júl. 19. 23:27
 22/76 A kérdező kommentje:
Ja, és szakértőkön már túl vagyunk (valódiakon, nem humbug 'kutyakiképzőkön'), tanácsaik a pozíció erősítése, a szitu elfogadása, vagy elektromos. Na meg a kutyával is túl vagyunk már a kutyasulin, és én is sokat fejlődtem.
2013. júl. 19. 23:29
 23/76 anonim ***** válasza:
86%

#19: nagyon jó tanács, érdemes is megfogadni, mert ez így tényleg elég tuti módszer :)


De csak a rend kedvéért megjegyzem, hogy nálunk például nem működik :D A kutya hebrencs, nem akarom, hogy szétverje az elektromost unalmában (a saját testére sem vigyáz, folyton tele van sebekkel), másrészt meg a normál nyakörve egy egysoros fém fojtó, namost azt nem rakom rá, amikor az elektromos is fent van, merthogy fogalmam sincs, mit okozna, ha azon át is rázná a kutyát, de nem akarom kipróbálni. Úgyhogy igyekszem jóval séta előtt felrakni rá a nyakörvet, sokat sétálni vele rázás nélkül, séta közben is cserélgetni a kettőt (pecázáshoz sem hagyom rajta, nem tudom, mennyire strapabíró a cucc, de nem az enyém, szóval nem akarom tönkrevágni), aztán lesz ami lesz.


Amúgy meg tényleg van ilyen, hogy a kutya tudata kikapcsol, csak megy az ösztönök után. Nem hittem el teljesen, amíg a saját szememmel nem láttam, de Shellym például teljesen máshol jár, ha elás valamit a kertben, öt másodperccel később már fogalma sincs, hogy mit csinált. Ha meg én mutatom meg neki, hogy nézd, itt áll ki a csontod a földből, úgy örül, mintha sose látta volna még a pár másodperce elásott csontot. Amúgy minden apportíroz kérésre, ezeknél meg csak néz rám hülyén, hogy mit akarok, mikor nincs ott semmi.

2013. júl. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/76 anonim ***** válasza:
69%
nyugodtan hagyd rajta, a komolyabb nyakörvek kibirják a strapát. és a láncot is mellé teheted, az nem vezeti az áramot:))))
2013. júl. 19. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/76 anonim ***** válasza:
71%
Haver eleve használtan vaterázta, nem tudom, mennyit bírt már ki eddig, de ne nálam romoljon el, mert annyi felesleges pénzem nincs, hogy újat vegyek helyette :P De aztán fene tudja, majd beszélek a tulajdonosával, hogy szerinte meg merjem-e próbálni :)
2013. júl. 19. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/76 anonim ***** válasza:
83%

hát nem tudom... elgondolkodtam azon hogy ha a kutya ösztöne bekapcsol azt még megelőzi feszlüt figyelem. namármost

"kb. egy tizedmásodperc alatt kapcsol be az ösztöne, mire letiltanám, már túl van hetedhét határon."


ha nem megfelelően gyorsak a reflexek (gomnyomás vagy éppcsak egy szó) akkor sajnos az elektromossal se fog sokra menni.

(voltak akiknek pont emiatt -későn reagáltak- nem is jött be az elektromos nyakörv se)


a kutyának meg kell tanulnia az önuralmat az ösztönei felett és bizony ha csak 10% ban nem töltjük be megfelelően a szerepet akkor a kutya számára legcsábosabb dologgal/dolgokkal vallhatunk a legkönnyebben kudarcot.


nagyon érdekes volt aki azt írta hogy a kutya lesi annak lehetőségét mikor nem figyel a gazdi és ezeket használja ki. általában ezt a domináns kutyák szeretik művelni, folyamatosan feszegetni a határokat ugyebár, (a vezér mennyire vezér, mennyire képes figyelni stb) az enyém pontosan ilyen. erre akkor jöttem rá amikor a jól megszokott helyünkön vidáman felhívtam a barátnőmet és egy mondatot képtelen voltam elmondani mert a kutya azonnal betalált mindent. éppen ezért megtanultam sétakor mindig 100%ban figyelni rá. ez pl. -többek között - azt jelenti hogy soha nem telefonálgattam, a párommal sem beszélgettem, vagy nem nézelődtem ha olyan helyen voltunk vagy olyan helyzetben ahol tudtam hogy a kutya feltehetőleg nem fog viselkedni. ez közös életünk folyamán sokminden volt: más kutyák, esetleg emberek, más állatok, macskák, szaladó gyerekek, repülő tárgyak (labda stb), az utcán elejtett undi dolgok vagy épp étterem mellett eldobott szaftos hús, tüzelő szukák hátrahagyott jelei, horgászok frissen kifogott vérző halai, bicigliző, motorzó, futó emberek stb. tulajdonképpen nem jut eszembe semmi amivel ne találkoztunk volna már életünk folyamán. a homokos parton találkoztunk már lovagló emberekkel meg lovas szekérrel is.


elsősorban amit elvártam a kutyától is neccesebb helyeken (pl. a szomszéd két utcán telis tele macskákkal) hogy bizonyos komfortzónámon belül, kb. 5 méteres körzetemben legyen, ezzel a kutya máris érezte hogy felügyelet alatt van. és ekkor bizony nem is vettem le soha a szemem a kutyáról. illetve néha átnéztem a környéket hátha én veszek előbb észre valamit.

na most jövök jó öreg ceasar millannal mert egy nagyon okos dologra bizony ő is felhívja az ehhez hasonló (kutya ösztönei bekapcsolnak és akkor már nincs mit tenni) problémákkal kapcsolatban a figyelmet. a kutya minden esetben "jelez" mielőtt ténylegesen megindulna. elsőre ez valóban tizedmásodpercnek tűnik de valójában ha figyelsz a kutyádra akkor bőségesen van időd reagálni akár tiltással is. (és itt ki is derül hogy amellett próbálok kampányolni hogy lehetőleg ne legyen szükség az elektromos nyakörvre). sokkal jobbak a kutyák érzékei mint a mienké (ugye ezt tudjuk, nem mondtam újat) ez gyakorlatban annyit jelent hogy amire mi azt hisszük a kutya akkor vette észre mondjuk a macskát, ő valójában már régen tudta a szaglás, hallás, esetleg látás segítségével. innen számolva pedig már jóval több időnk van arra hogy megfelelően reagálhassunk. nekem volt egy tiltásom az ilyen helyzetekre. ez volt a "ne merészeld". ha csak láttam hogy a kutya elkezd figyelni kiváncsiskodni egy adott pontra (ÉS ITT MÉG NEM FESZÜLT BE!) máris ezt mondtam neki. ha azt láttam hogy elkezd befeszülni akkor jött egy kemény tiltás vagy magamhoz hívás, vagy dobálózás. egész életünk során háromszor kellett megdobnom, de ott is azért mert már késtem a tiltással. ma már ott tartunk hogy vagy én lettem nagyon figyelmes vagy neki tart tovább az hogy átadja magát az ösztöneinek, nem tudom, de legneccesebb helyzetekben egy keményebb rászólás bőven elég, de ez se tudom mikor volt utoljára.

ezt nagyon sokan nem tudják, komolyan mondom még a párom sem veszi észre (ilyenkor szoktam letolni hogy nem is ismeri a kutyát) ha a kutya elkezd figyelni valamire. mai napig fél szemmel mindig figyelem a kutyát és nem egyszer megkaptam már a páromtól hogy miért tiltok ha nincs is semmi, mire minden esetben kiderült hogy valami érdekes dolog csak volt x méterrel arrébb. (kutyák, macskák nála is keményen érzékeny pont) így mire odaértünk a kutya már régen bekapcsolt ösztönök helyett önuralomra. rengetegszer mutattam a páromnak miről tudja ezeket észrevenni és így még bőven időben halál kényelmesen tiltani, valamiért mégse jut el az agyáig. az egyik legkönnyebben megérthető dolog, hogy ha a kutya 2-3mp-nél tovább figyel valamire/valamerre akkor ott már tuti van valami. a kutyák általában folyamatosan mennek, folyamatosan szaglásznak, gyorsan jelölgetnek stb. soha nem dekkolnak sehol le hacsak nem számukra valami érdekeset fel nem fedeztek, legyen ez akár valami undi a földön, vagy egy tüzelő szuka nyoma, vagy a távolban valami egy állat akármi, szélfútta szagminta. ilyen esetben én mindig azonnal azt figyeltem hogy ő hova figyelt. volt hogy valami nagyon távoli dologra volt figyelmes akkor legyintettem hagyd és mentünk tovább, de volt hogy szembe jópár x méterrel arrébb jött egy másik ember mondjuk a kutyájával, vagy épp ott volt egy macska vagy valamilyen állat akár madár bármi. jó példa hogy egyszer a párommal a kóbor macskákkal tömött utcába akartam fordulni, mire ő heves tiltakozásba kezdett hogy arra bizony nem megy (maxi pórázzal) mert teli van macskákkal a kutya meg megőrül és nem lehet rászólni. no tíz perc vita után (soha nem okoztam csalódást valamiért mégsem hiszi el hogy a kutya minden esetben hallgat rám) ötmilliószor elmondtam neki hogy mi állandóan arra szoktunk menni hiszen tudja, végül csak elindultunk arra és miközben mutattam neki hogyan veheti észre hogy a kutya macskát szúrt ki és milyen könnyen lehet tiltani vígan végigmentünk gond (és póráz) nélkül a két utcán. persze vele nem csodálom hogy nem műxik a kutya, se tekintélye, se tiltani nem tud rendesen, de még figyelni se figyel a kutyára, szóval a kutya már rég megindult mire ő tiltana.azért írom mindezt le hogy érzékeltessem hogy bizony ha alaposan odafigyelünk akkor simán lehet tiltani.


ezesetben is valójában nem a tekintély hiányával van a baj, hanem azzal hogy nem reagál a gazdi időben. sajnos ha a kutya meg már megindult akkor már valóban késő, tekintély ide vagy oda (ide én nem sorolnám az utcán bekajált undi dolgokat mert az teljesen máson alapszik, azt tekintéllyel bármikor le lehet parancsolni)


a másik fontos dolog ilyenkor a dobálózás lenne (ha más nem akkor ehelyett valóban kell az áram). nekem mindigy úgy mondták és ez találó is hogy a kutya megtanulja hogy a "kezem bármeddig elér". főleg ugye -ahogyan már említették mások- a szabadon kószáló kutya esetében van erre szükség. én megmondom őszintén hogy mindhárom esetben különböző dologgal dobtam meg a kutyát. az első az kétségbeesésemben történt egy igen apró fadarabbal, nem is fa inkább egy vastagabb száraz valami növényféle volt az. macskára indult meg én meg ott vinnyogtam neki, meg se hallott kínomban felé dobtam azt a fadarabfélét és hát mivel nem tudtam jól célozni ezért kivételesen megérintette a fenekét (nem rá akartam ez a vicc) nah az nagy show volt hogy megilletődött akkor. napokig röhögtem ha eszembe jutott. szóltam hogy jöjjön, úgy szladt mint a kisangyal. a második alkalommal már tudatos volt a pórázát hajítottam elé. szintén bevált. harmadik alkalommal kemény megpróbáltatás elé néztem, nagyon közel tüzelő szuka, keményen elveszendőben volt az esze láttam hogy a szokásos időben a szokásos még kemény rászólásom sem hat hát hozzávágtam pontosabban mellé, a szatyrot ami a kezemben volt, benne volt az energiaitalom. nah az szintén hatott. sőt a szatyor csörgött az energiaital puffant benne, szóval megtette a hatását olyan szinten hogy még fel is nyikkant pedig nem találtam el. ma már ha ne adj isten valamiért nem hatna a rászólás és mégsincs semmi a kezemben vagy a környéken amivel megdobhatnám tuti hogy lekapnám a cipőmet és azt vágnám felé ha kell. fontos tudni hogy csak az első esetben tudtam én is meglepni ugy hogy ő már megindult. a másik két esetben mindig előre szóltam és ha láttam hogy nem hat a szó csak kezd befeszülni egyre jobban rohanásra készen nah akkor azonnal dobtam soha nem vártam meg hogy meginduljon.


én azt javasolnám első sorban hogy válts tiltó szót. valószínű hogy a már megszokott semmit nem hatna mert már "elhasználódott" hiszen sose történt semmi kellemetlen a számára ami miatt jól megjegyezze hogy nem érdemes packázni. így valójában süket fülekre találna még akkor is ha időben szólsz.


a másik hogy én megpróbálnék az áram előtt különböző dolgokkal dobálózni. pl. a lánc is hatásos lehet. bár az igazat megvallva (legalább is az én tapasztalatom szerint) nem az a fontos hogy magától a tárgytól féljen vagy annak hangjától, hanem hogy a dobott tárgynak legyen mögöttes tartalma. jól beleküldöd minden dühödet, mellé még jó kemény hangon tiltasz és tuti hogy "meg fogja érezni". én ezért is dobtam mindig mellé, mert a csattanás maga plusz a kemény tiltásom olyan szinten kizökkentette hogy ihaj. ekkor jöhet azonnal a behívás és szigorú láb mellett követés. eleinte -most hogy visszaemlékszem a necces helyzetekre- ez iszonyú sok önuralmat fog kívánni szemed folyamatosan rajta kell legyen a kutyán (a tekintetésből ugyis látod merre van a macska) és folyamatosan keményen tiltani ha újra befeszülni készül. kemény de megéri mert idővel majd már elég lesz szimplán rászólni.


és még mielőtt bárki azt gondolná hogy a kutyámat eleve nem érdeklik a macskák, meg kellene nézni mit művel amikor a párom kezében van pórázon én megyek kidobni a szemetet mire a kuka mellől elrohan egy macska. egyszóval botrány amit a kutya ilyenkor elkezd. még nézni is rossz nagyon durva. (ugyanígy ha kutyát vagy más állatot lát és a párom kezében van) igaz, ilyenkor ha rászólok azonnal abbahagyja.


szóval hosszas rizsázásom célja az hogy tudd áram nélkül is tökéletesen lehet tiltani csak figyelni kell a kutyára. a kellemetlen az hogy mindig. ha más nem fél szemmel de mindig kell figyelni rá, mert az ilyen kutyák pontosan ezeket használják ki. amikor nem vagy megfelelő vezér, tehát pl. nem is figyelsz rá eléggé. a megadó kutyákkal ezért is tök jó, velük egyszer megérteted a dolgot aztán nincs is gond. de egy domináns, makacs kutyánál sosem tudhatod mikor van épp olyan napja hogy nah akkor most letesztel, nah akkor most nem figyelsz stb. persze hangsúlyozom hogy ezek lényegesebben ritkábbak lesznek és könnyebb helyzetek. lesz olyan is amikor be se feszül a kutya te mellékesen odaveted (pl. amikor nem tesztelgetős napja van) hogy hagyja a macskát az meg nem is fog törődni vele. én megmondom őszintén nagy janinak éreztem magam amikor egyszer a tisztáson mielőtt elindítottam a kutyát az észrevett egy macskát pár méterre tőlünk. pont utban volt. gondolkodtam hogy vajon el e indítsam így, kerüljük ki pórázzal vagy mi legyen. mivel eléggé kicsi volt a veszély még abban az esetben is ha a macska után iramodik ( tutira vettem hogy az lesz mert őszintén szólva nem voltam benne biztos hogy így eléggé egyértelmű tudok lenni a számára), úgy döntöttem bevállalom ezt a helyzetet. ahogy nézte a macskát azt tiltottam majd mikor rám nézett előre mutatva elindítottam. a kutya szó szerint a macska mellett ügetett el nyugisan szépen (annyira közel volt a macskához hogy az simán pofon vághatta volna). azt se tudtam kire vagyok büszkébb. szegény macska meg majd szívinfarktust kapott ahogy a kutya elment mellette. voltak más esetek is ahol nagyon jól viselkedett. szóval ezzel pedig azt akarom mondani hogy igen, kő kemény meló a szó szoros értelmében de amikor eljönnek az ilyen esetek amikor számodra is hihetetlen jól viselkedik a kutya az kárpótol mindenért.


remélem segíthettem. ha más nem (mivel azt mondod hogy a dobálós módszer nem működik, bár szerintem ha időben dobod akkor nincsen azzal gond) legalább annyiban hogy mikor üsd meg árammal időben hogy ne is induljon meg, bár tény hogy az áram tuti hatásos akkor is ha már "megsüketült". amíg megérkezik a nyakörv ((ha jól tudom már megrendelted) én javaslom hogy ezt addig próbáld meg. mindenestre így vagy úgy de sok szerencsét kívánok hogy a dolog mihamarabb oldódjon meg.

2013. júl. 20. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/76 anonim ***** válasza:
73%

Mi még messze vagyunk attól, h macskáról le tudjam hívni. Nekünk a suliban az ÖV-t mondták, mert ott is magas ösztönállapotban dolgoznak a kutyák és ha ott kontroll alatt tudom tartani, akkor macskánál is jobb lesz a helyzet :)

10 méteres pórázt h használtátok? Nekünk a suliban mesélték, amit én is tapasztaltam anno, meg te is, h pontosan tudta mikor van rajta. Állítólag min. 5-7 hét, amíg minden egyes nap rajta kell lennie a hosszú póráznak és ahogy javul a helyzet, visszavágni belőle egy darabkát és így fokozatosan csökken, végül el is hagyható. De meséltek olyan kutyáról, akinek egy 5 centis darab ott figyel a nyakörvén, ha rajta van, tökéletesen működik, ha nem, akkor hibázik :)

2013. júl. 20. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/76 anonim ***** válasza:
100%

ma 05:22


Végigolvasva valóban igy működik nálam is:) Ugyanez a helyzet. Ha a határban látom, hogy kihuzza magát a kutya, és emelkedik a farka, akkor indulna valami után. Ebben a másodpercben még le tudom hivni, ha kések, és beindult, már reménytelen. Nem fut ki akkor sem a világból, csak még ráhuz pár métert mire megfordul irányomba:) Ezt meg még megdobni sem lehet, mert pillanatok alatt gyorsul 100-ra:))) ha beviszem a városba ott nyilván nem lécel le, mert pórázon van, de ezek a jelek akkor is jönnek előtte. Mondjuk akkor is kell figyelnem, mert olyat ránt, hogy a karom kiszakad. Emlékszem amikor BH-ztunk már lement a kiértékelés, a kutya boldogan cuppogtatta a labdáját, amikor behozták a fürkész sátrat. Abban a pillanatban bekapcsolt, és végigszánotta velem a pályát. Akkor mondta a biró: ha most nem tudod magadra vonni a figyelmét, akkor idáig nem tanultál semmit. és igaza volt.

Ebből kiindulva, lehet, hogy nálatok is érdemes lenne suliban zsákmányos "ö.v." csinálni, eközben baromi jól el lehet sajátitani a kézbentarthatóságot. Ez is megérne egy próbát.

2013. júl. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/76 anonim ***** válasza:
74%

Én vagyok az a válaszoló, akinek elcsórta a husky kutyája a virslit kutyasuliban. Most az őrző-védő ötlet miatt gugliztam egyet, mert ilyet még nem hallottam, hogy huskyval ÖB és az első találat egy érdekes cikk egy huskyról, aki megcsinálta a tanfolyamot. Igaz ha olvasod a kölykkori énjét, akkor már látszik, hogy nem átlagos kutyusról van szó. Ha nem is olvasod végig, az utolsó mondatot mindenképp a figyelmedbe ajánlanám. Konkrétan bevallja a szerző, hogy ÖV és minden tanfolyam és sikeres vizsga ellenére nem tudta kinevelni a kutyából a vadászösztönt. [link]


A saját kutyámból kiindulva az ÖV-n csak nevetségesek lennétek. Az hogy egy körben álltok és a hergelik a kutyákat ez ezzel a fajtával szinte reménytelen, már ha nem egy ilyen ördögfiókát viszel haza, mint a cikk írója. Jó ösztönű, jó körülmények között nevelkedő husky sosem támadna emberre és pont. Ez a kutya mindnekit imád a betörőtől kezdve a postáson át egészen azokig, akik rettegnek tőle. Egyszer nem szólt egy haverom, hogy retteg a kutyától, mert bátor férfinek akart tűnni. Meg is lett az eredménye: a kutya annyi szeretetet zúdított rá, hogy 5 perc alatt kiterápiázta minden félelemből. Lehet, hogy nektek be fog válni, próbáld meg, a menekülős verzió még működhet is, mert egy kergetőzésben biztos benne lenne a kutyusod. Más kérdés, hogy mennyire venné játéknak a dolgot.

Ha túl sok az energiája, te sem ódzkodsz egy kis futástól, és pórázon tényleg jól viselkedik, akkor kipróbálhatnátok a canicrosst. (na nem most, majd ha hidegebb lesz) A vadászösztönön nem segít, de jól meghajthatnád a kutyát és remélhetőleg a futás, a húzás és a folyamatos parancsok együttesen lekötnék annyira, hogy ne macskázzon.

2013. júl. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/76 anonim ***** válasza:
34%
Én nem a hergeléses ÖV-ről beszéltem, ez már elavult módszer. Viszont az ÖV egyik része is a zsákmányösztönre épül, amikor megindul a macska után, az is zsákmányösztön miatt van. Ha egy jó segédnek sikerül a kutyában felkelteni a zsákmányösztönt, a gazdi megtanulja ilyen magas ösztönállapotban kontrollálni a kutyát, a macskáról behívás is sokkal könnyebb lesz.
2013. júl. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!