Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen fajta kutyát válasszunk...

Milyen fajta kutyát válasszunk? Melyik a legideálisabb kezdő kutyások számára?

Figyelt kérdés
Párommal szeretnénk egy kiskutyát venni, de nem tudunk dönteni, hogy milyen fajtát. Elsősorban bichon vagy westie érdekel minket. Ha bichon, akkor vagy bolognese vagy havanese. Mindhárom kutyafajta jellemzőjét elolvastam, összehasonlítottam. Bichonoknak a szőrét naponta kell fésülni és a szemüket is naponta ápolni kell (legalábbis több oldalon is ezt olvastam, nem tudom a szemápolásból mennyi igaz). Tehát elég macerás. Ezen kívül nem szeretnek túl sok időt egyedül tölteni. Párom 3 műszakban dolgozik, én 2, ezért van amikor úgy jön ki a váltás, hogy 4-5 órát is egyedül lenne a kutyus. Nem tudom ezt hosszú távon mennyire bírná. Westienél viszont írják többen, hogy eléggé ugatós fajta. Lakásban lakunk, így a szomszéd tévéjét is lehet hallani, szó szerint, így gondolom a kutya ugatás is áthallatszana. Igazából mindkét fajta tetszik kinézetre is, jellemre is, és persze mindkettőnek van hátránya. Szeretnék tanácsokat, esetleg személyes tapasztalatokat a fent említett kutya fajtákkal kapcsolatban. Elfogadok mindenféle tanácsot is kutya neveléssel/tartással kapcsolatban, hiszen most először lesz saját kutyám. A családban mindig volt, csecsemő korom óta, de azért más, ha tényleg csak én vagyok érte a felelős. Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!

2013. okt. 22. 11:23
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

6. vagyok.


Nagyon fontos, hogy egy almon belül különböző jellemű kutyák vannak. Ha kifogtok egy domináns, akaratos, hisztis természetű kiskutyát, akkor nehezebb dolgotok lesz, mint egy megadó típusú kiskutyával. De ha a kiskutya túlságosan megadó, érzékeny és önállótlan, akkor valószínű, hogy szeparációs szorongása is lesz, ezt pedig nehezebb kezelni, mint a dominanciából eredőt. Egy jó tenyésztő nagyon jól ismeri az almot, így tud ajánlani nektek megfelelő kiskutyát.


A terrierekkel azért nehéz, mert mind önálló munkára lettek kitenyésztve. A westie pl róka- és borzvadász kutya és kártevőirtó volt eredetileg. Egy ilyen rókalyukba lemenni, vagy egy nagy patkánnyal harcba szállni pedig nagy önbizalmat és bátorságot igényelt, és mivel az ember nem tudott utána menni, önállóságot. Persze ezek a kutyák értelmesek is, de ebben a tekintetben a bichonok sem maradnak el tőlük, sőt, mivel együttműködőbbek, ezért könnyebben tanulnak.

2013. okt. 22. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:

Köszi!

Ha megyünk majd kiválasztani a kiskutyát, mindenképp megkérdezem a tenyésztőt, melyikre mi a jellemző. Bár azt mond amit akar, de remélem nem fognak átverni. Mondjuk én mindig az olyan kölyköket választom, aki kitűnik a tömegből. Vagy kinézetre, vagy viselkedésileg.

Félek,hogy egy westie túl makacs lenne természetéből adódóan attól függetlenül, hogyan nevelem. Bár biztos vagyok benne, hogy a nevelésen is sok múlik, de a vérében akkor is benne van a makacsság.

2013. okt. 22. 14:14
 13/22 anonim ***** válasza:
100%
Azért a mai westiek, yorkik elég messze vannak a vadászkutya őstől. Már nagyon rég nem erre tenyésztik. Ha jó helyről veszel, akkor a tenyésztő azon lesz, hogy a kutya a lehető legjobb helyre kerüljön, ezért nem ver át, hanem segít a leginkább hozzád való kölyök kiválasztásában. Ha így veszel kutyát és utánaolvasol a nevelésnek (ajánlom Cesar Milan és Jan Fennel könyveit), akkor egy westie vagy egy yorkie is megfelelő lehet suli nélkül is. Az a lényeg, hogy ha valami probléma felmerül, ne várd meg, amíg elfajul, hanem az elején próbálj megoldást keresni rá. De ha nem bízol magadban, tényleg válassz egy könnyebb fajtát.
2013. okt. 22. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
100%

Egy jó tenyésztőnek egyáltalán nem érdeke, hogy a tőlük származó kiskutyák hozzájuk nem passzoló gazdihoz kerüljenek. Nekik fontos a kiskutyáik további jóléte.


Hát figyelj, neveléssel és megfelelő életmóddal csodákat lehet művelni egy kutyával, de az alaptermészetét nem lehet megváltoztatni. Pl az én mudim szeret ugatni, ugatós is. Otthon csöndben van, mert egyrészt le van fárasztva, másrészt ezt megtanítottuk neki. De azt már nem várhatom el tőle, hogy pl az erdőben ne ugasson. Egy makacs kutyának is meg lehet tanítani egy csomó dolgot és boldog életet lehet vele élni, de valószínűleg nem fogja minden kívánságodat ugorva teljesíteni pl. De plusz munka befektetésével akár nagyobb együttműködést igénylő dolgok is elérhetőek egy makacsabb fajtával, én pl láttam már dog dancing versenyen szépen teljesítő westis gazdit.

2013. okt. 22. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nagyon nehéz a döntés, még alszom rá párat! :)
2013. okt. 22. 22:23
 16/22 anonim ***** válasza:
Az olcsóbb magyar kategóriából,még nézd meg a pumit.Kinézetre,épp az a szőrgombóc amit keresel,de nem tudom mennyire ugatós.Vagy még a cavalier king charles spániel.Nem ugatós,bírja az egyedüllétet,és szép.A szőrét elég hetente átfésülni.A szőrük öntisztuló.A sár ahogy megszárad kipereg a szőrükből,és olyan mint frissen mosva.
2013. okt. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem pumit ne. Nagyon nem egy kategória ezekkel az ölebekkel, amiket itt felsorolt. Egyrészt munkakutya, másrészt ő is egy kicsit terrierjellem.
2013. okt. 23. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Nekem 2 staffordom van, akik ugye szintúgy keményfejű terrierek.Hihetetlenül makacs, önfejű jószág minden terrierféle, első kutyának inkább ne válassz westiet.

Inkább a bichon, abból is a havanese, mert több színváltozata van, ami szerintem pozitív dolog, pláne ha a feje színes, így ugyanis nem színeződik el feltűnően a szem körüli puha szőr.

A westie egy igazi kemény kis kutya, amolyan "apró testben medvelélek"-típus.

Inkább bichon, ha jól neveled, egy tüneményes társad lesz. :)

2013. okt. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

13 éve vagyok westies, első kutyusom. Nevelni kell, ez tény, de rengeteg örömet tud szerezni a gazdájának, nagyon vicces kutyusok, valódi bohócok. Ahhoz is szoktatni kell, hogy nem vagytok otthon. Először csak az ajtó elé menjetek, majd egyre távolabb, egyre több időre, így idővel megszokja majd, hogy néha egyedül kell lennie, és leszokik az ugatásról, sírásról! Ez általában 2-3 napot vesz igénybe, de persze attól függ, milyen gyakran csináljátok meg vele.

DE! Vigyázni kell velük, mert baromira tudják az embert manipulálni, ahogy a gyönyörű szemeiket rád meresztik. Nem szabad, hogy meglágyuljon a szíved, mert nem biztos, hogy az jót tesz a kutyusnak is. Két-három, esetleg négyhavonta kell vinni őket a kozmetikushoz nyíratni. Alapvetően nem egy beteges fajta, de a fülükre, szemükre nagyon oda kell figyelni, illetve arra, hogy sétakor ne zabáljanak fel mindent. És a cukorbetegség, bár ahogy hallom, ez már egyre több fajtánál előjön sajnos :S.

Nézegesd a kutyás újságokat, ott szoktak lenni hirdetések, az utolsó oldalakon, hívj fel többet, keresgélj, míg rá nem találsz a megfelelő ebre. A tenyésztők általában hagyják, hogy megnézd a kutyusokat, akár az anyukát is! De ha nem, akkor keress más almot.

Ennyi jutott eszembe így, közel egy évtized távlatából, de kérdezz bátran, ha valami eszedbe jut, hátha tudok segíteni! :D

Sok sikert kívánok a megfelelő kutyus kiválasztásához!

2013. okt. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!! Akkor szerintem marad a havanese (én alapból is inkább ezt a fajtát választottam volna westie helyett). Köszönöm a tanácsokat!
2013. okt. 26. 11:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!