Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ismertek olyan kutyakiképzőt...

Ismertek olyan kutyakiképzőt vagy kutyaiskolát Magyarországon, akik az erőszakmentes kutyanevelést tanítják?

Figyelt kérdés

Tehát akik nemcsak a kutya tanítása és kiképzése során kerülik a kényszer alkalmazását, hanem abban a szellemben tanítják a gazdákat, hogy a harmonikus kapcsolatot kutyáikkal úgy is kialakíthatják, hogy egyáltalán nem alkalmaznak a kutyán semmilyen fizikai kényszert (pórázrántás, megbökés, grabanc megragadása, verés) vagy pszichológiai megfélemlítést (morgás, szemmelverés, megtolás, letiltás).

Külföldön egyre többen alkalmazzák, és kíváncsi vagyok, nálunk vannak-e, akik behatóbban ismerik a módszert.



2014. jan. 8. 00:12
1 2 3 4 5 6 7 8
 61/77 anonim ***** válasza:
100%
A klikker nem nevelési technika :) Tanításra való, semmi másra. Tanítani lehet a kutyát erőszakmentesen, sőt, úgy ideális, de a tanítás csak az eleje - és a legegyszerűbb része - annak a folyamatnak, aminek a végén te bármikor bármit kérsz a kutyától, megcsinálja.
2015. ápr. 20. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/77 jtjt válasza:

Akumi: Én nem látok nagy különbséget a nevelés és a tanítás között. A kutyanevelés lényege az hogy megtanítsam a kutyának hogy mit várok el tőle. "A nevelés olyan tevékenység, mellyel valaki(k) úgy kívánnak hatni másokra, hogy azok optimálisan fejlődjenek, erősödjenek abban amit a nevelők kívánatosnak tartanak és maradandóan változzanak abban, amit nem." (Wikipedia)

A klikker magában csak egy hang, de az hogy ez a hang mit jelent a kutyának és hogy mire használod, az már tőled függ. A klikkert lehet nevelésre is használni, mert bármilyen viselkedésre rá tudsz erősíteni, nem feltétlenül csak trükkök tanítására szolgál (bár arra is tuti) ;)

2015. ápr. 21. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/77 anonim ***** válasza:

Szerintem a tanítás az, amikor konkrét feladatot tanítasz a kutyának, nevelés meg az, amikor a mindennapi élet szabályait tisztázzátok. Nem kis különbség :)

A klikkert bármire lehet használni, persze, egész nap kattingathatsz vele, csak nem biztos, hogy érdemes. Nem nevelésre találták ki, sok esetben nem is alkalmas erre, ellenben tanításra bármilyen kutyánál, sőt, egy bizonyos minimális felfogóképesség felett minden állatnál használható. Magyarul erre való :)

2015. ápr. 22. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/77 anonim ***** válasza:
Én a gyerekekhez értek és ott csődöt mond a "csak piros ponttal nevelni" elv. Ha fojtogatja a másik gyereket, akkor félre a piros ponttal, sajnos le kell ordítani a fejét. (Megtörtént eset, kitűnő tanuló, 9 éves) Gondolom, a kutyáknál is hasonlóképp működik a dolog.
2015. ápr. 22. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/77 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem ugyanaz a neveles es a tanitas. Lattam jopar peldat olyan kutyakra, akik irnak-olvasnak, de szrnak a gazdi fejere, de ismerek olyanokat is, akik 2-3 vezenyszonal nem tudnak tobbet, de azokat 10000%-ig megbizhatoan vegrehajtjak. Konkretan egy borderes forumon irtak olyan kutyakrol is, akik gyonyoruen vegrehajtjak az obedience gyakorlatokat a versenyen, de a lakasban mar nem lehet szabadon engedni a berendezes epsegenek kockaztatasa nelkul. Oket ugyanis szuperul rakondicionaltak klikkerrel arra, hogy amikor feladat van, akkor figyeljenek, de korlatokat nem allitottak fel nekik.
2015. ápr. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/77 jtjt válasza:

A klikkernek és a kutyának mindegy, hogy az együttélés szabályait tanítod (ja és ezek a szábályok gazdinkánt változnak, attól függ hogy ki mit vár el a kutyájától) vagy egy konkrét feladatot, trükköt.


Nem gondolom hogy csak azért nem számít nevelésnek mert nem büntetésen alapszik, hiszen a büntetéssel maximum azt érem el hogy megmutatom a kutyának hogy milyen viselkedést nem szeretnék, de az korántsem biztos hogy egyérelmű a kutya számára hogy akkor mégis mi a kívánt viselkedés.


Az emberek hajlamosak azt hinni hogy a kutyák úgy gondolkodnak és tanulnak mint az emberek, de ez nem igaz. Pl nem úgy kötik össze az eseményeket mint az emberek, ha megtanulja az ültetést a konyhában akkor arra még külön rá kell jönnie hogy a vezényszó a másik szobában vagy a kertben is ugyanazt jelenti.

Vagy ha hazajössz és meglátod a kutyaszart a nappali közepén és leordítod a kutya fejét, akkor a kutya ezt a büntetést nem a nappaliban kakilással fogja összekötni (ha csak nem rögtön kakilás közben szólsz rá), hanem pl azzal hogy amikor a gazdi hazajön és meglát engem akkor kikapok, vagy a gazdi nem szereti a kaki látványát. Tehát a rosszul értelmezett viselkedés és a helytelenül alkalmazott büntetés összezavarja a kutyát (manapság sajnos az a trend hogy minden rossz viselkedést rá fognak a dominanciára).


Az előttem kommentelő példájában a berendezést rágcsálo bordernek pl rá lehetne klikkelni amikor csendesen fekszik a helyén és megjutalmazni egy csonttal amit rághat.


Az is tévhit hogy egész nap klikkelgetni kell. Ha az adott viselkedés rögzült a kutyában, a klikkert el lehet teljesen hagyni, vagy csak a legszebben és leggyorsabban végrehajtott parancsokért jutalmazni. A klikkerezéssel el lehet érni azt hogy a kutya örömmel tanul és a gazda minden kívánságát lesi. Szerintem bármennyire szereted a főnöködet akkor is boldogabban mész el dolgozni ha kapsz egy jó fizetést :)

2015. ápr. 22. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/77 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy kevered a helytelenül alkalmazott büntetést a helyesen alkalmazottal. Ezzel az érvelés hibával nem egy hasonló vitában szembesültem. Amit mondasz, az kb olyan, mint ha azt mondanám, hogy a túl sok víz tönkreteszi a növényeket, tehát a növényeknek káros a víz.

"Az előttem kommentelő példájában a berendezést rágcsálo bordernek pl rá lehetne klikkelni amikor csendesen fekszik a helyén és megjutalmazni egy csonttal amit akkor egész nap azt figyeljem, hogy mikor van az a 2 perc, mikor nyugodtan elfekszik, akkor klikkeljek rá, ami megint egy izgatott lelkiállapotba hozzá, mert hogy feladat van? Mi van akkor, ha valami veszélyeset/drágát készül megrágni? Meg mindig nem értem, mi a baj azzal, ha a kutyának a saját nyelvén magyarázom el a szabályokat. Egyáltalán, mire jó az, ha valaminek a megtanításával háromszor annyit szenvedek, mint szükséges lenne, közben háromszor annyi időt hagyva neki, hogy kárt okozzon magában vagy a környezetében? Miért van az, hogy ahol komoly munkára képzik a kutyát, ott ezek a módszerek a mai napig nem terjedtek el? És végül a kérdés, amit már többször feltettünk itt: mi van, ha a kutya nem motiválható se falattal, se labdával, vagy csak simán a tiltandó viselkedés nagyobb motivációt jelent, mint a kínált jutalom?

És miért van az, hogy csak ennél a kérdésnél vagytok aktívak, máshol nem adtok tanácsokat, pedig azzal megmutathatnátok, hogy a módszer valóban hasznos?

2015. ápr. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/77 anonim ***** válasza:
Na igen, általában azok nem szeretnek büntetni, akik nem tudják, hogyan kell úgy csinálni, hogy ne omoljon tőle össze a kutya :)
2015. ápr. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/77 jtjt válasza:

Nem keverem a büntetés formáit- külön kihangsúlyoztam hogy a helytelenül alkalmazott büntetés a gáz.

De a helyesen alkalmazott büntetéstől sem tanulja meg a kutya hogy a tiltott viselkedés helyett mit várunk el tőle.

Tévedés ne essék, én szoktam használni pl. a negatív büntetést. Szerintem ez nyugodtan használható olyan helyzetekben amikor a kínált jutalom nem elég érdekes. Fontos megtalálni hogy az adott kutyát mi motiválja. A jutalom lehet egy kedvenc étel, vagy az hogy kap egy játékot amit amúgy elzárva tartok, egy séta, apportírozás ha szereti, vagy az hogy beengedem a házba.

Ezen kívül a kívánt viselkedésre rá lehet erősíteni egy kevésbé ingerdús környezetben majd fokozatosan növelni a zavaró körülményeket.

Pl. célszerű a helyben maradást eleinte egy csendes szobában tanítani, aztán amikor az alapok megvannak lehet folytatni a kertben vagy futattóban, és végül más kutyák és emberek között is lehet gyakorolni. Kell hozzá egy kis idő, de garantálom hogy a végén lesz egy bombabiztos helybenmaradás. Nem mellesleg, akik értenek a kutyákhoz azok tudják hogy a büntetés sem mindig motiváció egy ingerdús környezetben. Pl. ha istenigazából verekszik két kutya, azokra kiabálhatsz, rúghatod, verheted őket, rád se fognak fingani.


A bordernél meg lehet várni amíg lefekszik magától, vagy ha veszélyes amit csinál el lehet állni az útját, el lehet csalni a bútortól (ilyenkor ne jutalmazd rögtön hogy ne a rágással kösse össze)és megvárni amíg nyugodt. Nem baj ha a klikkeléssel egy izgalmi állapotba kerül, hiszen az a nyugodt viselkedés jutalma, és ha adsz egy csontot vagy játékot azon biztonságosan levezetheti a rágási ösztönét. (És meg lehet dícsérni hogy a csontot rágja és nem a bútort)


"Miért van az, hogy ahol komoly munkára képzik a kutyát, ott ezek a módszerek a mai napig nem terjedtek el?" Külföldön klikkerezéssel képezik ki a munkakutyákat (linkelek egy vakvezető kutyákat képző szervezetet [link] tehát a módszer működik.


"És miért van az, hogy csak ennél a kérdésnél vagytok aktívak, máshol nem adtok tanácsokat, pedig azzal megmutathatnátok, hogy a módszer valóban hasznos?" Szerintem itt is adtam pár hasznos tanácsot, de ha hiszed ha nem, nem vagyok tagja a klikkerezők egy titkos klubjának ahol előre megbeszéljük hogy kiknek fogunk válaszolni.

2015. ápr. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/77 anonim ***** válasza:

"De a helyesen alkalmazott büntetéstől sem tanulja meg a kutya hogy a tiltott viselkedés helyett mit várunk el tőle."

De, amennyiben az elvárás csak az, hogy ne csináljon valamit. Például ne ugráljon fel. Onnantól kezdve nekem halálosan mindegy, hogy ő ül, áll, fekszik, vagy kánkánozik, csak ne ugráljon. Nem kell precízen beosztani a kutyának a egész napot; csináljon, amit akar, de a meghúzott határokon belül.


A helyben maradás nem nevelés. Az egy feladat.

Az egyre magasabb ingerkörnyezetben dolgozásnak meg semmi köze az erőszakmentességhez, minden épeszű ember így tanítja a kutyát, nem rögtön a Nyugati kellős közepén áll neki tréningezni a nullán lévő kutyával, hanem otthon, vagy más nyugodt helyen. Szóval mit akartál ezzel mondani? Hogy jön ide a büntetés, meg az erőszak, vagy bármi, amiről szó van?


"Nem mellesleg, akik értenek a kutyákhoz azok tudják hogy a büntetés sem mindig motiváció egy ingerdús környezetben. Pl. ha istenigazából verekszik két kutya, azokra kiabálhatsz, rúghatod, verheted őket, rád se fognak fingani. "

Igen, de ha van nálad egy egész sült pulyka, arra is ugyanúgy szarni fognak ám. Szóval ez most mire is volt példa? :)


Ezt a hiperaktív bordert leklikkerezed a rombolásról dolgot meg megnézném azért egyszer élőben, a végére valószínűleg megfulladnék a röhögéstől. Te húsz perc alatt kifáradnál az elcsalásban meg eléállogatásban, a kutya meg marhára élvezné, hogy táncikálsz vele meg osztogatod a jutifalatokat, és még jobban rápörögne a hülyeségre, esze ágában nem lenne lenyugodni. A végére valószínűleg inkább pórázra vennéd.

Az elmélet nagyon szép, de aki elég kutyával foglalkozott már, az tudja, hogy nem működik. Ha te nem hiszed, az csak azt jelenti, hogy nem volt még a kezed alatt igazán céltudatos pörgős kutya. De nem baj, ez majd elmúlik :))

2015. ápr. 22. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!