Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miert nem nőtt meg a törzsköny...

Miert nem nőtt meg a törzskönyves border colliem?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Imádom a kicsi drágámat, nem is érdekelne, hogy mekkora, de mégis csak furcsa, hogy egy törzskönyves kutyánál ilyen helyzet jelentkezik... Az állatorvosok nem mondanak semmi negatívat, egészséges, csak 8 hónaposan szinte kétszer akkorának kéne lennie, mint amekkora lett (egyelore). A legjobb minőségű tápot kapja (Acanával kezdtünk, egy ideje Hill's-t kap), abból is annyit, amennyi elő van írva (minimálisan kevesebbet, mert volt pár hete, mikor annyitól ducibb lett). Nem azért fogjuk szeretni, mert border collie méretű, hanem azért, mert ő a kincsünk, de igazából bosszantó, hogy bevállaltuk a 120 ezer forintos, törzskönyves kislány kutyát, hogy biztos helyről jöjjön és egészséges legyen...tudván, hogy majd "visszajön az ára". Ez biztosan csúnyán hangzik de tényleg nem akartam szaporítótól beteges kiskutyát kockáztatni, nem sajnáltuk, de attól még nem pénztárca kímélő.

Van egyébként ilyen korban a kisnövésre megoldás?

A két testvére egyébként normális méretű lett. Az apukája külföldön is nagyon kedvelt, gyönyörű, nagy fedező kan kutyus.



2016. ápr. 26. 00:40
1 2 3 4 5 6
 41/60 anonim ***** válasza:
100%

Az Angol Pásztorkutya Klub oldaláról idézve a standard a méretre vonatkozóan:

"Méret: A kanok marmagassága: 48-53 cm, a szukák marmagassága: 48-51 cm."

2016. ápr. 26. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/60 A kérdező kommentje:

Persze, szerintem is, egyelore meg igen, de 12-14 honapos koraig nem kell feladni a remenyt... :D 41-42 centi korul meg eppen szamithatna megfelelonek. :)

De majd azt egy biro megmondja jopar honap mulva! :)

Koszonom segitsegeteket!

2016. ápr. 26. 16:33
 43/60 A kérdező kommentje:
Hát... Én komolyan most beszéltem velük, ezt mondták nekem, telefonálj te is... Érdekes, hogy ugyanabból a forrásból 2 különféle információ származik, de valóban ezt hallottam 45 perccel ezelőtt. :D
2016. ápr. 26. 16:35
 44/60 anonim ***** válasza:

Elhiszem, hogy ezt mondták.

De őszintén, én csak remélni tudom, hogy nem az 50 centis kanokat tartják ma a normális méretűnek!!!

2016. ápr. 26. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/60 anonim ***** válasza:
100%

A szaporítás margójára az én véleményem (mert nem tiltott a negatív véleményezés) : ne szaporíts. Tömve vannak a menhelyek, a gyepik. Menhelyi önkéntes vagyok, sok kutya van nálunk, mindegyik jó valamire, az egyik patkányozó vagy jelzőkutyának, a másik őrzőnek, a harmadik aggilitire, sportolásra, stb. A gyepin naponta halnak meg a kutyák, vagy a felnőttek, akiket elaltatnak, vagy a kölykök akiket az anyjuk szerencsétlen módon a betonra szül, aztan élnek pár napot. Lehet hogy te elpasszolod a kutyákat, de mi van, ha az összes általad eladásra kínált kutya lehoz egy almot, ha van 8 kutya, nézzük csak a szukákat legyen 4, az már 24 kiskutya. Mivan ha a szukák gazdai bedobják a menhelyre őket ahol elpusztulnak? Örülnél neki? Ennyi kutyát NEM LEHET nyomonkövetni egy életen át, főleg ha folyamatosan akarsz szaporítani.


Mellesleg ha megtartanád a kutyákat, ahogy írod,mert van pénz van idő meg minden.. akkor miért nem tudsz IDEIGLENES befogadó lenni, akit folyamatosan keresnek, minden városból... sokszor egy-egy kutya élete múlik rajta... inkább a családoddal ezen lennétek (segíteni ingyen, nektek csak a helyet kell adni, általában a gyepi-menhely fizeti a költségeket) ), mint a születendő almot terveznétek....

2016. ápr. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/60 A kérdező kommentje:
Persze, látom a rációt benne, igazából tényleg szép álom hogy megvannak a kiskutyak a rokonoknal meg itthon 2 es akkor ha nem torzskonyves majd mindenki ivartalanitja... Nem volt rossz indulati elkepzelesem csak valoban lehet hogy a tolem fuggetlen vonalban majd rossz vege lesz. Remenykedem hogy hivatalosan tudom majd tenyeszteni, mert nem selejt a kutya, ha pedig nem, akkor nem. Tudom, hogy tobb helyen van telep, de te pontosan hol onkenteskedsz? Mi a fovaros budai oldalatol nem messze lakunk, ha a kornyeken vagy pont Te is, irj egy privat uzenetet kerlek :)
2016. ápr. 26. 22:16
 47/60 anonim ***** válasza:
100%

én tudok nem kevés pénzért, tenyésztésre vett midi bordert akit ivartalaníttatott a gazdája, pedig a midi létén kívül más "baj" nincs vele. de egyszerűen nem etikus egy ilyen kutyával tenyészteni. még akkor is, ha tenyésszemlét kap, bár ami ebben az országban folyik ma az vicc, a leírt standardtól hajmeresztően eltérő show kutyák kapna címeket, tenyésztésre javasoltat és vágnak ki tenyésszemléről a standardnak 100%ban megfelelő, mégcsak nem is smooth bordereket, mert tudják, hogy munkavonalas. és nem a showvonalúakat akarom szidni, nekem sincs isds kutyám és nem is lesz.

nem csak a mérete a baj. ő egészséges ilyen mérettel, de még ha normál méretű kannal is teszed össze (nagyon naggyal ugye alapból nem teheted, mert annak csúnya vége lesz), akkor sem garantált, hogy a kölykeik majd normál méretűek lesznek, sajnos ezt nem lehet szűrni, ha a kan is hordozza véletlenül ezt a pici méretet hozó géneket akkor egyre kisebb kutyák lesznek. az alacsony embereknek nincsenek problémái, de a törpenövésűeknek már igen, érted?

az, hogy a barátodé is törzskönyves nem elég, nem attól a párezer forintos papírtól lesz tenyészthető a kutya (ahogy nemis csak a tenyésszemlétől, az csak egy része). mindkét kutyát le kellene szűrni jópár betegségre, amik súlyos tizenezrekbe kerülnek. ezeket nem lehet kikerülni, még ha mindkét pár nagyszülőnek meg is van minden szűrése csak ha MINDENRE NEGATÍVAK MIND A NÉGYEN, akkor nem olyan fontos a szűrés, de ilyen elég ritkán van, tekintve, hogy semmi akadálya nincs egy hordozó kutyával tenyészteni. de mivan ha a ti kettőtök hordozó és betegek lesznek a kölykök? lehet, hogy megvakulnak, lehet, hogy tns-esek lesznek és meghalnak pár hónapos korukban. tehát a szűrések nagyon-nagyon fontosak, még ha csak egy almot is akarsz lehozni papírok nélkül. de akkor már érdemesebb lepapírozni őket, ha amúgy érdemes a kutya a tenyésztésre (ha engem kérdezel, ha midi marad akkor nem, 45 cm alatt én egy bordert se vennék tenyésztésbe és még azt is nagyon aprónak tartom, de ez egyéni vélemény), akor semmi akadálya nincs például, hogy a tenyésztőddel megbeszélve az ő kennelneve alatt hozz le egy almot. ez neki is dicsőség, ha tényleg jó a kutya, plusz segíthet tényleg rendes gazdákat találni. mert hidd el, a barátok mindig eltűnnek majd amikor megszületnek a kölykök, de lehetne szó kismacskákról is, pici alomszámmal is.

abba bele sem kezdek, hogy két törzskönyves, szűrt, tenyésszemlés kutya sem elég a tenyésztéshez, ha nem illenek egymáshoz a vonalak, laikusként meg elég nehéz megállapítani ezt. én személy szerint ezért nem vennék szinte soha elsőalmos és/vagy elsőkutyás tenyésztőtől, maximum nagyon kivételes esetekben.

remélem érted, hogy én nem bántani szeretnélek ezzel, de szívügyem a fajta sorsa és ezáltal minden borderé is.

2016. ápr. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/60 A kérdező kommentje:

Értem minden szavadat!

Tehát ha a szemlén "átengedik", az sem jelent semmit? Ez elég durva... Komolytalannak hangzik így a rendszer... Mondjuk ki akkor, hogy ha a 43-45 centit nem éri el szegénykém, az a biztos, ha ivartalanítom? Mostani méretet tekintve még reménykedhetek éppen dehát be kell látni, hogy nem jósolható sok centi, esélyes, hogy midi lesz.

2016. ápr. 27. 01:30
 49/60 anonim ***** válasza:
100%

én konkrét kutyákról tudok akik nem kaptak tenyésszemlén engedélyt, elhajtották őket, pedig mondom, a kutya megfelel a standardnak, amit ismerek, nem most kezdtem. csak munkavonalú. régen kétféle tenyésszemlén lehetett megszerezni, az egyik adott esélyt a munkavonalasaknak is, azt jól beszüntették, rendes megoldás azóta sincs. van aki megkapja, van aki nem, konkrét indokok általában nincsenek, ha nem. nekem innentől vicc a rendszer, nem tudom komolyan venni, pedig mondom, nem vagyok a show vonal ellen egyéltalán. sajnos vannak még más országok is, ahol ez így megy :(

láttam már kutyát, akire azt hittem, hogy aussie és kiderült, hogy border. köze nem volt a fajtához, de találd ki, hogy kapott -e tenyésszemlét :(

igen, én azt mondanám, ha nincs úgy 45 cm (a maxi határa agilityben 43), akkor biztosabb az ivartalanítás, szukáknál amúgy is sok betegséget megelőz, pl. a gennyes méhgyulladást. én nem vagyok a korai ivartalanítás híve, egy-másfél akár két éves koráig várnék, addigra teljesen kifejlődik. én azt mondanám, hogy 40 cm-nél nem lesz sokkal nagyobb, ha eddig is normál, jó ütemben fejlődött.

ne bánkódj miatta bármi lesz, inkább kezdjetek agilityzni, vagy flyballozni és hasonlók :) az alapozást már el lehet kezdeni ilyen korban. csak ügyesen, sok sikert! :)

2016. ápr. 27. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/60 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen!!:)
2016. ápr. 27. 15:02
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!