Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A lovaglást hogy lehet sportna...

A lovaglást hogy lehet sportnak/sportolásnak nevezni?

Figyelt kérdés

Most nem fikázni akarom a lovasokat, csak megörülök amikor kérdezi valaki, hogy sportolsz. A válasz, igen lovaglom.

-.-'

De, ezt hgy lehet sportnak nevezni???

Ha azt mondja valaki "futok úszok, brignázok, kajakozom" akkor oké, te végezed a testmozgást, te adod az energiát ami hajt előre.

DSe, könyörgöm, egy ló hátán ki fut, Te, vagy a ló?

Te csak ülsz a hátán, és irányítod.

Vagy az benne a sport, hogy ahogy szalad, vágtat, mozogsz fel-le?

Hát az igen kemény sport.


Szóval hogy lehet sportnak nevezni, amikor nem te mozgasz, nem te ugrasz, nem te futsz....


Kb úgy érzem, mintha sportnak neveznék az autósversenyzést, mert tekergeted a kormányt...


2011. okt. 25. 09:07
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/86 anonim ***** válasza:
80%
Ja, főleg, ha nem is kicsi halat fogsz ki. Egy snecit azért jóval könnyebb kifogni, mint egy sok-sok kilós halat. Ráadásul még "taktikázni" is kell horgászat közben.
2011. okt. 27. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/86 A kérdező kommentje:

A horgászatban te fárasztod ki a halat!

A te karod, állásod, testsúlyod tartja meg a halat!

Nem egy állat hátán ülsz, és utasítod, hogy húzza ki!

2011. okt. 27. 10:06
 63/86 anonim ***** válasza:
81%

Lehet, viszont a horog akad a hal szájába... Szóval akkor már az sem sport... =D Nem az ujjaddal fogod ki a halat, a horog az, ami a halat "rabságba ejti".


Amúgy meg ne irigykedj már, amiért mások az állatokkal is csapattársként tudnak együtt sportolni.

2011. okt. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/86 anonim ***** válasza:
56%
11:12 te rám gondolsz?(aki a horgászatot szóba hozta)? nekem nem kérdés hogy a lovaglás sport vagy sem ,itt dörömbölnek a paciaim az udvarban ,saját istálóba!!XD
2011. okt. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/86 anonim ***** válasza:
91%

Érdekes, azért mégis több a pocakos horgász, mint a pocakos lovas... :) És most nem mondtam, hogy a horgászat nem sport, mert sport, csak arra próbáltam rávilágítani, hogy a hobbyhorgászat aligha számít sportnak a dobozka sörikékkel és szalámis szendvicsekkel, a hobbylovaglás mellett, ami attól, hogy hobby, még ugyanolyan testmozgást és koncentrációt igényel, mint a versenysport, csak más szinten.


Egyébként neked személyes problémáid vannak, esetleg voltak a lovasokkal? Mert én úgy érzem, hogy mi korrekt és viszonylag higgadt válaszokat adunk - persze vannak, akiknek már nagyon benne voltál a begyében, és oltott, ez igaz - próbáljuk neked magyarázni, mi a nehéz ebben a SPORTban, de sztem te valami miatt elhatároztad, hogy gyűlölöd ezt a sportot és gyűlölsz minket is, amiért ezt űzni merjük, és nem értem, miért? Az, hogy veszekszel velünk és ránk vetíted a panaszaidat, nem fog segíteni. Fogadok a legtöbb hsz-t el sem olvastad, vagy egyik füleden be a másikon ki, szituáció lépett fel, mert mi elmagyaráztuk az életvitelünk buktatóit, nehézségét és szépségét is, de te még mindig úgy állítasz be minket, mint kényeskedő rabszolgahajcsárokat, akik mással végeztetik a piszkos munkát. De ez nem így van!

Soha, senki más nem tapasztalhat olyan bensőséges és szoros kapcsolatot, mint amit mi a lovainkkal kialakítunk. Te azt hiszed, ők kényszerből cselekszenek, pedig ez nem így van! Ezek az állatok nyihogva dübörögnek fel a legelő végéből, hogy gyengéden megböködhessék a gazdáik zsebeit némi kockacukor reményében, és sokan vezetőszár nélkül követik emberbarátjukat az istállóig, hogy mehessenek velük dolgozni. Ha eltévedünk terepen, ők nyugodtak maradnak és hazavisznek minket. Ha elveszítjük az egyensúlyunkat és leesünk, ők ott állnak mellettünk és aggódva szimatolnak minket, hogy élünk-e még. Néha megviccelnek minket és elszöknek nyergeléskor, ilyenkor akár fél órán keresztül kergetőzhetünk velünk, és ha megunták, érdekes módon maguktól jönnek oda hozzánk, szinte kajánul vigyorogva saját viccükön. Soha nem bántjuk őket, csak figyelmeztetjük őket, ha rakoncátlanok. Tudják, mikor vagyunk szomorúak, és olyankor teljesítenek a legjobban. Hallottad már azt, hogy valaki elszánta magát, hogy eladja a lovat, de végül mégsem tudta, mert a lova hirtelen pálfordulás miatt napról napra jobban dolgozott? És azt hallottad már, hogy nyihognak és hörögnek, ha meglátják a gazdáikat? Van olyan köztük, akit senki más nem tud ellovagolni és ellátni, csak a gazdája, mert a többieket nem engedi be magához. Amellett, hogy sportolunk velünk, az idő részét ugyanúgy a kapcsolatépítés is kiteszi. Ők nem a mi sporteszközeink, hanem a barátaink, a társaink, és ha ők megsérülnek, mi a lovasaik, megőrülünk a tehetetlenségtől és a sajnálattól.

Mi nem őket dolgoztatjuk, hanem együtt dolgozunk, versenyen egyszerre lélegzünk, és együtt mozgunk, mint egy test és egy lélek - és tudom h ezt túlzásnak érzed, de ez tényleg így van. Egy csapat vagyunk és ha ez nem így lenne, nem lenne eredménye, sőt ők sem hagynák, hogy terrorizáljuk őket.

Hidd el, senki más nincs jobban tisztában vele, hogy a lovas ló nélkül nem jön létre, mint mi. Épp ezért jobban vigyázunk rájuk és a lábaikra, mint a szemünk fényére. Nem használjuk ki őket, ebben nagyon tévedsz.

2011. okt. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/86 anonim ***** válasza:
74%

A válasz írója 53%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 12:04


Bocs, ha úgy hangzott, én a kérdező kommentjére válaszoltam ezt.

2011. okt. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/86 anonim ***** válasza:
100%

Sok-sok jó válasz érkezett, de az első komidból nyilvánvaló, nem érted.

Levezetem, csak a te kedvedért:


Kimész a lovadhoz.


Lecsutakolod, ez komoly izommunka, nem egyenlő a simogatással! Azt rendesen oda kell nyomni, és nem egyszer. Pata takarítás (leegyszerűsített fogalmak kedves kérdezőnk számára!), 'tartod' a lábát egy kézzel, másikkal a benne lévő koszt kaparod ki, mindezt négyszer.


Hozod a felszerelést. (Mert igen, ha valaki LOVAGOL, annak ezek is mind a része!) Nyereg -nem tudom pontosan, de nem két kiló!-, kantár, stb. Felrakod a lóra a nyerget, meghúzod a hevedert, majd kantárt. Ez sem könnyű.


Felszállsz. Vagyis a lábad belerakod a kb csípő -és már jó dolgod van- magasságú kengyelbe, majd a másikat átteszed a lovon. Elsőre menne?

Lépés: egyenes háttal (a suliban biztos próbáltad, hogy kihúzva ülsz. Meddig bírtad?), nem görnyedhetsz össze, 'karót kell nyelned'. Tartod a szárat, egy helyben, nem rángathatsz bele, nem emelheted fel, és teheted le. A lábadra is kell figyelned: sarok lenyomva, térd jó helyen. Arról ne is beszéljünk, hogy lépésben is követed a ló mozgását a csípőddel, mert különben beledöglesz.


Ügetés: Fel-le emelkedés? Nos, tulajdonképpen igen. Mindeközben a kezed szigorúan egy helyben van, nem rángatod a szárat. A lábaddal adod a tempót a lónak, vagyis szorítod térdel, és úgymond 'sarkalod'. Ezt nem könnyű rendesen csinálni 'pattogás' közben. A fel-le pedig ritmusra megy, sokan számolnak közben. Nem felugrasz, majd leesel, hanem a térdeddel szorítva a lovat feltolod magad, majd ugyanígy leengeded. (a terpeszes gyakorlat mindezt nem mutatja, hiszen ott a talpadon állsz, nem a térded emel téged!)Ráadásul viszonylag gyorsan kell ezt végezni, folyamatosan, ha ügetsz, nincs pihenés.


Vágta: be kell indítanod a lovat vágtába, ügetésből (ez ügetés ezen része még nehezebb). Sarkalod, vagy mondod is neki... könnyítve: kiemelkedsz teljesen a nyeregből, mintha beleállnál a kengyelbe. De valójában a térdeddel tartod magad. Képzeld el, mi munkát végez a lábad! A kengyelbe is belenehezedsz, de nem állsz. A kezed most is marad. (itt hozzátenném, hogy csak futószáron marad, hiszen szabadon még ezzel kell a lovat irányítanod, ha nem csizmával csinálod!)* És tartsd magad, plusz ösztökéld a lovat. Ülve: minden ugyan ez, csak itt nem kiemelkedve állsz, hanem a nyeregben ülsz. Követed a csípőddel a ló mozgását. (nehezebb és megterhelőbb, mint a hastánc! Tudom, táncoltam, nézz videót, az milyen is!)


*A kezeddel húzod a szárat kicsit abba az irányba, amit akarsz, de figyelsz, hogy ne tépd, és emeld, rakd fel-le. Csizmával: a sarkad nyomod az ellenkező oldalának, mint amerre mész.


Lelépteted a lovat, vagyis csak sétálsz vele. Mint először.

Leszállsz, leszeded róla a cuccokat, megint csak nyeregcipelés. Merthogy azt elő is kell hozni, majd elrakni. Lópucolás, többféle cuccal, nem egyszer nem kétszer megcsinálva egy részt, patákkal együtt. És a ló ki- és bevezetése.


Szóval összegezd. Itt látod a lovaglást fent.

De te soroltad a bringát.


Lássuk:

Kihozod a kecót.felülsz rá, (nézz videót, és dönts el, lóra vagy bicóra könnyebb-e felpattanni!) Elindulsz, tekersz. Tény, tekered a lábaddal szélsőséges útviszonyoknál is, nem könnyű, tudom, én is szoktam. És kanyarodsz, ugye. Ott a kezed adott, a lábad adott, a testtartás szintúgy. Kevésbé fárasztó a bicózás, mert én 3-4 órákat egyszerre letekerek. Míg lovon a másfél óra után megdöglök. Nem kell fel le emelgetned magad, figyelni a testedre, a biciklire még annyira sem. Nem kell mindig le és felpakolni rá, lemosni. Tekersz, kanyarodsz, ennyi. Esetleg még váltasz, kapcsolgatod a világítást, fékezel, elesel. Nos, összehasonlítottad a kettőt? A többi felsorolttal nem vitatkozom, de semmivel sem jobbak, többek a lovaglásnál.


Abban igazad van, hogy a ló megy, ugrik, fut. De neki z nem megterhelő, ő erre fejlődött ki, szabadban ugyan ezt csinálja. De ne mondd ezek után, vagy amíg meg nem próbáltad, hogy 'A lovas csak ül a lovon!'.

A ló mozog, a lovas LOVAGOL. És itt ez a lényeg!

2011. okt. 31. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/86 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó vagyok, lefelejtettem:

Nem tekintem sportomnak a lovaglást. (Más is focizhat hobbiból, pedig sport, nem?) Életvitelnek, szerelemnek, már-már függőségnek nevezném, ahol a ló-és lovasa, vagyis MI összehangolva dolgozunk a sikerért, a jókedvért. Mert normális esetben a lónak is jó a munka. De legfőképpen az élvezet a cél. Versenyeken ez élvezet mellett még az eredmény is dukál.

2011. okt. 31. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/86 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és az előző az irányítást, elengedtetést, összeszedést le sem írta... :)
2011. okt. 31. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/86 anonim ***** válasza:
100%

Őszinte lesz az utolsó: Kezdő vagyok még, azokat írtam, amíg hirtelenjében eszme jutottak. :)

Ilyeneket hiba írék, lehet nem értené magyarázva sem! Bocsi. :))

2011. okt. 31. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!