Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ilyenkor mi a helyzet? Köteles...

Ilyenkor mi a helyzet? Köteles vagyok visszaadni a cicát a "gazdijának"?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagyjából 2 hete találtam egy fiatal, sziámi jellegű cicust az utcán. Se nyakörv nem volt rajta, se semmi. Kifejezetten barátságos, bújós cicának tűnt, olyan kis kétségbeesett nyávogással jött oda hozzám, hogy megesett rajta a szívem. Igyekeztem kideríteni, hogy a környéken lakik-e, ezért sorra becsöngettem a környező házakba, megérdeklődtem, hogy nem tőlük veszett-e el a cica, de senki nem ismerte... Így hát végül hazavittem, mert elég forgalmas helyen akadtam rá, sok volt arrafelé az autó, egyszerűen nem hagyhattam ott az utcán. Másnap elvittem állatorvoshoz is, a dokival néztünk benne chipet, hátha mégis kiderül, hogy kié, de a cicának chipje sem volt.


Úgy döntöttem, hogy megtartom. Beszereztem neki mindent, és 2 hete szépen éldegélünk így együtt.

Erre tegnap délután jelentkezett egy pasas, hogy a cica az övé. Kértem, hogy igazolja valamivel. Lobogtatott előttem egy oltási könyvet, de az nem bizonyít semmit és mivel a cicában se chip nem volt, se egy nyakörv a nyakán, így nem tudom, vissza kell-e neki adnom. Még azt se tudom, hogy egyáltalán az övé-e...


Mondtam neki, hogy mutasson valami papírt, bármit, egy adásvételi szerződést, hogy hol vette a cicát (ha már fajtatiszta sziámi, gondoltam, van ilyenje), de nincs semmije, csak az oltási kiskönyv. Mondtam neki, hogy ne haragudjon, de amíg nem tudja minden kétséget kizárólag igazolni, hogy a cica valóban az övé, addig nem adom oda. Ezen a pasi kiakadt, először csak kérlelt, majd követelőzni és kiabálni kezdett, lopással vádolt és rendőrséggel fenyegetőzött.


Kérdezném, hogy ilyenkor mi a helyzet? Valóban köteles vagyok neki visszaadni a cicát, ha semmi perdöntő bizonyítékkal nem tudta eddig igazolni, hogy valóban ő a tulajdonos? Tényleg tehet ellenem feljelentést a rendőrségen, vagy ez csak üres fenyegetőzés volt a részéről? Van bármi félnivalóm, ha megpróbálja jogi útra terelni az ügyet?

Vagy megtarthatom a cicát? Nagyon a szívemhez nőtt, és nem fogom bárkinek csak úgy odaadni, aki azt állítja, hogy az övé, de igazolni nem tudja...


Milyen lépéseket tehet a pasi ellenem, ha megtagadom a cica visszaadását?



2016. szept. 29. 08:20
 11/92 anonim ***** válasza:
100%

6-os pont ez az hogy semmi! Nekem is van 2 macskám, van oltási könyve az egyiknek, de nincs benne chip!!! (A másikba van chip, és az a hosszú szám bele van ragasztva az oltási könyvbe. )

Az oltási könyv elején bele van írva, hogy az állat milyen fajta, színe, tulajdonos neve... De csak ennyi.

2016. szept. 29. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/92 anonim ***** válasza:
amúgy azzal is le tudod tesztelni,hogy hogy viszonyul a cica az emberhez amikor hívja az ember. ha kb rá se bagózik, nem rohan oda hozzá nyávogva és dorombolva, hát akkor nem tudom..
2016. szept. 29. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/92 anonim ***** válasza:
Mondom, ha az oltási könyvbe benne van az ember neve, a macska fajtája, és a macska életkorához passzoló dátumok, akkor övé a macska. Viszont, ha a macska nem rohant oda hozzá egyből, akkor nagy eséllyel egy másik családtagjáé a macska, esetleg direkt kirakta, mert ő nem szereti a macskákat, és így könnyebb volt, mint megbeszélni.
2016. szept. 29. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/92 A kérdező kommentje:
A cicával letesztelni nem igazán tudom. Fiatal cica még, tehát egyrészt nagyon kajla, másrészt kifejezetten barátságos, mindenkihez jóhiszeműen odamegy. Társasházi lakásban lakom, tehát nálam benti cica lett, de a múltkor, amikor vettem át a postát az ajtóban, akkor a postáshoz is teljes bizalommal ment dörgölőzni. Hétvégén itt volt egy barátnőm, életében akkor találkozott vele először a cica, de mégis úgy ugrott a barátnőm ölébe bújni, mintha ezer éve ismerné. Mivel ilyen barátságos, biztos, hogy volt gazdája, csak abban nem vagyok biztos, hogy ez a férfi volt az...
2016. szept. 29. 08:58
 15/92 anonim ***** válasza:
23%
Szerintem add vissza. Ha neked a szívedhez nőtt, akkor talán neki is, mem? Mit csinálnál ha te lennél ebben a helyzetben? Bárkinek elkóborolhat a kis kedvence, akármennyire is vigyázunk rá, de ha megtalálná valaki, és nem akarná visszaadni... Hát nem is tudom... Meg lehetne ezt békésen is oldani, mondjuk, megígértetném vele, hogy néha meglátogathatnám a cicust, egyébként meg, ha bevásároltál, és berendezkedtél a cicatartásra, megmenthetnél egy cicust a menhelyről. Most komolyan? Mennyi a valószínűsége annak, hogy egy vadidegen elviszi a cicádat, ha meg jogi útra terelődik a dolog, és akár egy fényképpel igazolni tudja, hogy övé a macska, te megszívod, meg még bolondnak is néznek. Tényleg gondold át, hogy te hogy éreznéd magad a pasas helyében: Örülnél neki, hogy valaki megtalálta a cicáját, erre nem adja vissza...
2016. szept. 29. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/92 A kérdező kommentje:

Az oltási könyvben nagyjából stimmeltek az adatok, de elég hiányos volt. A cica fajtája (sziámi) be volt írva, de a neme például nem. Kérdeztem, hogy miért nincs ott a neme, a férfi válasza az volt, hogy kicsi korában még nem volt egyértelmű és a doki sem tudta 100%-ra megállapítani, ezért akkor nem írtak be semmit, mikor a könyvet kiállították. Állítólag abban maradtak az orvossal, hogy majd bepótolják, ha már egyértelmű a cicus neme, de később aztán valahogy elfelejtődött a dolog...


A cica neve be van írva (utólag írhatták, mert a toll színe más), de nem hallgat rá a macska. Kérdésemre, hogy az állat nevét miért írták más színű tollal, azt felelte a férfi, hogy amikor elvitték a dokihoz, még nem találták ki, mi legyen a cica neve, és mivel állítólag a cica neme sem volt egyértelmű, így nehezen döntötték el, hogyan is hívják a cicát. A nevét állítása szerint már ő írta be otthon, mikor sikerült kitalálni, mi legyen az - ezért van más színű tollal.


Ezen kívül azonban az oltások is elég foghíjasak egyébként, egy oltást és egyetlen féreghajtást kapott (legalább is a kiskönyv szerint), de a korából ítélve már a teljes alapimmunizációs programon is túl kellett volna esnie. A férfi szerint eddig sajnos hol idejük, hol pénzük nem volt elvinni, de tervezik!


Ennyiből szerintem nem lehet megállapítani egyértelműen, hogy az övé-e a cica.

2016. szept. 29. 09:09
 17/92 anonim ***** válasza:
98%

"Kérdeztem, hogy miért nincs ott a neme, a férfi válasza az volt, hogy kicsi korában még nem volt egyértelmű és a doki sem tudta 100%-ra megállapítani, ezért akkor nem írtak be semmit, mikor a könyvet kiállították. Állítólag abban maradtak az orvossal, hogy majd bepótolják, ha már egyértelmű a cicus neme, de később aztán valahogy elfelejtődött a dolog... " < na nekem itt dőlt meg a dolog. Ez ugyanis egyértelműen hazugság. Állatorvos (de hozzáértő más ember is) az újszülött macskáról is meg tudja állapítani, hogy milyen nemű. Ilyen nincs.

Mivel láthatóan nem volt felelősségteljes gazdája, én nem adnám vissza, csak akkor, ha már muszáj (feljelent, és neki adnak igazat, és köteleznek rá, hogy visszaadjam. Addig nem).

2016. szept. 29. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/92 A kérdező kommentje:

Igen, én is nehezen hiszem el, hogy van olyan állatorvos, aki nem tud egyértelműen megállapítani egy ilyen egyszerű dolgot bármilyen cicánál.


Megmondom őszintén, ez az egész fickó gyanús nekem. Nem véletlenül tépelődöm miatta, hogy mi legyen. Értem én, hogy vissza kellene adnom, HA valóban az övé a cica, de eddig semmivel sem tudott róla meggyőzni. Megszerettem ezt a cicát, és csak akkor adnám vissza nyugodt szívvel, ha tudom, hogy jó helyre kerül, gondos gazdi mellé... de ez az ember egyáltalán nem szimpatikus és még ha tényleg övé is lenne a cica (bár igazolni ezt még nem tudta előttem), akkor sem hiszem, hogy jó sora lenne nála a macseknak.

2016. szept. 29. 09:23
 19/92 Platypus ***** válasza:
100%
Egyetértek veled, ez alapján egyáltalán nem lehet megállapítani, hogy ő-e az eredeti tulaj. És mivel fajtajellegű cica, simán jelentkezhet érte puszta nyerészkedésből is, mert a jófogáson el tudja adni 15ezerért. És én nem hiszem el, hogy létezik olyan állatorvos, aki nem képes meghatározni egy elválasztási korban lévő kismacska ivarát. A nevet pedig be kell írni az oltási könyv kiállításakor, mert kéri a számítógépes rendszer, ami tudtommal egységes minden állatorvosnál. Nekem is ott kellett megalkotnom valamit a frissen talált kismacska fölött. Szóval ez a történet sok sebből vérzik. Amíg egyetlen képet nem képes felmutatni a macskáról, még az utcát sem hajlandó elmondani, ahonnan jött(=titkolt identitás mindig kamuzásra utal), addig nem adnám neki a macskát. Jogilag így semmi esélye sincs, csak pattog. És még ha ő is volt az eredeti tulaj, őszintén szólva nem érdemli meg, hogy visszakapja. Kijárós macska, forgalmas helyen, oltások nélkül, ivarosan...
2016. szept. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/92 anonim válasza:
100%
Van macskám és ki sem bírnám ha nem lenne közös képünk :)
2016. szept. 29. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!