Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ilyenkor mi a helyzet? Köteles...

Ilyenkor mi a helyzet? Köteles vagyok visszaadni a cicát a "gazdijának"?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagyjából 2 hete találtam egy fiatal, sziámi jellegű cicust az utcán. Se nyakörv nem volt rajta, se semmi. Kifejezetten barátságos, bújós cicának tűnt, olyan kis kétségbeesett nyávogással jött oda hozzám, hogy megesett rajta a szívem. Igyekeztem kideríteni, hogy a környéken lakik-e, ezért sorra becsöngettem a környező házakba, megérdeklődtem, hogy nem tőlük veszett-e el a cica, de senki nem ismerte... Így hát végül hazavittem, mert elég forgalmas helyen akadtam rá, sok volt arrafelé az autó, egyszerűen nem hagyhattam ott az utcán. Másnap elvittem állatorvoshoz is, a dokival néztünk benne chipet, hátha mégis kiderül, hogy kié, de a cicának chipje sem volt.


Úgy döntöttem, hogy megtartom. Beszereztem neki mindent, és 2 hete szépen éldegélünk így együtt.

Erre tegnap délután jelentkezett egy pasas, hogy a cica az övé. Kértem, hogy igazolja valamivel. Lobogtatott előttem egy oltási könyvet, de az nem bizonyít semmit és mivel a cicában se chip nem volt, se egy nyakörv a nyakán, így nem tudom, vissza kell-e neki adnom. Még azt se tudom, hogy egyáltalán az övé-e...


Mondtam neki, hogy mutasson valami papírt, bármit, egy adásvételi szerződést, hogy hol vette a cicát (ha már fajtatiszta sziámi, gondoltam, van ilyenje), de nincs semmije, csak az oltási kiskönyv. Mondtam neki, hogy ne haragudjon, de amíg nem tudja minden kétséget kizárólag igazolni, hogy a cica valóban az övé, addig nem adom oda. Ezen a pasi kiakadt, először csak kérlelt, majd követelőzni és kiabálni kezdett, lopással vádolt és rendőrséggel fenyegetőzött.


Kérdezném, hogy ilyenkor mi a helyzet? Valóban köteles vagyok neki visszaadni a cicát, ha semmi perdöntő bizonyítékkal nem tudta eddig igazolni, hogy valóban ő a tulajdonos? Tényleg tehet ellenem feljelentést a rendőrségen, vagy ez csak üres fenyegetőzés volt a részéről? Van bármi félnivalóm, ha megpróbálja jogi útra terelni az ügyet?

Vagy megtarthatom a cicát? Nagyon a szívemhez nőtt, és nem fogom bárkinek csak úgy odaadni, aki azt állítja, hogy az övé, de igazolni nem tudja...


Milyen lépéseket tehet a pasi ellenem, ha megtagadom a cica visszaadását?



2016. szept. 29. 08:20
 41/92 anonim ***** válasza:
17%

Az oltási könyvben a pasas volt megnevezve, mint tulajdonos?

Jog szerint ha igen, akkor igazolta, hogy övé a macska, és vissza kell adnod.

Ha nem teszed, beperelhet. Ott igazolja a kiskönyvvel, az állatorvos tanúsítja.

A legjobb esetben csak vissza kell adnod (több hónapos procedúra, addig jobban a szívedhez nő), és a perköltséget, valamint a pasas költségeit kell kifizetned. Rosszabb esetben kártérítést is kérhet.


Az én cicámnak sincs se chipje, se nyakörve... És még fényképezgetni sem szoktam.

2016. szept. 29. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/92 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem járj utána a dolognak. Keresd fel az állítólagos állatorvost, esetleg a férfi szomszédjait. Ha volt macskája ők biztos látták. Ha újra megjelenik a férfi kérdezz a cicáról. Kitől vette/kapta? Nekem is nagyon gyanús. Ha pedig nem jelentkezik többet, az szintén arra utal, hogy nem az övé a cica.
2016. szept. 29. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/92 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy a manusé a macska, lehet csak fülébe jutott a pletyka, vagy hozzàjuk is be csengettél s bepróbàlkozott hàtha csengetsz, ha megfenyeget..vagy, ha tényleg a mukijé a maccs akkor, ha legközelebb megy probàld meg a pénzt dörgölős trükköt, ha le se sz.rja s tovàbbra is a cicàért hàborog akkor szinte biztos, hogy az ővé....persze ne túl direkt módon jàtszd be a lóvés tesztet
2016. szept. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/92 anonim ***** válasza:
97%

Biztos nem adnám így vissza. Ha az övé is lenne, nem vigyázott rá,forgalmas helyen kóborolt 2 hétig és nem is kereste(gondolom nem plakátolta ki meg semmi a környéken).Ha az én cicám tűnne el annak lenne jele, mert ki lenne vele plakátolva a fél város + a facebook, állatorvosi rendelők.

Magáról információt nem árult el. Ez a pasi csak hallotta valakitől ,hogy kerested egy sziámi cica gazdáját, ő meg tudja ,hogy az ér valamit, így ő lett a " gazdi".

Bizonyítani meg nem tudja 100%. Chip nincs benne,törzskönyve nincs, még egy fotója sincs róla. Ha el is tűnt volna a sziámi cicája,akkor sincs rá bizonyíték,hogy ez az a macska. Gondolom abba reménykedik ha rád jár,majd fizetsz neki valamit a cicáért. A rendőrséggel pedig csak megakar rémíteni hátha akkor tényleg megkapja a macskát/ pénzt.

2016. szept. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/92 degesz ***** válasza:

Ha valaki, akkor én maximálisan átérzem a problémádat. Teljesen hasonló cipőben járok. Akár én írtam volna ki a kérdést. Az általam befogadott cica gazdája jelentkezett, és ha vasárnapig nem adom vissza, akkor feljelent. Utána néztem a jogszabálynak, ami erre vonatkozik az új Ptk-ben. Ezek szerint:

5:52. § [Tulajdonszerzés gazdátlan javakon]


(1) Gazdátlan ingó dolog tulajdonjogát megszerzi, aki a dolgot tulajdonszerzés szándékával birtokba veszi.


(2) Gazdátlan az az ingó dolog, amely még senkinek sem volt a tulajdona vagy amelynek birtoklásával a tulajdonos a tulajdonról való lemondás szándékával felhagyott.


5:54. § [Tulajdonszerzés találással]


(1) Ha valaki feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot talál és azt birtokba veszi, megszerzi annak tulajdonjogát, ha arra igényt tart feltéve, hogy


a) megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és


b) a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven belül, élő állat esetén három hónapon belül, a dologért nem jelentkezik.


Szóval, ha van oltási könyve, amelyben ő a tulajdonos, az állatorvos pedig igazolja, hogy azé a macskáé, akkor vissza kell adni.


Minden porcikám tiltakozik, és még az a bűnös, aki befogadta és etette az állatot. Aki elvesztette, annak semmilyen felelőssége nincs?

Hát ilyenek a törvények.

Én sem szeretném visszaadni, mert már nagyon megkedveltem, és jól érzi magát a cica.

De feljelentést vagy pert sem szeretnék a nyakamba venni, főleg ha ez még pénzbe is kerül, ráadásul a cicát is a "gazdi" kapná meg.


Gondoltam, felhívom és megmondom,hogy sajnálom, de ez egy szökős cica, és hát tőlem is meglépett.


Szóval én is várom a hozzászólásokat, mert nagyon tanácstalan vagyok.

2016. szept. 29. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/92 anonim ***** válasza:
3%

#45: Akkor kérdezek...

A kérdező azt írja, a cica mindenkihez odamegy...


Ha a cicám kimegy az utcára, és arra jössz, odamegy hozzád hízelegni, mi jogosít fel arra bárkit is, hogy megfogja, és hazavigye?

Van kerítésem, de a cicáim kijárnak. Felmennek egy fára, onnan a tetőre, át a szomszédhoz, onnan ki...

Emiatt nem fogok egy ősrégi platánt kivágni...


Mégis, errefelé érdekes módon mindenki csak megáll, megsimogatja, de senkinek nem jut eszébe, hogy gazdátlannak higgye, és ezzel a takarózással ellopja!

2016. szept. 29. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/92 anonim ***** válasza:
68%
nem tudd semmit tenni amig nem igazolja.amugy jelentsd te fel a rendőrségen zaklatásért..
2016. szept. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/92 anonim ***** válasza:
86%

Csak egy kérdés: Azt legalább tudja, hogy most milyen nemű a macska?

Amugy, egyértelmuen kamu, soha nem volt az ove a macska, egy hianyosan kitoltott oltási könyv meg pontosan semmi.

Aszerint neki volt egy semmilyennemu macskaja. Annak ami nalad van, legalabb van neme.


Jah amugy. Egy tanacs: ha ilyenek jonnek, siman csak kozod, hogy elso korben akkor rendezzetek a felmerult koltsegeket - oltas, allatorvosi vizsgalat... es ha mar itt tartunk, a etetese sem volt ingyen. Aztán nézd meg, hogy milyen gyorsan tunik el meg a kornyekrol is.

Mas: A rendorok nem fognak foglakozni vele ha nincs bizonyitéka - jogi utra meg hova terelne? Ez nem amerika, itt nem az van, hogy kitalalsz valamit, es perelsz.

Szoval, ne aggodj.

2016. szept. 30. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/92 anonim ***** válasza:
100%
Az oltási könyvben biztos van állatorvosi pecsét, én azon a vonalon érdeklődnék, de még az állatorvost is ellenőrizném, hogy létezik e !
2016. szept. 30. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/92 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem az övé a macska, sok ember van, aki ebből szerez pénzt, hogy ellop egy fajtatiszta állatot, aztán eladja a jófogáson, ráadásul ez a hiányosan kitöltött oltási könyv is nagyon sántít. Jogszabályokkal meg hiába fenyegetőzik itt egy-két válaszoló, amíg a gazda nem tudja igazolni, hogy övé a macska (márpedig egy hiányos oltási könyv nem igazolás), addig a rendőrség semmit se fog csinálni, max. körberöhögik.
2016. szept. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!