Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Önzőség nem tiszteletben...

Önzőség nem tiszteletben tartani valakinek a végakaratát?

Figyelt kérdés

Sajnos drámai hirtelenséggel elhunyt a nagypapám és kicsit gondban vagyok azzal (én fogok mindent intézni), hogy mi legyen. Nyilván nem az itt kapott válaszok alapján fogok dönteni, de érdekelne több ember gondolata nem reprezentatív módon és nem elfogultan, mintha barátoktól, ismerősöktől kérdezném.

Szóval a temetéséről már évekkel ezelőtt beszélgettünk amikor átlépte a 7. X-et. Nem volt még aktuális, de úgy akarta, hogy tudjuk le ezt a kört.

Az ő kérése az volt, hogy vízsugaras-hamvasztásos búcsúztató legyen és sírhelyet nem akar, nem szeretné, hogy eltemessük és gondoznunk kelljen, nem akar gondot jelenteni. Mi nyilván mondtuk, hogy de hát ez nem gond, de makacsul ragaszkodott hozzá, hogy hamvasszák és vízsugárból lőjék ki (mert ugye nem lehet a hamvakat csak úgy elszórni).

Sajnos olyan hirtelen ment el, hogy nem volt alkalmam ezt újra megbeszélni vele, de én nagyon szeretnék emeltetni neki egy sírhelyet. Mamám sírhelye "rátemetéssel" volt anno intézve, az ő hamvai a testvére sírjával vannak közösen elföldelve. Ennek praktikus okai voltak, mert nem volt akkoriban anyagi forrás erre sajnos, egyáltalán nem amiatt, mert mamám a testvérével szeretett volna közös sírba kerülni (ők erről sosem beszéltek). Most viszont módomban állna egy szép sírhelyet kis kifizetni akár milliós tételben is, de nem szeretném megsérteni a végakaratát csak azért, mert én önző módon így szeretném.

Én úgy gondolom, hogy az lenne a tisztességes kompromisszum, ha megtartanánk a hamvasztásos búcsút, de ettől függetlenül kapna mamámmal egy közös sírt és mamám hamvai is átkerülnének oda.

Ti mit gondoltok erről a dilemmáról?



2019. ápr. 29. 01:44
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
91%

Ha én valakiben megbízom annyira, hogy elmondom neki, hogy a halálom után mi történjen a testemmel, nagyon remélem, nem kezd el majd azon gondolkozni, hogy miként kerülhetné meg a végakaratomat.

Nagyapád elmondta mit szeretne, te meg különböző okokra hivatkozva önigazolást keresel, hogy miért ne tedd meg, amit kért.

Nem kifogás, hogy most megengedheted magadnak anyagilag, hogy drága, lenyűgöző sírhelyet emeltess neki.

2019. ápr. 29. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
85%

Teljesítsd nagyapád végakaratát, és ha ez neked lelkileg jobban esik, csináltass egy márványtáblát, ahova ki lehet menni mécsessel a születésnapján.


Képzeld el, ha Te valakinek elmondod, mit szeretnél, mi történjen veled halálod után, azt valószínűleg azért teszed, mert megbízol az illetőben.

Ne a sírkővel akarj villogni, hogy most tellik rá, hanem azt tartsd szem előtt, amit kért tőled a nagyapád, mielőtt elment.

Másrészt gondolom nem jársz napi, heti szinten a temetőbe a nagyszüleidhez és más felmenőidhez, de az öregek még kijárnak ma is, mekkora nyűg ez a mai rohanó világban, gondold el. Ha pedig nem gondozod hogyan néz ki a sír hamarosan? Még ha le is van fedve, hát még ha virágokat kell ültetgetni, meg ilyenek.

2019. ápr. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem tedd azt, amit kért tőled. Nem kell megértened, miért akart ilyen temetést, és miért nem tudtátok meggyőzni, hogy nem gond nektek rendben tartani a sírját.

Lehetnek a döntése mögött olyan okok is, amit nem akart elmondani. Pl. nem akart a feleségével (nagymamáddal) egy sírhelyre kerülni. Vagy ha mamád maradt volna mostani helyén, akkor meg pont tőle külön nem akart volna nyughelyet. Csak persze nem akarta ezeket kimondani, és (ha így van) az okáról sem akart beszélni.


Ezért mondom: kár agyalni rajta! Ezt kérte, nem ütközik nagy nehézségbe a teljesítése, hát legyen úgy.


Azt viszont el tudnám képzelni, hogy a nagymamád ill. testvére sírhelyére lehetne tenni még egy táblát nagypapád nevével, adataival. Bár fizikai értelemben nem ott nyugodna, de mégiscsak lenne egy hely, ráadásul nagymamáddal egy sírban, ahová kijárhatnátok hozzá(juk) - mert úgy érzem, ez meg neked fontos, és ez is érthető.

2019. ápr. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
76%
Eszembe nem jutna a kérésével ellentétesen cselekedni, sose lenne lelki békém.
2019. ápr. 29. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 A kérdező kommentje:
Úgy látom a válaszadók 50%-ának totál félrement amit írtam. NEM helyeznénk a föld alá nagypapám hamvait, ugyanúgy megtartanánk a vízsugaras szertartást, a sírhely egy kvázi üres sírhely lenne, oda csak mamám kerülne át. Neki erre vonatkozóan semmilyen végakarata nem volt, őt különösebben nem érdekelte a halál és ami utána történik.
2019. ápr. 29. 10:07
 26/42 anonim ***** válasza:
19%
Exhumalni a nagymamádat csak nem kellene. Nem gondolod, hogy ez serto ? Hagyd nyugodni bekeben. Nagyapád ha ilyesmit akart volna, nyilván megemlíti.
2019. ápr. 29. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/42 anonim ***** válasza:
59%

Akkor ird le értelmesen mit akarsz.

Olvasd vissza az irásod azt rájösz nem a válaszadók 50% érthetetlen

2019. ápr. 29. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:
70%

Tehát váltanál egy új sírhelyet, oda vitetnéd nagymamádat. Nos, ha fontosnak érzed, hogy nagymamád legyen külön a testvérétől, akkor tedd ezt. Vagy ha a sír gondozása konfliktust okoz a testvére leszármazottaival.

Ha pedig egy sírhelyen ott lesz magában a nagymamád, akkor logikusan csináltathatsz olyan táblát/sírkövet, amire nagypapád nevét is fölvéseted. Idegenre nem tartozik, hogy ott valójában csak egy ember nyugszik. De ha neked jobb érzés így kijárni a temetőbe, és nagypapád sírjának is tekinteni azt a sírt, akkor tedd ezt.

Nekem minden ősöm, rokonom sírba lett temetve, így teljesen megértem az igényedet, hogy valahová szeretnél kimenni hozzá - még akkor is, ha tudod, hogy fizikailag nem ott nyugszik.

2019. ápr. 29. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:
43%
Mennyi baromkodás megy a hullákkal, mintha számítana. Úgyis kiássák mindet 25 évvel később és megy a kemencébe, a sírkövek a darálóba. Jó kis üzlet.
2019. ápr. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonymousreview60 ***** válasza:
86%

Eredeti kérdésben: „Én úgy gondolom, hogy az lenne a tisztességes kompromisszum, ha megtartanánk a hamvasztásos búcsút, de ettől függetlenül kapna mamámmal egy közös sírt és mamám hamvai is átkerülnének oda.” A hamvasztásos-vízsugaras búcsú és a nagymamával közös sírhely ellentmond egymásnak, emiatt kompromisszum nem lehetséges.

Későbbi #26-nál: „Úgy látom a válaszadók 50%-ának totál félrement amit írtam. NEM helyeznénk a föld alá nagypapám hamvait, ugyanúgy megtartanánk a vízsugaras szertartást, a sírhely egy kvázi üres sírhely lenne,” Akkor meg minek kifizetni, ha nem nyugszik benne senki? Ezt a pénzt költhetnéd élő emberre, a szeretteidre vagy rászorulókra.

„oda csak mamám kerülne át.” Aki meg nem rendelkezett arról, hogy a nagypapával akarna együtt nyugodni. Legalább a nagymama van a saját testvére fölé temetve, nem fordítva?

„Neki erre vonatkozóan semmilyen végakarata nem volt, őt különösebben nem érdekelte a halál és ami utána történik.” Tehát miért kellene bolygatni?


Összegezve: Nagymamád nem rendelkezett arról, hova kerüljön, nem is érdekelte. Emiatt nem érdemes bolygatni (főleg, ha a testvére előtt halt meg. Brrr.), csak, hogy egy „szép” sírhelyet kapjon. A nagypapád egyértelműen rendelkezett, azt kell betartani.

2019. ápr. 29. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!