Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Önzőség nem tiszteletben...

Önzőség nem tiszteletben tartani valakinek a végakaratát?

Figyelt kérdés

Sajnos drámai hirtelenséggel elhunyt a nagypapám és kicsit gondban vagyok azzal (én fogok mindent intézni), hogy mi legyen. Nyilván nem az itt kapott válaszok alapján fogok dönteni, de érdekelne több ember gondolata nem reprezentatív módon és nem elfogultan, mintha barátoktól, ismerősöktől kérdezném.

Szóval a temetéséről már évekkel ezelőtt beszélgettünk amikor átlépte a 7. X-et. Nem volt még aktuális, de úgy akarta, hogy tudjuk le ezt a kört.

Az ő kérése az volt, hogy vízsugaras-hamvasztásos búcsúztató legyen és sírhelyet nem akar, nem szeretné, hogy eltemessük és gondoznunk kelljen, nem akar gondot jelenteni. Mi nyilván mondtuk, hogy de hát ez nem gond, de makacsul ragaszkodott hozzá, hogy hamvasszák és vízsugárból lőjék ki (mert ugye nem lehet a hamvakat csak úgy elszórni).

Sajnos olyan hirtelen ment el, hogy nem volt alkalmam ezt újra megbeszélni vele, de én nagyon szeretnék emeltetni neki egy sírhelyet. Mamám sírhelye "rátemetéssel" volt anno intézve, az ő hamvai a testvére sírjával vannak közösen elföldelve. Ennek praktikus okai voltak, mert nem volt akkoriban anyagi forrás erre sajnos, egyáltalán nem amiatt, mert mamám a testvérével szeretett volna közös sírba kerülni (ők erről sosem beszéltek). Most viszont módomban állna egy szép sírhelyet kis kifizetni akár milliós tételben is, de nem szeretném megsérteni a végakaratát csak azért, mert én önző módon így szeretném.

Én úgy gondolom, hogy az lenne a tisztességes kompromisszum, ha megtartanánk a hamvasztásos búcsút, de ettől függetlenül kapna mamámmal egy közös sírt és mamám hamvai is átkerülnének oda.

Ti mit gondoltok erről a dilemmáról?



2019. ápr. 29. 01:44
1 2 3 4 5
 31/42 A kérdező kommentje:

Pedig itt a válaszadók többsége küszködik szövegértési nehézségekkel, de nyilván ez nem lep meg, évek óta aktív válaszoló vagyok és néha kivagyok ettől, hogy vagy nem értik az emberek a kérdést, vagy nem a kérdésre válaszolnak, hanem elkezdenek közvetett témakörökről beszélni.

Az, hogy a papám hamvasztásos-vízsugaras szertartást kért, nem mond ellent a mamámmal közös sírnak. NEM mondtam, hogy a sírba bekerül, csak közös sírt kapna, sírhelyet, emlékhelyet.


A mamám - mint írtam - rátemetéssel került a testvére sírjára, ergo nem ő halt meg hamarabb, hanem a testvére. Azt direkt kiemeltem, hogy anyagi okok miatt került sor anno a rátemetésre, nem azért, mert különösebben jó viszont ápolt volna a testvérével. Konkrétan külön nőttek fel, nem is tartották a kapcsolatot soha.

És pontosan ahogy az egyik válaszoló írja, lassan újra meg kell váltani mamám sírhelyét is, mert ha van itt valaki aki valaha temetett már el bárkit akkor tudja, hogy a sírhelyeket meg kell váltani újra és újra. Akkor meg már kvázi tök mindegy, hogy ugyanott hagyjuk, vagy átkerül a "családi sírba", mivel ő egyáltalán nem rendelkezett anno erről, sem szóban, sem írásban.

Mindegy, befejeztem, köszönöm a válaszokat. Egyébként én nem pontoztam senkit sem fel sem le, csak a miheztartás végett.

2019. ápr. 29. 10:41
 32/42 anonim ***** válasza:
81%
en betartanam amit a nagypapa kert, akkor is ha ez kicsit Nehez neked. sok embernek (en sem vagyok fiatal) fontos ez az utolso akarat. aztan azt is vedd figyelembe hogy most meg te majd kijarsz es gondozod a sirt vagy siremleket, de nehany evtized utan nagy valoszinuseggel mar senki sem fog oda kijarni. nekunk meghalt a gyerekunk a sirhelyen az urnaja lett elhelyezve a ferjem ha meghal temetve lesz ugyanoda mert ez tobb szemelyes sirhely, es ha en is elmegyek szinten hamvasztas lesz az utolso akaratom. mivel nincsenek rokonaink es (en nem otthon elek) itt sokan egyaltalan nem latogatjak a temetoket, amikor lejar a sirhely ujra felhasznaljak majd. de addig is ha mind a 3 an elmegyunk senki se fogja latogatni a sirt. es akit szeretsz az a szivedben fog elni amig te emlekszel ra. gondolod hogy a gyereked vagy unokad is ki fog oda menni? szerintem tegyel eleget a nagypapa akaratanak es csinaltass valami mas modon emlekezo pl. egy fenykep utan megfestett szep kozos kepet amit akar az otthonodban is el tudsz helyezni.
2019. ápr. 29. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/42 anonim ***** válasza:
100%

Nem attől függ, hogy mennyire szerette valaki az elhunytat, hogy milyen sírhelyet választ neki, milyen temetést rendez.

Én tartottam anyu végakaratát (hegyekbe szórás), pedig nem örültem neki.

Mi nem vagyunk temetőbe kijárók, de rengeteget gondolok rájuk.

Én is megbeszéltem a családommal, hogy ha meghalnék a legolcsóbb temetést csinálják meg! Ha esetleg haza lehet vinni (a legolcsóbb urnában) nyugodtan dobják ki utána. Nem akarom a temetők és virágosok bizniszét támogatni. Nekem semmit nem jelent, hogy milyen csinnadrattát kreálnak a temetés köré. Remélem betartják és az akkor engedélyek szerinti legeslegolcsóbb verziót választja a lányom! :-) Amíg meg élek éljünk együtt boldogan, töltsük a lehető legtöbb időt együtt. Ennyi.

2019. ápr. 29. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 anonim ***** válasza:
17%

Én azt gondolom, hogy mindig az élők döntenek. Úg kell csinálni, ahogy nekik jó. Természetesen, azt is figyelembe véve, hogy a lelkiismeretük nyugodt legyen, hogy mindent a körülményekhez képest a legjobban csináltak.


Mondok egy példát. Ismerősöm gyógyíthatatlan beteg volt, meghagyta a szüleinek, hogy nem akar sírkövet a temetőben, a kertben szórják szét a hamvait. A szülei viszont úgy gondolták,hogy nekik szükségük van egy helyre, ahová kijárhatnak, és ezt nem a kertjükben szeretnének. Azon kívül nem tudhatják, hogy valamikor el kell-e adni a házat a jövőben. Így az ismerősöm hamvait a temetőbe vitték. Ők döntöttek, és ez nekik így jó.

2019. ápr. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/42 anonim ***** válasza:
60%

Tény, hogy nem igazán értem, hogy mit is akarsz. Azt sem igazán értem, hogy mit jelent a "rátemetés"? Vagyis érteni értem, csak a kifejezést nem bírom felfogni. És azt sem értem, miért baj az, még ha nem is voltak jó viszonyban. Vagy felétek mindenki saját, egyéni sírhelyet kap?


A mi családi sírhelyünkben ott nyugszik nagyanyám, apám, anyám, nevelőapám, és a férjem.


Őszintén, sosem jutott eszembe, hogy a rég halott apámat zavarná, hogy anyám második férjével közös sírja van, vagy anyámat, hogy az anyósával van egy sírban eltemetve, miközben mélységesen utálták egymást, ameddig éltek.


Na, mindegy... Szóval én úgy értelmezem, hogy vennél egy sírhelyet, amit kineveznél "családi sírhely"-nek, odavinnéd nagyanyádat, és úgy tennél, mintha nagyapád is ott nyugodna.


Nos, én nem zargatnám a már eltemetetteket. Nekem ez kissé abszurdnak tűnik, és értelmét sem látom. De ha neked fontos, csináld. A temető az élőkről szól. A halottaknak már mindegy, hogyan emlékeznek rájuk.

2019. ápr. 29. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/42 anonim ***** válasza:
78%

Épittes sírboltot.

Pénzed van rá,lesz ki csodálja.

Oda rakhatsz akár kit ,azt senki sem lesz megsértve ,a te lelked meg megnyukszik.

2019. ápr. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/42 anonim ***** válasza:
76%

Nagyapád végakarata:

"vízsugaras-hamvasztásos búcsúztató legyen és sírhelyet nem akar"


Amit te kitaláltál:

"Az, hogy a papám hamvasztásos-vízsugaras szertartást kért, nem mond ellent a mamámmal közös sírnak. NEM mondtam, hogy a sírba bekerül, csak közös sírt kapna, sírhelyet, emlékhelyet."



Tutira nő vagy, ha úgy gondolod, hogy a te verziód nem üti nagyapádét. A végakarat még a Polgári törvénykönyv szerint is annyira sérthetetlen, hogy érdemtelen az öröklésre az, aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának érvényesítését meghiúsította. Végakarat az is amit szóban nyilvánítanak ki, végrendelet az, amit okiratba foglalnak.


Ha nincs végrendelet, akkor a végakaratát persze törvényes szankciók nélkül meghiúsíthatod, de akkor sem csak erkölcsi normát sértettél (ami csak "illik" kérdése), hanem az elhunyt olyan alapjogát, amit mindenütt a világon a törvény is véd (alkotmányában vagy polgári törvénykönyvében).



Ptk. 7:6. § [Érdemtelenség]

(1) Érdemtelen az öröklésre,

a) aki az örökhagyó életére tört;

b) aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, a végakarat érvényesítését meghiúsította vagy ezek valamelyikét megkísérelte;

c) aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.


41F

2019. ápr. 29. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 anonim ***** válasza:
69%

"Az ő kérése az volt, hogy vízsugaras-hamvasztásos búcsúztató legyen és sírhelyet nem akar, nem szeretné, hogy eltemessük és gondoznunk kelljen, nem akar gondot jelenteni."


"... én nagyon szeretnék emeltetni neki egy sírhelyet."


Mi a kérdés? Igen, önzőség. Neki volt egy kérése, Te pedig nagyon szeretnél mégis emelni neki egy sírhelyet.


Ha pl. Te halálod előtt elmondod valakinek hogy hamvasztást szeretnél, mert téged ne zabáljanak fel a kukacok, és aztán amikor bekövetkezik a halálod, az illető azt mondja,hogy bár a kérésed az volt, hogy hamvasszanak, de NEKI sokkal jobban tetszik a koporsós temetés, mert azt lehet vinni, meg pénze is van rá, hadd lássák, akkor nem járnál vissza álmába kísérteni?? Én tuti.

Megbízott benned. Megkért. Senkit nem érdekel, hogy te mit szeretnél, te majd a saját haláloddal kapcsolatban rendelkezz, de jól gondold meg, kinek hagyod meg a végakaratodat, nehogy úgy járj, mint a Nagypapád.

2019. ápr. 29. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/42 anonim ***** válasza:

MIÉRT LETT LEHÚZVA a 9-es VÁLASZOLÓ?????

Nem volt durva! Nagyon jól látta,hogy a végső nyugalomba helyezést sok helyen szerződésben,akár ügyvédi úton rögzítik!

2019. ápr. 30. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/42 anonim ***** válasza:
31%

Kérdező,ha 2xirod le ugyan aztcattól nem változik meg a jelentése.

Fogalmazz rendesen és talán megértjük mi debilek is.

Egy sir nem közös egy ember maradványaival és egy másik ember fejfájával.

2019. ápr. 30. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!